www.steTUSkop.com ; TIP ve TUS'un MERKEZi ! Doğruların TEK Adresi !

Geri git   www.steTUSkop.com ; TIP ve TUS'un MERKEZi ! Doğruların TEK Adresi ! > TUS (TIPTA UZMANLIK SINAVI) , Yan Dal Uzmanlık Sınavı (YDUS) ve USMLE PLATFORMU > TUS Güncel

2714 (2 Kayıtlı Ve 2712 Misafir Üye Bulunmaktadır.)
Anasayfa İletişim TUS Güncel TUS Dersaneleri TUS Hazırlık Yabancı Dil ve TUS Mecburi Hizmet YDUS Tus Rehberi DUS
Anket: Sizce DR TUS moderatörü DRSVC abi hangisi?
Uyarı: Bu bir açık Ankettir, bu Anketi bütün Üyelerimiz görebilir ve oy kullanabilirler.
Cevap şıkları
Sizce DR TUS moderatörü DRSVC abi hangisi?

Seçenekler Stil
Alt 12-13-2016, 15:13   #1
Enuma
Sadece Üye

Tecrübe Puanı: 0
Enuma is an unknown quantity at this point
Standart Tus forumlarında güncel TROL örneği

Tus forumlarında bizi ikna etmek için alınteri döken emekliliği gelmiş hal kazanamamış güncel TROL örneği

Konu Enuma tarafından (12-13-2016 Saat 15:45 ) değiştirilmiştir.
Enuma isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla

Alt 12-13-2016, 15:56   #2
Kayıtsız Üye
Guest

BASIN AÇIKLAMASI
(16.09.2014)

Gazetelerde Yer Alan Asılsız İddialar

Bugün bazı günlük gazetelere ilan vererek, 2014-TUS/DUS Sonbahar Dönemi sınavı ile ilgili asılsız iddialarla Sayın Cumhurbaşkanımızı ve Sayın Başbakanımızı yanıltıcı mahiyette açık mektup yazan bir grup isim, ÖSYM'yi ağır suçlamalarla töhmet altında bırakacak ifadeler kullanmışlardır.

Son dört yıl içinde geliştirmiş olduğu sınav sistemi, güçlendirilmiş insan kaynağı ve günün koşullarında modernize edilmiş teknolojik altyapısı ile ÖSYM, yapmış olduğu her işlemi saniyesi saniyesine kontrol altına almış ve her saniyenin hesabını verebilecek duruma gelmiştir.

ÖSYM'nin sınavlarında sorduğu her bir soru farklı zamanlarda çok sayıda akademisyen tarafından titizlikle hazırlanmakta ve denetlenmektedir. Buna rağmen bazı sorular, ortaya çıkan ve çoğu zaman da esasa ilişkin olmayan ancak mutlak adalet bakımından gerekli olduğu düşünüldüğünden, sınav sonrasında adayların verdikleri cevapların analizi ve bilim kurullarının görüş ve tavsiyeleri ile ÖSYM Yönetim Kurulu tarafından iptal edilmektedir. Ancak, sürekli değişerek gelişen ve tıp gibi son derece geniş bir alanda farklı yorum ve bakışlara dayanılarak çoğu zamanda umulmadık biçimde mahkemeler tarafından iptal edilen sorular da olmaktadır. Bu durumlar, ÖSYM tarafından adayları asla mağdur etmeyecek biçimde yönetilmektedir.

İlanda yer alan ve iddiadan ibaret gerçek dışı bazı hususlara incelendiğinde;

ÖSYM sınavlarına giren ve isteyen her aday, sınavda kendi kullandığı soru kitapçığını, cevap kağıdını ve kendisine ait cevap anahtarını inceleyebilmektedir,
ÖSYM hiç bir zaman adaylara, iddia edildiği gibi, "soruları ezberle" demez,
Veri tabanında değişiklik yaparak herhangi bir kişiye sağlanacak haksız bir kazanç, karşılığında ağır cezaları gerektirmektedir. Bu ve benzeri düzenlemeler 6114 sayılı Kanunda açıkça yer almıştır,
ÖSYM hiç bir adaya asla haksız kazanç temin etmez.

Söz konusu ilan, ticari malzemesi giderek tükenen bir TUS hazırlık dersanesinin organizasyonu olup asla itibar edilmemelidir. Toplam 39 ismin yer aldığı ve bu isimlerden de sadece 13'ünün 2014 yılında TUS/DUS sınavlarına girdiği halde “Tüm adaylar adına” açıklama yapıldığı iddiası tam karşılığı ile gerçek dışı ve gülünçtür. Mezkur dershanenin bu saldırılarını yönetmekle görevli olduğu sosyal medya paylaşımlarından anlaşılan, listede ismi bulunan, dershane idarecisi kişinin, bu deshaneye bir şekilde bağlı kişileri organize etmek suretiyle infial ve aynı zamanda reklam amaçlı böylesi bir girişimde bulunduğu açıktır. Kaldı ki, ÖSYM’nin oluşturduğu teknik altyapı sayesinde malum dershane sahibi olarak tanınan diğer bir kişinin de eski bir tarihte başkasının yerine sınava girdiği tespit edilmiş, ancak başlatılan soruşturma zaman aşımı dolayısıyla akim kalmıştır.

ÖSYM, sadece hak edene hak ettiğinin verilmesini gerçekleştirmek amacıyla sınav güvenliğinden taviz vermeksizin ölçme kalitesini korumaya yönelik faaliyetlerinden asla vazgeçmeyecek ve Türkiye için olabilecek en güvenilir sınav sistemini sürdürmeye devam edecektir.

Adaylara ve kamuyouna duyurulur.

ÖSYM BAŞKANLIĞI

her konuda fikri olan sadece bu konuda fikri olmayan maaşlı elemanlar.. bir cesur bir savcı çıkacak ve bir gün hepsinin ebesini öpecek
Alt 12-13-2016, 17:30   #3
Kayıtsız Üye
Guest

Alıntı:
drerk´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Drasc ÖSYM başkanına meydan okuyor

kendisi daha tecrübeli ikili görüşmeler daha etkili

Kritik kulis boyutu

Nokta atış

drasc merkezde olan herşeyi biliyor

BbbÖSYM, YDUS sınavına giren yaklaşık 3 bin doktorun sınav sonuçlarını duyurmasına rağmen, dava açıldığı için sınava giren 174 genel cerrahın sonuçlarını 1.5 aydır açıklamıyor.

