www.steTUSkop.com ; TIP ve TUS'un MERKEZi ! Doğruların TEK Adresi !

Geri git   www.steTUSkop.com ; TIP ve TUS'un MERKEZi ! Doğruların TEK Adresi ! > TUS (TIPTA UZMANLIK SINAVI) , Yan Dal Uzmanlık Sınavı (YDUS) ve USMLE PLATFORMU > TUS Dersaneleri > Tusdata

2873 (1 Kayıtlı Ve 2872 Misafir Üye Bulunmaktadır.)
Anasayfa İletişim TUS Güncel TUS Dersaneleri TUS Hazırlık Yabancı Dil ve TUS Mecburi Hizmet YDUS Tus Rehberi DUS

Seçenekler Stil
Alt 01-09-2015, 21:25   #221
Kayıtsız Üye
Guest

18 Rebiü'l-Evvel 1436

AktüelKategorilerAktüel

KPSS soruları sızdırılan öğretmen Savcı Akkaş’la hemşeri!Kirli 17 Aralık operasyonunun 2. ayağını başlatmak isteyen Savcı Muammer Akkaş’ın, 2010 KPSS soruları kendisine sızdırılan öğretmen Baki Saçı ile hemşeri olduğu ortaya çıktı. Akkaş ve Saçı’nın, Isparta Yalvaçlı olduğu bildirildi. Akit’e konuşan Muammer Akkaş, Isparta Yalvaçlı olduğunu doğruladı. Öğretmen Baki Saçı ise gazetemize konuşmaktan kaçındı.31 Aralık 2013 Salı 19:21

KENAN KIRAN / İSTANBUL*****- Gazetemiz, Türkiye’de “paralel yapılanma” olarak tanımlanan kirli yapıyı deşifre ediyor. İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Turan Çolakkadı’dan habersiz soruşturma başlatan ve kirli 17 Aralık operasyonunun 2. ayağını başlatmak isteyen Cumhuriyet Savcısı Muammer Akkaş’ın, 2010 Kamu Personeli Seçme Sınavı’nın (KPSS) soruları kendisine sızdırılan öğretmen Baki Saçı ile hemşeri olduğu ortaya çıktı. Savcı Muammer Akkaş ve öğretmen Baki Saçı’nın; Isparta Yalvaçlı olduğu bildirildi.***** 2010 yılında gerçekleşen KPSS’ye giren ve 4 yıl Fethullah Gülen cemaatinin evinde kaldığını açıklayan Baki Saçı’nın e-mail adresine, sınav öncesi KPSS sorularının gelmesi ve soruları e-mail yoluyla dağıtması üzerine soruşturma başlatılmıştı. ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan, KPSS sorularının sızdırıldığının belgelenmesinin ardından istifa etmişti.

AKKAŞ: YALVAÇLIYIM ANCAK TANIMIYORUM*****

Akit’e konuşan Savcı Muammer Akkaş, Isparta Yalvaçlı olduğunu, öğretmen Baki Saçı’yı tanımadığını ve yakınlığının olmadığını söyledi. Öğretmen Baki Saçı’nın annesi ve kız kardeşi ise; konuyla ilgili konuşmaktan kaçındı ve Baki Saçı’nın telefon numaralarını vermekten kaçındı. KPSS sorularını e-mail ile sınav öncesi elde ettiği gerekçesiyle Baki Saçı’nın, Yalvaç Cumhuriyet Savcılığı’nda ifadesi alınmıştı. Saçı, KPSS ve cemaat hakkında şu bilgiyi vermişti: “2004 yılı içinde Gölcük Dershanesi’ne üniversiteye hazırlık için gittim. Dershanenin yöneticileri cemaatçi olup, Fethullah Gülen cemaatine bağlıydılar. Zamanla beni de bu cemaate yakınlaştırdılar. Ben bu şekilde cemaati tanıdım. (…) Aynı yıl üniversiteyi kazanınca dershanenin müdür ve öğretmenleri Bursa’da ‘yerimiz, yurdumuz, evimiz var, senin bu evde kalmanı sağlarız. Ayrıca sana burs da veririz. Sana çeşitli imkânlar sunarız’ demeleri üzerine tavsiyelerine uyup ailemin ekonomik durumunun da iyi olmaması nedeniyle Bursa’da 4 yıl boyunca Fethullah Gülen cemaatine ait evlerde benim gibi öğrencilerle bir arada kaldık.”*****

“HEDİYEMİ TERMİNALDEN AL, İŞİNE ÇOK YARAYACAK”

“Kadrolu atanmam için 2010 KPSS’ye girdim. Yaşanan bu olaylar sonrası iptal edilen sınav da bu sınavdır. (…) 5 Temmuz 2010’da Sücüllü’deyken Ankara’da oturan arkadaşım Berat Koşucu aradı. Sürekli ‘Sana sürprizim var, senin işine çok yarayacak’ diyordu. Bu ısrarları üzerine teklifini kabul ettim ve kendisine Yalvaç’ta oturan ve ortak arkadaşımız olan Mustafa Süleyman İnanıcı’ya gönderebileceğini söyledim..”

