www.steTUSkop.com ; TIP ve TUS'un MERKEZi ! Doğruların TEK Adresi !

Geri git   www.steTUSkop.com ; TIP ve TUS'un MERKEZi ! Doğruların TEK Adresi ! > TUS (TIPTA UZMANLIK SINAVI) , Yan Dal Uzmanlık Sınavı (YDUS) ve USMLE PLATFORMU > TUS Dersaneleri > Tusdata

3022 (1 Kayıtlı Ve 3021 Misafir Üye Bulunmaktadır.)
Anasayfa İletişim TUS Güncel TUS Dersaneleri TUS Hazırlık Yabancı Dil ve TUS Mecburi Hizmet YDUS Tus Rehberi DUS
Cevapla
 
Seçenekler Stil
Alt 03-24-2011, 13:35   #1
aerol
Popüler Üye
 
Üyelik tarihi: 06.05.10
Mesajlar: 2.650
Tecrübe Puanı: 637
aerol is just really niceaerol is just really niceaerol is just really niceaerol is just really nice
Standart Dönem 2 Öğrencilerine de bulaştırılan Genç Klinisyenler virüsü

Dönem 2 Öğrencilerine de bulaştırılan Genç Klinisyenler virüsü dosyası..

Dönem 3 ve 4' ten sonra Dönem 2 Öğrencilerine de bulaştırılan Genç Klinisyenler virüsü dosyası...


Genç Klinisyenlerin fişlemelerdeki rolleri...

Kişiler hakkında bilgi toplamak suç mudur?
Kişilerle ilgili bilgiler ancak mevzuat tarafından izin verilen hallerde kayıt altına alınabilir. Hukuka aykırı olarak kişisel verilerin kaydedilmesi halinde faile altı aydan üç yıla kadar hapis cezası verilecektir (md. 135/1).
Yine kanunlarda özellikle suçlulukla mücadele bağlamında, suç ve suçluların ortaya çıkarılmasını sağlamak amacıyla izin verilen hallerde, kişinin ahlaki eğilimlerine, cinsel yaşamlarına, sağlık durumlarına veya sendikal bağlantılarına ilişkin bilgilerin kayıt altına alınmasına izin verilebilir. Bu hallerin dışında kişilerin siyasi, felsefi veya dini görüşlerine, ırki kökenlerine; hukuka aykırı olarak ahlaki eğilimlerine, cinsel yaşamlarına, sağlık durumlarına veya sendikal bağlantılarına ilişkin bilgilerin kişisel veri olarak kaydedilmesi suç oluşturmaktadır (md. 135/2).
Alıntı:
çaykurrizesporlu ´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
1-Tıp Öğrencileri TUSDATA TUS DERSANESİ tarafından Nasıl Fişleniyor?

HANGİ BİLGİLERİ KAYIT ALTINA ALIYORLAR?

Tusdata (her ilde resmi adı farklı olan dersaneler gurubudur bkz. www.tus.com) bağlı bulunduğu Milli Eğitim Özel Eğitim Kurumları mevzuatına ve yasalara aykırı olarak öğrencilerin TC kimlik no , mail, telefon, ev adresi’nin yanına üyesi olduğunuz kulüp ve dernekler, din, mezhep, siyasi görüş, sosyal gurup, gittiğiniz kurslar, mazeretleriniz, sınıfta sevilme durumu, kimle kavgalı ve küssünüz, gelir durumu, babanızın iş durumu, gelir durumu, babanızın mesleği, sağlık durumu, akrabalarınızın sağlık durumu, sevgiliniz, eski sevgiliniz, yabancı, yerli, güler yüzlülük durumu, sempatiklik durumunuz, tatlı dil durumu, antipati durumu, sosyal görüşü ve kaldığı yurdu fişliyor, yasalara aykırı şekilde kayıt altına almaktadır.
Ek-1’de görüleceği gibi öğrencilerin bilgileri toplanıyor adı altında her şube GENÇ KİLİNİSYENLER kulübü (Gizli Yönergesi ektedir) öğrencilerin kominist, Hocaefendi cemaati, Sosyal Demokrat, Alevi, Kaldığı yurt, Sempatiklik girişkenlik derecesi, tatlı dillilik ve işlerine yarama durumu gibi sağlık durumu, hangi dernek ve kulüplere üye olduğu gibi onlarca parametre GENÇ KLİNİSYENLER kulübü vasıtası ile derlenmekte, toplanmakta hem GKK (Genç Klinisyenler kulübünün) üyeleri hakkında bilgi toplanmakta, hem de GKK üyeleri diğer öğrenciler hakkında inceleme yapıp birkaç kitap hediyesi veya küçük indirimler karşılığında yasa dışı bilgi paylaşımına varan durumlar yaşanmaktadır. Bu tür verilerin eğitim faaliyetleri ile hiçbir ilgisi olamayacağı açıktır.

GENÇ KLİNİSYENLER kulübüne ait gizli yönergenin yazarı Sami SELÇUKBİRİCİK (Atatürk bulvarı No:131 Kızılay ANKARA) ’tir. (Ek- 1’dedir)

Bu yönergenin nasıl uygulanacağına dair tüm şube sorumlularına Sami SELÇUKBİRİCİK ve Feyzeddin ALPKIRAY tarafından eğitim verilmiş olup (Ek-2) sağcı, solcu, Atatürkçü Düşünce Derneği, Kominist, Satanist, Nur Cemaati gibilerin bulunmasına dair verilen şube sorumluları eğitimine ait kendi çektikleri videolara ait adresler ek-2’de sunulmuştur.

Görüldüğü gibi içinde Eskişehir Şube Sorumlusu Rıdvan OKTAR’ın da olduğu videolarda öğrencilerin nasıl kandırıldığı ve kullanıldığı açıkça şube sorumlularına “Eğitim şeklinde sunu yapılarak öğretilmektedir.” (Ek-2)
Bu toplantıların Eskişehir şubesi öğrencileri ile de toplantı yapıldığına dair kanıtlardan biri RIDVAN OKTAR’ın da olduğu fotoğraflar ek-3’de fotoğraflar sunulmuştur.
Ek- 4 de ise bazı Eskişehir veri kayıtları vardır.. Ek-4’de görüleceği gibi B.K. isimli öğrenci bilgilerinin yanında bir açıklama yokken 10 mart ve 6 nisan tarihli toplantı kayıtlarında KAPALI notu düşülmüştür. T A’ın sağlık durumu, E. T’ın babasının trafik kazası geçirdiği, BK’nın güleç yüzlü çalışkan ve aktif olduğu, O. E.’in kibar olduğu, B. K’ın kapalı giysi giydiği, T. A.’ın sıcak kanlı olduğu’na ve acile gittiği ‘ne varıncaya kadar araştırılıp öğrenilerek kayıt altına alınmıştır.

Genç Klinisyenler kulübü (GKK) adı altında yapılan uygulama Malatya şubesi ve Erzurum şubesinde ve İzmir şubesinde en abartılı olmak üzere her şubede genel olarak yapılan bir uygulama olup örneğin İstanbul şube sorumlusunun ek-5’de görüleceği gibi A. T. isimli bir bayana (Sevilen çok tatlı dilli, A. K. isimli bir bayana Aktif- tatlı dilli ) diye yazılması ve Fakültede bize katkısını kayıt altına alındığı durumda bu bilginin nasıl kullanılabileceği merak konusudur. Şube Sorumlusu Dilek EVİREN’in H. Y’ı Kominist olarak kaydettiği görülmektedir.
Ek-5’de toplantı sonuçlarında görüleceği gibi “gurup arkadaşları hakkında bilgiler verdiler ve her birisi ile arkadaşlarına nasıl yaklaşım sergileyecekleri konusunda konuşuldu.” Notunun olması da GKK üyelerinin arkadaşları hakkında şube sorumlusuna bilgi getirdiği görülmektedir. Örneğin şube sorumlularının öğrencileri, örneğin B. A’ı Alevi grupları temsilen seçilmiştir, P. K’yi Sosyal Demokrat görüşlü, İ. G.’ü Erkek muhafazakar ve Cemaat gurubunu temsilen seçilmiştir, R. P./ Kız cemaat grubunu temsilen seçilmiştir ifadeleri, Yine G. Ç.’in (cemaat gurubu başkanlarından), G. A. (Alevi grubundan), S. K.(cemaat gurubu başkanlarından) ve A. Ö. (Sağcı grup temsilcilerinden) notları düşülmesi, M. M.'in (cemaatte sözü geçen etkin) S. S. E’in (başarılı- babası cerrah- sosyal) E. K’ın ( sol kesim içinde sözü geçen) H. B. (hocaefendi cemaati başkanı) Ç. K.’a Domuz Gribi notu düşülmesi ve daha binlercesi( (Ek-5) öğrencilerin taranıp araştırılıp bu bilgilere ulaşıldığını göstermektedir. Bu verilerin bir özel eğitim kurumunun iştigal alanında olamayacağı çok açıktır. Zaten ek-2 deki videolarda da bunun eğitimi verilmektedir.

Ve Sami SELÇUKBİRİCİK ve Feyzeddin ALPKIRAY tüm şube sorumlularından bu uygulamanın aksamayacağı ve kimlerin bulunacağı hakkında bilgi almaktadır: bakınız:A. T. isimli bir bayana (Sevilen çok tatlı dilli, A. K. isimli bir bayana Aktif tatlı dilli ) diye yazılması ve “Fakültede bize katkısı” sütunu olması, kayıt altına alındığı durumda bu bilginin EĞİTİM KURUMU TARAFINDAN nasıl kullanılabileceği merak konusudur?

Bu kayıtları alan, aldıran, eğitim verdiren sistematiğin bir kısmının isim ve adres bilgileri şöyledir.

Sami SELÇUKBİRİCİK tusdata yönetim kurulu başkanı adres: Atatürk bulvarı No:131 Kızılay ANKARA
Anonim şirketlerde tüm yönetim kurulu üyeleri temsil yeteneğine sahip olduğu için diğer yönetim kurulu üyeleri Sami SELÇUKBİRİCİK, Sema SELÇUKBİRİCİK, Dr. İdris ŞAHİN, Dr .Fatih SELÇUKBRİİCİK ve Eftal ORHAN...

Sami SELÇUKBİRİCİK’in yönetici asistanı Aygül GÜLSEVEN (Atatürk bulvarı No:131 Kızılay ANKARA), 18 Ocak 2010 saat:15:57’de tüm şube sorumlularından GKK ile ilgili bilgileri istemiştir. Ek: 6 da görüleceği gibi 18 Ocak 2010 saat:15:57’de tüm şube sorumlularından GKK ile ilgili bilgileri istemiştir. Hatice TUNCER Antalya Şb. Sorumlusu, Abdullah Uğur UYSAL Malatya Şb. Sorumlusu, Ayşegül KUZPINAR Konya Şb. Sorumlusu, Dilek EVİREN İzmir Şb. Sorumlusu, Rıdvan OKTAR Eskişehir Şb. Sorumlusu, Semra BİÇER Edirne Şb. Sorumlusu, Mustafa KARAASLAN Kadıköy Şb. Sorumlusu, Aysun ÇAKIR Denizli Şb. Sorumlusu, İbrahim YILDIZ Sivas Şb. Sorumlusu, Neşe YAVUZ Haseki Şb. Sorumlusu, Funda Bahar KURT Samsun Şb. Sorumlusu, Rezzan BOZDANA Gaziantep Şb. Sorumlusu, Şaban ARKAN Kocaeli Şb. Sorumlusu Genç Klinisyenler ile ilgili toplantı yaptıklarına dair yöneticisine geri dönüş yapmışlardır.
Buna ait beş sayfalık 06-07 Mart GKK toplantı sonuçları adlı yazışma belgeleri ek-6’da yer almaktadır.

Ek-6 ile Ek-2, ve Ek-1 de adreslerini sunulan video belgelerde görüldüğü gibi illegal veri kaydını isteyen ve eğitimini verenler:
1- Sami SELÇUKBİRİCİK (Atatürk bulvarı No:131 Kızılay ANKARA),
2- Feyzeddin ALPKIRAY’dır (Atatürk bulvarı No:131 Kızılay ANKARA).
3- TUSDATA dershaneler genel sorumlusu Nilüfer ÇELİK ÇİNİ (Atatürk bulvarı No:131 Kızılay ANKARA) ve Tüm bu veriler kurucu asistanı Aygül GÜLSEVER’(Atatürk bulvarı No:131 Kızılay ANKARA) ve Nilüfer ÇELİK ÇİNİ ‘de toplanmaktadır.
Kanıtların bir kısmı ek-6 ve Ek-2’dedir.

Ayrıca Youtube.com da ve google “genç klinisyenler kulübü” denildiğinde yeteri kadar malzeme vardır. Diğer bilgi ve belgeleri ileriki dönemlerde tekrar çıkacaktır

Görüleceği gibi GKK adı altında yapılan uygulama toplantı sonuçlarında görüleceği gibi “gurup arkadaşları hakkında bilgiler verdiler ve her birisi ile arkadaşlarına nasıl yaklaşım sergileyecekleri konusunda konuşuldu”. Notunu olması da GKK üyelerinin arkadaşları hakkında şube sorumlularına bilgi getirdiği görülmektedir. Kişilerin getirdikleri ve kayıt altına aldırdıkları bilgi de kimin kullanılabilir, Alevi, Sağcı Solcu, muhafazakar, Atatürkçü düşünce Derneği üyesi, Kominist olduğu bilgisidir. (Ek-5)

------TUSDATA Dershanesi “ÖSYM ilişkileri kirli bir ilişki tarzıdır. TUSDATA sahibi Sami SELÇUKBİRİCİK’in ÖSYM tarafından denetimli serbestlik cezası verdirilen biri olduğu” iddiası ile ilgili bilgi ve belge:

Sami Selçukbiricik’in denetimli serbestlik kararı ile ilgili mahkeme kararına ait tüm bilgiler (ÖSYM’nin Ankara 1. Fikri ve Sınai Haklar Mahkemesinde açtığı 2008-607 sayılı dava ile hakkında Manevi veya Mali Haklara Tecavüz [Karar: Hükmün Açıklanmasının Geri Bırakılması ve Denetimli Serbestlik kararı verilen Sami SELÇUKBİRİCİK) ile ayrıca ÖSYM’nin mahkemeye Ek-7
Cumhuriyet Savcılığına Ek-7
ve Emniyet Genel Müdürlüğüne yazdığı diğer yazı örnekleri Ek- 7. dedir
Görüldüğü gibi çok sayıda şikayet edilmiş ve hepsinde ÖSYM haklı çıkmıştır. Ek-7’de ayrıca TUSDATA’nın sponsoru olduğu site (d r t u s. com) elemanları tarafından “maddi gücü nedeni ile ÖSYM’de bilgi alınabilecek merciler ile iletişime geçtiğine dair ve ÖSYM’ye baskı yaptığına dair” çok sayıda belge vardır. Soru şudur: ÖSYM’nin bu kadar suç duyurusu yaptığı bir kurum ve yöneticileri (Eftal ORHAN ve Sami SELÇUKBİRİCİK) ÖSYM başkanı ile soruları kim hazırlıyor? Nerede hazırlanıyor ve soruların güvenliği nasıl sağlanıyor diye ÖSYM başkanının makam odasına bile girip ropörtaj adı altında bilgi almaktadır. Devletin bir geleneği vardır. Mahkemeye verip cezalandırdığı kişiler kuruma yaklaşamaz bile, burada dr tus . Com sitesinde belirtildiği gibi maddi güç nedeni ile kuruma defalarca girmişlerdir.
Belgelerin bir kısmı Ek-7’dedir. Bu kişiler kimdir ve hala ÖSYM’de çalışıyor ve maddi güç karşılığı bilgi vermeye devam ediyorlar mı?

Ayrıca ÖSYM’nin başkanı değişip güvenlik tedbirleri arttıkça ÖSYM karşıtı yıpratma kampanyaları organize şekilde bu kişiler tarafından yapılmıştır. Belgelerin bir kısmı ek-2 sunulmuştur. Organize kampanyanın küçük bir kısmına örnek: Sınava girmeyen dersane çalışanları Ek-8 de görüldüğü gibi ÖSYM Mağduruyuz diye gazete ilanları vermiştir.
FİŞLEME DOSYASI data daki dostumuz uzun süredir sessizdi... Oysa dosya hazırlığı içindeymiş. Teşekkür ediyoruz.GENÇ KLİNİSYENLER KULÜBÜ UYGULAMA PROSEDÜRLERİ (Şube Sorumlularına Özeldir)


A- GENÇ KLİNİSYENLER KULÜBÜ PROJESİNİN AMACI;
1- Fakültelerdeki etkin, sosyal açıdan aktif, başarılı ve lider pozisyonundaki kişilere sosyal sorumluluk projelerimiz gereği tıp ve TUS eğitimi açısından katkıda bulunmak, onları kendi çevremizde tutmak, gerek kitaplarımızın tanıtımı, gerekse dershanemizin tanıtımında bunların doğal katkılarını almak
2- Sosyal sorumluluk gereği başarılı ve etkin öğrencileri desteklemek

B- GENÇ KLİNİSYENLER KULÜBÜ ÜYELERİNİ NASIL SEÇECEĞİZ ?
3- Mevcut fakülte sınıf temsilcilerini toplayın, yoksa iyice ve dikkatlice araştırıp en aktif olan birini sınıf temsilcisi yapın. Toplantıda onlara “GENÇ KLİNİSYENLERKULÜBÜ PROJESİ VE PROSEDÜRLERİ okutturulacaktır.. Burada belirtilen özelliklerde kişileri tesbit etmelerini ve özelliklerine göre size detaylı bilgi vermelerini isteyin. Bazen bu kişiler kendilerine yakın kişilerin bu imkanlardan yararlanmasını istedikleri için doğru isimler önermeyebiliyorler, dikkatli olun. PROSEDÜR VEYA SÖZLEŞMEYİ KESİNLİKLE KİMSEYE VERMEYİNİZ.
4- Burada tespitleri yaparken ve üyeleri belirlerken temel kriterimiz Fakülte dereceleridir. Fakültenin sınıf başına öğrenci sayısına göre üye seçilmelidir:
· Sınıf mevcudu 60 kişiye kadar olan fakültelerde ilk 3 kişi
· Sınıf mevcudu 61 - 100 arası olan fakültelerde ilk 5 kişi
· Sınıf mevcudu 101 – 125 arası olan fakültelerde ilk 7 kişi
· Sınıf mevcudu 125 ve üzeri ilk 10 kişi seçilmelidir.
Size Genç Klinisyenler Kulübü sorulduğunda da söylemeniz gereken şey, bu kulübün seçilmiş bazı derecelerden oluştuğu ve tüm Türkiye’de aynı çalışmanın yapıldığıdır, o kadar.
5- Bunun dışında adını Genç Klinisyenler Kulübü Üyesi olarak nitelendirmeyeceğimiz. Ama bir anlamda “ÖZEL TEMSİLCİ” sayılabilecek aşağıdaki kişileri mutlaka aramızda tutmalıyız, bunlara verilecek hediyeler Genç Klinisyenler Kulübü Üyeleri ile aynı olmalıdır :
a. Amfi başkanı, gecen yılın amfi başkanı yıllık komitesi içerisinde yer alanlar,
b. Sınıftaki çeşitli kulüp ve dernek (bilim, dans, kültür,…vs) başkanları veya etkin temsilcileri
c. Sınıftaki TURKMSIC temsilcisi
d. Sınıfta kitap satın alımlarına öncülük eden kişiler,
e. Notları düzenli şekilde fotokopi çekilen fotokopi çekilmek üzere not tutan veya not fotokopilerini organize eden kişiler,
f. Her bir sosyal gruptan etkin ve diğerlerinin örnek alabileceği kişi
g. Birlikte hareket eden küçük gruplar içinden lider vasfı olan veya tercihine güvenilebilecek kişi,
http://www.youtube.com/user/yaahooof.../0/EUh-gwuIysY

6- Bu seçilen kişileri ayrıca aşağıdaki durumlara uygun olmasına da dikkat edilmelidir:
ü Kız ve erkek dengeli bir dağılım olmasına,
ü Her türlü yaşam tarzından dengeli bir dağılım olmasına
ü Alt sınıflarda seçerken numaralarına dikkat etmek suretiyle ileride staj guruplarına ayrıldıklarında farklı staj gruplarında yer almasına imkan sağlayacak bir dağılımda olmasına dikkat edilecek.