İLKER AKGÜNGÖR

ÖSYM, yaklaşık 3 bin doktorun katıldığı Tıpta Yan Dal Uzmanlık Sınavı’nda (YDUS) sınava giren tüm doktorların sonuçlarını sitesinde yayınlarken, dava açıldığı gerekçesiyle 174 genel cerrahın sınav sonuçlarını 1.5 aydır açıklamıyor. 14 Aralık 2014’te yapılan YDUS’un sonuçları 8 Ocak 2015’te açıklandı. Yerleştirme sonuçları ise 10 Şubat’ta ÖSYM’nin internet sitesinde yayınlandı. Ancak sınavda hatalı soru sorulduğuna dair bir cerrahın açtığı dava yüzünden sınava giren tüm cerrahlar hala mahkeme sonucunu bekliyor. İnternet forumlarında ise bir çok cerrah tepkisini, “Bu cerrahlar size ne yaptı arkadaş” diyerek gösteriyor.

“Baskı yüzünden davadan vazgeçtim”
Davayı açan Op. Dr. Cemil Binarbaşı ise şöyle konuşuyor: “13 sorunun hatalı olduğunu düşündüğüm için dava açtım. Sonuçlar açıklanmayınca ÖSYM’yi arayan cerrahlara davayı açan kişinin yani benim bu durumdan sorumlu olduğumu söylemişler. Sınava giren cerrah meslektaşlarım o kadar yoğun baskı yaptı ki önceki gün mahkemeye dilekçe vererek davadan vazgeçmek zorunda kaldım. Bu kez de diğer bir grup cerrah ‘umudumuz bu davaydı niye geri çektin’ diye üzerime geliyor. Sanki ÖSYM Başkanı benim ve kararları ben veriyormuşum gibi davranılıyor. Ne İsa’ya ne de Musa’ya yaranamadım. YGS’ye dava açılırsa 2 milyon kişinin de sınav sonuçlarını açıklamayacaklar mı çok merak ediyorum.”

Gayetvdogal böyle ilişkiler varsa .... bile yapar

Alıntı:
Kayıtsız Üye´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
BAŞKA BİR TUS FORUMUNDAKİ YORUMU BURAYA AKTARAYIM

ÖSYM TUS DAVALARI HİÇ BİTMEYECEK!!!! Çünkü ;
Bu işten yararlanan ve yararlandırılan “organize menfaat çeteleri” nin sosyal medyada kanıtlı bağlantıları çökertilmedi
1- Sürekli yanlış TUS sorusu, iptal, soru açıklamama türü mahkemede %100 kaybedeceği kesin davalık durum oluşturarak her sınav sonrası kaosa neden olan ve devlet kurumu …….. ?
2- Her sınav sonrası hakkımızı arayan dersane ………. ?
3- Her sınav sonrası hatalı sorular üzerinden hakkımızı arayan tus forum sitesi ………. ?
4- Her sınav sonrası hatalı sorular üzerinden hakkımızı arayan avukatlar ………. ?
5- Her sınav sonrası hatalı sorular üzerinden ÖSYM ‘ye dava açılmasını tek gündem yapan dersane ve tus forum sitesi ………. ?
6- ÖSYM’ye dava için dersane ve tus forum sitesi tarafından yönlendirildiğimiz avukat……. ?
7- Biyologların TUS’a girebilmesi davasında yönlendirildiğimiz avukat…. ?
8- Biyologların TUS’a girebilmesi davasında davacıların tüm dava masraflarını karşılayacağını açıklayan ve karşılayan dersane…… ?
9- Hürriyet- Milliyet vs gazetelerine verilen ÖSYM gazete ilanlarını fonlayan dersane…….?
10- ÖSYM-YÖK yetkilileri ile yakın hemşehrililik irtibatı olan dersane sahibi……?
11- 15 dakikada bir mahkemeyi aramak için “TUS TELEFON TİMİ” kuran Tus forumu …?
12- Mahkemeye baskı için “ORGANİZE OLUP MAHKEME BAŞKANINA GİTME“etkinliği yapan Tus forumu …?
13- Bilirkişilere baskı yapmak için “BİLİRKİŞİ İLE GÖRÜŞME GURUBU” oluşturan Tus forumu…?
14- ÖSYM Hukuk Müşavirliğine baskı için” TUS ÖSYM HUKUK TİMİ” oluşturan Tus forumu…?
15- Bahse konu Tus forum sitesini yüksek rakamlarla fonlayan dersane…….?
16- ÖSYM Başkanının avukatı…..?
17- Dersane sahibinin avukatları…..?
18- ÖSYM davalarında tus forumlarından yönlendirildiğimiz avukatlar… ?
19- Tüm bu ÖSYM avukatları aynı adresteki aynı hukuk bürosunun avukatı mı…..?
20- ÖSYM Başkanının avukatı, ÖSYM davalarının avukatları yakınlığı …..?
21- Hukuk bürosunda çalışan avukatlar ile ÖSYM ve YÖK üyeleri arasında ticari ortaklık bağlantısı …. ?
22- Hukuk bürosunda çalışan avukatlar ile dersane sahipleri arasında ticari ortaklık bağlantısı ……?
23- Hukuk bürosunda çalışan avukatlar, ÖSYM ve YÖK üyeleri ve dersane sahipleri arasında ticari ortaklık bağlantısı …..?
24- Dersane sahibiyle ortaklık bağlantısı olan ÖSYM ve YÖK üyeleri…..?
25- Hukuk bürosunda çalışan avukatlar ile ÖSYM ve YÖK üyeleri arasında kankalık bağlantısı …..?
26- Hukuk bürosunda çalışan avukatların dersane ve forum yönlendirmesiyle açtığı ÖSYM davaların sonucu……..?
27- ÖSYM’nin 7 Ocak 2011 tarihli Basın Duyurusunda bahsettiği “herkesi ÖSYM karşıtı faaliyete sevk eden menfaat grupları” ile yakın irtibatlı ÖSYM-YÖK üyeleri var mıdır?
28- Herkesi ÖSYM karşıtı faaliyete sevk eden menfaat gruplarının davetine icabet eden ÖSYM-YÖK üyeleri ……?
29- ÖSYM’nin 16.09.2014 tarihli Basın Duyurusunda “bir hazırlık dersanesinin forumlardaki organizasyonundan bahsedilmekte ve başkasının yerine sınava girdiği tespit edilen malum dershane sahibi olarak tanınan kişi” diye bahsettiği organize yapı ile çok yakın irtibatlı ÖSYM-YÖK üyeleri ……?
30- ÖSYM karşıtı faaliyetleri organize eden ve başkasının yerine sınava giren dersane sahiplerinin davetine icabet eden ÖSYM-YÖK üyeleri ……. ?