Cemal Candaş’ın ifadesiyle, “Dünyanın hiçbir ülkesinde bizdeki gibi bir sınav rezaleti yaşanmamaktadır. Bu rezalet eğitim yöneticilerinin beceriksizliğiyle açıklanamaz. Çok bilinçli olarak kaos yaratılıp bulanık suda balık avlanmaktadır.”

Hızla sıralayalım:

I) Bu eski bir hikâyedir; örneğin Şükran Soner, son dönemde KPSS ve YGS’deki kopya ve soruların çalınmasının bir benzerinin 7 Temmuz 1973 yılında yaşandığını belirterek, “Son dönemde yaşanan skandallarda iktidarın suçu var. YÖK’e gerekli bütçe ayrılmıyor, kadro verilmiyor ve bütün sınavlar YÖK’te toplanıyor ve YÖK bu yükü kaldırmıyor,” demiştir.

II) KPSS’de ortada bir soru(n) olduğu kesindir. Ama bu sorunun nereden kaynaklandığı bir türlü bulunamamaktadır!

Ancak biraz dikkat, hiç de girift olmayan bu sorununun çözümünü kolaylaştıracaktır.

Örneğin 2010 KPSS sorularının sınav öncesinde sızdırıldığına ilişkin tartışmada, ilk somut iddia Türk Eğitim Sen’den geldi. Türk Eğitim Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, soruların sınav öncesinde ele geçirildiğini ve servis edildiğini ispat eden belgelere ulaştıklarını öne sürdü.

Koncuk, KPSS’den önce eğitim bilimleri sorularının ham hâlinin Uludağ Üniversitesi Sınıf Öğretmenliği’nden 2007’de mezun olan B.S’nin hotmail uzantılı elektronik posta adresine gönderildiğini tespit ettiklerini öne sürdü. B.S’nin Isparta’da yaşadığı öğrenildi.

İsmail Koncuk’un, “B.S’nin e-mail adresine soruların önceden sızdırıldığı yönündeki iddiaları”nı YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan yalanladı!

Özcan’ın refleksine ne anlam vermeli?

Konuya ilişkin bir not: Tüm Öğretim Elemanları Derneği (TÜMÖD) Genel Başkanı Prof. Dr. Alpaslan Işıklı, kamuoyunda ÖSYM tarafından yapılan bazı sınavlar üzerindeki şaibelerin konuşulduğunu belirterek, gerçek suçluların tarikatlarla işbirliği içerisinde çalıştığı vurgusuyla, “Her geçen gün yeni yeni bulgular çıkmaktadır ve bu skandala karışanların bazıları tutuklanmıştır. Gerçek suçluların tarikatlarla kol kola olduğu bilinmesine karşılık, henüz bu yönde bir adım atılmamıştır ya da atılmak istenmemektedir,” dedi.

III) Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) skandalının, tüm emniyet birimlerinin sınavdan iki gün önce uyarılmasına rağmen önlenemediği ortaya çıktı. 10-11 Temmuz 2010’daki sınavdan önce 8 Temmuz 2010’da Ağrı’dan yapılan bir telefon ihbarında, sınava girecek bazı adaylara cevapların cep telefonlarıyla ulaştırılacağı bilgisi verildi… Ancak KPSS öncesinde yapılan ihbar ve uyarılara rağmen, Eğitim Bilimleri testi sınavının iptaliyle sonuçlanan skandal önlenemedi.

Bu bir beceriksizlik midir, öyle olması gerektiği için mi böyle olmuştur?

IV) Kamu Personeli Seçme Sınavı’ndaki (KPSS) kopya skandalından sonra, Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı’nda (YGS) da kopya çekildiği ortaya çıktı.

Orta öğretimden yüksek öğretime geçişte iki aşamalı sınavın birinci aşaması olan ve 11 Nisan 2010 günü yapılan 1 milyon 512 bin 450 adayın katıldığı YGS’ye ait matematik sorularının yanıtlarının, Diyarbakır’dan Türkiye’nin 16 değişik ilindeki öğrencilere SMS yolu ile gönderildiği belirlendi.