7- İsimler tesbit edilirken ne acele edin, ne de yavaştan alın. Sonucun en faydalı olması önemlidir. Olması gerektiğine inandığınız kişileri mutlaka ikna edin. Onun faydasına olan yönleri iyi açıklayın. “hocam, bu kulübe yoldan geçeni almıyoruz ki… sizin gibiler bu kulüpte olmazsa zaten kulüp amacına ulaşmaz, Tüm türkiyedeki iyiler burada olacak, biz tüm bu aktiviteleri sizin için düzenliyoruz, hem zaten bir müddet sonra bakarsınız istemezseniz zaten ayrılabilirsiniz.” deyin.
8- İsimler tesbit edilirken çok yönlü inceleyin, pek çok veriyi değerlendirin ve doru seçim yaptığınıza emin olun. sınıf temsilcilerine güveniyorsanız yeterince açık olun. Çünkü böyle bir şeyin duyulması ve kantinlerde fısıltısının dolaşması bile bizi olumsuz etkileyebilir ve “TUSDATA ayrımcılık yapıyor, bizim paramızla başkalarına imkan sağlıyor” dedikodusuna yol açar. Bu gerçekten çok elit bir çalışma bizim için.
9- Tesbit edilen bu üyelerle hemence sınıf sınıf toplantılar düzenleyip aşağıda belirtilen kitaplardan öncelikle birini hediye edin, diğerlerini gösterin, gerçekten ihtiyaç sahiplerinin kendisiyle özel olarak irtibat kurmalarını –ve bunun gizli kalacağını- söyleyin.
10- Aynı toplantıda herkesin “GENÇ KLİNİSYENLER KULÜBÜ PROJESİ VE PROSEDÜRLERİ”ni okuyup altına el yazıları ile adlarını yazıp imzalamasını sağlayın. Bunun “kendi faydaları için ve tamamen gönüllü bir şey” olduğunu söyleyin. “Biz özel bir kurumuz, siz de özel insanlarsınız, sizi desteklemek, motive etmek ve katkıda bulunmak istiyoruz” deyin.
11- Seçtiğiniz üyelerin üyelik formlarını doldurmalarını sağlayıp liste halinde merkeze gönderin..

C- GENÇ KLİNİSYENLER KULÜBÜ ÜYELERİNE NE VERECEĞİZ ?

12- Kulüp üyelerine ücretsiz verilecek kaynaklar diğer prosedürlerde yazmaktadır. Orada yazılanları söyleyebilirsiniz.
13- Kulüp üyeleri ileride dersaneye gelirlerse onlara özel imkanlar sunacağımızı söyleyin ancak bu imkanların şimdi belli olmadığını zaman içerisinde belirlenip duyurulacağını ve “onlara TUS’u kazandırmak için her şeyi cömertçe yapacağımızı” söyleyin.

http://www.youtube.com/user/yaahooof.../1/jdkPMIlxHbM
D- GENÇ KİLİNİSYENLER KULÜBÜ ÜYELERİNDEN NE BEKLEYECEĞİZ ?
14- Genç Klinisyenler kulübü üyeleri sınıf temsilcilerimizden farklı olarak kimse tarafından bilinmeyecekler ve kendileri de kimseye ben Tusdata’nın kulübü üyesiyim demeyeceklerdir. Bunu deklare etmenin onlar için “beklemedikleri ve rahatsız edici anlamsız tepkilere yol açabileceğini” vurgulayabilirsiniz. “Kimseyi ürkütmenin anlamı yok” diyebilirsiniz.
15- Bu üyelerden ön planda neler isteyecegimiz de onlar için hazırlanan prosedürlerde yazmaktadır. Daha açık bir dille “bizden ne istiyorsunuz? Diye sorarlarsa “Burada ne yazıyorsa sizden onu yapmanızı isteyeceğiz, kitap okumanızı isteyeceğiz, TUS konusunda bilinçli olmanızı isteyeceğiz, internette mail gruplarını takip etmenizi ve paylaşımlardan yaralanmanızı isteyeceğiz, sizin için seçtiğimiz derse girmenizi isteyeceğiz ve burada birbirimizi gönüllü denetleyip seviyemizi daha yukarıya taşımaya çalışacağız. Her büyük kurum sosyal bazı sorumluluklar taşır ve her şeyi devletten beklememek gerekir, bizim gibi kurumların da ülkenin seviyesini yükseltmek için yapabilecekleri şeyler var.” diyebilirsiniz. “Sizin kazancınız ne olacak?” diye sorarlarsa “hem dost kazanacağız, hem de vicdanen iyilere katkıda bulunmuş olmanın keyfini yaşayacağız. Para nasıl olsa kazanılır, nasipse zaten geliyor.” Gibi cümleleri muhatabınızın durumuna göre söyleyebilirsiniz. Lütfen bu konuda yeterince samimi olunuz.
16- Genç Klinisyenler Kulübü üyeleri Tusdatanın kitaplarını tavsiye edecekler, önerecekler ve kendileri de kullanacaklardır. Her biri ile özel diyaloglar kurmak için çaba sarfedin, yakından tanışın, gelip gittiklerinde özel ilgi gösterin, dostça çay kahve söyleyin, arkadaşlarını getirirlerse arkadaşlarının yanında onore edin, başarısını ya da sosyal aktivitelerini dostça övün. İyi bir ilişki kurduktan sonra zaten uygun lisan ile her şeyi dostça söyleyebilirsiniz. Zaman içinde bu kişileri kitap almak için veya mesleki diğer konular için kendi istekleri ile TUSDATA’ya doğal yolla gelip gittikleri, ilgili ve sürekli kişiler oldukları için sizin de özel ilgi gösterdiğiniz için bu yolla doğal bir arkadaşlığın gelişmesi sağlanmalıdır.
17- Genç Klinisyenler Kulübü üyeleri dersaneye gitmek isteyenleri Tusdataya yönlendirecekler. Elbette zaman içinde ve doğal yolla…
http://www.youtube.com/user/yaahooof.../3/XRqULEHsJQ8
18- Genç Klinisyenler Kulübü üyelerinden –gerektiğinde- fakültede Tusdata aleyhine bilinçli olarak oluşturulmak istenen olumsuz kamuoyu’na karşı doğru bildiklerini söylemesi istenerek katkı beklenebilir.

E- GENÇ KLİNİSYENLER KLÜBÜ TOPLANTILARI
19- Toplantılar öğrencilerin durumları da gözetilerek yapılacak, sınav zamanlarına, yoğun zamanlara denk gelmeyecek şekilde ama en geç ayda bir kez olacaktır.
20- İlk toplantılarda aşağıdaki sorulara cevap aranarak katılımları sağlanabilir:
a. Tıbbi kitap (verdiğimiz kitapları ve diğer ders kitaplarını) okuyorlar mı?
b. Mail grup aktivitelerine katılıyorlar mı?
c. Çağırdığımız derslere geliyorlar mı?
d. Dinledikleri ya da okudukları dersin TUS sorularına bakıyorlar mı?
e. Sınıflarında kitap alma eğilimleri nasıl ve nerden alıyorlar? Kitap alımlarına kim öncülük ediyor?
f. Kantinde, sınıflarda, gruplarda ve stajlarda TUS ve kurumlar ile ilgili, özel olarak bizimle ilgili neler konuşuluyor?
21- Daha sonra her hafta bir sınıfın üyeleri ile cumartesi öğleden sonra bir araya gelinirse dengeli bir zamanlama yapılmış olur. Dönemine göre daha sık bir araya gelmek gerektiğinde daha erken çağrılar da yapılabilir.
22- Klüp üyelerini sınıf sınıf ayrı şekilde davet etmek gerekir.
23- Aktivite olarak; onları hocalarla görüştürmek, gerektiğinde o haftaki hocanın kitabını kendisinin imzalayıp hediye etmesini sağlamak, onları Asistan danışmanlar ile ya da varsa ilinizdeki derece yapmış eski kursiyerlerimizle görüştürmek, varsa fakültede çok sevilen kendi hocaları ile bizim mekanlarımızda buluşturup TUS konulu konuşmalar yapılmasını sağlamak… seçeneklerden bazıları olarak değerlendirilebilir.
24- Yapılacak toplantıların tümü öğrencilerin ders ve sınav tarihleri gözetilerek ve gerek şubat tatillerinde gerekse yaz tatillerinde olmayacak şekilde düzenlenecektir.
Bu prosedür 3 sayfa ve 24 maddeden oluşmuştur. 21 Mart 2009


HERŞEY BUNUN İÇİN


Konu aerol tarafından (05-09-2013 Saat 20:33 ) değiştirilmiştir.
aerol isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla

     

Alt 03-24-2011, 14:58   #2
musculus
Popüler Üye
 
Üyelik tarihi: 12.12.10
Mesajlar: 298
Tecrübe Puanı: 379
musculus is just really nicemusculus is just really nicemusculus is just really nicemusculus is just really nice
Standart

virüs değil de bakteri
pseudomanas nasıl olurdu???
musculus isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 03-24-2011, 18:49   #3
kbrnumber1
Aktif Üye
 
kbrnumber1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 17.09.09
Mesajlar: 128
Tecrübe Puanı: 404
kbrnumber1 will become famous soon enough
Standart

yazık yazık!!! çok güçlü olduklarını iddia eden kurumun düştüğü duruma bakın.. ilgilenmeyeceğim diyorum, susacağım diyorum olmuyor.. Böyle fişleneceğiniz bir ortamda nasıl tusa çalışmaya odaklanabilirsiniz!!
__________________
''remember, remember the fifth of november!!''
v
kbrnumber1 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 03-27-2011, 00:07   #4
aerol
Popüler Üye
 
Üyelik tarihi: 06.05.10
Mesajlar: 2.650
Tecrübe Puanı: 637
aerol is just really niceaerol is just really niceaerol is just really niceaerol is just really nice
Standart

2. sınıf genç klinisyenler
Eklenmiş Resmin önizlemesi
Resmi gerçek boyutunda görmek için tıklayın.

Resmin ismi: gkkrapor181.jpg
Görüntüleme: 431
Büyüklüğü: 64,7 KB (Kilobyte)  

Konu aerol tarafından (04-11-2011 Saat 23:06 ) değiştirilmiştir.
aerol isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 12-06-2016, 06:29   #5
Kayıtsız Üye
Guest
 
Mesajlar: n/a
Standart

Alıntı:
kbrnumber1´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
yazık yazık!!! çok güçlü olduklarını iddia eden kurumun düştüğü duruma bakın.. ilgilenmeyeceğim diyorum, susacağım diyorum olmuyor.. Böyle fişleneceğiniz bir ortamda nasıl tusa çalışmaya odaklanabilirsiniz!!
İkinci üçüncü sınıfların aklına tuşu sokmayın gençler bari bu yillarinda rahat etsin ... sonra zaten keyiflaeri kacacak. .
  Alıntı ile Cevapla
Alt 12-07-2016, 19:48   #6
Kayıtsız Üye
Guest
 
Mesajlar: n/a
Standart

Alıntı:
aerol´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Dönem 2 Öğrencilerine de bulaştırılan Genç Klinisyenler virüsü dosyası..

Dönem 3 ve 4' ten sonra Dönem 2 Öğrencilerine de bulaştırılan Genç Klinisyenler virüsü dosyası...


Genç Klinisyenlerin fişlemelerdeki rolleri...

Kişiler hakkında bilgi toplamak suç mudur?
Kişilerle ilgili bilgiler ancak mevzuat tarafından izin verilen hallerde kayıt altına alınabilir. Hukuka aykırı olarak kişisel verilerin kaydedilmesi halinde faile altı aydan üç yıla kadar hapis cezası verilecektir (md. 135/1).
Yine kanunlarda özellikle suçlulukla mücadele bağlamında, suç ve suçluların ortaya çıkarılmasını sağlamak amacıyla izin verilen hallerde, kişinin ahlaki eğilimlerine, cinsel yaşamlarına, sağlık durumlarına veya sendikal bağlantılarına ilişkin bilgilerin kayıt altına alınmasına izin verilebilir. Bu hallerin dışında kişilerin siyasi, felsefi veya dini görüşlerine, ırki kökenlerine; hukuka aykırı olarak ahlaki eğilimlerine, cinsel yaşamlarına, sağlık durumlarına veya sendikal bağlantılarına ilişkin bilgilerin kişisel veri olarak kaydedilmesi suç oluşturmaktadır (md. 135/2).


FİŞLEME DOSYASI data daki dostumuz uzun süredir sessizdi... Oysa dosya hazırlığı içindeymiş. Teşekkür ediyoruz.GENÇ KLİNİSYENLER KULÜBÜ UYGULAMA PROSEDÜRLERİ (Şube Sorumlularına Özeldir)


A- GENÇ KLİNİSYENLER KULÜBÜ PROJESİNİN AMACI;
1- Fakültelerdeki etkin, sosyal açıdan aktif, başarılı ve lider pozisyonundaki kişilere sosyal sorumluluk projelerimiz gereği tıp ve TUS eğitimi açısından katkıda bulunmak, onları kendi çevremizde tutmak, gerek kitaplarımızın tanıtımı, gerekse dershanemizin tanıtımında bunların doğal katkılarını almak
2- Sosyal sorumluluk gereği başarılı ve etkin öğrencileri desteklemek

B- GENÇ KLİNİSYENLER KULÜBÜ ÜYELERİNİ NASIL SEÇECEĞİZ ?
3- Mevcut fakülte sınıf temsilcilerini toplayın, yoksa iyice ve dikkatlice araştırıp en aktif olan birini sınıf temsilcisi yapın. Toplantıda onlara “GENÇ KLİNİSYENLERKULÜBÜ PROJESİ VE PROSEDÜRLERİ okutturulacaktır.. Burada belirtilen özelliklerde kişileri tesbit etmelerini ve özelliklerine göre size detaylı bilgi vermelerini isteyin. Bazen bu kişiler kendilerine yakın kişilerin bu imkanlardan yararlanmasını istedikleri için doğru isimler önermeyebiliyorler, dikkatli olun. PROSEDÜR VEYA SÖZLEŞMEYİ KESİNLİKLE KİMSEYE VERMEYİNİZ.
4- Burada tespitleri yaparken ve üyeleri belirlerken temel kriterimiz Fakülte dereceleridir. Fakültenin sınıf başına öğrenci sayısına göre üye seçilmelidir:
· Sınıf mevcudu 60 kişiye kadar olan fakültelerde ilk 3 kişi
· Sınıf mevcudu 61 - 100 arası olan fakültelerde ilk 5 kişi
· Sınıf mevcudu 101 – 125 arası olan fakültelerde ilk 7 kişi
· Sınıf mevcudu 125 ve üzeri ilk 10 kişi seçilmelidir.
Size Genç Klinisyenler Kulübü sorulduğunda da söylemeniz gereken şey, bu kulübün seçilmiş bazı derecelerden oluştuğu ve tüm Türkiye’de aynı çalışmanın yapıldığıdır, o kadar.
5- Bunun dışında adını Genç Klinisyenler Kulübü Üyesi olarak nitelendirmeyeceğimiz. Ama bir anlamda “ÖZEL TEMSİLCİ” sayılabilecek aşağıdaki kişileri mutlaka aramızda tutmalıyız, bunlara verilecek hediyeler Genç Klinisyenler Kulübü Üyeleri ile aynı olmalıdır :
a. Amfi başkanı, gecen yılın amfi başkanı yıllık komitesi içerisinde yer alanlar,
b. Sınıftaki çeşitli kulüp ve dernek (bilim, dans, kültür,…vs) başkanları veya etkin temsilcileri
c. Sınıftaki TURKMSIC temsilcisi
d. Sınıfta kitap satın alımlarına öncülük eden kişiler,
e. Notları düzenli şekilde fotokopi çekilen fotokopi çekilmek üzere not tutan veya not fotokopilerini organize eden kişiler,
f. Her bir sosyal gruptan etkin ve diğerlerinin örnek alabileceği kişi
g. Birlikte hareket eden küçük gruplar içinden lider vasfı olan veya tercihine güvenilebilecek kişi,
http://www.youtube.com/user/yaahooof.../0/EUh-gwuIysY

6- Bu seçilen kişileri ayrıca aşağıdaki durumlara uygun olmasına da dikkat edilmelidir:
ü Kız ve erkek dengeli bir dağılım olmasına,
ü Her türlü yaşam tarzından dengeli bir dağılım olmasına
ü Alt sınıflarda seçerken numaralarına dikkat etmek suretiyle ileride staj guruplarına ayrıldıklarında farklı staj gruplarında yer almasına imkan sağlayacak bir dağılımda olmasına dikkat edilecek.

7- İsimler tesbit edilirken ne acele edin, ne de yavaştan alın. Sonucun en faydalı olması önemlidir. Olması gerektiğine inandığınız kişileri mutlaka ikna edin. Onun faydasına olan yönleri iyi açıklayın. “hocam, bu kulübe yoldan geçeni almıyoruz ki… sizin gibiler bu kulüpte olmazsa zaten kulüp amacına ulaşmaz, Tüm türkiyedeki iyiler burada olacak, biz tüm bu aktiviteleri sizin için düzenliyoruz, hem zaten bir müddet sonra bakarsınız istemezseniz zaten ayrılabilirsiniz.” deyin.
8- İsimler tesbit edilirken çok yönlü inceleyin, pek çok veriyi değerlendirin ve doru seçim yaptığınıza emin olun. sınıf temsilcilerine güveniyorsanız yeterince açık olun. Çünkü böyle bir şeyin duyulması ve kantinlerde fısıltısının dolaşması bile bizi olumsuz etkileyebilir ve “TUSDATA ayrımcılık yapıyor, bizim paramızla başkalarına imkan sağlıyor” dedikodusuna yol açar. Bu gerçekten çok elit bir çalışma bizim için.
9- Tesbit edilen bu üyelerle hemence sınıf sınıf toplantılar düzenleyip aşağıda belirtilen kitaplardan öncelikle birini hediye edin, diğerlerini gösterin, gerçekten ihtiyaç sahiplerinin kendisiyle özel olarak irtibat kurmalarını –ve bunun gizli kalacağını- söyleyin.
10- Aynı toplantıda herkesin “GENÇ KLİNİSYENLER KULÜBÜ PROJESİ VE PROSEDÜRLERİ”ni okuyup altına el yazıları ile adlarını yazıp imzalamasını sağlayın. Bunun “kendi faydaları için ve tamamen gönüllü bir şey” olduğunu söyleyin. “Biz özel bir kurumuz, siz de özel insanlarsınız, sizi desteklemek, motive etmek ve katkıda bulunmak istiyoruz” deyin.
11- Seçtiğiniz üyelerin üyelik formlarını doldurmalarını sağlayıp liste halinde merkeze gönderin..

C- GENÇ KLİNİSYENLER KULÜBÜ ÜYELERİNE NE VERECEĞİZ ?