netice her sınav sonrası çok beklersiniz

Konu Kayıtsız Üye tarafından (01-15-2017 Saat 07:40 ) değiştirilmiştir.
Alt 12-13-2016, 20:08   #4
Kayıtsız Üye
Guest

Alıntı:
yalıngerçekler´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Psikolojik Harekat metodu olarak Genç Klinisyenlik
gibi dr tus yazarlığı

HER SAHNEDE BOZACININ ŞAHİDİ ŞIRACI AFATSUM hazırlanıyor

0- KAÇ YILDIR TUSDATAYA KURSA ve KAMPA GİTTİĞİ HALDE KAZANAMIYOR?
1- KAÇ YILINDAN BERİ PROVAKE EDİYOR?
2- DRSVC İN 4 YILDIR YAPIŞIK İKİZİ NEDEN?
3- NEDEN HER MODERATÖRÜN ARKASINDAN BİR YAZI YAZIYOR? İTİ AN ÇOMAĞI HAZIRLA
4- EN YAKIN ARKADAŞLARI KİM? NEDEN HEP ONLARIN ARKASINDAN YAZIYOR?
5- HEP KLİNİSYEN VE TUSDATA SERİLERİ ÇALIŞTIğI HALDE NEDEN KAZANAMADI?
5- NEDEN SAMİ HOCA HAYRANI?
6- KİM? biizİm patron mu?

dosya hazırlanıyor

1- 2007 den beri her dönem tusdata kursu ve kampına gidiyor
2- bizim patron dr tus a sponsor olduğundan beri her moderatör yazısının arkasında bir afatsum yazısı var ya da her afatsum yazısı bir moderatör yazısından sonra.. ama bu moderatörler ve kullanıcılar KİLİT KULLANICILAR başocak, drsvc, kemalkemal gibi
3 -2007 den beri drsvc ile ayrılmaz bir ikili SANKİ 4 YILDIR BİRLİKTE GEZİYORLAR

KAÇ TUSTUR BİİZM DERSANEYE GELİYOR(!!!) KAMPA BİZİM DERSANEYE GELİYOR AMA BİR TÜRLÜ KAZANAMIYOR yakında

Alıntı:
2007 de başlayan ayrılmaz dostlukLAR drsvc-afatsum dostluğu

BAŞOCAKLA SAMİMİYET DERECESİ: (BAŞOCAK Kaşarlanmış Dr TUS.com provakatörü: Başocak)

AHMETEREN LE YAKIN DOSTLUK (ahmeteren Dr TUS hakkında Savcılığa Suç Duyurusu)

üçü birarada drsvc, afatsum,drrıza

Drsofistik55 ile yakın muhabbet (drsofistik55 Yöneticinin imanı.. ÖSYM, Hak Arama, Organize guruplar )

üçü bir arada (jiksi sizlere nasıl hatırlatalım patronumuzun köylüsü TIKLAYIN )

drleonla sıkı muhabbet (drleon hazırlanıyor

drasc nin hemen yanında aynı zamanlarda bilgisayara giriyorlar (drasc İSTİHBARATÇI Drasc ÖSYM başkanına meydan okuyor

drsvc ile aynı anda bilgisayar başında ve dahi aynı GÖRÜŞTE

kemalkemalle yakın muhabbet (kemalkemal Bir ÖSYM provakatör prototipi olarak kemalkemal

ahirle yakın muhattaplık (ahir Dr TUS hakkında Savcılığa Suç Duyurusu)

LÜTFEN ARKADAŞLAR

dostlararası muhabbet koyu ve derin

dremotif le yakın muhabbet (dremotif HEPİNİZ ADINA KAMUOYUNA SESLENEN emotif Tüm Hekimler Adına ÖSYM Başkanına:)

üçü birarada olayı Dr. Rıza Eröksüz: Provakatörleri açıklıyorum

2007 yılına dayanan dostluğun devamı önce drsvc sonra afatsum hepberaber

aygül bizim aygül mü hani şu FİŞLEME EMRİNİ TEBLİĞ EDEN? TESADÜF MÜ? tıklayın

sami beyle muhabbet derecesi

GALİBA

muhabbet tellalı

tusem kardeşliği

yüzük kardeşliği

4 yıl sonra önce drsvc sonra afatsum BİTMEYEN DOSTLUK ALLAH AYIRMASIN

Alıntı:
yıl 2007 ocak klinisyen çok güzel
yıl 2007 mart tusdata dersaneye gittim
yıl 2008 tusdata kampı: geçen dönem kampa gittim
yıl 2009 ocak: klinisyen farmadan çalıştım 18 net yaptım
yıl 2009 ağustos: bu dönem tusdataya gittim
yıl 2009 ağustos: güvenip gittiğim tek yer tusdata
yıl 2010 ekim: TUSEM denemesine girdim rezaletti
yıl 2010 kasım tusdatanın kursiyerim
yıl 2010 aralık mağdur artık susmayacak
yıl 2010 aralık ÖSYM ye haddini bildirecek
yıl 2010 aralık sağlık bakanlığının alt yapısı YOK.. BU bilgi İLERİDE DOSYA OALRAK KARŞINIZA GELECEK
yıl 2011 ocak: netleri eksik mağdur
yıl 2011 ocak: ÖSYM ye taktı

Alıntı:
afatsum mustafa

Bozaci siraci
Alt 12-13-2016, 20:16   #5
Kayıtsız Üye
Guest

Alıntı:
musdr´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Üç yıl önce ösym basın açıklamalarındaki farklılığı görüp ÖSYM Başkanı Ali Demir’in Çifte Standartları başlığını açmıştım ve çifte standartının değişmemesi ve açık uçlu sorular ile bizleri strese sokması üzerine bu başlığı açıyorum.. açık uçlu sorular sizi de strese sokuyormu sokmuyormu GÖRELİM!!!!