YÖK konuyla ilgili inceleme başlattı. Ardından da ÖSYM Başkanı Prof. Ünal Yarımağan, 11 Nisan 2010’da yapılan üniversiteye giriş sınavlarının ilk basamağı olan YGS’nin iptal edilmesini gerektirecek hiçbir bulguya rastlanmadığını bildirdi.

Geçerken bir not: Eskişehir Emniyet’inde görev aldığı sırada Hanefi Avcı’nın 4 ay yürüttüğü YGS’deki kopya olayının şüphelilerine ulaşılması için yapılan çalışmalar sonuç aldı. Metin Gökçen adındaki aday, evine yapılan baskında el konulan cep telefonundaki mesajlarda bulunan matematik bölümüne ait cevap anahtarından sonra gözaltına alındı. Daha sonra 16 ilde belirlenen 108 isim de ÖSYM Başkanlığı’na bildirilerek, aralarında sınava girenlerin ortak cevaplarının belirlenmesi ve buna göre bir değerlendirme yapılması istendi. Ancak polisin 4 ay önce yazdığı yazıya ÖSYM yanıt vermedi! Buraya dikkat!..

Bunun üzerine ÖSYM yetkilileri YGS’deki kopya iddialarıyla ilgili olarak konunun eski bir olay olduğunu ve 4 aydır emniyet ve ÖSYM arasında bu konuda iletişim hâlinde olunduğunu ifade etti.

V) Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS), Tıpta Uzmanlık (TUS), Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitime Giriş (ALES), Yüksek Öğretime Geçiş (YGS) ve Lisans Yerleştirme (LYS) sınavlarındaki yolsuzlukların, kopya faaliyetlerinin özel olarak yurt dışından getirilen kulaklık, fotoğraf çeken kol saati, kol saati biçiminde telefon gibi ultra teknolojik cihazlarla ve dudak uçuklatan cihazlarla, profesyonelce gerçekleştirildiği asla unutulmamalıdır…

Bu veri bile, neyin nasıl olduğunun kanıtıdır…

VI) Ortada bir sızdırma olduğu “net”…

Abbas Güçlü bu noktada uyarıyor: “Devlet Denetleme Kurulu, Savcılık ve YÖK Denetleme Kurulu’ndan dışarıya sızan bilgilere bakıldığında, gelişmelerin hiç de YÖK ve ÖSYM lehine gerçekleşmediğini görüyoruz.

Ama daha da vahimi, eğer bu bilgiler doğru ise ÖSYM’nin sadece kopyacılara göz yummakla kalmayıp, kamuoyunu yanlış yönlendirdiği de ortaya çıkar ki, işte bunun artık savunulacak bir yanı kalmaz.

Denetleme kurullarının raporlarından sızan bilgilere göre, KPSS’nin kopyacı şampiyonlarından bazıları, cevap anahtarı dışında hiçbir şeyle ilgilenmemiş. Soru kitapçığındaki, bırakın sosyal bilimlere yönelik soruları, matematik sorularını bile hiç kalem oynatmadan hiç yanlışsız çözmüşler! Hayret ki hayret...”

VII) Sızdırma konusunda yine Abbas Güçlü, “Tek yönlü bir sızma ya da çalınma olayı olduğunu sanmıyorum. Çok farklı amaçlarla soru sızdırılıyor iddiaları her zaman gündemdeydi,” derken; Eğitim-İş Başkanı Yüksel Adıbelli, AKP’nin iktidara geldiği 2002’den bu yana tüm merkezi sınavlardaki sızdırma olaylarının büyük artış gösterdiğine dikkat çekti.

Bu arada “ÖSYM merkezindeki bilgisayarların IP adreslerinin, soruların gönderildiği e-mail hesabının ortaya çıkmasından sonra değiştirildiği ortaya çıktı. Gelişmeler soruların ÖSYM’den sızdırıldığı iddialarını güçlendirdi.”[6]

VIII) KPSS’deki iddialarla ilgili ÖSYM’de aramalar sürdürülürken, Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES), Tıpta Uzmanlık Sınavı (TUS), Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) ve Lise Giriş Sınavı’nda (LGS) kopya çekildiği ve bunu organize ettiği savıyla 8 ilde 36 kişi gözaltına alındı.