12- Kulüp üyelerine ücretsiz verilecek kaynaklar diğer prosedürlerde yazmaktadır. Orada yazılanları söyleyebilirsiniz.
13- Kulüp üyeleri ileride dersaneye gelirlerse onlara özel imkanlar sunacağımızı söyleyin ancak bu imkanların şimdi belli olmadığını zaman içerisinde belirlenip duyurulacağını ve “onlara TUS’u kazandırmak için her şeyi cömertçe yapacağımızı” söyleyin.

http://www.youtube.com/user/yaahooof.../1/jdkPMIlxHbM
D- GENÇ KİLİNİSYENLER KULÜBÜ ÜYELERİNDEN NE BEKLEYECEĞİZ ?
14- Genç Klinisyenler kulübü üyeleri sınıf temsilcilerimizden farklı olarak kimse tarafından bilinmeyecekler ve kendileri de kimseye ben Tusdata’nın kulübü üyesiyim demeyeceklerdir. Bunu deklare etmenin onlar için “beklemedikleri ve rahatsız edici anlamsız tepkilere yol açabileceğini” vurgulayabilirsiniz. “Kimseyi ürkütmenin anlamı yok” diyebilirsiniz.
15- Bu üyelerden ön planda neler isteyecegimiz de onlar için hazırlanan prosedürlerde yazmaktadır. Daha açık bir dille “bizden ne istiyorsunuz? Diye sorarlarsa “Burada ne yazıyorsa sizden onu yapmanızı isteyeceğiz, kitap okumanızı isteyeceğiz, TUS konusunda bilinçli olmanızı isteyeceğiz, internette mail gruplarını takip etmenizi ve paylaşımlardan yaralanmanızı isteyeceğiz, sizin için seçtiğimiz derse girmenizi isteyeceğiz ve burada birbirimizi gönüllü denetleyip seviyemizi daha yukarıya taşımaya çalışacağız. Her büyük kurum sosyal bazı sorumluluklar taşır ve her şeyi devletten beklememek gerekir, bizim gibi kurumların da ülkenin seviyesini yükseltmek için yapabilecekleri şeyler var.” diyebilirsiniz. “Sizin kazancınız ne olacak?” diye sorarlarsa “hem dost kazanacağız, hem de vicdanen iyilere katkıda bulunmuş olmanın keyfini yaşayacağız. Para nasıl olsa kazanılır, nasipse zaten geliyor.” Gibi cümleleri muhatabınızın durumuna göre söyleyebilirsiniz. Lütfen bu konuda yeterince samimi olunuz.
16- Genç Klinisyenler Kulübü üyeleri Tusdatanın kitaplarını tavsiye edecekler, önerecekler ve kendileri de kullanacaklardır. Her biri ile özel diyaloglar kurmak için çaba sarfedin, yakından tanışın, gelip gittiklerinde özel ilgi gösterin, dostça çay kahve söyleyin, arkadaşlarını getirirlerse arkadaşlarının yanında onore edin, başarısını ya da sosyal aktivitelerini dostça övün. İyi bir ilişki kurduktan sonra zaten uygun lisan ile her şeyi dostça söyleyebilirsiniz. Zaman içinde bu kişileri kitap almak için veya mesleki diğer konular için kendi istekleri ile TUSDATA’ya doğal yolla gelip gittikleri, ilgili ve sürekli kişiler oldukları için sizin de özel ilgi gösterdiğiniz için bu yolla doğal bir arkadaşlığın gelişmesi sağlanmalıdır.
17- Genç Klinisyenler Kulübü üyeleri dersaneye gitmek isteyenleri Tusdataya yönlendirecekler. Elbette zaman içinde ve doğal yolla…
http://www.youtube.com/user/yaahooof.../3/XRqULEHsJQ8
18- Genç Klinisyenler Kulübü üyelerinden –gerektiğinde- fakültede Tusdata aleyhine bilinçli olarak oluşturulmak istenen olumsuz kamuoyu’na karşı doğru bildiklerini söylemesi istenerek katkı beklenebilir.

E- GENÇ KLİNİSYENLER KLÜBÜ TOPLANTILARI
19- Toplantılar öğrencilerin durumları da gözetilerek yapılacak, sınav zamanlarına, yoğun zamanlara denk gelmeyecek şekilde ama en geç ayda bir kez olacaktır.
20- İlk toplantılarda aşağıdaki sorulara cevap aranarak katılımları sağlanabilir:
a. Tıbbi kitap (verdiğimiz kitapları ve diğer ders kitaplarını) okuyorlar mı?
b. Mail grup aktivitelerine katılıyorlar mı?
c. Çağırdığımız derslere geliyorlar mı?
d. Dinledikleri ya da okudukları dersin TUS sorularına bakıyorlar mı?
e. Sınıflarında kitap alma eğilimleri nasıl ve nerden alıyorlar? Kitap alımlarına kim öncülük ediyor?
f. Kantinde, sınıflarda, gruplarda ve stajlarda TUS ve kurumlar ile ilgili, özel olarak bizimle ilgili neler konuşuluyor?
21- Daha sonra her hafta bir sınıfın üyeleri ile cumartesi öğleden sonra bir araya gelinirse dengeli bir zamanlama yapılmış olur. Dönemine göre daha sık bir araya gelmek gerektiğinde daha erken çağrılar da yapılabilir.
22- Klüp üyelerini sınıf sınıf ayrı şekilde davet etmek gerekir.
23- Aktivite olarak; onları hocalarla görüştürmek, gerektiğinde o haftaki hocanın kitabını kendisinin imzalayıp hediye etmesini sağlamak, onları Asistan danışmanlar ile ya da varsa ilinizdeki derece yapmış eski kursiyerlerimizle görüştürmek, varsa fakültede çok sevilen kendi hocaları ile bizim mekanlarımızda buluşturup TUS konulu konuşmalar yapılmasını sağlamak… seçeneklerden bazıları olarak değerlendirilebilir.
24- Yapılacak toplantıların tümü öğrencilerin ders ve sınav tarihleri gözetilerek ve gerek şubat tatillerinde gerekse yaz tatillerinde olmayacak şekilde düzenlenecektir.
Bu prosedür 3 sayfa ve 24 maddeden oluşmuştur. 21 Mart 2009


HERŞEY BUNUN İÇİN

Üzücü bir tablo

Alıntı:
drflash´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster


bu belgelere göre genç klinisyenler örgütü mensupları Tıp Fakültesi Öğrencilerini/arkadaşlarının özel bilgilerini TUSDATA AŞ Kurucusu Sami Selçukbiricikin sekreteri Aygül ün talimatı ile fşlemektedir ve bilgiler tüm şubelerden Dersaneler Müdürü Nilüfer ÇELİK e aktarılmaktadırTıp Öğrencileri Nasıl Fişleniyor? Özel Dosya
Genç klinisyenler Kulübü Uygulama Prosedürleri
Genç Klinisyenlere Verilen Gizli ve Çok Gizli Görevler
Hocaefendi Cemaati-Sol Kesim içinde sözü geçen fişlemeleri
Genç Klinisyenlere katılmadı sebebi: KOMİNİST
Vır Vır Vır En Geveze GKK Fişlemecisi...
Samimi güler yüzlü sempatik fişleme
Genç Klinisyenlerin dedikodu yayabilecek insanlar olması çok önemli
Aşırı Heyecanlı Genç Klinisyen
Hocaların genç klinisyenler prosedürlerine bakışı: 1. TUSDATA GENÇ KLİNİSYENLER KULÜBÜ UYGULAMA PROSEDÜRLERİ (Şube Sorumlularına Özeldir) A- GENÇ ...
  • YENİ
 2. TUSDATA GENÇ KLİNİSYENLER KULÜBÜ UYGULAMA PROSEDÜRLERİ (Şube Sorumlularına Özeldir) A- GENÇ ...
  • YENİ
 3. tusdata izmir şube sorumlusu dilek eviren GENÇ KLİNİSYENLER KULÜBÜ POREJİSİNİN AMACI; 1- Fakültelerdeki etkin, sosyal açıdan aktif, başarılı ve lider ...
  • YENİ
 4. TUSDATA GENÇ KLİNİSYENLER KULÜBÜ UYGULAMA PROSEDÜRLERİ (Şube Sorumlularına Özeldir) 6- Bu seçilen kişileri ...
  • YENİ


 5. kimine göre tusdata, TUSDATA, Tusdata Gerçeği, Tusdata Gerçekleri, tusdata gerçeği varan, tusdata video, tusdata rezaleti, ...

 6. TUSDATA GENÇ KLİNİSYENLER KULÜBÜ UYGULAMA PROSEDÜRLERİ (Şube Sorumlularına Özeldir) 6- Bu seçilen kişileri ...
  • YENİ
 7. tusdata izmir şube sorumlusu dilek eviren C- GENÇ KLİNİSYENLER KULÜBÜ ÜYELERİNE NE VERECEĞİZ ? 12- Kulüp üyelerine ücretsiz verilecek kaynaklar diğer ... 8. C- GENÇ KLİNİSYENLER KULÜBÜ ÜYELERİNE NE VERECEĞİZ ? 12- Kulüp üyelerine ücretsiz verilecek kaynaklar diğer ...
  • YENİ
 9. C- GENÇ KLİNİSYENLER KULÜBÜ ÜYELERİNE NE VERECEĞİZ ? 12- Kulüp üyelerine ücretsiz verilecek kaynaklar diğer ...
  • YENİ


 10. C- TUSDATA GENÇ KLİNİSYENLER KULÜBÜ ÜYELERİNE NE VERECEĞİZ ? 12- Kulüp üyelerine ücretsiz verilecek kaynaklar ... 11. C- TUSDATA GENÇ KLİNİSYENLER KULÜBÜ ÜYELERİNE NE VERECEĞİZ ? 12- Kulüp üyelerine ücretsiz verilecek kaynaklar ... 12. kimine göre tusdata, TUSDATA, Tusdata Gerçeği, Tusdata Gerçekleri, tusdata gerçeği varan, tusdata video, tusdata rezaleti, ...

 13. drgencklinisyen

  0 14. Kimine göre tusdata, TUSDATA, Tusdata Gerçeği, Tusdata Gerçekleri, tusdata gerçeği varan, tusdata video, tusdata rezaleti, ...
  • YENİ


 15. TUSDATA GENÇ KLİNİSYENLER KULÜBÜ UYGULAMA PROSEDÜRLERİ (Şube Sorumlularına Özeldir) A- GENÇ ...
  • YENİ
 16. GENÇ KLİNİSYENLER KULÜBÜ UYGULAMA PROSEDÜRLERİ (Şube Sorumlularına Özeldir) A- GENÇ KLİNİSYENLER ...
  • YENİ
 17. TUSDATA GENÇ KLİNİSYENLER KULÜBÜ UYGULAMA PROSEDÜRLERİ (Şube Sorumlularına Özeldir) A- GENÇ ...
  • YENİ

Alıntı:
tipvetus´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Tusdata AŞ. Kurucusu ve Tusdata videolarında tıp öğrencilerinin nasıl fişlemesi gerektiğini şube sorumlularına öğreten Feyzedin Alpkıray *****paralel yapı üyesi olma nedeniyle KHK ile kamudan ihraç edildi.


tusdata fişleme eğitimi videosu


http://i.hizliresim.com/mEQ2O2.png

tusdata kurucusu *****Feyzeddin Alpkıray khk ile ihraç edilmiştir

http://www.ensonhaber.com/dosyalar/ihrac.pdf


tusdatada genç klinisyenler kulübü olayı esasen izcilik kulübünden esinlenmiş bir etkinlik gibi.., daha sonra tusdata etkisiyle başka yöne evrilmiş...linki verilen video nasıl başlıyor şunları seçin dedik:: her grubun lideri
izcilikte gurup arasından seçme, seçilmiş olma ve seçkin olma seçkin hissetme, üçük hediyeler verme kendini adama önplandadır. dikkat ederseniz aynı tarihlerde asilder izcilik kulübü önderi Feyzedin ALPKIRAY’ın sosyal medaydaki benzer sunum silsilesiyle ve erişkin izci kampı faaliyetinde izcilikten eserlerle eğitmenlik var. olaylar benzer burada radyo hediyesi tusdata tus dersanesi genç klinisyenler kulubünde kitap olarak indirim olarak karşımıza çıkıyor.. Teknik İz ve İşaretler öğretilmiş, örnek uygulama olarak orman içinde obalar yürütülmüş ve işaret bırakmaları sağlanmıştır. vs hepsinin tusdata dersanesi genç klinisyenler klubü prosedürlerinde bir karşılığı var... her izcinin kendini ifade etmesi, konuşma becerisini geliştirmesi için fıkra anlatması, şarkı söylemesi veya bir konuda arkadaşlarını bilgilendirmesi sağlanmıştır. bunun genç klinisyen prosedürlerinde karşılığı var.. nihayetinde genç klinisyenler hareketi ergin izci hareketinin daha sonra başka yöne evrilmiş hali gibi duruyo..

http://www.asilder.org/index.php?opt...uebue-haberler

Ergin İzci Kampı Yaptık
Son Güncelleme: Cuma, 31 Aralık 2010 23:57 Administrator tarafından yazıldı. Cuma, 31 Aralık 2010 12:11

Ankara Gençlik Spor ve İzcilik Kulübü (ASİLDER ) olarak,1-5 Temmuz 2010 tarihleri arasında; 4 İzci lideri, 5 izci gönüllüsü ve 41 ergin izcimiz (liseli gençler) ile Bolu Kartalkaya'da, güzel bir izciliğe ilk adım kampını başarı ile tamamladık.


Kartalkaya İl Özel İdare tesislerinde gerçekleştirilen tesisli 3 gecelik izci kampında aşağıdaki faaliyetler yapılmıştır.


a. İzciliğin genel tanıtımı yapılmış, üniforma, selam ve toka öğretilmiş, uygulamalı olarak selam ve tekmil çalışmaları yapılmıştır.


b. Tüm faaliyetlerde oba düzenine dikkat edilmiş ve tekmiller usulüne uygun alınrak faaliyetler yapılmıştır.


c. Teknik İz ve İşaretler öğretilmiş, örnek uygulama olarak orman içinde obalar yürütülmüş ve işaret bırakmaları sağlanmıştır.


d. Sabahları sabah egzersizi yapılmış ve sağlıklı ve dinç kalmanın önemi, sağlıklı kalmak için beslenmede dikkat edilecekler ile spor çalışmaları yapılması gerektiği anlatılmıştır.


e. Geceleri kamp ateşi yakılmış, kamp ateşi ile ilgili dikkat edilmesi gereken noktalar uygulamalı olarak öğretilmiş, kamp ateşi etrafında her izcinin kendini ifade etmesi, konuşma becerisini geliştirmesi için fıkra anlatması, şarkı söylemesi veya bir konuda arkadaşlarını bilgilendirmesi sağlanmıştır.


f. Kitap okuma programı yapılmış ve izcilerimizi okudukları kitaptan bir bölümü hep birlikte tartışmaları sağlanmıştır.


g. Oryantrik yarışması yapılmış ve bu oryantrik yarışmasının hedef noktası olarak büyük bir kırmızı karınca yuvası seçilmiştir. Karınca yuvasının başında izcilere kırmızı orman karıncalarının keneleri yediği ve bu sebeple korunması gerektiği anlatılmış, Allahın bizler için doğayı bir denge üzerine yarattığı ile ilgili bilgiler verilmiştir. Oryantrik yarışmasında hedefe ilk ulaşan obanın her üyesine bir küçük cep radyosu hediye edilmiştir.


h. Futbol turnuvası düzenlenmiş ve her gün yapılan maçlarla şampiyon seçilmiştir.


i. Bilek güreşi turnuvası düzenlenmiştir. Bilek güreşi sırasında birey olarak güçlü olmak ve millet olarak güçlü olmanın gerekliliği anlatılmıştır.


j. Satranç turnuvası düzenlenmiştir. Satranç turnuvasını idare eden lider tarafından satrancın faydaları konusu çerçevesinde zeka geliştirme, araştırmacı ruh, bilimsel çalışma yapmak gibi konular işlenmiştir.


k. Ormanda yürüyüşler düzenlenmiş ve bu yürüyüşlerden önce dikkat edilmesi gereken noktalar detaylıca anlatılmıştır. Uyarılmasına rağmen tek sıra halinde yürümeyen ve gruptan ayrı olarak farklı bir yolu tercih eden ergin izcilerden birisi çamura düşmüş bu sebeple konaklama bölgesine geri gönderilmek zorunda kalınmıştır. Bu vesileyle lidere ve talimatlara bağlılığın önemi bir daha fırsat eğitimi ile verilmiştir.
İzcilik Kampımıza katılan Seminercilerimizden Asilder İzcilik Kulübü Önderi Feyzedin ALPKIRAY’dır.

Özellikle Ergin izcilerimize kamp boyunca gösterdikleri performans dolayısı ile tebrik ve takdirlerimizi sunuyoruz.


Kocaeli'de Ufka Yolculuk Kültür Yarışması
Kocaeli
Kocaeli Lider Gençlik ve İzcilik Spor Kulübü'nün 'Ufka Yolculuk Kültür Yarışması' Kocaeli'nde yapılacak.

Kocaeli Lider Gençlik ve İzcilik Spor Kulübü'nün 'Ufka Yolculuk Kültür Yarışması' Kocaeli'nde yapılacak. 18 Mayıs'ta yapılacak yarışmada dereceye girenler umre ile ödüllendirilecek.

Lider Gençlik İzcilik ve Spor Kulübü yönetim kurulu üyesi Şaban Arkan, konuyla ilgili açıklamasında, Ömer Nasuhi Bilmen'in 'Büyük İslam İlmihali' kitabından yapılacak olan sınavla hurafelerden uzak, İslam dininin temel bilgilerinin öğrenilmesinin hedeflendiğini belirtti. Arkan; 18 Mayıs 2013'te, merkezi sınav şeklinde yapılacak sınavda il derecesine girenlere umre ödülü başta olmak üzere, çeşitli hediyelerin verileceğini ifade etti. Arkan, sınav kitabının katılımcılar tarafından ücretsiz temin edilebileceğini bildirdi.

Şaban Arkan, 20 Ocak tarihinden itibaren başvuruların başladığı yarışma için hedef 5 bin iken, şimdiden başvuru sayısının 500'ü bulduğunu açıkladı. Başvuruların, 12 Nisan Cuma günü sona ereceğini bildiren Arkan, yapılacak sınavda ülke genelinde dereceye girenler için umre gezisi, laptop bilgisayar, netbook bilgisayar, akıllı telefon, tablet bilgisayar, 30 kitap seti verileceğini, il genelinde 1.'lere 2 bin TL, 2.'lere bin 500 TL, 3.'lere bin TL, 4. ve 10.'lara da çeyrek altın ödülü verileceğini söyledi.

SINAV 18 MAYIS'TA

Lider Gençlik İzcilik ve Spor Kulübü yönetim kurulu üyesi Şaban Arkan, İslam dininin temel bilgilerinin öğrenilmesinin hedeflendiği yarışmanın, Kocaeli ve eş zamanlı olarak bütün ilçelerde yapılacağını ifade etti. Yarışmaya başvuruların internet üzerinden yapılacağını duyuran Şaban Arkan, başvuruların www.ufkayolculuk.com sitesinden yapılacağını ve herhangi bir ücret alınmayacağını ifade etti.