UYARI
SINAV SÜRESİ 30 DAKİKADIR. LÜTFEN YANINIZDA KALEM, ŞEKER VE SELPAK MENDİL DIŞINDA MATERYAL BULUNDURMAYINIZ. TUVALETE GİTMEK YASAKTIR

Sınava girecek adaylar:
dönemin ÖSYM Başkanı Sayın Prof.Dr. Ali Demir
dönemin ÖSYM Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Ömer Pekşen
dönemin ÖSYM Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Ercan Öztemel
dönemin ÖSYM Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ensar Gül
dönemin ÖSYM Yönetim Kurulu Üyesi YÖK Başkanvekili Prof. Dr. Ömer Demir
dönemin ÖSYM Yönetim Kurulu Üyesi MEB temsilcisi Hüseyin Çalık
dönemin ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan
dönemin ÖSYM Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Petek Aşkar
dönemin ÖSYM Yürütme Kurulu üyesi Prof. Dr.Cengiz Erol
dönemin ÖSYM Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Abdullah Çavuşoğlu
dönemin ÖSYM Yürütme Kurulu Üyesi Prof.Dr.Reşat Kasap
" emanetiniz emanetimizdir" ali demir
konumunuzla ilgili aşağıda gördüğünüz açık uçlu soruları 30 dakika içinde klasik metodla cevaplayıp cevap kağıdını buraya bırakınız.

Eylül-2014’de yapılmış olan Tıpta Uzmanlık Sınavı (TUS) sonrasında bazı medya organlarına da yansıyan haber ve iddialarla ilgili olarak;

SORU 1. 14.09.2014 tarihinde yapılan TUS ve DUS (Dişte Uzmanlık Sınavı)’a giren bir grup Doktor ve Diş Hekimi adına Sayın Cumhurbaşkanı ve Başbakana hitaben yazılan ve adeta ÖSYM Başkanlığını şikâyet ederek zan altında bırakan Basın Duyurusundan Bakanlığınızın bilgisi var mıdır? Varsa bu konuda şimdiye kadar Bakanlığınızca nasıl bir işlem yapılmış ve kimler hakkında ne gibi yaptırımlar uygulanmıştır?
ÖSYM BAŞKANI PRof.Dr. Ali Demir'in cevabı:
Prof. Dr. Ömer Pekşen (ÖSYM Başkan Yardımcısı) cevabı:
Prof. Dr. Ercan Öztemel (ÖSYM Başkan Yardımcısı) cevabı:
Prof. Dr. Ensar Gül (ÖSYM Yönetim Kurulu Üyesi) cevabı:
Prof. Dr. Ömer Demir (ÖSYM Yönetim Kurulu Üyesi YÖK Başkanvekili) cevabı:
Hüseyin Çalık (ÖSYM Yönetim Kurulu Üyesi MEB temsilcisi) cevabı:
Prof. Dr. Ünal Yarımağan (ÖSYM Başkanı) cevabı:
Prof. Dr. Petek Aşkar (ÖSYM Yürütme Kurulu Üyesi) cevabı:
Prof. Dr.Cengiz Erol (ÖSYM Yürütme Kurulu üyesi) cevabı:
Prof. Dr. Abdullah Çavuşoğlu (ÖSYM Yürütme Kurulu Üyesi) cevabı:
Prof.Dr.Reşat Kasap (ÖSYM Yürütme Kurulu Üyesi) cevabı:

SORU 2. Anılan Basın Duyurusuna cevaben, ÖSYM Başkanlığının 16.09.2014 tarihli ve “Gazetelerde Yer Alan Asılsız İddialar” başlıklı Basın açıklamasında yer alan “Söz konusu ilan, ticari malzemesi giderek tükenen bir TUS Hazırlık Dershanesinin organizasyonu olup asla itibar edilmemelidir.” ibaresiyle kastedilen dershane hangisidir? Bu dershanenin kurucuları, yöneticileri ya da sahipleri kimlerdir?

SORU 3. Anılan dershanenin ticari sermayesinin tükendiği kanaatine nasıl varılmıştır? Anılan dershanenin sahibi olduğu ya da ilişkisi bulunduğu sosyal medya siteleri ya da platformları kimlere aittir ve aralarında ne tür ilişkiler söz konusudur?

SORU 4. ÖSYM Başkanlığınca yapılan Basın Açıklamasında “başkasının yerine sınava girdiği” tespit edilen dershane sahibi kimdir?

SORU 5. Anılan dershane sahibi hakkında başlatılan soruşturmanın zaman aşımı nedeniyle akim kaldığı iddiaları doğru mudur? Doğru ise söz konusu soruşturma; ne zaman, hangi gerekçelerle ve kimler tarafından başlatılmıştır? Soruşturmanın zaman aşımı nedeniyle sonuçsuz kalmasında kimlerin ihmali ya da baskısı olmuştur?

SORU 6. Anılan soruşturmanın sonuçsuz kalmasına yol açan sorumlular kimlerdir? Bu sorumlular hakkında Bakanlığınızca nasıl bir işlem yapılmış ya da yapılmaktadır?

SORU 7. Anılan konuya ilişkin Bakanlığınız görüşü nasıldır?

SORU 8. Anılan dersane yöneticilerini makamınızda, ÖSYM'de, randevulu randevusuz kabul ettiniz mi? Anılan dersane yöneticilerinin evine ve şirketine gittiniz mi, başka bir mekanda birlikte oldunuz mu? Olduysanız neden?

SORU 9. Anılan dersane yöneticileri ve forumları ÖSYM ve YÖK nezninde Yürütme kurulu üyeleri ve başkanvekilleri dahil bir çok kişi ile görüşüp baskı yaptığını ifade etmektedir. Size böyle bir baskı yapıldı mı?