MHP kökenli kişiler olduğu iddia edilen gözaltına alınanlar arasında, Gazi Üniversitesi öğretim görevlisi O. A. U’nun suç örgütünün lideri olduğu dile getirildi. Bu kişinin geçmiş dönemde MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin danışmanlığını da yaptığı öne sürülüyor. Örgütün yöneticileri arasında gösterilen Z. B’nin eski Ülkü Ocakları başkanlığı ve 2007 genel seçimlerinde de MHP’den milletvekili adayı olduğu dile getiriliyor. Bu bir…

İkincisi, “Şaibeli KPSS soruşturması kapsamında ÖSYM’de 10 gün aradan sonra yeniden inceleme başlatıldı. Soruşturmada KPSS ile ‘Kafes’çiler arasındaki bağlantılar da araştırılıyor,” diyen ‘Taraf’ın “iddialar”ı…

Üçüncüsü de Baki Saçı’nın, KPSS ve cemaat odaklı iddialarla ilgili olarak da şu bilgileri verdiği ifadesinde: “Yalvaç’ta lise son sınıfa giderken 2004 yılı içinde Gölcük Dershanesi’ne üniversiteye hazırlık için gittim. Dershanenin yöneticileri cemaatçi olup, Fethullah Gülen cemaatine bağlıydılar. Zamanla beni de bu cemaate yakınlaştırdılar. Ben bu şekilde cemaati tanıdım. Ancak, cemaate yönelik herhangi bir olaya karışmadım, herhangi bir etkinlikte bulunmadım.

Aynı yıl üniversiteyi kazanınca dershanenin müdür ve öğretmenleri Bursa’da ‘Yerimiz, yurdumuz, evimiz var, senin bu evde kalmanı sağlarız. Ayrıca sana burs da veririz. Sana çeşitli imkânlar sunarız’ demeleri üzerine tavsiyelerine uyup ailemin ekonomik durumunun da iyi olmaması nedeniyle Bursa’da 4 yıl boyunca Fethullah Gülen cemaatine ait evlerde benim gibi öğrencilerle bir arada kaldık.”

Saçı, ifadesine şöyle devam etti: “4 yıl boyunca toplam 4-5 değişik evde değişik şahıslarla kaldım. Bu evlerde abilerimiz vardı. Bu abiler evi yönetiyordu, evin temizliğinden yemeğine kadar onlar yapıyordu. Bazen toplu namazlar kılıyorduk. Bana herhangi bir baskı yapılmadı. Dinsel, siyasal anlamda bir eğitim de almadım. Bursa’da kalmış olduğum süre içinde cemaatin üyesiydim. Ancak okul bittikten sonra ilişkimi kestim.

Arkadaşım Koşucu’nun bildiğim kadarıyla aynı cemaatle bağlantısı vardır ama ne derecede olduğunu bilemiyorum. Mustafa Süleyman İnanıcı’nın ise herhangi bir cemaatle bağlantısı yoktur. Soruların Koşucu’ya ne şekilde geldiğini bilemiyorum. Bu sorular belki cemaat bağlantılı da olabilir. Cemaatten birileri Koşucu’ya göndermiş olabilir. Ancak tam emin değilim.”

En akla yakını üçüncüsü…

IX) Burada bir parantez açarak ekleyelim: Abbas Güçlü, “KPSS ile ilgili soruşturma dallanıp budaklanarak devam ediyor. Ne zaman biteceği ve nerelere kadar uzanacağı tam bir muamma… ÖSYM, YÖK, MEB ve eğitime yön veren diğer tüm kurumlar, büyük bir şaşkınlık içerisindeler ve zaman zaman ciddi anlamda kontrol zafiyeti yaşıyorlar,” derken; Betül Kotan da ekliyordu: “KPSS iddialarının araştırılmasıyla ÖSYM’de ciddi bir güvenlik açığı olduğu ortaya çıktı.”

Soru(n) böyleyken; KPSS’nin de “maliyeti”ni görmek gerek: Örneğin KPSS’nin sınava giren adaylara maliyeti en az 720 milyon TL…

KPSS için her adayın ortalama iki oturuma girdiği varsayıldığında, 2010 yılında 3 milyon 789 bin 331 kişinin başvurduğu sınav için ödenen ücret toplamda 227 milyon 359 bin 860 lirayı buluyor. Ancak masraflar bununla bitmiyor. Adayların yüzde 10’unun dershaneye gittiği varsayıldığında ve ortalama dershane ücreti 1000 TL olarak hesaplandığında dershaneler için toplam 378 milyon 933 bin 100 TL harcanıyor. Fiyatları 8-25 TL arasında değişen kitap masrafları da buna dahil edildiğinde, bir adayın ortalama 30 TL kitap harcaması yaptığı düşünülürse 113 milyon 679 bin 930 TL de kitaplar için ödeniyor. Böylece sınava girmek için yapılan masraflar 719 milyon 972 bin 890 TL’ye ulaşıyor.