Başvuran herkese ücretsiz olarak ilmihal verileceğini belirten Arkan, "Belirlenen il ve ilçe sınav merkezlerinde 18 Mayıs 2013 Cumartesi günü, saat 14.00'de yapılacak sınavda yarışmacıların sıralanması yazılı olarak sorulan toplam 125 çoktan seçmeli soru ile belirlenecek

Konu Kayıtsız Üye tarafından (12-08-2016 Saat 09:16 ) değiştirilmiştir.
  Alıntı ile Cevapla
Alt 12-08-2016, 08:43   #7
Kayıtsız Üye
Guest
 
Mesajlar: n/a
Standart

İbrahim Ethem AY
30 Eylül 2014 ·
TIP FAKÜLTESİ, TUS'A HAZIRLANMAK ve DÖNEM-1-2-3
Tıp fakültesini kazandığım zaman, bundan sonra her şeyin mükemmel olacağına inanıyordum.
Bana öyle geliyordu ki, hayattaki bütün kötülüklerin anası üniversite sınavı idi ve ben onu alt etmeyi başarmıştım. Gururluydum. Doktor olacaktım. Her zaman güler yüzle hastalarımı karşılayacak, somurtarak hasta bakan meslektaşlarıma örnek olacak, herkesin saygısını kazanıp, herkesi sevecek, hastalarımla ve hasta yakınlarıyla beraber el ele tutuşup mutlu mesut bayır aşağı koşacaktım..
Hayatta pek çok şey hayal ettiğimiz gibi olmuyormuş, artık bunu anladım.
Okul başlayınca, ardı arkası kesilmeyen sınavlardan bunaldığım ve ne işim var burada dediğim zamanlar oldu. Bir sonraki sınavdan geçeyim, en sondaki finalden zıplayayım derken üçüncü sınıfa geldim. O zamana kadar benim için hayattaki kaygıların en uzağı herhalde Tıpta Uzmanlık Sınavı'ydı.. Sıhhatim yerinde olmasına rağmen ölümü bile kendime daha yakın hissediyordum diyebilirim. Tus'tan ise hiç korkum yoktu. Vakti saati belliydi, gelmesine daha da çok vardı. Onu, o zaman düşünecektim..
Eskiden tıp öğrencisi ancak son sınıfa geldiği zaman Tus stresi başlarmış.. Sonra bu durum beşinci sınıfa yayılmış.. Bizim zamanımızda ise, ben "nasılsa daha çok var" diye amfide geyik yaparken, 3. sınıfın henüz başında Tus dershaneleri orda burda belirmeye başlamışlardı ve hepsi de birbirine çok benzeyen "dereceler bir sizden bir bizden" gibisinden broşürlerini gözümüze sokarak "erken kayıt avantajlarımızdan yararlanın" diyorlardı. Erken kayıt derken, 6. sınıfın sonunda gireceğimiz sınav için 3. sınıfta bir sürü senede imza atmaya çağrılıyorduk.. Bir de avantajdı bu.. Öyle söylüyorlardı..
Birkaç tane arkadaşım beni "genç klinikçi" gibisinden bir şey yapmak için aracı olabileceklerini söylediler. Nedir bu "genç klinikçi" dedim, tam izah eden olmadı. İşte ağzımız laf yapıyormuş, kağıt kalem tutuyormuşuz, reklam propaganda filan yapacakmışız, dershaneyi methedecekmişiz veya en azından kötülemeyecekmişiz. Aklıma yatmadı. Tam tarifi olmayan bir işten para kazanmış gibi olmak istemedim. "Neyin ne olduğunu bilmeden neyin reklamını yapacağım" diyerek, son derece samurayca bir davranışla bu arkadaşlarımı geri çevirdim.
Antalya'da iki tane dershane vardı, gittim en büyüğü hangisiyse ona kaydoldum. Çünkü bizim gibi geri kalmış memleketlerde her şeyin büyüğü iyidir. Halk tarafından sevilen bir insanın sanatsal açıdan güzel fakat küçük bir heykelini dikseler yer yerinden oynar.. Sıradan fakat büyük bir heykel diktikleri zaman alkışlarız. Mesela bir dönem Çamlıca'ya çok büyük bir cami yapılacağını söyleyen siyasilere, "çok güzel bir cami yapın" diyen yazarları dinsizlikle suçlayanlar olmuştu.. Hülasa, bizim için büyüklük önemlidir. En büyük olmak için yarışır durur herkes burada, en azından büyük olamıyorsa bile en büyüğe dahil olmak ister..
Hangi dershaneye yazılacağını bilmeyen insanlar da, en büyük olana yazılır genellikle.. Tıpkı bizim yaptığımız gibi.. Böylece "bu kadar kişi hata yapacak değil ya" der ve kendimizi rahatlatırız..
Tus'la ilgili en önemli tercih, dershane tercihidir. Ama size 3. sınıfta gelip "beni seç beni seç" derler.. Bu yapılan, ergenlik çağındaki bir çocuğa "büyüyünce onunla değil benimle evlen, erken kayıt avantajından yararlan" demekten başka nedir? O yaştaki çocuk neye göre bir tercih yapabilir, ilerde nasıl mutlu olabilir? Her şeyden önce dershane seçimi gibi böylesine önemli bir kararı 3. sınıfta nasıl verebilirsiniz? Bu dershanelerin kayıtları bu kadar erkene indirmesindeki gaye ne olabilir?
Hal böyleyken yapacak pek bir şeyim yoktu, hata yapmaktan korkan herkesin yaptığını yaptım ben de.. Yani herkesin yaptığını yaptım, aşağı yukarı herkesin gittiği yere ben de gittim. Hatta, madem buraya gidececeğim, neden fazla fazla düşünüp taşınayım dedim, daha üçüncü sınıfta imzayı bastım. En büyük dershaneye kaydımı yaptırdım.. Başıma gelenleri anlatacağım..
Az önce genç klinikçilik mesleğini(!) nasıl geri çevirdiğimi övünerek anlattım ya, canım babacığım 7.000TL'lik senetleri öderken bu yaptığıma bir an için pişman olmadığımı söylersem yalan olur. Dershaneyi orda burda methetmeye çok gerek yokmuş, bazı arkadaşlarımın yaptığı gibi iki tane toplantıya katılıp iki de broşür dağıtsam ben de %20-25 indirim alacakmışım.. Bugün olsa yine kabul etmezdim; ama daha sonra bu yolu seçen arkadaşlarıma da hak verdim.. Yaptıkları çok doğaldı, daha doğrusu ne yapsınlardı? Samuraylık mı? Ben samuray indirimi almadım..
Hatta komşu ilimiz, gülüyle, Saygın'ıyla ve Demirel'iyle meşhur Isparta'da, o dönem bir grup öğrenci dershane fiyatlarından şikayet etmiş ve kazan kaldırmıştı; şehirdeki tek dershane olan (en büyük) dershaneyle anlaşamamışlar ve birleşerek başka bir dershanenin şube açmasını sağlamışlardı. Biz ise böyle şeyler yapamadık. Gittik kuzu kuzu kaydolduk. Birinci sınıftan bu yana her sene "arkadaşlar dershanelere hemen kaydolmuyoruz, arkadaşlar sıkı pazarlık yapıyoruz" diyenlere rağmen tabii ki birer birer çözüldük. Örgütlenemedik. Kayıtlandık.
Çünkü karşımızda tıp öğrencisini kendine nasıl çekeceğini çok iyi bilen, muazzam düzeyde bir ticari zekayla yönetilen kurum vardı, yani en büyük kurum vardı..
İnternet sitelerine baktığınız zaman, Tus'taki 240 sorudan neredeyse 240'ını da yakaladıklarını söylüyorlardı. İşin içine girip, biraz o "referanslarımız" diye verdikleri linkleri tıkladığınız zaman (en iyi ihtimalle Tus'a 1-1.5 sene kala) anlıyordunuz ki bunlar referans falan değil, başka bir şey bunlar.. Ama dışardan bakınca helal olsun adamlara deyip kayıt olduk tabii ki..
Adamlar mesela Tus'ta bir sorunun bir şıkkını tutturmuş, onu referans diye koymuşlar iyi mi?.. Oradaki linki tıklarsan, o soruyu oradaki bilgiyle yapmanın imkansız olduğunu göreceksin. Ama bir tane şıkkı elemene yardımcı oluyor o kitaptaki bilgi, haklarını yemeyelim.. Hepten de alakasız değil yani.. Sonra bunu referans diye paylaşmış adamlar.. 240'ta 250 referans durumu yani..
Bir de şöyle bir olay var, bak halen tüylerim diken diken oluyor aklıma geldikçe.. Derse gelen bazı hocaların Tus notları, dershanenin o ders için hazırladığı genel notlardan farklıdır arkadaşlar, bunları falan hep işin içine girince öğreniyorsunuz. Mesela mikrobiyolojide bizim dershanenin notundan başka, bir de gittiği yerlerde kendi notuyla ders anlatan bir hocamız vardı. Antalya'ya o geldiği için, onun notunu verdiler bize.. Yani biz dershanenin genel mikrobiyoloji notundan değil de, o hocamızın dershane adına bastırdığı tamamen kendine ait mikrobiyoloji notundan dersleri takip ettik. Neyse ilk tus geldi (Nisan 2013), referanslar yayınlandı, bir de ne görelim?
22 tane mikrobiyoloji sorusu var, atıyorum dershanenin notu 20 tanesini yakalamış. (Nasıl yakaladığını yukarda anlattım, şıkkın birini yakalarsa yakaladık diyorlar) Bize gelen hoca da 18 tane soruyu yakalamış olsun.. Fakat bizim hoca farklı olarak, diğer notla yakalanamayan 2 soruyu da yakalayarak 18 soruyu tutturmuş diyelim..
Ne yapıyorlar biliyor musunuz?
22'de 22 yakaladık diyorlar..
Yahu o not farklı, bu not farklı.
Öteki notu bize vermediniz, bizim notu öteki şehirlerdeki öğrencilere vermediniz.
Öteki notu anlatan hoca bize hiç gelmedi, bizim notu anlatan hoca öteki şehirlere hiç gitmedi.
Nasıl 22'de 22 yakalarsınız?
Normal notu anlatan hocaların gittiği yerde 20/22 yakaladınız, bizim hocanın gittiği yerde 18/22 yakaladınız. (Tabii gerçekten yakaladıysanız, onları ayrıca incelemeniz lazım geldiğini bir kez daha hatırlatmak istiyorum)
Bu benim dershaneyle ilgili canımı sıkan olayların başlangıcı oldu..
Sonra hoca meselesi..
Arkadaşlar, eğer Ankara-İstanbul-İzmir'de tıp okuyorsanız istediğiniz dershaneye gidebilirsiniz. Bana yıllardır hangi dershaneye gidelim diye soranlara aynı şeyi söylüyorum.. Buralar dershaneler için maden. Herkes en iyi hocalarını buraya gönderiyor. Antalya'yı iki üç derste çok fena ihmal ettiler, bunu fark edip de başka dershanelerin kaynaklarından telafi etmeseydim ben de şu anda bu yazıyı yazmak yerine Nisan Tus'una hazırlanıyor olabilirdim. Hepsini anlatacağım..
Hele ki Antalya'da falan değil de, daha uzak şubelerde Tus'a hazırlanıyorsanız, gideceğiniz dershaneyle paranın pazarlığını yapmadan evvel hocaların pazarlığını yapın.
Mümkünse dershane yetkilileriyle görüşüp yazılı kağıt alın ellerinden. Siz seneti imzalarken iyi.. Madem öyle onlar da hangi hocaları göndereceklerse açıkça imzalayıp yayınlasınlar. Araştırın soruşturun, ona göre hoca talep edin..
Yoksa vallahi de billahi de işiniz zor. İlk sınavda birkaç tane okul derecesi arkadaş hariç mümkün değil yüksek yerleri kazanamazsınız.. İyi yerler, iyi hocalarla kazanılır..
Bir insana kazanamazsınız demenin ne demek olduğunu bilerek sizlere bunu söylüyorum. İyiliğiniz için söylüyorum.. Herkesle aynı parayı verir ve herkesten aşağı bir eğitim alırsınız.
Zaten Hacettepe'de, Gazi'de vb üniversitelerde okuyan arkadaşlarımız şimdi detaylandırmaya gerek görmediğim sebeplerden ötürü Tus'a daha yatkın oluyorlar; siz de Anadolu'nun bir köşesinde onlarla aynı dershaneye kaydoldum zannedersiniz ama onlarla fark kapanacağı yerde makas daha da açılır. Çünkü siz onlarla aynı dershaneye kayıtlı değilsiniz aslında, gelen hocalar farklıysa not aynı bile olsa (ki hocaların notları da farklı olabiliyor) sizin dershaneniz bir bakıma onlardan farklıdır, isminin aynı olması bir şeyi değiştirmez!
Tıp öğrencisini dershaneye kaydetmek için uygulanan taktikler çok.. Saymakla bitmez.. Ticari zeka diyorsak boşuna söylemiyoruz..
Bence en mühimi de kalın kitaplar..
11 ciltlik bilmem ne serisi, 34 ciltlik bilmem ne serisi, 1928 ciltlik bilmem ne serisi diye sürekli reklamlarını okuyacaksınız bu kitapların..
Bunlara bakıp da helal olsun adamlara kalın kalın kitaplar yapmışlar, bize bu kalın kitapları vereceklerse buraya gidelim, ötekilerin kitapları da ne kadar ince, bu ince kitaplarla mantıken kazanılmaz ben kendimi sağlam kazığa bağlayayım diye düşünmeyin.. Ayrıca kazık konusuna hiç girmeyelim..
Bir şey büyükse iyidir tuzağı burada da devreye giriyor, düşmeyin yani..
Nasıl ki artık büyük ve hantal değil, küçük ve manevra kabiliyeti yüksek ordularla savaş kazanılıyorsa, Tus da aynı şekilde.. Sadece pediatri notu 700 sayfa olan bir dershane 3. sınıfta gözünüze hoş gelebilir. Fakat iş çalışmaya gelince, binlerce sayfalık notların arasında boğulma tehlikesiyle karşı karşıya kaldığınız zaman birinin sizi buradan kurtarması için etrafa bakınmaya başlarsınız ve artık sizin için çok geç olmuştur..
Benim içinse durum çok geç olmadı şükür ki, onu da izah edeceğim..
Tus'a 1 yıl kala farmakoloji notumu çöpe attım. Antalya'ya gelen hocamız iyi insandı, harika ders anlatıyordu ama bir kusuru vardı: anlattıkları Tus'ta pek çıkmıyordu. Ben onu ilk dinlediğim zaman "gezegenin en iyi farmacısı" demiştim. Bence yine çok iyi farmacı, ama Tus için değil.. Siz de Tus'a gireceksiniz..
O farma hocamın anlattıklarıyla Nisan 2013 Tus'unu deneme olarak çözdüğümde farmakolojiden 22 soruda 13 doğru yapabildim. Eğer hocanın notlarıyla sınava girme imkanım olsaydı, açıp o notlara baka baka evde soruları yapsaydım 14 doğru yapabilecektim, bir tane bilgiyi hatırlayamamışım.. Referanslara baktığınız zaman 14/22 yazmıyor tabii, 21/22 veya 22/22 falan yazıyor.. Antalya için 14/22 oysa.. Hey gidi..
Tabii ki ben durumu fark edip hocamı da çok sevmeme rağmen farmakoloji notunu çöpe attım ve bir arkadaşımın tavsiyesi üzerine, halen nerede bir Tus muhabbeti açılsa dua ettiğim, başka bir dershanede farmakoloji anlatan İhsan Bağcivan Hoca'nın kitabına geçtim. Efendim neymiş, tek kaynak çok tekrarmış.. Kaynakta iş yoksa atın çöpe, ben bir yıl kala attım, not değiştirilmez diye pek çok kişi cesaret edemedi ama sonunda şükür ki doğru yapmışım diyorum..
Bitmedi, anlatacağım..
Mikrobiyolojiden bize gelen hoca da çok iyi insandı. Dershane kendisine 30 saat civarı ücret ödediği halde, her haftasonu 40 saat ders anlatırdı, her sorduğumuz soruyu tek tek yanıtlardı falan. Sağ olsun. Ben kendisini hem yıl içinde toplam 70-80 saat kadar, hem de hızlandırılmış derste yazın 30 saat kadar dinledim. Baktım ki olmayacak, o notu da bıraktım. Yine aynı arkadaşımın tavsiyesiyle (Tus 20.'si olan arkadaş) dershanenin bize göndermediği başka bir mikrobiyoloji hocasının notuna geçtim.
Notu çöpe attım, notu bıraktım falan diyorum ya.. Bu o kadar zor bir şey ki.. 100 saat dinlediğiniz dersi çöpe atıyorsunuz, üstelik evde çalıştığınız saatler, günler de cabası.. Hani dershaneler bizim için her şeyi kolaylaştırmak için vardı? Farmakolojiyi de sayarsak gitti 130-140 saat çöpe.. Evde çalışmayla birlikte kaç haftam boşa gitti bilmiyorum..
Dershaneye dedik ki, biz diğer mikrobiyoloji hocasını istiyoruz. Bunu diyen arkadaşlardan biri şu anda ilk 10'a girdi, dilerse kendisi bu konuda görüş bildirebilir.. Diğeri de 20. oldu.. Bense 21. oldum. Sırayla gittik ve diğer hocayı istediğimizi söyledik..
Dershane bize "HAYIR" dedi.
Biz tekrar gittik..
Dershane bize yine "HAYIR" dedi.
Yalvardık, yakardık ve o hocanın 2 sene önceki kaydını olsun bilgisayarlara yüklemeye adamları ikna ettik. Neyse oturdum bilgisayarın başına, acaba eski notla devam edebilir miyim, önemli yerleri yanına yazarım, ne kadar farklı olabilir ki derken bir baktım ki aman Allah'ım.. İkisi de mikrobiyoloji notu, ikisi de aynı sınava hazırlıyor bizi, ama iki notun birbiriyle neredeyse alakası yok.. Ben aslında o zamana kadar yaklaşık 100 saat dinlediğim dersin notunu bir kenara atmayı hiç düşünmemiştim, ama baktım ki adam muazzam anlatıyor Idris Şahin Hocam'dan söz ediyorum, Allah ömür versin ona da).. Dedim ki mecbur kaldım madem, notu değiştireyim.
Yeni notu dershaneden rica ettim..
Ve ne oldu biliyor musunuz?
Dershane bu yeni notu bize sattı arkadaşlar.
50 TL civarı bir para ödeyip, dershanenin diğer notunu satın aldım. Yani kendi dershanemin diğer mikrobiyoloji notunu parayla sattı dershanem bana.. (Bilerek anlatım bozukluğu yaptım şu an, çünkü aklıma geldikçe inanılmaz öfkeleniyorum)
Evet, bu notu bize sattılar..
Çünkü profesyonel bir kurum kendileri.
Çünkü profesyonel kurumlarda kayıt olana kadardır zaten her şey.
Çünkü kurumun prensipleri varmış.
Çünkü öğrenci değil müşteriymişiz meğer biz.
Çünkü kayıt olurken hiç bunları konuşmamıştık arkadaşlar..
Çünkü "büyük" diye gidip imzayı atmıştık madem..
Mübahtı.
Onlar da haklılardı.
Evet, sattılar ve yani diğer hocayı dinleyerek notunu değiştirmeye karar veren bizlerden alacakları 50TL'ye tenezzül ettiler.
Yahu ben sizin dershanenize 3. sınıfta kayıt olmuşum.
Yahu bütün ödemeyi peşin yapmışım.
Yahu her şeyden önce ben sizin meslektaşınızım.
Yahu 100 saat mikrobiyoloji dinlediğim notu çöpe atacağım için zaten dertliyim, zaten size karşı öfkeliyim.
Sattılar kitabı.
Demek böyle "büyük" olunuyormuş diyerek yoluma devam ettim..
...
İntern hayatı başladı, bir yandan nöbetler, bir yandan Tus..
Zaten yukarıda sözünü ettiğim sebeplerden dolayı, dershaneme olan inancım sarsıldı..
50 TL'ye tenezzül eden, referans olmayan referansları sitesine koymaktan çekinmeyen, hoca istediğimiz zaman gönderdiğimizle yetinin diyen bir kurumla karşı karşıyaydık. Sonra bir de çıkıp doktorların haklarını nasıl savunduklarını filan anlatıyorlardı. Çok öfkeliydim ama Tus sonucunu bekledim. Allah şahittir, yakın çevrem ve arkadaşlarım şahittir, Tus sonucunu bekledim..
Dedim ki Allah'ım sen her şeyi görüyorsun, bana yardım et.
Güzel bir derece olursa, söylediklerim daha etkili olur.
Ben bu haksızlıklarla mücadele edeceğim, hakkımda hayırlısını nasip et..
Allah'a şükürler olsun, dualarım kabul oldu.
Bu kadar haksızlığa karşı Tus çalışırken;
"Biz tüzüklerle çarpışarak büyüdük kardeşim / Velhasıl onlar vurdukça biz büyüdük kardeşim" diyerek bekledim ve her haksızlık beni daha çok Tus çalışmaya sevk etti..
Ve şükürler olsun ki, Akdeniz Tıp'ta belki ilk 40'a girmeye yetmeyen bir not ortalamasına sahip olmama rağmen, Tus'ta 21. olmayı Allah bana nasip etti. Şimdi ben de bu 21.'liğin bir tesadüf olmadığına, bunun bana bir sorumluluk olarak yüklendiğine inandığım için bunları yazıyorum..
Dershaneden beni Tus sonrası aradıkları zaman, Antalya'daki şube müdürümüz Hatice Hanım'a "sizin şahsınızdan hep iyilik gördüm ama ben bu kuruma kırgınım Hatice Hanım" dedim. "Bu kuruma güvenseydim ve sadece bu kurumun Antalya için uygun gördüğü yoldan gitseydim hayatımla oynamış olacaklardı.."
Ve geçen gün dershaneyi ziyaret edip, burada şimdi sizlerle paylaştığım şeyleri, kurumun sahibi olan Beyefendi'nın bizim için doğrudan ulaşılabilir olmadığını ve kendisine ait bir e-posta hesabına dahi erişemediğimi belirterek, bunları bizzat Antalya Şube Sorumlusu Hatice Hanım'ın yüzüne karşı da söyledim. Hatice Hanım'a her zamanki inceliği için teşekkür ederim, o başka mevzu.. Kendisiyle en ufak bir sorunum yok, zaten dershanede neredeyse hiç kimseyle sorunum yok.. Notlarını attığım hocalarımla da sorunum yok.. Hepsi iyi insanlar.. Ellerinden geleni yapıyorlar.. Ama kurum? Ama kurumun bize yaptıkları? Kurumun sahibi olan Beyefendi'yi sadece röportajlarından ve kendi sitesinde yazdığı köşe yazılarından tanıdığım için kurumun bütün günahlarını kendisine yüklemek de istemiyorum. O adama bakınca bunları bize yaşatan kurumun sahibi olduğuna inanmak gelmiyor içimden. Belki Beyefendi iyi biri olabilir, bunlardan haberi olmayabilir, hoşnut olmayabilir.. Sonuçta her şeyi takip etmesi mümkün değil..
Ama kurum buysa bizde de durum bu..
...
Peki her şey mi kötüydü?
İyi hocalar yok muydu peki?
Hiç olmaz olur mu?
Antalya'ya gönderilmeyen İdris Şahin Hoca'ma hem Tus öncesi hem Tus sonrası defalarca teşekkür ettim..
Anatomi'den Hasan Ozan Hocam, Fizyoloji'den Yalçın Günal Hocam, Dahiliye'den Zekaver Odabaşı Hocam ve şimdi hatrıma gelmeyen başka hocalarım daha olacak, onlar her zaman benim gözümde değerli insanlar oldular.. Sağ olsunlar, hem iyi hoca hem de tanıdığım kadarıyla iyi insanlardı hepsi de.. Haklarını teslim edelim..
Ama benim Tus'ta hayatımı değiştiren üç tane hoca oldu arkadaşlar.. Birincisini söyledim, İhsan Bağcivan.. İnanılmaz bir farmakoloji kitabı hazırlamış, ömrü uzun olsun hocanın..
Daha sonra da, bizim dershaneden birkaç yıl önce ayrılarak kendi dershanelerini kuran ve Tus'a bir ay kala Antalya'ya gelen Ahmet Erkek Hocam(Hem Dahiliye, hem Cerrahi) ve Funda Kocaay Hocam(Mikrobiyoloji)..
İdris Hoca'yı mikrobiyoloji için Antalya'ya göndermeyip 2 yıl (2 yıl= 4 Tus) önceki kaydını dinleten dershanenin bizde bıraktığı güncellik boşluğunu Funda Kocaay Hoca Antalya'ya gelerek bir günde doldurdu! Ahmet Hocam ise zaten efsane.. Bizim dershaneden ayrılıp kendi dershanesini kuran iki hocadan bahsediyorum arkadaşlar.. İyi ki ayrılmışlar, çünkü Antalya'ya başka türlü gelmeleri pek mümkün değilmiş anlaşılan.. Gerçi eskiden Ahmet Hoca gelirmiş ama dershaneden ayrıldığı sene, onu da bize göndermemişlerdi, ancak bilgisayardan eski kayıtlarını dinleyebiliyorduk.. Antalya'ydık çünkü biz.. Ankara değildik.. İstanbul hiç değildik.. İzmir olamazdık..
Eğer Tus'a hazırlanıyorsanız, en iyilerle hazırlanın arkadaşlar.
Farmakoloji'den İhsan Bağcivan bence bu alanda Türkiye'nin en iyisi.. Onun dershanesi ayrı.. Ahmet Erkek Hocam ve Funda Kocaay Hocam da Tus sektöründe bu ülkenin kendi branşlarında en iyi hocaları..
Ben kendi notlarımı bırakıp onların notlarıyla çalıştım..
Ahmet Hocam bana, sınava yaklaşık 15-20 gün kala "Ankara'dayım Ethem, oraya gel" dedi. 5 gün için gel ve git.. Hocam dedim, ben Tus'a 4. sınıfta başladım, üç yıldır Dahiliye ve Cerrahi çalışıyorum, sınava 15 gün kala Ankara'ya gelip bir de son tekrarı atacakken notlarımı değiştirirsem felaket olur.
Ahmet Erkek Hocam bana tekrar "sen Ankara'ya gel Ethem" dedi.
Ankara'ya gittim.
Son tekrarımı üç yıldır çalıştığım notlar yerine onun notlarından yaptım.
Pek çok arkadaşım manyaklık yaptığımı düşünüyordu, beni dostane biçimde uyardılar, zaten durumun fena değil dediler.. Sağ olsunlar, iyiliğimi istiyorlardı ama ben Ankara'ya gittim. 5 günde dahiliye ve cerrahiyi öyle bir tekrar ettim ki; sonucum Allah'a şükürler olsun iyi geldi ve bu sonuç Ahmet Hoca'nın haklı çıktığını gösteriyordu..
"Tek kaynak çok tekrar" falan hikaye.. Bilmem kaç bin sayfalık notları 10 kere tekrar etsen yine de sayfa sayfa ezberleyecek halin yok.. Fotoğrafik hafıza dedikleri öyle bir şey değil arkadaşlar.. Notun ince olur, tek kaynak çok tekrar yaparsın, her şeyi görsel hafızaya alırsın.. Bilmem kaç bin sayfalık notun görseli mi olur? Görsel hafıza sadece kitaplardaki tablolarda önemlidir ve zaten tüm dershanelerin kaynaklarındaki tablolar da aynı.. Bunlar 4. sınıfta ücretsiz kitap dağıtıp, "kitabınızı sakın değiştirmeyin" diyen kurumların artık eskimiş sloganları..
Tek kaynak çok tekrar, kaynağınız en iyi kaynaksa ve binlerce sayfa değilse geçerli bir sözdür yani..
Fazla olan her şeyi atın arkadaşlar.. 1 yıl kala atın, 6 ay kala atın, benim gibi 15 gün kala atın.. Attıkça yükseleceksiniz, fazlalıklardan kurtuldukça hedefe yönelik, Tus'a yönelik şeyler kalacak aklınızda..
Tus'a 3 gün kala onların dershanesinde öğrenci olmadığım halde sorularımı bıkmadan usanmadan yanıtlayanlar, gerekirse ilgili kaynağın fotoğrafını çekip bana internetten gönderenler Funda Kocaay Hocam ve Ahmet Hocam'dı..
Ben onların bana yaptığı iyiliği hayatım boyunca unutmayacağım.
50TL'ye tenezzül edip kendi öğrencisine kendi dershanesinin mikrobiyoloji kitabını satan kurumu da unutmayacağım elbette..
Sizler hangi yolu seçerseniz seçin, inşallah hakkınızda en hayırlısı olur..
...
Eğer yukarda anlattığım bir tek şey yalansa, yazıyla falan değil video çekip özür dilemezsem namerdim. Yok eğer yalan değil de istemeden yaptığım bir hata varsa, onu da düzeltmesini bilirim. Hodri meydan..
Son olarak, ne olursa olsun Beyefendi ile bire bir tanışmadığım için, kendisini kurumun sahibi bile olsa tüm bunlardan dolayı suçlayamam.. Ama karşı karşıya gelmek isterim.. Çünkü ben saf bir adam olduğum için her şeye rağmen içimde bir ümit var, belki o da bu olanları bilmiyordur ve öğrenince tasvip etmeyecektir diye düşünmek ve buna inanmak istiyorum.. Sonuçta pek çok teknik detaydan bahsettim, dershanenin sahibi tek tek referansları inceleyecek değil..
Ama benim başıma gelenler bunlar..
Hepinize selam ederim..
İbrahim Ethem AY
Eylül 2014 Tus Klinik Bilimler Türkiye 21.'si
  Alıntı ile Cevapla
Alt 12-09-2016, 19:13   #8
Kayıtsız Üye
Guest
 