SORU 10. Anılan dersane yöneticileri ve forumları ÖSYM ve YÖK'ün anılan dersaneyi muhatap aldığını bunun nedeninin maddi güçleri olduğunu ifade etmektedir. Siz hiç anılan dersaneyi muhatap aldınız mı?

SORU 11. Anılan dersane ile maddi-manevi bir ilişkiniz oldu mu?

Soru 12: Savcı Yücel ERKMAN mesela sorsa KPSS'deki kopya soruşturması kapsamında ÖSYM çalışanlarının bilgisayarını inceleyen bilirkişi, 2010'da yapılan ve yaklaşık 6 milyon adayın katıldığı 38 ayrı sınavda daha soruların önceden sızdırıldığını belirledi. Bu konudaki bilginiz nedir?

Soru 13: Savcı Yücel ERKMAN mesela sorsa ASUMAN ARANCA/ANKARA
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının 2010 yılı KPSS sınavında soruların sızdırılmasına ilişkin yürüttüğü soruşturmada ifade veren eski ÖSYM Başkanı Ünal Yarımağan’a, savcılık sorgusunda “Fethullah Gülen organize suç örgütü yöneticisi konumundaki Mehmet Hanefi Sözen ile (Turgut Özal Düşünce ve Hamle Derneği Genel Sekreteri) sınav öncesi makam odanızdaki telefondan 7 kez görüştüğünüz tespit edilmiştir. Sınav sorularını bu şahsa siz mi verdiniz?” diye soruldu. Yarımağan ise, savcının Gülen cemaatini organize suç örgütü olarak tanımladığı bu sorusuna, “Mehmet Hanefi Sözen isimli birini tanımıyorum. Sabit numara özel durumlarda kullanılan özel bir numara olabilir. Benim odamda da özel durumlarda kullanılan özel bir numara olabilir. Şu anda ben Mehmet Hanefi Sözen isimli kişiyi hatırlamıyorum. Ama geçmiş zamanda ilgisiz bir konuda beni aramış olabilir. Ben de dönüş yapmış olabilirim. Bu sınavla bu sorularla ilgili olarak bir görüşme asla yapmadım” yanıtını verdi.

Cemaat “organize suç örgütü”
2010 yılı KPSS sınavında soruların sızdırıldığı ilişkin soruşturma kapsamında önceki gün ifade veren dönemin ÖSYM Başkanı Ünal Yarımağan, soruşturma Savcısı Yücel Erkman’a verdiği ifadenin ardından tutuklanması istemiyle sevk edildiği mahkemece serbest bırakılmıştı. “Örgüte üye olmamak ile birlikte bilerek ve isteyerek yardım etmek, resmi belgede sahtecilik ve görevi kötüye kullanmak” ile suçlanan Yarımağan’a savcılık sorgusunda çok çarpıcı sorular sorulduğu anlaşıldı. Savcı Erkman tarafından kendisine yöneltilen bir çok soruya yanıt veren Yarımağan’a sorulan sorulardan birinde ise, Fethullah Gülen cemaati “organize suç örgütü” olarak tanımlandı.

Soruları siz mi verdiniz?
Savcı Erkman’ın Yarımağan’a yönelttiği sorulardan biri şöyle:
“Yurt dışına çıkış yapıp bir daha girişi bulunmayan, tahkikat çerçevesinde elde edilen deliller yönünden Fethullah Gülen organize suç örgütü yöneticisi konumunda bulunan Mehmet Hanefi Sözen isimli şahsın kullanmakta olduğu hat ile sizin makamınızca kullanılan Yüksek Öğretim Kurulu Başkanlığına ait olan sabit numara, karşılıklı olarak 31.05.2010-01.06.2010 tarihleri arasında toplamda 7 kez telefon irtibatına geçtiğiniz tespit edilmiştir. (59 saniye-36 saniye-22 saniye-36 saniye-25 saniye-97 saniye-49 saniye sıralı biçimde görüşmeleri ilk üç görüşme 31.05.2010 tarihinde 11:55 saat – 12:11 saat arası görüşme, sonraki dört görüşme 01.06.2010 tarihinde 12:25 saat – 19:08 saat arası görüşmeleri) Bu şahısla yedi kez (3 kez örgüt liderinin sizin kullandığınız sabit numarayı aradığı ve dört kez de sizin bu sabit numara ile örgüt liderini aradığınız) yukarıda belirtilen tarihlerde neden görüştünüz? 2010 KPSS sorularını Fethullah Gülen organize suç örgütü yöneticisi konumunda bulunan Mehmet Hanefi Sözen isimli şahsa siz mi verdiniz? Açıklayınız?”

Sorularla ilgili asla görüşmedim
Savcının bu sorusuna Yarımağan, şu yanıtı verdi: “Mehmet Hanefi Sözen isimli birini tanımıyorum. Sabit numara özel durumlarda kullanılan özel bir numara olabilir. Benim odamda da özel durumlarda kullanılan özel bir numara olabilir. Benim genelde kullandığım sekreterime bağlı telefonun numarası değişiktir. Şu anda ben Mehmet Hanefi Sözen isimli kişiyi hatırlamıyorum. Ama geçmiş zamanda ilgisiz bir konuda beni aramış olabilir. Ben de dönüş yapmış olabilirim. Ama dediğim gibi ilgisiz bir konuda olabilir. Bu sınavla bu sorularla ilgili olarak bir görüşme asla yapmadım. Benim Turgut Özal Düşünce ve Hamle Derneği Genel Sekreteri Mehmet Hanefi Sözen’le telefon görüşmem ilgisiz bir konuda olabilir. Ben ÖSYM Başkanı olduğum için, ilgisiz bir konuda bana bir şey sormuş, danışmış olabilir”

