www.steTUSkop.com ; TIP ve TUS'un MERKEZi ! Doğruların TEK Adresi !

Geri git   www.steTUSkop.com ; TIP ve TUS'un MERKEZi ! Doğruların TEK Adresi ! > TUS (TIPTA UZMANLIK SINAVI) , Yan Dal Uzmanlık Sınavı (YDUS) ve USMLE PLATFORMU > TUS Güncel

1601 (0 Kayıtlı Ve 1601 Misafir Üye Bulunmaktadır.)
Anasayfa İletişim TUS Güncel TUS Dersaneleri TUS Hazırlık Yabancı Dil ve TUS Mecburi Hizmet YDUS Tus Rehberi DUS

Seçenekler Stil
Alt 12-21-2010, 20:54   #1
efendisiz
Sadece Üye

efendisiz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tecrübe Puanı: 0
efendisiz is an unknown quantity at this point
Standart Tus’ta Tercih Yapanlardan Neden Puan Kesilmiyor?

Yıllardır ÖSYM yaptığı her sınav sonunda aday kayıt yapsın ya da yapmasın bir yeri kazandığında bir sonraki sınavı için puanını keser. Örneğin bu yıl inşaat mühendisliği fakültesini kazanan bir öğrenci fakülteye kayıt yaptırsın ya da yaptırmasın ertesi yıl yapılan sınavda puan kesintisine tâbi tutulur.

Fakat ne yazık ki bu TUS için böyle değil. Adaylar sınav sonrası tercih yapıyorlar ve isteyen kazandığı yeri beğenmezse gitmiyor, o kadro yedeklere düşüyor. Kazanıp da gitmeyen aday ise o anda asistan değilse hiç bir puan kesintisine uğramadan ertesi sınavda yine tercih yapabiliyor.

Bu haksızca uygulamanın yaradığı ve yaramadığı kesimleri bilmek için “uzman doktor sayısının artması kimin işine gelmez” sorusunun cevabında gizlidir. Bilerek, aleni bir şekilde her tusta neredeyse kadroların toplamının %10′u bu haksız uygulama yüzünden heba oluyor. Puanlar daha da yükseliyor, TUS’a giren adaylar daha zorlanıyor. Kendilerinin tercih edecekleri yere hiç alakası olmayan ve gitmeyeceği başlamayacağı baştan belli olan biri yerleşebiliyor ve kayıt bile yaptırmıyor. Yılda toplam 5000 kadro açıldığını var sayarsak kaba hesapla 500 adet kadro boşa gidiyor. Her yıl bu devlet 500 uzman doktor zarar ediyor. Bu halk 500 doktor zarar ediyor.

Tüm bu bilgiler ışığında bu işten rant sağlamayan ya da bu iş sonunda ezilen birilerinin resmi makamlara başvurması gerekir diye düşünüyorum. Zira bu adaletsiz uygulamanın elle tutulur mantıklı, vicdani bir tarafı yok. Ben kendi adıma birkaç resmi yere dilekçe yazdım.

Siz ne boş işlerle uğraşıyorsun diyebilirsiniz, benim için bir vazife oysa.

Birileri bu haksız uygulamayı düzelttiğinde bu yazıya not düşeceğim. O zamana kadar durumlar böyle.

Kaynak: Açılın Ben Doktorum

Alt 12-21-2010, 21:01   #2
gülden
Normal Üye

gülden - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

gülden is on a distinguished road

benim bildiğim kesiliyor yeni mi çıkmış bu?
gülden isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 12-21-2010, 21:09   #3
efendisiz
Sadece Üye

efendisiz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

efendisiz is an unknown quantity at this point

Alıntı:
gülden´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
benim bildiğim kesiliyor yeni mi çıkmış bu?
Yok hiç kesilmiyor. Kazanıp gitmeyenlerden kesilmiyor yani. Sadece Tus esnasında asistan olanlardan %2 ya da 3 kesiliyor. (rakamdan emin değilim ama kesiliyor).
Alt 12-21-2010, 21:33   #4
drblood
Popüler Üye

drblood - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tecrübe Puanı: 550
drblood has a reputation beyond reputedrblood has a reputation beyond reputedrblood has a reputation beyond reputedrblood has a reputation beyond reputedrblood has a reputation beyond reputedrblood has a reputation beyond reputedrblood has a reputation beyond reputedrblood has a reputation beyond reputedrblood has a reputation beyond reputedrblood has a reputation beyond reputedrblood has a reputation beyond repute

Eski Tıpta Uzmanlık Tüzüğüne göre asistan olarak sınava girenlerden %3 puan kesiliyordu. Yeni tüzüğe göre artık %2 kesiliyor...