2010 KPSS’de sadece cumartesi sabah oturumuna katılan adaylardan 35 TL, cumartesi sabah ve sonraki üç oturumdan birine giren adaylardan 55 TL, cumartesi sabah ve diğer üç oturumdan ikisine giren adaylardan 75 TL, tüm oturumlara giren adaylardan ise 95 TL ücret alındı. Adaylar ayrıca başvuru sırasında 3 lira ve şifre almak için 2 lira ödedi. Toplam 3 milyon 789 bin 331 adayın başvurduğu sınava başvuran adayların 1 milyon 370 bin 565’i lisans, 1 milyon 812 bin 103’ü ortaöğretim, 606 bin 663’ü de iki yıllık önlisans mezunu oldu.

KPSS’ye artan ilgi yeni bir sınav sektörünün de başlangıcı oldu. Bugün sayıları 4 bin 193’ü bulan özel dershaneler son yıllarda peş peşe KPSS kursu düzenleme izni almaya başladı. Bu dershanelerin sadece yarısının KPSS kursu verdiği düşünüldüğünde bile rakam çarpıcı boyutlara ulaşıyor. Her kursta 200-300 adayın öğrenim gördüğü dershanelerde, KPSS öğretmenlik sınavına girecek adaylar için 260 saatlik bir kursun maliyeti 1300 ila 1500 TL arasında değişiyor. Yalnızca genel yetenek ve genel kültürden KPSS lisans sınavına hazırlanmak isteyen adayların, 240 saatlik bir kurs için en az 700 TL’yi ceplerinden çıkarması gerekiyor. 500 saatlik KPSS ön lisans ve ortaöğretim kurslarının maliyeti ise ortalama 1500 TL. Ortalama 1000 TL’lik bir kurs maliyeti için adayların sadece yüzde 10’unun dershaneye gittiği varsayıldığınsa bile toplamda 378 milyon 933 bin 100 TL ödendiği ortaya çıkıyor.

KPSS lisans sınavı için genel yetenek ve genel kültür kitap setinin (6 kitaplık) ücreti ise 40 TL’yi buluyor. CD’leriyle birlikte bazı eğitim setlerinin ücreti 110 TL’ye kadar çıkıyor.

Konu anlatımlı kitaplar 20-25 lirayı bulurken, fiyatı yarı yarıya inen ikinci el kitaplar hızla tükeniyor. Bir kitapevine günde ortalama 50 aday kitap satın almaya geliyor. Kitapevleri arasında yılda 500 kitap satan da var, 10 bin kitap da.

Müthiş bir sömürü sektörü değil mi?

Evet, “Sınavlar… öylesine büyük bir sektör hâline geldi ki, milyar dolarlar konuşuluyor. Yani hem rantı büyük hem de işlevi...”[7]

X) ÖSYM Yürütme Kurulu üyesi Abdullah Çavuşoğlu, “Ortada cenaze vardı sahiplendik, faili beklemeden iptale karar verdik,” derken, KPSS’nin ve (TUS gibi) öteki sınavların iptali birçok şeyi aksattı ve mağdur etti; tabiri caiz ise “kurunun yanında yaş da yandı”…

XI) Bir ara sonuç: “Ortaya çıkan kanıtları unutmaz ve doğru bir bakış açısıyla üstüne gidersek, asıl suçluları; kopyadan ekonomik, siyasi, ideolojik rant sağlayanları ortaya çıkarabiliriz,” diyor İhsan Çaralan, gerçekten de haklı…

XII) Ve nihayet KPSS’den ÖSYM’ye, neye ne “önlem” alırsanız alın; hangi biçimi verirseniz verin; hiçbir şey değişmeyecek!

Durmadan, biçimi yenilenen yolsuzluklar üretip, şu haberdeki trajik çürümeyi üreteceksiniz!

Bakın haber ne diyor: “Konya’nın Karapınar ilçesinde Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı (YGS) birincisi olan A.K. (21), üniversiteye kaydını yaptırdıktan sonra cebinde 3 TL kalınca, bir kadının kolundaki çantayı kapkaç yöntemiyle çaldı. A.K. polis tarafından kısa sürede yakalanırken, kapkaç yaptığı çantanın içinden sadece 5 TL çıktı”![8]

N O T L A R

[1] Oscar Wilde.