Cemaat evlerine gittiniz mi?
Erkman daha sonra Yarımağan’a cemaati tanıyıp tanımadığını, şu sözlerle sordu:
“2010 KPSS’nin sızdırılması konusu ile ilgili olarak yapılan tahkikatta müşteki ifadeleri, bilgi sahibi ifadeleri ve şüpheli ifadeleri birlikte değerlendirildiğinde özellikle Maltepe dershaneleri ve 2010 KPSS’nin sızdırıldığı değerlendirilen Turgut Özal Düşünce ve Hamle Derneği’nin Fethullah Gülen cemaatine yakın olduğu ve bu cemaatin menfaati doğrultusunda faaliyet gösterdiği değerlendirilmektedir. Ayrıca 2010 KPSS ile ilgili olarak sınava giren 100 ve üzeri net yapan 3227 şüphelinin birliktelik yönünden incelendiğinde, özellikle MASAK raporlarına göre büyük bir şüpheli şahsın birlikte hareket ettikleri ve Fethulllah Gülen cemaatine yakın oldukları tespit edilmiştir. Bu yapının önemli yöneticisi pozisyonunda bulunan Mehmet Hanefi Sözen isimli şahısla bu sınav öncesi görüşmelerinize bağlı olarak, Fethullah Gülen isimli organize suç örgütü lideri olan şahsı tanıyor musunuz? Bağlantılarınızı açıklayınız? Bu şahsa ait olduğu kamuoyu tarafından bilinen kurum, yurt, dershane ve bunun gibi özel bir firma ile daha önceden bağlantıya geçtiniz mi? Bu şahsa ait olduğunu bildiğiniz bunun gibi kurumların isimleri nelerdir? Ayrıca kamuoyu tarafından cemaat evleri olarak bilinen ve bu şahsın da oluşumuna mesaj verdiği propaganda görüntülerinin ve konuşmalarının yayınlandığı sohbetlerinde açıkça söz ettiği cemaat evlerine gittiniz mi? Açıklayınız?”

Cemaat okullarını bilmiyorum
Yarımağan, bu soruya da şu yanıtı verdi:
“Fetulllah Gülen cemaatini herkesin duyduğu, bildiği kadar ben de biliyorum. Mehmet Hanefi Sözen isimli şahsı tanımıyorum. Bu cemaatle bağlantısını bilemem. Bu cemaatin okulları, yurtları, işyerleri vs. ile herhangi bir ilişkim olmamıştır. Benim Gülen cemaatine ait okullar konusunda bir bilgim yoktur. Hangi okulun hangi dershanenin cemaate ait olduğunu ben bilmem. Herhangi bir cemaat evine gitmedim. Gülen’in televizyonlara çıkıp tavsiyelerde bulunduğunu biliyorum ama devletin kılcal damarlarına sızılması, devletin kendi elemanları tarafından ele geçirilmesi gibi tavsiye ve telkinleri bilmiyordum” dedi.

Soruların bulunduğu CD 3 gün nerede tutuldu?
Savcı Erkman, Yarımağan’a ayrıca, sınav sorularının 25 Haziran tarihinde CD’ye yüklenmesine karşın matbaaya neden 3 gün sonra 28 Haziran tarihinde götürüldüğünü, bu 3 gün boyunca CD’nin nerede olduğunu sordu. Yarımağan da bu soruya, “3 Gün sonra götürülmesinden şüphelenilmesi normal. Kişi kötü niyetli ise yapacak bir şey yok. Eminim ki o 3 gün boyunca kasada muhafaza edilmiştir” yanıtını verdi. Yarımağan’ın, savcılıkla yaptığı yazışmalarda, içeriği itibariyle yanıltıcı bilgiler verildiği gerekçesiyle resmi belgede sahtecilik ile suçlandığı öğrenildi.

http://www.sozcu.com.tr/2015/gundem/...tanimi-793601/

Başarılar dileriz
Alıntı:
- Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı'na, halen başkanlık görevini vekaleten yürüten Prof. Dr. Ali Demir atandı.
Demir'in, atanmasına ilişkin karar Resmi Gazete'de yayımlandı. Yeni kanuna göre, ÖSYM başkanı 4 yıl görev yapacak.
İstanbul Teknik Üniversitesi öğretim üyesi olan Prof. Dr. Demir, ÖSYM'deki görevi süresince üniversitede ücretsiz izinli sayılacak.
İTÜ Makine Mühendisliği Bölümünden mezun olan ve İTÜ Tasarım Mühendisliği bölümünde yüksek lisans eğitimini tamamlayan Demir, doktorasını İngiltere'deki Loughborough Teknoloji Üniversitesi'nde tamamladı. İTÜ Fen Bilimleri Enstitüsü Müdürlüğü yapan Demir, İngilizce ve Almanca biliyor.

yorumlar yakında

Konya ovası gibi bereketli topraklar

konu Hürriyet gazetesine intikal ediyor

sonuç : 5 gün sonra

görevimizi yapamadık affet bizi

Nokta atış

Alıntı:
aerol´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Bu açıklamayı yapan ÖSYM Başkanı Ali demir çok açık şekilde
bildiği , bu gerçekler direkt veya dolaylı bizzat eline ulaştığı halde gerçekleri usulüne uygun şekilde ve uygun zamanda inceleyip kirli ilişkileri ve kirli bağlantıları çözmeyip, gözardı edip her sınav döneminde hatalı sorular üzerinden sahte kahramanlar oluşmasına bilerek göz yumduğu için derhal istifa etmelidir. Bunların kirli network ü net bir şekilde gösterildiği halde Bizce malum nedenlerle kendisinin bile yipranmasi bahasina buradaki iddiaları yok saydığı ve nihayet çok geç kafası dank ettiği için DERHAL istifa ETMELIDIR.
KIRLI NETWORK Ü HALA KORUMAKTA ISIM VERMEDEN IMAYLA BU SUÇ ÖRGÜTÜNU GIZLEMEKTEDIR.

*****BASIN AÇIKLAMALARI VE GENEL DUYURULAR
Gazetelerde Yer Alan Asılsız İddialar (16.09.2014)

Gazetelerde Yer Alan Asılsız İddialar (16.09.2014)

BASIN AÇIKLAMASI

Gazetelerde Yer Alan Asılsız İddialar

Bugün bazı günlük gazetelere ilan vererek, 2014-TUS/DUS Sonbahar Dönemi sınavı ile ilgili asılsız iddialarla Sayın Cumhurbaşkanımızı ve Sayın Başbakanımızı yanıltıcı mahiyette açık mektup yazan bir grup isim, ÖSYM'yi ağır suçlamalarla töhmet altında bırakacak ifadeler kullanmışlardır.

