www.steTUSkop.com ; TIP ve TUS'un MERKEZi ! Doğruların TEK Adresi !

Geri git   www.steTUSkop.com ; TIP ve TUS'un MERKEZi ! Doğruların TEK Adresi ! > TIP ÖĞRENCİLERİ > TIP Öğrencileri

4487 (1 Kayıtlı Ve 4486 Misafir Üye Bulunmaktadır.)
Anasayfa İletişim TUS Güncel TUS Dersaneleri TUS Hazırlık Yabancı Dil ve TUS Mecburi Hizmet YDUS Tus Rehberi DUS
Cevapla
 
Seçenekler Stil
Alt 04-20-2014, 14:33   #1
mpazar
Normal Üye
 
Üyelik tarihi: 12.05.10
Mesajlar: 68
Tecrübe Puanı: 0
mpazar is an unknown quantity at this point
Standart Tıp Eğitiminde Türkiye'nin 2023 Hedefi: Karayip Ülkeleri!

Dr. Eriş Bilaloğlu Bianet'e yazdığı yazıda, tıp fakültesi ve tıp öğrencisi sayısıyla övünülen Türkiye’de Sağlık Eğitimi ve Sağlık İnsangücü Durum Raporu'nu inceledi
Dr. Eriş Bilaloğlu Bianet'e yazdığı yazıda, tıp fakültesi ve tıp öğrencisi sayısıyla övünülen Türkiye’de Sağlık Eğitimi ve Sağlık İnsangücü Durum Raporu'nu inceledi: "Türkiye’de sağlık düzeyini iyileştirmek için hekim sayısı “azlığı” mı yoksa asgari ücret, işsizlikte yapılacak iyileştirmelerin, taşeron çalışmayı kaldırmanın katkısı mı daha önemlidir?"
Bilaloğlu'nun "Tıp Eğitiminde Türkiye'nin 2023 Hedefi: Karayip Ülkeleri!" başlıklı yazısı:
Şubat 2014 tarihini taşıyan Türkiye’de Sağlık Eğitimi ve Sağlık İnsangücü Durum Raporu yayımlandı. Rapor Yükseköğretim Kurulu (YÖK), Sağlık Bakanlığı (SB), Maliye Bakanlığı ve Kalkınma Bakanlığı imzasını taşıyor.

İlki Mart 2008’de, ikincisi Haziran 2010’da çıkan benzer başlıklı raporların üçüncüsü. Bu kez ekibe Maliye Bakanlığı ve Kalkınma Bakanlığı da eklenmiş. Kapakta bu kurumlara ait dört logoyu görünce ister istemez insanda beklenti artıyor, verilerin ötesinde çözümleyici ve “kuvvetli” bir ışık tutucu değerlendirme arıyor.

Editörün Önsözü’nden Raporun YÖK Başkanı’nın “talimatıyla” hazırlandığı belirtiliyor. YÖK Başkanı’nın Önsözü’nden de yükseköğretim sisteminin son on yılda “büyük bir büyüme” gerçekleştirdiğini, 2023’e giderken “önümüzde duran en büyük” hedefin “bu niceliksel büyümeyi niteliksel bir büyümeye dönüştürerek…taçlandırmak” olduğunu öğreniyoruz.

Her neyse, rapor elimizde.

Raporda yer alan verilerin yorumlarını önümüzdeki süreçte ilgili kişi ve kurumlar yapar. Şimdilik kaydıyla kısaca “son on yılda niceliksel… büyük bir büyüme …(gerçekleşen) hekim” bölümünü paylaşalım. Paylaşalım ki YÖK Başkanı’nın ifadesiyle önümüzde duran (gerçekten duruyor) en büyük hedef olan bu niceliksel büyümeyi yani “piyasaya” hekim salma işini takiben piyasadaki (niceliksel) hekimleri nasıl niteliksel bir büyümeye(!?) dönüştürerek “kalite süreçleriyle taçlandıracağımız” tartışmasına da giriş (mümkün mü?) yapabilelim. Ne de olsa sağlık denilince akla hastalık, hastalık denilince de hekim ge(tiri)len bir sağlık politikası ortamındayız. Hekim meselesini sayı olarak çözersek (başka bir dert yok zaten) sağlık sorunları da çözülmüş olacak!