[6] Mahmut Lıcalı-Alican Uludağ, “… ‘KPSS Köstebeği’ IP’yi Değiştirmiş”, Cumhuriyet, 2 Eylül 2010, s.9.

[7] Abbas Güçlü, “Sınav Cumhuriyeti’nde Olur Böyle Şeyler!”, Milliyet, 29 Ağustos 2010, s.22.

[8] İhsan Yalçın, “YGS Birincisi Kapkaçta Yakalandı”, Milliyet, 10 Eylül 2010, s.3.

Konu Kayıtsız Üye tarafından (01-18-2015 Saat 16:04 ) değiştirilmiştir.

Alt 01-10-2015, 09:18   #222
Kayıtsız Üye
Guest

İFTİRALARA CEVAPLAR

Kopyacılar Ortaya Çıktı İçlerinde Bir Tane Cemaat Mensubu YokYazar:ZAMAN

Tek bir delil olmadan,soruşturma tamamlanmadan,Soruları çalanların,Kopya şebekesinin Fethullah Gülen ve cemaati olduğu iftirasını*****yayıp*****duranlara*****cevap.

Kpss Sorularını CEMAAT Çaldı Diyenler İzlesin-

http://www.facebook.com/video/video....1352327&ref=mf

ÖSYM Kopyacılarının 'Kafes' Bağlantısı Çıktı

KPSS skandalına adı karışan görevlilerin Ergenekon kapsamındaki 'Kafes Eylem Planı'nda da geçtiği ortaya çıktı*****

KPSS skandalına karışan ÖSYM görevlilerinin adının,Ergenekon kapsamındaki 'Kafes Eylem Planı'nda da geçtiği ortaya çıktı. Dershane sahibi olan ÖSYM sınav komisyonu üyesi Gönül Tütüncü'nün,yine ÖSYM'de Bilgi İşlem Müdürü olan eşi Mustafa Tütüncü ile 3 çalışanının dinleme kayıtları Kafes'in iddianamesine girdi. VATAN'a konuşan Ankara Cumhuriyet Savcıları'ndan Şadan Sakınan,isimleri inceleme altına aldıklarını söyledi.*****

KPSS'deki kopya skandalının ardından,ÖSYM sınav komisyonu üyesi Gönül Tütüncü'nün Ankara'da KPSS eğitimi veren bir dershanenin sahibi olduğu ve Tütüncü'nün eşi Mustafa Tütüncü'nün de ÖSYM Bilgi İşlem Dairesi Başkanı olduğu ortaya çıkmıştı. Cumhurbaşkanlığı Devlet Denetleme Kurulu'nun soruşturmasında,Tütüncü'lerin mal varlıklarının arttığı tespit edilmişti. Toplam 3 bin 200 TL maaş alan çiftin 2 lüks daire,1 villa ve 1 jeepi olduğu saptanmıştı.*****

Bektaş'ın DVD'sinde çıktı*****

Tüm bu gelişmelerden sonra Gönül Tütüncü'nün eşi Mustafa Tütüncü'nün 3 ÖSYM görevlisiyle beraber isminin Kafes Eylem Planı'nda geçtiği de ortaya çıktı. Ergenekon sanığı Levent Bektaş'ın iş yerindeki aramada ortaya çıkan DVD'de bulunan ?gündemlerim.doc? isimli dosyada,Tütüncü ve diğer 3 çalışanın adı geçiyor. Bu isimlerin soruların hazırlandığı Test Geliştirme ve Araştırma bölümüne hakim olduğu,güvenlik duvarlarını rahatlıkla aşabildikleri söyleniyor.*****

Şok eden diyaloglar!*****

Kafes iddianamesinde ise 4 görevlinin diyaloğu şöyle geçiyor:

* ?S.Ö,N.A.,H.Y.,M.T.,ile yapılabilecek projeler hakkında rapor hazırlansın,tek muhatap belirlensin,sonuçlara ne kadar müdahale edebiliyoruz? (N. ve S. arasındaki ilişkiyi değerlendirelim.)*****

* ?M.A.,M.T. ve kardeşi de takip edilsin. Hesap içinde hesap yapıyorlar,verdikleri karardan kaçıyorlar. (Kıbrıs kaçamaklarının kaydı var),izlettirilebilinir,ceza keselim.?*****