Mesajlar: n/a
Standart

Alıntı:
aerol´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Dönem 2 Öğrencilerine de bulaştırılan Genç Klinisyenler virüsü dosyası..

Dönem 3 ve 4' ten sonra Dönem 2 Öğrencilerine de bulaştırılan Genç Klinisyenler virüsü dosyası...


Genç Klinisyenlerin fişlemelerdeki rolleri...

Kişiler hakkında bilgi toplamak suç mudur?
Kişilerle ilgili bilgiler ancak mevzuat tarafından izin verilen hallerde kayıt altına alınabilir. Hukuka aykırı olarak kişisel verilerin kaydedilmesi halinde faile altı aydan üç yıla kadar hapis cezası verilecektir (md. 135/1).
Yine kanunlarda özellikle suçlulukla mücadele bağlamında, suç ve suçluların ortaya çıkarılmasını sağlamak amacıyla izin verilen hallerde, kişinin ahlaki eğilimlerine, cinsel yaşamlarına, sağlık durumlarına veya sendikal bağlantılarına ilişkin bilgilerin kayıt altına alınmasına izin verilebilir. Bu hallerin dışında kişilerin siyasi, felsefi veya dini görüşlerine, ırki kökenlerine; hukuka aykırı olarak ahlaki eğilimlerine, cinsel yaşamlarına, sağlık durumlarına veya sendikal bağlantılarına ilişkin bilgilerin kişisel veri olarak kaydedilmesi suç oluşturmaktadır (md. 135/2).


FİŞLEME DOSYASI data daki dostumuz uzun süredir sessizdi... Oysa dosya hazırlığı içindeymiş. Teşekkür ediyoruz.GENÇ KLİNİSYENLER KULÜBÜ UYGULAMA PROSEDÜRLERİ (Şube Sorumlularına Özeldir)


A- GENÇ KLİNİSYENLER KULÜBÜ PROJESİNİN AMACI;
1- Fakültelerdeki etkin, sosyal açıdan aktif, başarılı ve lider pozisyonundaki kişilere sosyal sorumluluk projelerimiz gereği tıp ve TUS eğitimi açısından katkıda bulunmak, onları kendi çevremizde tutmak, gerek kitaplarımızın tanıtımı, gerekse dershanemizin tanıtımında bunların doğal katkılarını almak
2- Sosyal sorumluluk gereği başarılı ve etkin öğrencileri desteklemek

B- GENÇ KLİNİSYENLER KULÜBÜ ÜYELERİNİ NASIL SEÇECEĞİZ ?
3- Mevcut fakülte sınıf temsilcilerini toplayın, yoksa iyice ve dikkatlice araştırıp en aktif olan birini sınıf temsilcisi yapın. Toplantıda onlara “GENÇ KLİNİSYENLERKULÜBÜ PROJESİ VE PROSEDÜRLERİ okutturulacaktır.. Burada belirtilen özelliklerde kişileri tesbit etmelerini ve özelliklerine göre size detaylı bilgi vermelerini isteyin. Bazen bu kişiler kendilerine yakın kişilerin bu imkanlardan yararlanmasını istedikleri için doğru isimler önermeyebiliyorler, dikkatli olun. PROSEDÜR VEYA SÖZLEŞMEYİ KESİNLİKLE KİMSEYE VERMEYİNİZ.
4- Burada tespitleri yaparken ve üyeleri belirlerken temel kriterimiz Fakülte dereceleridir. Fakültenin sınıf başına öğrenci sayısına göre üye seçilmelidir:
· Sınıf mevcudu 60 kişiye kadar olan fakültelerde ilk 3 kişi
· Sınıf mevcudu 61 - 100 arası olan fakültelerde ilk 5 kişi
· Sınıf mevcudu 101 – 125 arası olan fakültelerde ilk 7 kişi
· Sınıf mevcudu 125 ve üzeri ilk 10 kişi seçilmelidir.
Size Genç Klinisyenler Kulübü sorulduğunda da söylemeniz gereken şey, bu kulübün seçilmiş bazı derecelerden oluştuğu ve tüm Türkiye’de aynı çalışmanın yapıldığıdır, o kadar.
5- Bunun dışında adını Genç Klinisyenler Kulübü Üyesi olarak nitelendirmeyeceğimiz. Ama bir anlamda “ÖZEL TEMSİLCİ” sayılabilecek aşağıdaki kişileri mutlaka aramızda tutmalıyız, bunlara verilecek hediyeler Genç Klinisyenler Kulübü Üyeleri ile aynı olmalıdır :
a. Amfi başkanı, gecen yılın amfi başkanı yıllık komitesi içerisinde yer alanlar,
b. Sınıftaki çeşitli kulüp ve dernek (bilim, dans, kültür,…vs) başkanları veya etkin temsilcileri
c. Sınıftaki TURKMSIC temsilcisi
d. Sınıfta kitap satın alımlarına öncülük eden kişiler,
e. Notları düzenli şekilde fotokopi çekilen fotokopi çekilmek üzere not tutan veya not fotokopilerini organize eden kişiler,
f. Her bir sosyal gruptan etkin ve diğerlerinin örnek alabileceği kişi
g. Birlikte hareket eden küçük gruplar içinden lider vasfı olan veya tercihine güvenilebilecek kişi,
http://www.youtube.com/user/yaahooof.../0/EUh-gwuIysY

6- Bu seçilen kişileri ayrıca aşağıdaki durumlara uygun olmasına da dikkat edilmelidir:
ü Kız ve erkek dengeli bir dağılım olmasına,
ü Her türlü yaşam tarzından dengeli bir dağılım olmasına
ü Alt sınıflarda seçerken numaralarına dikkat etmek suretiyle ileride staj guruplarına ayrıldıklarında farklı staj gruplarında yer almasına imkan sağlayacak bir dağılımda olmasına dikkat edilecek.

7- İsimler tesbit edilirken ne acele edin, ne de yavaştan alın. Sonucun en faydalı olması önemlidir. Olması gerektiğine inandığınız kişileri mutlaka ikna edin. Onun faydasına olan yönleri iyi açıklayın. “hocam, bu kulübe yoldan geçeni almıyoruz ki… sizin gibiler bu kulüpte olmazsa zaten kulüp amacına ulaşmaz, Tüm türkiyedeki iyiler burada olacak, biz tüm bu aktiviteleri sizin için düzenliyoruz, hem zaten bir müddet sonra bakarsınız istemezseniz zaten ayrılabilirsiniz.” deyin.
8- İsimler tesbit edilirken çok yönlü inceleyin, pek çok veriyi değerlendirin ve doru seçim yaptığınıza emin olun. sınıf temsilcilerine güveniyorsanız yeterince açık olun. Çünkü böyle bir şeyin duyulması ve kantinlerde fısıltısının dolaşması bile bizi olumsuz etkileyebilir ve “TUSDATA ayrımcılık yapıyor, bizim paramızla başkalarına imkan sağlıyor” dedikodusuna yol açar. Bu gerçekten çok elit bir çalışma bizim için.
9- Tesbit edilen bu üyelerle hemence sınıf sınıf toplantılar düzenleyip aşağıda belirtilen kitaplardan öncelikle birini hediye edin, diğerlerini gösterin, gerçekten ihtiyaç sahiplerinin kendisiyle özel olarak irtibat kurmalarını –ve bunun gizli kalacağını- söyleyin.
10- Aynı toplantıda herkesin “GENÇ KLİNİSYENLER KULÜBÜ PROJESİ VE PROSEDÜRLERİ”ni okuyup altına el yazıları ile adlarını yazıp imzalamasını sağlayın. Bunun “kendi faydaları için ve tamamen gönüllü bir şey” olduğunu söyleyin. “Biz özel bir kurumuz, siz de özel insanlarsınız, sizi desteklemek, motive etmek ve katkıda bulunmak istiyoruz” deyin.
11- Seçtiğiniz üyelerin üyelik formlarını doldurmalarını sağlayıp liste halinde merkeze gönderin..

C- GENÇ KLİNİSYENLER KULÜBÜ ÜYELERİNE NE VERECEĞİZ ?

12- Kulüp üyelerine ücretsiz verilecek kaynaklar diğer prosedürlerde yazmaktadır. Orada yazılanları söyleyebilirsiniz.
13- Kulüp üyeleri ileride dersaneye gelirlerse onlara özel imkanlar sunacağımızı söyleyin ancak bu imkanların şimdi belli olmadığını zaman içerisinde belirlenip duyurulacağını ve “onlara TUS’u kazandırmak için her şeyi cömertçe yapacağımızı” söyleyin.

http://www.youtube.com/user/yaahooof.../1/jdkPMIlxHbM
D- GENÇ KİLİNİSYENLER KULÜBÜ ÜYELERİNDEN NE BEKLEYECEĞİZ ?
14- Genç Klinisyenler kulübü üyeleri sınıf temsilcilerimizden farklı olarak kimse tarafından bilinmeyecekler ve kendileri de kimseye ben Tusdata’nın kulübü üyesiyim demeyeceklerdir. Bunu deklare etmenin onlar için “beklemedikleri ve rahatsız edici anlamsız tepkilere yol açabileceğini” vurgulayabilirsiniz. “Kimseyi ürkütmenin anlamı yok” diyebilirsiniz.
15- Bu üyelerden ön planda neler isteyecegimiz de onlar için hazırlanan prosedürlerde yazmaktadır. Daha açık bir dille “bizden ne istiyorsunuz? Diye sorarlarsa “Burada ne yazıyorsa sizden onu yapmanızı isteyeceğiz, kitap okumanızı isteyeceğiz, TUS konusunda bilinçli olmanızı isteyeceğiz, internette mail gruplarını takip etmenizi ve paylaşımlardan yaralanmanızı isteyeceğiz, sizin için seçtiğimiz derse girmenizi isteyeceğiz ve burada birbirimizi gönüllü denetleyip seviyemizi daha yukarıya taşımaya çalışacağız. Her büyük kurum sosyal bazı sorumluluklar taşır ve her şeyi devletten beklememek gerekir, bizim gibi kurumların da ülkenin seviyesini yükseltmek için yapabilecekleri şeyler var.” diyebilirsiniz. “Sizin kazancınız ne olacak?” diye sorarlarsa “hem dost kazanacağız, hem de vicdanen iyilere katkıda bulunmuş olmanın keyfini yaşayacağız. Para nasıl olsa kazanılır, nasipse zaten geliyor.” Gibi cümleleri muhatabınızın durumuna göre söyleyebilirsiniz. Lütfen bu konuda yeterince samimi olunuz.
16- Genç Klinisyenler Kulübü üyeleri Tusdatanın kitaplarını tavsiye edecekler, önerecekler ve kendileri de kullanacaklardır. Her biri ile özel diyaloglar kurmak için çaba sarfedin, yakından tanışın, gelip gittiklerinde özel ilgi gösterin, dostça çay kahve söyleyin, arkadaşlarını getirirlerse arkadaşlarının yanında onore edin, başarısını ya da sosyal aktivitelerini dostça övün. İyi bir ilişki kurduktan sonra zaten uygun lisan ile her şeyi dostça söyleyebilirsiniz. Zaman içinde bu kişileri kitap almak için veya mesleki diğer konular için kendi istekleri ile TUSDATA’ya doğal yolla gelip gittikleri, ilgili ve sürekli kişiler oldukları için sizin de özel ilgi gösterdiğiniz için bu yolla doğal bir arkadaşlığın gelişmesi sağlanmalıdır.
17- Genç Klinisyenler Kulübü üyeleri dersaneye gitmek isteyenleri Tusdataya yönlendirecekler. Elbette zaman içinde ve doğal yolla…
http://www.youtube.com/user/yaahooof.../3/XRqULEHsJQ8
18- Genç Klinisyenler Kulübü üyelerinden –gerektiğinde- fakültede Tusdata aleyhine bilinçli olarak oluşturulmak istenen olumsuz kamuoyu’na karşı doğru bildiklerini söylemesi istenerek katkı beklenebilir.