Rapordan anlıyoruz ki ülkemizde aktif çalışan tıp doktoru sayısı 129.383. Aktif tıp eğitimi veren tıp fakültesi sayısı 2003-2004’te 56 iken 2012-2013’te 73’e çıkmış. Öğrenci sayısı ise 32.118’den 51.445’e. Unutmadan not düşelim: Tıp fakültesi sayısı şu an 86.

Konuyla ilgisi nedeniyle Sağlık Düşüncesi ve Tıp Kültürü Dergisi’nin Haziran-Temmuz-Ağustos 2013 sayısından birkaç yazıya da göz atalım. Bunlardan ilki Prof. Dr. Recep Öztürk imzalı. Yazıdan ise ülkemizde 79’u faal olmak üzere 82 tıp fakültesi, YÖK iznini alıp yasal süreci bekleyen 13 tıp fakültesinin yolda olduğunu, yanı sıra başka tıp fakültesi taleplerinin de mevcut bulunduğunu öğreniyoruz. Bu rakamlarla -Karayip ülkelerini hariç tutarsak- dünyada nüfus başına en fazla tıp fakültesi olan ülke durumuna “yükselmiş durumda olduğumuzu anlıyoruz. Devamla dünyada genel olarak asgari 1-1.5 milyon nüfusa hitap eden tıp fakülteleri yerine ülkemizde bu rakamın 500 bin altına inebildiğini de okuyup gurur duymuştuk! (Aynı yazıda “yardımcılık” gibi unvanlar ihdas edilmesinden bahsedildiğini not düşelim).

Sağlık Bakanlığı’nın eski müsteşar yardımcılarından, şimdi İstanbul Medipol Üniversitesi Rektörü olan Prof. Dr. Sabahattin Aydın’ın aynı sayıdaki yazısından ise “üniversite mezunu doktor yardımcılığı” müjdesini almıştık.

Son olarak aynı derginin aynı sayısında SB Sağlık Politikaları Kurulu Üyesi Doç. Dr. Salih Mollahaliloğlu’nun “Sağlık Bakanlığı’nın sağlıkta insan kaynakları 2023 vizyonu” yazısında şu satırları görmüştük: “(...) 2023 yılına gelindiğinde ülkemizin ekonomik şartları çerçevesinde ve hedeflenen sağlık hizmetlerini istenilen nitelikte halkımıza verebilmek için toplamda yaklaşık 137 bin uzman hekim, 19 bin pratisyen hekim, 44 bin aile hekimi (…) görev yapıyor olması gerekmektedir. Uzman hekimlerin yaklaşık 103.000’i (…) kamuda istihdam edilmiş olacaktır”.

Karayip ülkelerinin sağlığı nasıl algıladıkları vb (özel olarak Küba örneğindeki üstün başarıları) ayrı bir tartışma konusu kuşkusuz. Karayip ülkelerini siyasi durumundan kamu yaklaşımına, ekonomiye kadar ele almadan sağlığı konuşmak ve hekim sayısını değerlendirmek anlamsız. Ama aktardığımız son yazıdaki ifadeyle “2023’te Türkiye’de hedeflenen sağlık hizmetlerini istenilen nitelikte” vermek eğer hekimlerle olacaksa o tarihteki hekimlerin azımsanmayacak bir bölümü 2003-2013 döneminde “yükseköğrenimde büyük bir büyümenin” yaşandığı ve bunun tıp fakültesi öğrencileri için de gerçekleştiği “niceliksel” dönemin ürünü hekimler olacak*. Sağlıkta önce zarar verme ilkesini ve önemini bilenler için alarm demektir bu tablo.