Sınavda tercih yapıp gitmeyenlerden şimdiye kadar hiçbir şekilde puan kesintisi veya herhangi bir yaptırım uygulanmadı...

Yazdıklarında dr.bey'e katılıyorum...Kesinlikle puan kesintisi olmalı ki caydırıcı bir kesinti misal 5-10 arası bir puan!

Veya bir sonraki sınava giriş hakkı elinden alınabilir alternatif yaptırım

Ama puan kesintisi daha makul ve kolay uygulanabilir bir sistem ...
drblood isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 12-21-2010, 21:57   #5
tuszede1
Popüler Üye

tuszede1 is on a distinguished road

arkadaşlar tabi siizn fikriniz ama diyelim ben bir eyri kazanmistim ama babam ciddi bir teşhis kondu başlayamadım. benim gibi durumlarda olanlar ne olacak..

tus ZATEN PSİKOPTA BİR SINAV YA VE BU UYGULAMA DERSANELERİN İSTEDİĞİ BİRŞEY.. vardir bir şey diyorum yani:P
tuszede1 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 12-21-2010, 21:59   #6
tuszede1
Popüler Üye

tuszede1 is on a distinguished road

birde yani uzman sayıları düüdşk olması işelrine geliyor denmiş ama saçma yani kadroyu açanda isteyende kendileri isteseler direk açmazlar. BU PUAN İŞİNİN BİR KISIM DERSANE POMPALIYOR YİNE BU 8 SORU İPTALİ GİBİ-.

Konu tuszede1 tarafından (12-25-2010 Saat 12:47 ) değiştirilmiştir.
tuszede1 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 12-21-2010, 22:37   #7
piyanosaksafon
Popüler Üye

Tecrübe Puanı: 375
piyanosaksafon will become famous soon enough

tuszede bugün hava çok kötü desek onu bile dersanelere yoracan kardeşim ne art niyetli adamsın yahu..dersane mi vardı bu kurallar koyulduğunda..
Alt 12-21-2010, 22:40   #8
gülden
Normal Üye

kazanıp gitmeyenlerden puan kesilmiyor mu gerçekten?bu ne saçma şey ya,mütemadiyen birileri başka birilerinin hakkını gasp ediyor
Alt 12-21-2010, 23:05   #9
drblood
Popüler Üye

drblood - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tecrübe Puanı: 550
drblood has a reputation beyond reputedrblood has a reputation beyond reputedrblood has a reputation beyond reputedrblood has a reputation beyond reputedrblood has a reputation beyond reputedrblood has a reputation beyond reputedrblood has a reputation beyond reputedrblood has a reputation beyond reputedrblood has a reputation beyond reputedrblood has a reputation beyond reputedrblood has a reputation beyond repute

Evet kesilmiyor gülden...

bu nedenle herkes güzel güzel tercihine yapıyor kafasına eserse gidiyor canı istemezse gitmiyor, gitmediğinde o kadro ek kontenjana kalıyor ve haliyle kendisi oranın taban puanını yükseltmiş oluyor...
drblood isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 12-21-2010, 23:29   #10
gülden
Normal Üye

Alıntı:
drblood´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Evet kesilmiyor gülden...

bu nedenle herkes güzel güzel tercihine yapıyor kafasına eserse gidiyor canı istemezse gitmiyor, gitmediğinde o kadro ek kontenjana kalıyor ve haliyle kendisi oranın taban puanını yükseltmiş oluyor...
yani tusta bir yere yerleşmek milli piyangoda amorti tutturmak gibi birşey haline geldi...

Seçenekler
Stil