E- GENÇ KLİNİSYENLER KLÜBÜ TOPLANTILARI
19- Toplantılar öğrencilerin durumları da gözetilerek yapılacak, sınav zamanlarına, yoğun zamanlara denk gelmeyecek şekilde ama en geç ayda bir kez olacaktır.
20- İlk toplantılarda aşağıdaki sorulara cevap aranarak katılımları sağlanabilir:
a. Tıbbi kitap (verdiğimiz kitapları ve diğer ders kitaplarını) okuyorlar mı?
b. Mail grup aktivitelerine katılıyorlar mı?
c. Çağırdığımız derslere geliyorlar mı?
d. Dinledikleri ya da okudukları dersin TUS sorularına bakıyorlar mı?
e. Sınıflarında kitap alma eğilimleri nasıl ve nerden alıyorlar? Kitap alımlarına kim öncülük ediyor?
f. Kantinde, sınıflarda, gruplarda ve stajlarda TUS ve kurumlar ile ilgili, özel olarak bizimle ilgili neler konuşuluyor?
21- Daha sonra her hafta bir sınıfın üyeleri ile cumartesi öğleden sonra bir araya gelinirse dengeli bir zamanlama yapılmış olur. Dönemine göre daha sık bir araya gelmek gerektiğinde daha erken çağrılar da yapılabilir.
22- Klüp üyelerini sınıf sınıf ayrı şekilde davet etmek gerekir.
23- Aktivite olarak; onları hocalarla görüştürmek, gerektiğinde o haftaki hocanın kitabını kendisinin imzalayıp hediye etmesini sağlamak, onları Asistan danışmanlar ile ya da varsa ilinizdeki derece yapmış eski kursiyerlerimizle görüştürmek, varsa fakültede çok sevilen kendi hocaları ile bizim mekanlarımızda buluşturup TUS konulu konuşmalar yapılmasını sağlamak… seçeneklerden bazıları olarak değerlendirilebilir.
24- Yapılacak toplantıların tümü öğrencilerin ders ve sınav tarihleri gözetilerek ve gerek şubat tatillerinde gerekse yaz tatillerinde olmayacak şekilde düzenlenecektir.
Bu prosedür 3 sayfa ve 24 maddeden oluşmuştur. 21 Mart 2009


HERŞEY BUNUN İÇİN

8
Alıntı:
Kayıtsız Üye´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
tusdatada genç klinisyenler kulübü olayı esasen izcilik kulübünden esinlenmiş bir etkinlik gibi.., daha sonra tusdata etkisiyle başka yöne evrilmiş...linki verilen video nasıl başlıyor şunları seçin dedik:: her grubun lideri
izcilikte gurup arasından seçme, seçilmiş olma ve seçkin olma seçkin hissetme, üçük hediyeler verme kendini adama önplandadır. dikkat ederseniz aynı tarihlerde asilder izcilik kulübü önderi Feyzedin ALPKIRAY’ın sosyal medaydaki benzer sunum silsilesiyle ve erişkin izci kampı faaliyetinde izcilikten eserlerle eğitmenlik var. olaylar benzer burada radyo hediyesi tusdata tus dersanesi genç klinisyenler kulubünde kitap olarak indirim olarak karşımıza çıkıyor.. Teknik İz ve İşaretler öğretilmiş, örnek uygulama olarak orman içinde obalar yürütülmüş ve işaret bırakmaları sağlanmıştır. vs hepsinin tusdata dersanesi genç klinisyenler klubü prosedürlerinde bir karşılığı var... her izcinin kendini ifade etmesi, konuşma becerisini geliştirmesi için fıkra anlatması, şarkı söylemesi veya bir konuda arkadaşlarını bilgilendirmesi sağlanmıştır. bunun genç klinisyen prosedürlerinde karşılığı var.. nihayetinde genç klinisyenler hareketi ergin izci hareketinin daha sonra başka yöne evrilmiş hali gibi duruyo..

http://www.asilder.org/index.php?opt...uebue-haberler

Ergin İzci Kampı Yaptık
Son Güncelleme: Cuma, 31 Aralık 2010 23:57 Administrator tarafından yazıldı. Cuma, 31 Aralık 2010 12:11

Ankara Gençlik Spor ve İzcilik Kulübü (ASİLDER ) olarak,1-5 Temmuz 2010 tarihleri arasında; 4 İzci lideri, 5 izci gönüllüsü ve 41 ergin izcimiz (liseli gençler) ile Bolu Kartalkaya'da, güzel bir izciliğe ilk adım kampını başarı ile tamamladık.


Kartalkaya İl Özel İdare tesislerinde gerçekleştirilen tesisli 3 gecelik izci kampında aşağıdaki faaliyetler yapılmıştır.


a. İzciliğin genel tanıtımı yapılmış, üniforma, selam ve toka öğretilmiş, uygulamalı olarak selam ve tekmil çalışmaları yapılmıştır.


b. Tüm faaliyetlerde oba düzenine dikkat edilmiş ve tekmiller usulüne uygun alınrak faaliyetler yapılmıştır.


c. Teknik İz ve İşaretler öğretilmiş, örnek uygulama olarak orman içinde obalar yürütülmüş ve işaret bırakmaları sağlanmıştır.


d. Sabahları sabah egzersizi yapılmış ve sağlıklı ve dinç kalmanın önemi, sağlıklı kalmak için beslenmede dikkat edilecekler ile spor çalışmaları yapılması gerektiği anlatılmıştır.


e. Geceleri kamp ateşi yakılmış, kamp ateşi ile ilgili dikkat edilmesi gereken noktalar uygulamalı olarak öğretilmiş, kamp ateşi etrafında her izcinin kendini ifade etmesi, konuşma becerisini geliştirmesi için fıkra anlatması, şarkı söylemesi veya bir konuda arkadaşlarını bilgilendirmesi sağlanmıştır.


f. Kitap okuma programı yapılmış ve izcilerimizi okudukları kitaptan bir bölümü hep birlikte tartışmaları sağlanmıştır.


g. Oryantrik yarışması yapılmış ve bu oryantrik yarışmasının hedef noktası olarak büyük bir kırmızı karınca yuvası seçilmiştir. Karınca yuvasının başında izcilere kırmızı orman karıncalarının keneleri yediği ve bu sebeple korunması gerektiği anlatılmış, Allahın bizler için doğayı bir denge üzerine yarattığı ile ilgili bilgiler verilmiştir. Oryantrik yarışmasında hedefe ilk ulaşan obanın her üyesine bir küçük cep radyosu hediye edilmiştir.


h. Futbol turnuvası düzenlenmiş ve her gün yapılan maçlarla şampiyon seçilmiştir.


i. Bilek güreşi turnuvası düzenlenmiştir. Bilek güreşi sırasında birey olarak güçlü olmak ve millet olarak güçlü olmanın gerekliliği anlatılmıştır.


j. Satranç turnuvası düzenlenmiştir. Satranç turnuvasını idare eden lider tarafından satrancın faydaları konusu çerçevesinde zeka geliştirme, araştırmacı ruh, bilimsel çalışma yapmak gibi konular işlenmiştir.


k. Ormanda yürüyüşler düzenlenmiş ve bu yürüyüşlerden önce dikkat edilmesi gereken noktalar detaylıca anlatılmıştır. Uyarılmasına rağmen tek sıra halinde yürümeyen ve gruptan ayrı olarak farklı bir yolu tercih eden ergin izcilerden birisi çamura düşmüş bu sebeple konaklama bölgesine geri gönderilmek zorunda kalınmıştır. Bu vesileyle lidere ve talimatlara bağlılığın önemi bir daha fırsat eğitimi ile verilmiştir.
İzcilik Kampımıza katılan Seminercilerimizden Asilder İzcilik Kulübü Önderi Feyzedin ALPKIRAY’dır.

Özellikle Ergin izcilerimize kamp boyunca gösterdikleri performans dolayısı ile tebrik ve takdirlerimizi sunuyoruz.


Kocaeli'de Ufka Yolculuk Kültür Yarışması
Kocaeli
Kocaeli Lider Gençlik ve İzcilik Spor Kulübü'nün 'Ufka Yolculuk Kültür Yarışması' Kocaeli'nde yapılacak.

Kocaeli Lider Gençlik ve İzcilik Spor Kulübü'nün 'Ufka Yolculuk Kültür Yarışması' Kocaeli'nde yapılacak. 18 Mayıs'ta yapılacak yarışmada dereceye girenler umre ile ödüllendirilecek.

Lider Gençlik İzcilik ve Spor Kulübü yönetim kurulu üyesi Şaban Arkan, konuyla ilgili açıklamasında, Ömer Nasuhi Bilmen'in 'Büyük İslam İlmihali' kitabından yapılacak olan sınavla hurafelerden uzak, İslam dininin temel bilgilerinin öğrenilmesinin hedeflendiğini belirtti. Arkan; 18 Mayıs 2013'te, merkezi sınav şeklinde yapılacak sınavda il derecesine girenlere umre ödülü başta olmak üzere, çeşitli hediyelerin verileceğini ifade etti. Arkan, sınav kitabının katılımcılar tarafından ücretsiz temin edilebileceğini bildirdi.

Şaban Arkan, 20 Ocak tarihinden itibaren başvuruların başladığı yarışma için hedef 5 bin iken, şimdiden başvuru sayısının 500'ü bulduğunu açıkladı. Başvuruların, 12 Nisan Cuma günü sona ereceğini bildiren Arkan, yapılacak sınavda ülke genelinde dereceye girenler için umre gezisi, laptop bilgisayar, netbook bilgisayar, akıllı telefon, tablet bilgisayar, 30 kitap seti verileceğini, il genelinde 1.'lere 2 bin TL, 2.'lere bin 500 TL, 3.'lere bin TL, 4. ve 10.'lara da çeyrek altın ödülü verileceğini söyledi.

SINAV 18 MAYIS'TA

Lider Gençlik İzcilik ve Spor Kulübü yönetim kurulu üyesi Şaban Arkan, İslam dininin temel bilgilerinin öğrenilmesinin hedeflendiği yarışmanın, Kocaeli ve eş zamanlı olarak bütün ilçelerde yapılacağını ifade etti. Yarışmaya başvuruların internet üzerinden yapılacağını duyuran Şaban Arkan, başvuruların www.ufkayolculuk.com sitesinden yapılacağını ve herhangi bir ücret alınmayacağını ifade etti.

Başvuran herkese ücretsiz olarak ilmihal verileceğini belirten Arkan, "Belirlenen il ve ilçe sınav merkezlerinde 18 Mayıs 2013 Cumartesi günü, saat 14.00'de yapılacak sınavda yarışmacıların sıralanması yazılı olarak sorulan toplam 125 çoktan seçmeli soru ile belirlenecek
İzcilik değişik etkinliklere paravan yapılıyor. KHK ile kapatılan derneklere bakılırsa çok sayıda İzcilik Derneği olduğu görülecektir. . Başka gindemleri olanlar ve izci etigine sahip olamaynlar obamizi kirletmesin lütfen
  Alıntı ile Cevapla
Alt 12-11-2016, 07:35   #9
Kayıtsız Üye
Guest
 