Son dört yıl içinde geliştirmiş olduğu sınav sistemi, güçlendirilmiş insan kaynağı ve günün koşullarında modernize edilmiş teknolojik altyapısı ile ÖSYM, yapmış olduğu her işlemi saniyesi saniyesine kontrol altına almış ve her saniyenin hesabını verebilecek duruma gelmiştir.

ÖSYM'nin sınavlarında sorduğu her bir soru farklı zamanlarda çok sayıda akademisyen tarafından titizlikle hazırlanmakta ve denetlenmektedir. Buna rağmen bazı sorular, ortaya çıkan ve çoğu zaman da esasa ilişkin olmayan ancak mutlak adalet bakımından gerekli olduğu düşünüldüğünden, sınav sonrasında adayların verdikleri cevapların analizi ve bilim kurullarının görüş ve tavsiyeleri ile ÖSYM Yönetim Kurulu tarafından iptal edilmektedir. Ancak, sürekli değişerek gelişen ve tıp gibi son derece geniş bir alanda farklı yorum ve bakışlara dayanılarak çoğu zamanda umulmadık biçimde mahkemeler tarafından iptal edilen sorular da olmaktadır. Bu durumlar, ÖSYM tarafından adayları asla mağdur etmeyecek biçimde yönetilmektedir.

İlanda yer alan ve iddiadan ibaret gerçek dışı bazı hususlara incelendiğinde;

ÖSYM sınavlarına giren ve isteyen her aday, sınavda kendi kullandığı soru kitapçığını, cevap kağıdını ve kendisine ait cevap anahtarını inceleyebilmektedir,ÖSYM hiç bir zaman adaylara, iddia edildiği gibi, "soruları ezberle" demez,Veri tabanında değişiklik yaparak herhangi bir kişiye sağlanacak haksız bir kazanç, karşılığında ağır cezaları gerektirmektedir. Bu ve benzeri düzenlemeler 6114 sayılı Kanunda açıkça yer almıştır,ÖSYM hiç bir adaya asla haksız kazanç temin etmez.*****

Söz konusu ilan, ticari malzemesi giderek tükenen bir TUS hazırlık dersanesinin organizasyonu olup asla itibar edilmemelidir. Toplam 39 ismin yer aldığı ve bu isimlerden de sadece 13'ünün 2014 yılında TUS/DUS sınavlarına girdiği halde Tüm adaylar adına” açıklama yapıldığı iddiası tam karşılığı ile gerçek dışı ve gülünçtür. Mezkur dershanenin bu saldırılarını yönetmekle görevli olduğu sosyal medya paylaşımlarından anlaşılan, listede ismi bulunan, dershane idarecisi kişinin, bu deshaneye bir şekilde bağlı kişileri organize etmek suretiyle infial ve aynı zamanda reklam amaçlı böylesi bir girişimde bulunduğu açıktır. Kaldı ki, ÖSYM’nin oluşturduğu teknik altyapı sayesinde malum dershane sahibi olarak tanınan diğer bir kişinin de eski bir tarihte başkasının yerine sınava girdiği tespit edilmiş, ancak başlatılan soruşturma zaman aşımı dolayısıyla akim kalmıştır.

ÖSYM, sadece hak edene hak ettiğinin verilmesini gerçekleştirmek amacıyla sınav güvenliğinden taviz vermeksizin ölçme kalitesini korumaya yönelik faaliyetlerinden asla vazgeçmeyecek ve Türkiye için olabilecek en güvenilir sınav sistemini sürdürmeye devam edecektir.

Adaylara ve kamuoyuna duyurulur.

ÖSYM BAŞKANLIĞI
Alıntı:
tususev´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
2010'da yapılan 38 ayrı sınavın daha soruları sızdırılmış

KPSS'deki kopya soruşturması kapsamında ÖSYM çalışanlarının bilgisayarını inceleyen bilirkişi, 2010'da yapılan ve yaklaşık 6 milyon adayın katıldığı 38 ayrı sınavda daha soruların önceden sızdırıldığını belirledi

KENAN BUTAKIN
2010 yılında yapılan KPSS sorularının sızdırılması soruşturmasında, başka sınavlarda da benzer durumun yaşandığı saptandı. ÖSYM çalışanlarının bilgisayarlarını inceleyen bilirkişiler sızıntıyı saptadı.
2010 yılında yapılan KPSS'de 'Eğitim Bilimleri' soruları sınavdan önce sızdırıldığı tespit edilince sınav iptal edilmişti. 279 bin kişi tekrar sınava alınırken aynı yıl yapılan ve 807 bin kişiyi ilgilendiren 'Genel Kültür' ile "Genel Yetenek" sınav sorularının da sızdırıldığı iddia edildi. ÖSYM'de çalışan kişilerin bilgisayarlarında yapılan incelemede, iptal edilmeyen Genel Yetenek ve Genel Kültür sorularının servis edildiği saptandı. Bu saptamadan sonra ÖSYM çalışanlarının bilgisayarlarında çok kapsamlı araştırma yapılmasına başlandı.
TÜBİTAK sızıntı var diyor
Ankara Cumhuriyet Savcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında, ÖSYM personeli mercek altına alındı. Savcılığın verdiği talimat doğrultusunda, soruları elde edebilme ihtimali olan personelin bilgisayarlarının imajları alındı. Bu imajlar ise TÜBİTAK'ta oluşturulan bilirkişiye gönderildi. Bilirkişinin yaptığı araştırmanın ilk sonucu ise yetkililere ulaşmaya başladı. Yapılan ilk değerlendirmede sadece KPSS sorularının değil, 2010 yılında yapılan başka sınavların sorularının da sızdığı tespit edildi.
Somut kanıtlar var
Bilirkişiler tarafından, ÖSYM personelinin bilgisayarlarında yapılan incelemede, başka sınav sorularının da sınavdan önce bazı kişilere sızdırıldığına dair somut delillere de ulaşıldı. Somut delillere ulaşılmasından sonra ÖSYM tarafından 2010 yılında yapılan 38 sınav mercek altına alındı. TÜBİTAK bilirkişileri tarafından ÖSYM çalışanlarının bilgisayarlarında bu 38 sınav ile ilgili belgeler aranmaya başladı. Yapılan son çalışmalardan sonra bilirkişinin raporunu tamamlayıp, savcılığa teslim etme aşamasına geldiği öğrenildi.
İşte o sınavlar:
- Yurt dışı Yükseköğretim Diplomaları Denkliği İçin Seviye Tespit Sınavı
- Üniversitelerarası Kurul Yabancı Dil Sınavı
- Yükseköğretime Geçiş Sınavı