Savcı:Araştırıyoruz*****

Soruşturmayı yürüten Ankara Cumhuriyet Savcılarından Şadan Sakınan ise incelemenin,Kafes Eylem Planı ve Poyrazköy davası dışında olduğunu belirterek şunları söyledi:?2 gündür Mustafa Tütüncü ve diğer 3 kişinin isminin Kafes'te geçtiğini öğrendik. Bu konuyu inceliyoruz.?*****

Atamalar gecikti,ders verecek öğretmen yok!*****

20 Eylül'de başlayacak 2010-2011 eğitim öğretim yılı öncesi,YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan'ın,KPSS skandalına ilişkin açıklamasında,?30 bin öğretmen atanacak. Bazı illerimizde ilkokullarda neredeyse hiç öğretmenimiz kalmadı? sözleri,öğretmen açığını gündeme taşıdı. Eğitim Sen (Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası) Genel Sekreteri Mehmet Bozgeyik,?Özellikle Doğu ve Güneydoğu'da batı illerine göre daha fazla öğretmen açığı var. Ataması beklenen 30 bin öğretmenin yüzde 70'i buralara atanacaktı. Şimdi ders zili karmaşa için çalacak? dedi. Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk da,?Milli Eğitim Bakanlığı'nın kendi iç denetçilerinin açıkladığı rakama göre 133 bin 317 öğretmen ihtiyacı var. 30 bin öğretmenin ataması gerçekleşse bile,geriye kalan 103 bin öğretmeni nereden bulacaksınız?? diye sordu.*****

VATAN

Kopya çetesi suçu 'cemaat'e attı*****

Kamu Personeli Seçme Sınavı'nın (KPSS) ardından başlayan soruşturma kopya çetesini ortaya çıkardı. Emniyet'in 6 aylık teknik takibi sonucunda yakalanan çete üyelerinden 4'ü mahkemece tutuklandı.*****
Para ve menfaat karşılığı anlaştıkları kişilere sınav anında soruların cevaplarını verdiği belgelenen çete üyeleri sorgu sırasında ve basının karşısında 'cemaat' suçlamalarıyla kendilerini kurtarmaya çalışıyor. Bazı gazeteler de asılsız iddiaları gerçekmiş gibi kamuoyuna yansıtıyor.

Çete üyeleri,sağlık kontrolleri sırasında,emniyete giriş ve çıkışta ve adliyeye çıkarılırken suçlarını örtbas etmek için kameralara 'Fethullah'ın evlerini basın,cemaate gidin cemaate' türü açıklamalar yaptı. Emniyet ve savcılık ifadelerinde de bazı çete üyeleri aynı tavrı sürdürerek suçu cemaate atmak istedi. Cumhuriyet gibi bazı gazeteler ise 'Reis de cemaat dedi' türü haberlerle bu ifadeleri büyüttü. Çete üyeleri 'hiçbir siyasi partiyle alakalarının olmadığını' da özellikle bağırarak söyleme gereği duydu. Tutuklanan 4 kişiden Oruç Ali Uğur,Zülfü Biçer ve Soner Gökgül'ün Ülkü Ocakları'na üye oldukları ortaya çıkarken,Biçer'in ayrıca 2007'de MHP'den milletvekili adayı olduğu,Gökgül'ün ise cinayet suçundan 4 yıl hapis yattığı belirlendi.

Reis lakaplı araştırma görevlisi Oruç Ali Uğur'un,1998-2000 yılları arasında MHP Genel Merkezi'nde büro memuru olarak çalıştığı ortaya çıkmıştı. Soner Gökgül,1997 yılında Kenan Mak adlı öğrenciyi öldürerek 15 yıl ağır hapis cezasına çarptırıldı. 4 yıl 2 ay hapis yatan Gökgül,Af Yasası'ndan yararlanarak serbest bırakıldı. Tutuklanan Özgür Fidan da Türk Eğitim-Sen Bursa Şubesi üyesiydi.

ZAMAN*****
http://iftiralar.org/gonulluler-hare...nsubu-yok.html

ÇAĞLAR AVCI - İSTANBUL
Diş Hekimliği Uzmanlık Sınavı’nda 6 sorunun hatalı olduğu iddia edildi. Adaylar, durumu ÖSYM’ye iletti, ancak hatalı soruları referanslarıyla birlikte sunan diş hekimlerinin talepleri kabul edilmedi. ÖSYM, sadece 2 sorunun cevabını değiştirdi.