Yorumu bırakıp bir soru-öneriyle yazıyı bitirelim: Türkiye’de sağlık düzeyini iyileştirmek için hekim sayısı “azlığı” mı yoksa asgari ücret, işsizlikte yapılacak iyileştirmelerin, taşeron çalışmayı kaldırmanın katkısı mı daha önemlidir?

Bu bir ikilem olmayabilir ama önce sağlık diyenler için öncelik mutlaka olmalı.

* YÖK Başkanı’nın ifadesiyle “niceliksel büyümelerini niteliksel büyümeye dönüştürerek taçlandıracağımız” hekimlerden beklenti ne derseniz cevap –bence- Salih Mollahaliloğlu’nun cümlesinde gizli: “hedeflenen sağlık hizmetleri”! (ne acaba?)


http://www.hekimedya.org/index.php/h...uelkeleri.html
mpazar isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla

     

Alt 07-28-2020, 11:05   #2
Kayıtsız Üye
Guest
 
Mesajlar: n/a
Standart

поэт265.3CHAPCHAPLifeстудMontЛеонMastCorrCognPeteфототексTesc
TescTescКоржTescГеллOverАндрбуддследВолкGeorRoseToshСербСоде
БогаChecĞĞšÑŽÑ‚AlisCineЖаннĞ*****Ñ‹Ğ±Ğ½Ğ´ĞµÑ‚ÑĞ›ÑŽĞ±Ğ°BillReidMavaкрыш1794XVII
СуриGillАнтоTobyстолчитаVoguХрунCraiМальНероСавиELEGТахтФедо
ElwoMetrIdriEvelПодмMargJaneсертCotoВалесертSelaOmatAtikPali
автоIsaaDennтелеVictĞžÑ€Ğ»Ğ¾ELEGKarlGarlМихаучилмногДаймMagiстен
больDoesDonnДодиписьZoneКлулZoneASASсереZoneZoneZoneZoneZone
ZoneZoneменяZoneZoneZoneсеретеатZoneZoneZoneNinaгорлмесятаре
ЗориCandMielчернупакWindКудлPETE5900RenzLabaruliзавоGraeTOYO
ToolпереSmooТексраскEducнебеRighинстEvidWindWindправBittVite
входInviупакЛитĞ*****Ğ˜Ğ»Ğ»ÑŽĞ‘Ğ°Ğ»Ğ°Ğ›Ğ¸Ñ‚Ğ*****скорЛитĞ*****ЛитĞ*****ВольMannЛитĞ*****литеПрео
МиллВаллСуэтТереподпстатпостПросМайлEricАртиOveradimТениAuto
КадрКасьPaulБессВолкКутяГолуСодекульфаку115xtherAnimАлекsong
автоWarnаудиприкHollБараFranэкзаДемеЖоромесямесямесяTranPaul
Ğ¡Ñ‚ĞµĞ¿Ğ“ÑƒĞ»ĞµĞšĞ°Ğ·Ğ°ĞÑĞ½ĞºĞ›ĞµĞ¾Ğ½ÑĞ·Ñ‹ĞºĞ’Ğ°Ğ½ÑŽStevТихоCalituchkasMicrГром
  Konuyu düzenle/Sil Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı

Gitmek istediğiniz klasörü seçiniz

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
hedefi saptırmayın d_zeyneddin STETUSKOP Kulisleri / Muhabbet 6 08-01-2020 18:33
PKK'nın yeni hedefi sağlıkçılar tususev Aktüel / Gündem / Haberler 0 11-02-2011 10:56
EHS İnguinal Herni Tedavi İlkeleri aerol Cerrahi Bilimler E-Books 0 06-12-2011 16:05
Principles of Clinical Pharmacology-Klinik Farmakoloji İlkeleri houseMD Temel Bilimler E-Books 0 02-17-2011 21:13
Akut Böbrek Yetm.Tanı ve Tedavi İlkeleri drblood Tıp Fakültesi Ders Notları 0 06-24-2010 00:38


Şu Anki Saat: 06:30


Powered by vBulletin
Copyright © 2000-2009 Jelsoft Enterprises Limited.
www.stetuskop.com