- Jandarma Astsubay Temel Kursu Giriş Sınavı
- Uzman Jandarma Okulu Giriş Sınavı
- Türk Cumhuriyetleri ile Türk ve Akraba Toplulukları Sınavı
- Kamu Personeli Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı
- Askeri Liseler ile Bando Astsubay Hazırlama Okulunda Öğrenim Görecek Öğrencileri Seçme Sınavı
- Türkiye ve Ortadoğu Amme İdaresi Enstitüsü Kamu Yönetimi Alanında Yüksek Lisans Programına Giriş Sınavı
- Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı
- Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı
- Yurt dışı Yükseköğretim Diplomaları Denkliği Seviye Tespit Sınavı

- Lisans Yerleştirme Sınavları
- Polis Meslek Yüksekokulları Öğrenci Adaylığı Sınavı
- Dikey Geçiş Sınavı
- Türk Cumhuriyetleri ile Türk ve Akraba Toplulukları Sınavı
- Yurt dışında Çalışanların Çocukları İçin Yükseköğretime Giriş Sınavı
- Kaymakam Adaylığı Giriş Sınavı
- Tıpta Yan Dal Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı
- İcra Müdür ve İcra Müdür Yardımcılarını Seçme Sınavı
- İdari Yargı Hakim Adaylığı Yarışma Sınavı
- İç Denetçi Aday Belirleme Sınavı
- Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı
- Mali Hizmetler Uzman Yardımcılığı Özel Yarışma Sınavı
- Adli Yargı Hakim ve Savcı Adaylığı Yarışma Sınavı

gazetevatan.com
yazıkalr olsun
Alt 12-14-2016, 09:36   #6
Kayıtsız Üye
Guest

Alıntı:
ÖSYM'den Bilgi Sızması- Moderatörler

drasc

drasc

samsa

drsvc

Nasıl Yani

nasıl küçük görüşmeler???????

dr.objektif

hakimle görüşme

hacettepecerrah

drrıza

bezgin şirin

mecburum

mecburum

mecburum

ÖSYM yi

sadece + bakanlığı?

+ uzmanlık kurulu ??

+ meclis

hiç

ösym tus formatının aynısı deneme sınavı

kanaatim patrona yalakalık yapıp maaş artışı peşinde koşan personel
Alt 12-14-2016, 12:45   #7
Kayıtsız Üye
Guest

Alıntı:
Kayıtsız Üye´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
kanaatim patrona yalakalık yapıp maaş artışı peşinde koşan personel
ösym tarafından kollanıyorlar.. ösym paralel cemaat etkisinde oldukçe bu olaylar bitmez.
Alt 12-14-2016, 23:42   #8
Kayıtsız Üye
Guest

Her yer trol
Alt 12-15-2016, 18:50   #9
Kayıtsız Üye
Guest

Alıntı:
kayıtsız üye´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
ösym tarafından kollanıyorlar.. ösym paralel cemaat etkisinde oldukçe bu olaylar bitmez.

+ 111
Alt 12-15-2016, 21:54   #10
Kayıtsız Üye
Guest

Alıntı:
tipvetus´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Tusdata AŞ. Kurucusu ve Tusdata videolarında tıp öğrencilerinin nasıl fişlemesi gerektiğini şube sorumlularına öğreten Feyzedin Alpkıray *****paralel yapı üyesi olma nedeniyle KHK ile kamudan ihraç edildi.

tusdata fişleme eğitimi videosu

http://i.hizliresim.com/mEQ2O2.png

tusdata kurucusu *****Feyzeddin Alpkıray khk ile ihraç edilmiştir

http://www.ensonhaber.com/dosyalar/ihrac.pdf

Tusdatanin sponsoru oldugu paralel forum Dr tusta uz dr riza eroksuz ve diğerlerinin merak konusu :::))

Genel Sekreter FETÖ operasyonunda gözaltına alındı
Bookmark bei: Facebook.com Bookmark bei: Favit Bookmark bei: Google

12447 Mesaj

drriza
Genel Sekreter FETÖ operasyonunda gözaltına alındı
20 saat önce yazıldı..
Kırşehir Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Alpaslan Kuş FETÖ operasyonunda gözaltına alındı

Kırşehir'de, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) soruşturması kapsamında sağlık çalışanlarına yönelik operasyonda 19 şüpheli gözaltına alındı.

Kırşehir Cumhuriyet Başsavcılığının yürüttüğü soruşturma kapsamında sağlık kurumlarında çalışan ve örgütle bağlantılı oldukları öne sürülen kişilere yönelik Organize Suçlarla Mücadele ve Terörle Mücadele şubeleri ekiplerince operasyon düzenlendi.

Kırşehir Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Alpaslan Kuş, Sağlık-Sen Kırşehir Şube Başkanı ve İl Sağlık Müdürlüğü Destek Hizmetleri Şube Müdürü Necati Yılmaz, Sağlık Müdürlüğü 112 Acil Sağlık Hizmetleri Şube Müdürü Şenol Soykan, doktor, hemşire ve sağlık çalışanlarının da aralarında bulunduğu 19 şüpheli gözaltına alındı.

Ahi Evran Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde sağlık kontrolünden geçirilen şüphelilerin emniyetteki işlemleri sürüyor.

Zanlıların adreslerinde ve çalıştıkları kurumlarda arama yapıldığı, operasyonun devam ettiği öğrenildi.

Linki ziyaret etmek için tıklayın!

14757 Mesaj

Simurg
Re: Genel Sekreter FETÖ operasyonunda gözaltına alındı
19 saat önce yazıldı..
sonucunu merak ediyorum

19809 Mesaj

akandemir
Re: Genel Sekreter FETÖ operasyonunda gözaltına alındı
9 saat önce yazıldı..
sağlık-sen kırşehir başkanı, genel sekreter sonuç gerçekten önemli

Konu Kayıtsız Üye tarafından (01-14-2017 Saat 07:38 ) değiştirilmiştir.

Seçenekler
Stil