Mesajlar: n/a
Standart

Alıntı:
Kayıtsız Üye´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
İbrahim Ethem AY
30 Eylül 2014 ·
TIP FAKÜLTESİ, TUS'A HAZIRLANMAK ve DÖNEM-1-2-3
Tıp fakültesini kazandığım zaman, bundan sonra her şeyin mükemmel olacağına inanıyordum.
Bana öyle geliyordu ki, hayattaki bütün kötülüklerin anası üniversite sınavı idi ve ben onu alt etmeyi başarmıştım. Gururluydum. Doktor olacaktım. Her zaman güler yüzle hastalarımı karşılayacak, somurtarak hasta bakan meslektaşlarıma örnek olacak, herkesin saygısını kazanıp, herkesi sevecek, hastalarımla ve hasta yakınlarıyla beraber el ele tutuşup mutlu mesut bayır aşağı koşacaktım..
Hayatta pek çok şey hayal ettiğimiz gibi olmuyormuş, artık bunu anladım.
Okul başlayınca, ardı arkası kesilmeyen sınavlardan bunaldığım ve ne işim var burada dediğim zamanlar oldu. Bir sonraki sınavdan geçeyim, en sondaki finalden zıplayayım derken üçüncü sınıfa geldim. O zamana kadar benim için hayattaki kaygıların en uzağı herhalde Tıpta Uzmanlık Sınavı'ydı.. Sıhhatim yerinde olmasına rağmen ölümü bile kendime daha yakın hissediyordum diyebilirim. Tus'tan ise hiç korkum yoktu. Vakti saati belliydi, gelmesine daha da çok vardı. Onu, o zaman düşünecektim..
Eskiden tıp öğrencisi ancak son sınıfa geldiği zaman Tus stresi başlarmış.. Sonra bu durum beşinci sınıfa yayılmış.. Bizim zamanımızda ise, ben "nasılsa daha çok var" diye amfide geyik yaparken, 3. sınıfın henüz başında Tus dershaneleri orda burda belirmeye başlamışlardı ve hepsi de birbirine çok benzeyen "dereceler bir sizden bir bizden" gibisinden broşürlerini gözümüze sokarak "erken kayıt avantajlarımızdan yararlanın" diyorlardı. Erken kayıt derken, 6. sınıfın sonunda gireceğimiz sınav için 3. sınıfta bir sürü senede imza atmaya çağrılıyorduk.. Bir de avantajdı bu.. Öyle söylüyorlardı..
Birkaç tane arkadaşım beni "genç klinikçi" gibisinden bir şey yapmak için aracı olabileceklerini söylediler. Nedir bu "genç klinikçi" dedim, tam izah eden olmadı. İşte ağzımız laf yapıyormuş, kağıt kalem tutuyormuşuz, reklam propaganda filan yapacakmışız, dershaneyi methedecekmişiz veya en azından kötülemeyecekmişiz. Aklıma yatmadı. Tam tarifi olmayan bir işten para kazanmış gibi olmak istemedim. "Neyin ne olduğunu bilmeden neyin reklamını yapacağım" diyerek, son derece samurayca bir davranışla bu arkadaşlarımı geri çevirdim.
Antalya'da iki tane dershane vardı, gittim en büyüğü hangisiyse ona kaydoldum. Çünkü bizim gibi geri kalmış memleketlerde her şeyin büyüğü iyidir. Halk tarafından sevilen bir insanın sanatsal açıdan güzel fakat küçük bir heykelini dikseler yer yerinden oynar.. Sıradan fakat büyük bir heykel diktikleri zaman alkışlarız. Mesela bir dönem Çamlıca'ya çok büyük bir cami yapılacağını söyleyen siyasilere, "çok güzel bir cami yapın" diyen yazarları dinsizlikle suçlayanlar olmuştu.. Hülasa, bizim için büyüklük önemlidir. En büyük olmak için yarışır durur herkes burada, en azından büyük olamıyorsa bile en büyüğe dahil olmak ister..
Hangi dershaneye yazılacağını bilmeyen insanlar da, en büyük olana yazılır genellikle.. Tıpkı bizim yaptığımız gibi.. Böylece "bu kadar kişi hata yapacak değil ya" der ve kendimizi rahatlatırız..
Tus'la ilgili en önemli tercih, dershane tercihidir. Ama size 3. sınıfta gelip "beni seç beni seç" derler.. Bu yapılan, ergenlik çağındaki bir çocuğa "büyüyünce onunla değil benimle evlen, erken kayıt avantajından yararlan" demekten başka nedir? O yaştaki çocuk neye göre bir tercih yapabilir, ilerde nasıl mutlu olabilir? Her şeyden önce dershane seçimi gibi böylesine önemli bir kararı 3. sınıfta nasıl verebilirsiniz? Bu dershanelerin kayıtları bu kadar erkene indirmesindeki gaye ne olabilir?
Hal böyleyken yapacak pek bir şeyim yoktu, hata yapmaktan korkan herkesin yaptığını yaptım ben de.. Yani herkesin yaptığını yaptım, aşağı yukarı herkesin gittiği yere ben de gittim. Hatta, madem buraya gidececeğim, neden fazla fazla düşünüp taşınayım dedim, daha üçüncü sınıfta imzayı bastım. En büyük dershaneye kaydımı yaptırdım.. Başıma gelenleri anlatacağım..
Az önce genç klinikçilik mesleğini(!) nasıl geri çevirdiğimi övünerek anlattım ya, canım babacığım 7.000TL'lik senetleri öderken bu yaptığıma bir an için pişman olmadığımı söylersem yalan olur. Dershaneyi orda burda methetmeye çok gerek yokmuş, bazı arkadaşlarımın yaptığı gibi iki tane toplantıya katılıp iki de broşür dağıtsam ben de %20-25 indirim alacakmışım.. Bugün olsa yine kabul etmezdim; ama daha sonra bu yolu seçen arkadaşlarıma da hak verdim.. Yaptıkları çok doğaldı, daha doğrusu ne yapsınlardı? Samuraylık mı? Ben samuray indirimi almadım..
Hatta komşu ilimiz, gülüyle, Saygın'ıyla ve Demirel'iyle meşhur Isparta'da, o dönem bir grup öğrenci dershane fiyatlarından şikayet etmiş ve kazan kaldırmıştı; şehirdeki tek dershane olan (en büyük) dershaneyle anlaşamamışlar ve birleşerek başka bir dershanenin şube açmasını sağlamışlardı. Biz ise böyle şeyler yapamadık. Gittik kuzu kuzu kaydolduk. Birinci sınıftan bu yana her sene "arkadaşlar dershanelere hemen kaydolmuyoruz, arkadaşlar sıkı pazarlık yapıyoruz" diyenlere rağmen tabii ki birer birer çözüldük. Örgütlenemedik. Kayıtlandık.
Çünkü karşımızda tıp öğrencisini kendine nasıl çekeceğini çok iyi bilen, muazzam düzeyde bir ticari zekayla yönetilen kurum vardı, yani en büyük kurum vardı..
İnternet sitelerine baktığınız zaman, Tus'taki 240 sorudan neredeyse 240'ını da yakaladıklarını söylüyorlardı. İşin içine girip, biraz o "referanslarımız" diye verdikleri linkleri tıkladığınız zaman (en iyi ihtimalle Tus'a 1-1.5 sene kala) anlıyordunuz ki bunlar referans falan değil, başka bir şey bunlar.. Ama dışardan bakınca helal olsun adamlara deyip kayıt olduk tabii ki..
Adamlar mesela Tus'ta bir sorunun bir şıkkını tutturmuş, onu referans diye koymuşlar iyi mi?.. Oradaki linki tıklarsan, o soruyu oradaki bilgiyle yapmanın imkansız olduğunu göreceksin. Ama bir tane şıkkı elemene yardımcı oluyor o kitaptaki bilgi, haklarını yemeyelim.. Hepten de alakasız değil yani.. Sonra bunu referans diye paylaşmış adamlar.. 240'ta 250 referans durumu yani..
Bir de şöyle bir olay var, bak halen tüylerim diken diken oluyor aklıma geldikçe.. Derse gelen bazı hocaların Tus notları, dershanenin o ders için hazırladığı genel notlardan farklıdır arkadaşlar, bunları falan hep işin içine girince öğreniyorsunuz. Mesela mikrobiyolojide bizim dershanenin notundan başka, bir de gittiği yerlerde kendi notuyla ders anlatan bir hocamız vardı. Antalya'ya o geldiği için, onun notunu verdiler bize.. Yani biz dershanenin genel mikrobiyoloji notundan değil de, o hocamızın dershane adına bastırdığı tamamen kendine ait mikrobiyoloji notundan dersleri takip ettik. Neyse ilk tus geldi (Nisan 2013), referanslar yayınlandı, bir de ne görelim?
22 tane mikrobiyoloji sorusu var, atıyorum dershanenin notu 20 tanesini yakalamış. (Nasıl yakaladığını yukarda anlattım, şıkkın birini yakalarsa yakaladık diyorlar) Bize gelen hoca da 18 tane soruyu yakalamış olsun.. Fakat bizim hoca farklı olarak, diğer notla yakalanamayan 2 soruyu da yakalayarak 18 soruyu tutturmuş diyelim..
Ne yapıyorlar biliyor musunuz?
22'de 22 yakaladık diyorlar..
Yahu o not farklı, bu not farklı.
Öteki notu bize vermediniz, bizim notu öteki şehirlerdeki öğrencilere vermediniz.
Öteki notu anlatan hoca bize hiç gelmedi, bizim notu anlatan hoca öteki şehirlere hiç gitmedi.
Nasıl 22'de 22 yakalarsınız?
Normal notu anlatan hocaların gittiği yerde 20/22 yakaladınız, bizim hocanın gittiği yerde 18/22 yakaladınız. (Tabii gerçekten yakaladıysanız, onları ayrıca incelemeniz lazım geldiğini bir kez daha hatırlatmak istiyorum)
Bu benim dershaneyle ilgili canımı sıkan olayların başlangıcı oldu..
Sonra hoca meselesi..
Arkadaşlar, eğer Ankara-İstanbul-İzmir'de tıp okuyorsanız istediğiniz dershaneye gidebilirsiniz. Bana yıllardır hangi dershaneye gidelim diye soranlara aynı şeyi söylüyorum.. Buralar dershaneler için maden. Herkes en iyi hocalarını buraya gönderiyor. Antalya'yı iki üç derste çok fena ihmal ettiler, bunu fark edip de başka dershanelerin kaynaklarından telafi etmeseydim ben de şu anda bu yazıyı yazmak yerine Nisan Tus'una hazırlanıyor olabilirdim. Hepsini anlatacağım..
Hele ki Antalya'da falan değil de, daha uzak şubelerde Tus'a hazırlanıyorsanız, gideceğiniz dershaneyle paranın pazarlığını yapmadan evvel hocaların pazarlığını yapın.
Mümkünse dershane yetkilileriyle görüşüp yazılı kağıt alın ellerinden. Siz seneti imzalarken iyi.. Madem öyle onlar da hangi hocaları göndereceklerse açıkça imzalayıp yayınlasınlar. Araştırın soruşturun, ona göre hoca talep edin..
Yoksa vallahi de billahi de işiniz zor. İlk sınavda birkaç tane okul derecesi arkadaş hariç mümkün değil yüksek yerleri kazanamazsınız.. İyi yerler, iyi hocalarla kazanılır..
Bir insana kazanamazsınız demenin ne demek olduğunu bilerek sizlere bunu söylüyorum. İyiliğiniz için söylüyorum.. Herkesle aynı parayı verir ve herkesten aşağı bir eğitim alırsınız.
Zaten Hacettepe'de, Gazi'de vb üniversitelerde okuyan arkadaşlarımız şimdi detaylandırmaya gerek görmediğim sebeplerden ötürü Tus'a daha yatkın oluyorlar; siz de Anadolu'nun bir köşesinde onlarla aynı dershaneye kaydoldum zannedersiniz ama onlarla fark kapanacağı yerde makas daha da açılır. Çünkü siz onlarla aynı dershaneye kayıtlı değilsiniz aslında, gelen hocalar farklıysa not aynı bile olsa (ki hocaların notları da farklı olabiliyor) sizin dershaneniz bir bakıma onlardan farklıdır, isminin aynı olması bir şeyi değiştirmez!
Tıp öğrencisini dershaneye kaydetmek için uygulanan taktikler çok.. Saymakla bitmez.. Ticari zeka diyorsak boşuna söylemiyoruz..
Bence en mühimi de kalın kitaplar..
11 ciltlik bilmem ne serisi, 34 ciltlik bilmem ne serisi, 1928 ciltlik bilmem ne serisi diye sürekli reklamlarını okuyacaksınız bu kitapların..
Bunlara bakıp da helal olsun adamlara kalın kalın kitaplar yapmışlar, bize bu kalın kitapları vereceklerse buraya gidelim, ötekilerin kitapları da ne kadar ince, bu ince kitaplarla mantıken kazanılmaz ben kendimi sağlam kazığa bağlayayım diye düşünmeyin.. Ayrıca kazık konusuna hiç girmeyelim..
Bir şey büyükse iyidir tuzağı burada da devreye giriyor, düşmeyin yani..
Nasıl ki artık büyük ve hantal değil, küçük ve manevra kabiliyeti yüksek ordularla savaş kazanılıyorsa, Tus da aynı şekilde.. Sadece pediatri notu 700 sayfa olan bir dershane 3. sınıfta gözünüze hoş gelebilir. Fakat iş çalışmaya gelince, binlerce sayfalık notların arasında boğulma tehlikesiyle karşı karşıya kaldığınız zaman birinin sizi buradan kurtarması için etrafa bakınmaya başlarsınız ve artık sizin için çok geç olmuştur..
Benim içinse durum çok geç olmadı şükür ki, onu da izah edeceğim..
Tus'a 1 yıl kala farmakoloji notumu çöpe attım. Antalya'ya gelen hocamız iyi insandı, harika ders anlatıyordu ama bir kusuru vardı: anlattıkları Tus'ta pek çıkmıyordu. Ben onu ilk dinlediğim zaman "gezegenin en iyi farmacısı" demiştim. Bence yine çok iyi farmacı, ama Tus için değil.. Siz de Tus'a gireceksiniz..
O farma hocamın anlattıklarıyla Nisan 2013 Tus'unu deneme olarak çözdüğümde farmakolojiden 22 soruda 13 doğru yapabildim. Eğer hocanın notlarıyla sınava girme imkanım olsaydı, açıp o notlara baka baka evde soruları yapsaydım 14 doğru yapabilecektim, bir tane bilgiyi hatırlayamamışım.. Referanslara baktığınız zaman 14/22 yazmıyor tabii, 21/22 veya 22/22 falan yazıyor.. Antalya için 14/22 oysa.. Hey gidi..
Tabii ki ben durumu fark edip hocamı da çok sevmeme rağmen farmakoloji notunu çöpe attım ve bir arkadaşımın tavsiyesi üzerine, halen nerede bir Tus muhabbeti açılsa dua ettiğim, başka bir dershanede farmakoloji anlatan İhsan Bağcivan Hoca'nın kitabına geçtim. Efendim neymiş, tek kaynak çok tekrarmış.. Kaynakta iş yoksa atın çöpe, ben bir yıl kala attım, not değiştirilmez diye pek çok kişi cesaret edemedi ama sonunda şükür ki doğru yapmışım diyorum..
Bitmedi, anlatacağım..
Mikrobiyolojiden bize gelen hoca da çok iyi insandı. Dershane kendisine 30 saat civarı ücret ödediği halde, her haftasonu 40 saat ders anlatırdı, her sorduğumuz soruyu tek tek yanıtlardı falan. Sağ olsun. Ben kendisini hem yıl içinde toplam 70-80 saat kadar, hem de hızlandırılmış derste yazın 30 saat kadar dinledim. Baktım ki olmayacak, o notu da bıraktım. Yine aynı arkadaşımın tavsiyesiyle (Tus 20.'si olan arkadaş) dershanenin bize göndermediği başka bir mikrobiyoloji hocasının notuna geçtim.
Notu çöpe attım, notu bıraktım falan diyorum ya.. Bu o kadar zor bir şey ki.. 100 saat dinlediğiniz dersi çöpe atıyorsunuz, üstelik evde çalıştığınız saatler, günler de cabası.. Hani dershaneler bizim için her şeyi kolaylaştırmak için vardı? Farmakolojiyi de sayarsak gitti 130-140 saat çöpe.. Evde çalışmayla birlikte kaç haftam boşa gitti bilmiyorum..
Dershaneye dedik ki, biz diğer mikrobiyoloji hocasını istiyoruz. Bunu diyen arkadaşlardan biri şu anda ilk 10'a girdi, dilerse kendisi bu konuda görüş bildirebilir.. Diğeri de 20. oldu.. Bense 21. oldum. Sırayla gittik ve diğer hocayı istediğimizi söyledik..
Dershane bize "HAYIR" dedi.
Biz tekrar gittik..
Dershane bize yine "HAYIR" dedi.
Yalvardık, yakardık ve o hocanın 2 sene önceki kaydını olsun bilgisayarlara yüklemeye adamları ikna ettik. Neyse oturdum bilgisayarın başına, acaba eski notla devam edebilir miyim, önemli yerleri yanına yazarım, ne kadar farklı olabilir ki derken bir baktım ki aman Allah'ım.. İkisi de mikrobiyoloji notu, ikisi de aynı sınava hazırlıyor bizi, ama iki notun birbiriyle neredeyse alakası yok.. Ben aslında o zamana kadar yaklaşık 100 saat dinlediğim dersin notunu bir kenara atmayı hiç düşünmemiştim, ama baktım ki adam muazzam anlatıyor Idris Şahin Hocam'dan söz ediyorum, Allah ömür versin ona da).. Dedim ki mecbur kaldım madem, notu değiştireyim.
Yeni notu dershaneden rica ettim..
Ve ne oldu biliyor musunuz?
Dershane bu yeni notu bize sattı arkadaşlar.
50 TL civarı bir para ödeyip, dershanenin diğer notunu satın aldım. Yani kendi dershanemin diğer mikrobiyoloji notunu parayla sattı dershanem bana.. (Bilerek anlatım bozukluğu yaptım şu an, çünkü aklıma geldikçe inanılmaz öfkeleniyorum)
Evet, bu notu bize sattılar..
Çünkü profesyonel bir kurum kendileri.
Çünkü profesyonel kurumlarda kayıt olana kadardır zaten her şey.
Çünkü kurumun prensipleri varmış.
Çünkü öğrenci değil müşteriymişiz meğer biz.
Çünkü kayıt olurken hiç bunları konuşmamıştık arkadaşlar..
Çünkü "büyük" diye gidip imzayı atmıştık madem..
Mübahtı.
Onlar da haklılardı.
Evet, sattılar ve yani diğer hocayı dinleyerek notunu değiştirmeye karar veren bizlerden alacakları 50TL'ye tenezzül ettiler.
Yahu ben sizin dershanenize 3. sınıfta kayıt olmuşum.
Yahu bütün ödemeyi peşin yapmışım.
Yahu her şeyden önce ben sizin meslektaşınızım.
Yahu 100 saat mikrobiyoloji dinlediğim notu çöpe atacağım için zaten dertliyim, zaten size karşı öfkeliyim.
Sattılar kitabı.
Demek böyle "büyük" olunuyormuş diyerek yoluma devam ettim..
...
İntern hayatı başladı, bir yandan nöbetler, bir yandan Tus..
Zaten yukarıda sözünü ettiğim sebeplerden dolayı, dershaneme olan inancım sarsıldı..
50 TL'ye tenezzül eden, referans olmayan referansları sitesine koymaktan çekinmeyen, hoca istediğimiz zaman gönderdiğimizle yetinin diyen bir kurumla karşı karşıyaydık. Sonra bir de çıkıp doktorların haklarını nasıl savunduklarını filan anlatıyorlardı. Çok öfkeliydim ama Tus sonucunu bekledim. Allah şahittir, yakın çevrem ve arkadaşlarım şahittir, Tus sonucunu bekledim..
Dedim ki Allah'ım sen her şeyi görüyorsun, bana yardım et.
Güzel bir derece olursa, söylediklerim daha etkili olur.
Ben bu haksızlıklarla mücadele edeceğim, hakkımda hayırlısını nasip et..
Allah'a şükürler olsun, dualarım kabul oldu.
Bu kadar haksızlığa karşı Tus çalışırken;
"Biz tüzüklerle çarpışarak büyüdük kardeşim / Velhasıl onlar vurdukça biz büyüdük kardeşim" diyerek bekledim ve her haksızlık beni daha çok Tus çalışmaya sevk etti..
Ve şükürler olsun ki, Akdeniz Tıp'ta belki ilk 40'a girmeye yetmeyen bir not ortalamasına sahip olmama rağmen, Tus'ta 21. olmayı Allah bana nasip etti. Şimdi ben de bu 21.'liğin bir tesadüf olmadığına, bunun bana bir sorumluluk olarak yüklendiğine inandığım için bunları yazıyorum..
Dershaneden beni Tus sonrası aradıkları zaman, Antalya'daki şube müdürümüz Hatice Hanım'a "sizin şahsınızdan hep iyilik gördüm ama ben bu kuruma kırgınım Hatice Hanım" dedim. "Bu kuruma güvenseydim ve sadece bu kurumun Antalya için uygun gördüğü yoldan gitseydim hayatımla oynamış olacaklardı.."
Ve geçen gün dershaneyi ziyaret edip, burada şimdi sizlerle paylaştığım şeyleri, kurumun sahibi olan Beyefendi'nın bizim için doğrudan ulaşılabilir olmadığını ve kendisine ait bir e-posta hesabına dahi erişemediğimi belirterek, bunları bizzat Antalya Şube Sorumlusu Hatice Hanım'ın yüzüne karşı da söyledim. Hatice Hanım'a her zamanki inceliği için teşekkür ederim, o başka mevzu.. Kendisiyle en ufak bir sorunum yok, zaten dershanede neredeyse hiç kimseyle sorunum yok.. Notlarını attığım hocalarımla da sorunum yok.. Hepsi iyi insanlar.. Ellerinden geleni yapıyorlar.. Ama kurum? Ama kurumun bize yaptıkları? Kurumun sahibi olan Beyefendi'yi sadece röportajlarından ve kendi sitesinde yazdığı köşe yazılarından tanıdığım için kurumun bütün günahlarını kendisine yüklemek de istemiyorum. O adama bakınca bunları bize yaşatan kurumun sahibi olduğuna inanmak gelmiyor içimden. Belki Beyefendi iyi biri olabilir, bunlardan haberi olmayabilir, hoşnut olmayabilir.. Sonuçta her şeyi takip etmesi mümkün değil..
Ama kurum buysa bizde de durum bu..
...
Peki her şey mi kötüydü?
İyi hocalar yok muydu peki?
Hiç olmaz olur mu?
Antalya'ya gönderilmeyen İdris Şahin Hoca'ma hem Tus öncesi hem Tus sonrası defalarca teşekkür ettim..
Anatomi'den Hasan Ozan Hocam, Fizyoloji'den Yalçın Günal Hocam, Dahiliye'den Zekaver Odabaşı Hocam ve şimdi hatrıma gelmeyen başka hocalarım daha olacak, onlar her zaman benim gözümde değerli insanlar oldular.. Sağ olsunlar, hem iyi hoca hem de tanıdığım kadarıyla iyi insanlardı hepsi de.. Haklarını teslim edelim..
Ama benim Tus'ta hayatımı değiştiren üç tane hoca oldu arkadaşlar.. Birincisini söyledim, İhsan Bağcivan.. İnanılmaz bir farmakoloji kitabı hazırlamış, ömrü uzun olsun hocanın..
Daha sonra da, bizim dershaneden birkaç yıl önce ayrılarak kendi dershanelerini kuran ve Tus'a bir ay kala Antalya'ya gelen Ahmet Erkek Hocam(Hem Dahiliye, hem Cerrahi) ve Funda Kocaay Hocam(Mikrobiyoloji)..
İdris Hoca'yı mikrobiyoloji için Antalya'ya göndermeyip 2 yıl (2 yıl= 4 Tus) önceki kaydını dinleten dershanenin bizde bıraktığı güncellik boşluğunu Funda Kocaay Hoca Antalya'ya gelerek bir günde doldurdu! Ahmet Hocam ise zaten efsane.. Bizim dershaneden ayrılıp kendi dershanesini kuran iki hocadan bahsediyorum arkadaşlar.. İyi ki ayrılmışlar, çünkü Antalya'ya başka türlü gelmeleri pek mümkün değilmiş anlaşılan.. Gerçi eskiden Ahmet Hoca gelirmiş ama dershaneden ayrıldığı sene, onu da bize göndermemişlerdi, ancak bilgisayardan eski kayıtlarını dinleyebiliyorduk.. Antalya'ydık çünkü biz.. Ankara değildik.. İstanbul hiç değildik.. İzmir olamazdık..
Eğer Tus'a hazırlanıyorsanız, en iyilerle hazırlanın arkadaşlar.
Farmakoloji'den İhsan Bağcivan bence bu alanda Türkiye'nin en iyisi.. Onun dershanesi ayrı.. Ahmet Erkek Hocam ve Funda Kocaay Hocam da Tus sektöründe bu ülkenin kendi branşlarında en iyi hocaları..
Ben kendi notlarımı bırakıp onların notlarıyla çalıştım..
Ahmet Hocam bana, sınava yaklaşık 15-20 gün kala "Ankara'dayım Ethem, oraya gel" dedi. 5 gün için gel ve git.. Hocam dedim, ben Tus'a 4. sınıfta başladım, üç yıldır Dahiliye ve Cerrahi çalışıyorum, sınava 15 gün kala Ankara'ya gelip bir de son tekrarı atacakken notlarımı değiştirirsem felaket olur.
Ahmet Erkek Hocam bana tekrar "sen Ankara'ya gel Ethem" dedi.
Ankara'ya gittim.
Son tekrarımı üç yıldır çalıştığım notlar yerine onun notlarından yaptım.
Pek çok arkadaşım manyaklık yaptığımı düşünüyordu, beni dostane biçimde uyardılar, zaten durumun fena değil dediler.. Sağ olsunlar, iyiliğimi istiyorlardı ama ben Ankara'ya gittim. 5 günde dahiliye ve cerrahiyi öyle bir tekrar ettim ki; sonucum Allah'a şükürler olsun iyi geldi ve bu sonuç Ahmet Hoca'nın haklı çıktığını gösteriyordu..
"Tek kaynak çok tekrar" falan hikaye.. Bilmem kaç bin sayfalık notları 10 kere tekrar etsen yine de sayfa sayfa ezberleyecek halin yok.. Fotoğrafik hafıza dedikleri öyle bir şey değil arkadaşlar.. Notun ince olur, tek kaynak çok tekrar yaparsın, her şeyi görsel hafızaya alırsın.. Bilmem kaç bin sayfalık notun görseli mi olur? Görsel hafıza sadece kitaplardaki tablolarda önemlidir ve zaten tüm dershanelerin kaynaklarındaki tablolar da aynı.. Bunlar 4. sınıfta ücretsiz kitap dağıtıp, "kitabınızı sakın değiştirmeyin" diyen kurumların artık eskimiş sloganları..
Tek kaynak çok tekrar, kaynağınız en iyi kaynaksa ve binlerce sayfa değilse geçerli bir sözdür yani..
Fazla olan her şeyi atın arkadaşlar.. 1 yıl kala atın, 6 ay kala atın, benim gibi 15 gün kala atın.. Attıkça yükseleceksiniz, fazlalıklardan kurtuldukça hedefe yönelik, Tus'a yönelik şeyler kalacak aklınızda..
Tus'a 3 gün kala onların dershanesinde öğrenci olmadığım halde sorularımı bıkmadan usanmadan yanıtlayanlar, gerekirse ilgili kaynağın fotoğrafını çekip bana internetten gönderenler Funda Kocaay Hocam ve Ahmet Hocam'dı..
Ben onların bana yaptığı iyiliği hayatım boyunca unutmayacağım.
50TL'ye tenezzül edip kendi öğrencisine kendi dershanesinin mikrobiyoloji kitabını satan kurumu da unutmayacağım elbette..
Sizler hangi yolu seçerseniz seçin, inşallah hakkınızda en hayırlısı olur..
...
Eğer yukarda anlattığım bir tek şey yalansa, yazıyla falan değil video çekip özür dilemezsem namerdim. Yok eğer yalan değil de istemeden yaptığım bir hata varsa, onu da düzeltmesini bilirim. Hodri meydan..
Son olarak, ne olursa olsun Beyefendi ile bire bir tanışmadığım için, kendisini kurumun sahibi bile olsa tüm bunlardan dolayı suçlayamam.. Ama karşı karşıya gelmek isterim.. Çünkü ben saf bir adam olduğum için her şeye rağmen içimde bir ümit var, belki o da bu olanları bilmiyordur ve öğrenince tasvip etmeyecektir diye düşünmek ve buna inanmak istiyorum.. Sonuçta pek çok teknik detaydan bahsettim, dershanenin sahibi tek tek referansları inceleyecek değil..
Ama benim başıma gelenler bunlar..
Hepinize selam ederim..
İbrahim Ethem AY
Eylül 2014 Tus Klinik Bilimler Türkiye 21.'si
Birkaç tane arkadaşım beni "genç klinikçi" gibisinden bir şey yapmak için aracı olabileceklerini söylediler. Nedir bu "genç klinikçi" dedim, tam izah eden olmadı. İşte ağzımız laf yapıyormuş, kağıt kalem tutuyormuşuz, reklam propaganda filan yapacakmışız, dershaneyi methedecekmişiz veya en azından kötülemeyecekmişiz. Aklıma yatmadı. Tam tarifi olmayan bir işten para kazanmış gibi olmak istemedim. "Neyin ne olduğunu bilmeden neyin reklamını yapacağım" diyerek, son derece samurayca bir davranışla bu arkadaşlarımı geri çevirdim.
Antalya'da iki tane dershane vardı, gittim en büyüğü hangisiyse ona kaydoldum. Çünkü bizim gibi geri kalmış memleketlerde her şeyin büyüğü iyidir. Halk tarafından sevilen bir insanın sanatsal açıdan güzel fakat küçük bir heykelini dikseler yer yerinden oynar.. Sıradan fakat büyük bir heykel diktikleri zaman alkışlarız. Mesela bir dönem Çamlıca'ya çok büyük bir cami yapılacağını söyleyen siyasilere, "çok güzel bir cami yapın" diyen yazarları dinsizlikle suçlayanlar olmuştu.. Hülasa, bizim için büyüklük önemlidir. En büyük olmak için yarışır durur herkes burada, en azından büyük olamıyorsa bile en büyüğe dahil olmak ister..
Hangi dershaneye yazılacağını bilmeyen insanlar da, en büyük olana yazılır genellikle.. Tıpkı bizim yaptığımız gibi.. Böylece "bu kadar kişi hata yapacak değil ya" der ve kendimizi rahatlatırız..
Tus'la ilgili en önemli tercih, dershane tercihidir. Ama size 3. sınıfta gelip "beni seç beni seç" derler.. Bu yapılan, ergenlik çağındaki bir çocuğa "büyüyünce onunla değil benimle evlen, erken kayıt avantajından yararlan" demekten başka nedir? O yaştaki çocuk neye göre bir tercih yapabilir, ilerde nasıl mutlu olabilir? Her şeyden önce dershane seçimi gibi böylesine önemli bir kararı 3. sınıfta nasıl verebilirsiniz? Bu dershanelerin kayıtları bu kadar erkene indirmesindeki gaye ne olabilir?
  Alıntı ile Cevapla
Alt 12-11-2016, 12:02   #10
Kayıtsız Üye
Guest
 
Mesajlar: n/a
Standart

Alıntı:
aerol´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Dönem 2 Öğrencilerine de bulaştırılan Genç Klinisyenler virüsü dosyası..

Dönem 3 ve 4' ten sonra Dönem 2 Öğrencilerine de bulaştırılan Genç Klinisyenler virüsü dosyası...


Genç Klinisyenlerin fişlemelerdeki rolleri...

Kişiler hakkında bilgi toplamak suç mudur?
Kişilerle ilgili bilgiler ancak mevzuat tarafından izin verilen hallerde kayıt altına alınabilir. Hukuka aykırı olarak kişisel verilerin kaydedilmesi halinde faile altı aydan üç yıla kadar hapis cezası verilecektir (md. 135/1).
Yine kanunlarda özellikle suçlulukla mücadele bağlamında, suç ve suçluların ortaya çıkarılmasını sağlamak amacıyla izin verilen hallerde, kişinin ahlaki eğilimlerine, cinsel yaşamlarına, sağlık durumlarına veya sendikal bağlantılarına ilişkin bilgilerin kayıt altına alınmasına izin verilebilir. Bu hallerin dışında kişilerin siyasi, felsefi veya dini görüşlerine, ırki kökenlerine; hukuka aykırı olarak ahlaki eğilimlerine, cinsel yaşamlarına, sağlık durumlarına veya sendikal bağlantılarına ilişkin bilgilerin kişisel veri olarak kaydedilmesi suç oluşturmaktadır (md. 135/2).


FİŞLEME DOSYASI data daki dostumuz uzun süredir sessizdi... Oysa dosya hazırlığı içindeymiş. Teşekkür ediyoruz.GENÇ KLİNİSYENLER KULÜBÜ UYGULAMA PROSEDÜRLERİ (Şube Sorumlularına Özeldir)


A- GENÇ KLİNİSYENLER KULÜBÜ PROJESİNİN AMACI;
1- Fakültelerdeki etkin, sosyal açıdan aktif, başarılı ve lider pozisyonundaki kişilere sosyal sorumluluk projelerimiz gereği tıp ve TUS eğitimi açısından katkıda bulunmak, onları kendi çevremizde tutmak, gerek kitaplarımızın tanıtımı, gerekse dershanemizin tanıtımında bunların doğal katkılarını almak
2- Sosyal sorumluluk gereği başarılı ve etkin öğrencileri desteklemek

B- GENÇ KLİNİSYENLER KULÜBÜ ÜYELERİNİ NASIL SEÇECEĞİZ ?
3- Mevcut fakülte sınıf temsilcilerini toplayın, yoksa iyice ve dikkatlice araştırıp en aktif olan birini sınıf temsilcisi yapın. Toplantıda onlara “GENÇ KLİNİSYENLERKULÜBÜ PROJESİ VE PROSEDÜRLERİ okutturulacaktır.. Burada belirtilen özelliklerde kişileri tesbit etmelerini ve özelliklerine göre size detaylı bilgi vermelerini isteyin. Bazen bu kişiler kendilerine yakın kişilerin bu imkanlardan yararlanmasını istedikleri için doğru isimler önermeyebiliyorler, dikkatli olun. PROSEDÜR VEYA SÖZLEŞMEYİ KESİNLİKLE KİMSEYE VERMEYİNİZ.
4- Burada tespitleri yaparken ve üyeleri belirlerken temel kriterimiz Fakülte dereceleridir. Fakültenin sınıf başına öğrenci sayısına göre üye seçilmelidir:
· Sınıf mevcudu 60 kişiye kadar olan fakültelerde ilk 3 kişi
· Sınıf mevcudu 61 - 100 arası olan fakültelerde ilk 5 kişi
· Sınıf mevcudu 101 – 125 arası olan fakültelerde ilk 7 kişi
· Sınıf mevcudu 125 ve üzeri ilk 10 kişi seçilmelidir.
Size Genç Klinisyenler Kulübü sorulduğunda da söylemeniz gereken şey, bu kulübün seçilmiş bazı derecelerden oluştuğu ve tüm Türkiye’de aynı çalışmanın yapıldığıdır, o kadar.
5- Bunun dışında adını Genç Klinisyenler Kulübü Üyesi olarak nitelendirmeyeceğimiz. Ama bir anlamda “ÖZEL TEMSİLCİ” sayılabilecek aşağıdaki kişileri mutlaka aramızda tutmalıyız, bunlara verilecek hediyeler Genç Klinisyenler Kulübü Üyeleri ile aynı olmalıdır :
a. Amfi başkanı, gecen yılın amfi başkanı yıllık komitesi içerisinde yer alanlar,
b. Sınıftaki çeşitli kulüp ve dernek (bilim, dans, kültür,…vs) başkanları veya etkin temsilcileri
c. Sınıftaki TURKMSIC temsilcisi
d. Sınıfta kitap satın alımlarına öncülük eden kişiler,
e. Notları düzenli şekilde fotokopi çekilen fotokopi çekilmek üzere not tutan veya not fotokopilerini organize eden kişiler,
f. Her bir sosyal gruptan etkin ve diğerlerinin örnek alabileceği kişi
g. Birlikte hareket eden küçük gruplar içinden lider vasfı olan veya tercihine güvenilebilecek kişi,
http://www.youtube.com/user/yaahooof.../0/EUh-gwuIysY

6- Bu seçilen kişileri ayrıca aşağıdaki durumlara uygun olmasına da dikkat edilmelidir:
ü Kız ve erkek dengeli bir dağılım olmasına,
ü Her türlü yaşam tarzından dengeli bir dağılım olmasına
ü Alt sınıflarda seçerken numaralarına dikkat etmek suretiyle ileride staj guruplarına ayrıldıklarında farklı staj gruplarında yer almasına imkan sağlayacak bir dağılımda olmasına dikkat edilecek.

7- İsimler tesbit edilirken ne acele edin, ne de yavaştan alın. Sonucun en faydalı olması önemlidir. Olması gerektiğine inandığınız kişileri mutlaka ikna edin. Onun faydasına olan yönleri iyi açıklayın. “hocam, bu kulübe yoldan geçeni almıyoruz ki… sizin gibiler bu kulüpte olmazsa zaten kulüp amacına ulaşmaz, Tüm türkiyedeki iyiler burada olacak, biz tüm bu aktiviteleri sizin için düzenliyoruz, hem zaten bir müddet sonra bakarsınız istemezseniz zaten ayrılabilirsiniz.” deyin.
8- İsimler tesbit edilirken çok yönlü inceleyin, pek çok veriyi değerlendirin ve doru seçim yaptığınıza emin olun. sınıf temsilcilerine güveniyorsanız yeterince açık olun. Çünkü böyle bir şeyin duyulması ve kantinlerde fısıltısının dolaşması bile bizi olumsuz etkileyebilir ve “TUSDATA ayrımcılık yapıyor, bizim paramızla başkalarına imkan sağlıyor” dedikodusuna yol açar. Bu gerçekten çok elit bir çalışma bizim için.
9- Tesbit edilen bu üyelerle hemence sınıf sınıf toplantılar düzenleyip aşağıda belirtilen kitaplardan öncelikle birini hediye edin, diğerlerini gösterin, gerçekten ihtiyaç sahiplerinin kendisiyle özel olarak irtibat kurmalarını –ve bunun gizli kalacağını- söyleyin.
10- Aynı toplantıda herkesin “GENÇ KLİNİSYENLER KULÜBÜ PROJESİ VE PROSEDÜRLERİ”ni okuyup altına el yazıları ile adlarını yazıp imzalamasını sağlayın. Bunun “kendi faydaları için ve tamamen gönüllü bir şey” olduğunu söyleyin. “Biz özel bir kurumuz, siz de özel insanlarsınız, sizi desteklemek, motive etmek ve katkıda bulunmak istiyoruz” deyin.
11- Seçtiğiniz üyelerin üyelik formlarını doldurmalarını sağlayıp liste halinde merkeze gönderin..

C- GENÇ KLİNİSYENLER KULÜBÜ ÜYELERİNE NE VERECEĞİZ ?

12- Kulüp üyelerine ücretsiz verilecek kaynaklar diğer prosedürlerde yazmaktadır. Orada yazılanları söyleyebilirsiniz.
13- Kulüp üyeleri ileride dersaneye gelirlerse onlara özel imkanlar sunacağımızı söyleyin ancak bu imkanların şimdi belli olmadığını zaman içerisinde belirlenip duyurulacağını ve “onlara TUS’u kazandırmak için her şeyi cömertçe yapacağımızı” söyleyin.

http://www.youtube.com/user/yaahooof.../1/jdkPMIlxHbM
D- GENÇ KİLİNİSYENLER KULÜBÜ ÜYELERİNDEN NE BEKLEYECEĞİZ ?
14- Genç Klinisyenler kulübü üyeleri sınıf temsilcilerimizden farklı olarak kimse tarafından bilinmeyecekler ve kendileri de kimseye ben Tusdata’nın kulübü üyesiyim demeyeceklerdir. Bunu deklare etmenin onlar için “beklemedikleri ve rahatsız edici anlamsız tepkilere yol açabileceğini” vurgulayabilirsiniz. “Kimseyi ürkütmenin anlamı yok” diyebilirsiniz.
15- Bu üyelerden ön planda neler isteyecegimiz de onlar için hazırlanan prosedürlerde yazmaktadır. Daha açık bir dille “bizden ne istiyorsunuz? Diye sorarlarsa “Burada ne yazıyorsa sizden onu yapmanızı isteyeceğiz, kitap okumanızı isteyeceğiz, TUS konusunda bilinçli olmanızı isteyeceğiz, internette mail gruplarını takip etmenizi ve paylaşımlardan yaralanmanızı isteyeceğiz, sizin için seçtiğimiz derse girmenizi isteyeceğiz ve burada birbirimizi gönüllü denetleyip seviyemizi daha yukarıya taşımaya çalışacağız. Her büyük kurum sosyal bazı sorumluluklar taşır ve her şeyi devletten beklememek gerekir, bizim gibi kurumların da ülkenin seviyesini yükseltmek için yapabilecekleri şeyler var.” diyebilirsiniz. “Sizin kazancınız ne olacak?” diye sorarlarsa “hem dost kazanacağız, hem de vicdanen iyilere katkıda bulunmuş olmanın keyfini yaşayacağız. Para nasıl olsa kazanılır, nasipse zaten geliyor.” Gibi cümleleri muhatabınızın durumuna göre söyleyebilirsiniz. Lütfen bu konuda yeterince samimi olunuz.
16- Genç Klinisyenler Kulübü üyeleri Tusdatanın kitaplarını tavsiye edecekler, önerecekler ve kendileri de kullanacaklardır. Her biri ile özel diyaloglar kurmak için çaba sarfedin, yakından tanışın, gelip gittiklerinde özel ilgi gösterin, dostça çay kahve söyleyin, arkadaşlarını getirirlerse arkadaşlarının yanında onore edin, başarısını ya da sosyal aktivitelerini dostça övün. İyi bir ilişki kurduktan sonra zaten uygun lisan ile her şeyi dostça söyleyebilirsiniz. Zaman içinde bu kişileri kitap almak için veya mesleki diğer konular için kendi istekleri ile TUSDATA’ya doğal yolla gelip gittikleri, ilgili ve sürekli kişiler oldukları için sizin de özel ilgi gösterdiğiniz için bu yolla doğal bir arkadaşlığın gelişmesi sağlanmalıdır.
17- Genç Klinisyenler Kulübü üyeleri dersaneye gitmek isteyenleri Tusdataya yönlendirecekler. Elbette zaman içinde ve doğal yolla…
http://www.youtube.com/user/yaahooof.../3/XRqULEHsJQ8
18- Genç Klinisyenler Kulübü üyelerinden –gerektiğinde- fakültede Tusdata aleyhine bilinçli olarak oluşturulmak istenen olumsuz kamuoyu’na karşı doğru bildiklerini söylemesi istenerek katkı beklenebilir.

E- GENÇ KLİNİSYENLER KLÜBÜ TOPLANTILARI
19- Toplantılar öğrencilerin durumları da gözetilerek yapılacak, sınav zamanlarına, yoğun zamanlara denk gelmeyecek şekilde ama en geç ayda bir kez olacaktır.
20- İlk toplantılarda aşağıdaki sorulara cevap aranarak katılımları sağlanabilir:
a. Tıbbi kitap (verdiğimiz kitapları ve diğer ders kitaplarını) okuyorlar mı?
b. Mail grup aktivitelerine katılıyorlar mı?
c. Çağırdığımız derslere geliyorlar mı?
d. Dinledikleri ya da okudukları dersin TUS sorularına bakıyorlar mı?
e. Sınıflarında kitap alma eğilimleri nasıl ve nerden alıyorlar? Kitap alımlarına kim öncülük ediyor?
f. Kantinde, sınıflarda, gruplarda ve stajlarda TUS ve kurumlar ile ilgili, özel olarak bizimle ilgili neler konuşuluyor?
21- Daha sonra her hafta bir sınıfın üyeleri ile cumartesi öğleden sonra bir araya gelinirse dengeli bir zamanlama yapılmış olur. Dönemine göre daha sık bir araya gelmek gerektiğinde daha erken çağrılar da yapılabilir.
22- Klüp üyelerini sınıf sınıf ayrı şekilde davet etmek gerekir.
23- Aktivite olarak; onları hocalarla görüştürmek, gerektiğinde o haftaki hocanın kitabını kendisinin imzalayıp hediye etmesini sağlamak, onları Asistan danışmanlar ile ya da varsa ilinizdeki derece yapmış eski kursiyerlerimizle görüştürmek, varsa fakültede çok sevilen kendi hocaları ile bizim mekanlarımızda buluşturup TUS konulu konuşmalar yapılmasını sağlamak… seçeneklerden bazıları olarak değerlendirilebilir.
24- Yapılacak toplantıların tümü öğrencilerin ders ve sınav tarihleri gözetilerek ve gerek şubat tatillerinde gerekse yaz tatillerinde olmayacak şekilde düzenlenecektir.
Bu prosedür 3 sayfa ve 24 maddeden oluşmuştur. 21 Mart 2009


HERŞEY BUNUN İÇİN


Kimseyi ürkütmenin anlamı yok” diyebilirsiniz.


Tanıdık kavramlar
  Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıAçık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Genç klinisyenler Klübü Uygulama Prosedürleri drflash Tusdata 67 01-09-2019 20:07
Genç Klinisyenler Metacafe Timi aerol TUS Magazin 2 03-22-2011 21:24
Gazi Tıp Dönem 4 Öğrencilerine Duyuru houseMD 4.Sınıf 1 01-31-2011 15:36
Genç Klinisyenler Youtube Timi aerol TUS Magazin 6 12-11-2010 01:16
Genç Klinisyenler ziraatis@mynet.com TUS Magazin 20 02-03-2010 23:35


Şu Anki Saat: 13:13


Powered by vBulletin
Copyright © 2000-2009 Jelsoft Enterprises Limited.
www.stetuskop.com