Nisanda yapılan Diş Hekimliği Uzmanlık Sınavı’nda (DUS) 120 sorudan 6’sının hatalı olduğu tespit edildi. Mağdur adaylar, hatalı soruları referanslarıyla birlikte ÖSYM’ye iletti ancak talepleri kabul edilmedi. ÖSYM sadece 2 sorunun cevabını değiştirdi. 50 diş hekimi, dava açmaya hazırlanıyor. Hekimleri 37 merkezle sınavlara hazırlayan TUSDATA Yönetim Kurulu Başkanı Sami Selçuk Biricik, “Soruların yanlışlığını uzman hocalarımız tespit etti. Fakat bireysel başvurularda istenen sonuç çıkmadı. ÖSYM adaylara bir cevap yazısı bile yazmıyor.” diyerek tepki gösterdi. Biricik, Tıpta Uzmanlık Sınavı’nda da (TUS) ciddi hatalar olduğunu söyledi. ÖSYM yetkilileri ise şikâyet dilekçelerini bilim kurulunun incelediğini ve iki soruyla ilgili düzeltme yapılmasının kararlaştırıldığını bildirdi.

Geçtiğimiz yılın nisan ayında yapılan Diş Hekimliği Uzmanlık Sınavı’nda çıkan 120 sorudan 6’sının hatalı olduğu tespit edildi. Mağdur adaylar, hatalı soruların referanslarıyla birlikte Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi’ne (ÖSYM) başvurdu. ÖSYM ise bu hatalı sorulardan sadece 2’sinin cevabını değiştirdi. Diş hekimliği sınavındaki sorulara itiraz eden ve Türkiye’de bu alanda sınav hazırlığı yapan 37 merkeze sahip olan Tıpta Uzmanlık Sınavı Hazırlık Merkezleri (TUSDATA) Yönetim Kurulu Başkanı Sami Selçuk Biricik, “Söz konusu soruların yanlışlığını uzman hocalarımız tespit etti. Fakat ÖSYM’ye yapılan bireysel başvurularda istenen sonuç çıkmadı. ÖSYM kendince bir karar veriyor ve adaylara bir cevap yazısı bile yazmıyor.” dedi.

Soruların dilekçelerde hatalı olduğunun bariz bir şekilde görüldüğünü anlatan Biricik, “Bunu normal okuyanlar bile açıklamalı yazılarla anlayabilir. Fakat ÖSYM ne yapıyor bilemiyoruz. Sadece DUS sınavında değil, nisan ayında yapılan TUS’ta da ciddi hatalar var. 12 soruya itiraz edildi. ÖSYM 6’sını iptal etti. 2’sinin cevabını değiştirdi. 4 soruya da bir şey yapmadı. Fakat hiçbir adaya cevap yazısı gelmedi.” açıklamasını yaptı. Biricik, hem DUS hem de TUS’a giren adayların dava açacağını aktardı.

Sınava girenlerden biri olan Diş Hekimi Ahmet Caner Irklı ise, “6 soruda hata tespit edildi. Bunu referanslarıyla birlikte ÖSYM’ye ilettik. ÖSYM sadece bizim bir sorumuzu ve bizim iletmediğimiz başka bir soruyu iptal etti. Daha sonra sınav sonucunu açıkladı. Yarım soru bile sıralamada çok şey değiştiriyor.” diye konuştu. Daha önce üniversitelerin bünyesinde yapılan diş hekimleri için uzmanlık sınavları, 2012’den itibaren merkezî sınav sistemine geçti. İlk sınav 2012’nin Nisan ayında yapıldı. İkinci sınav geçtiğimiz eylül ayında, son sınav ise Nisan 2013’te 1.200 diş hekiminin katılımı ile gerçekleşti. Adaylardan 200’ü asistanlık eğitimi alacak.

Konu Kayıtsız Üye tarafından (04-01-2015 Saat 11:49 ) değiştirilmiştir.
Alt 01-10-2015, 18:31   #223
Kayıtsız Üye
Guest

Alıntı:
Kayıtsız Üye´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
07 Ocak 2015, Çarşamba
Normal siteAna SayfaHaberlerManşetlerÇok Okunan

İşte 2010 KPSS sorularını sızdıran kişi

TÜBİTAK Başkan Yardımcısı Abdullah Çavuşoğlu, KPSS sorularını sızdıran kişiyi açıkladı. Çavuşoğlu, bu kişinin Mustafa Asil olduğunu ve Yeni Zelenda'ya kaçtığını söyledi.

7 Ocak 2015 Çarşamba 12:24

TÜBİTAK Başkan Yardımcısı Abdullah Çavuşoğlu, ÖSYM'de paralelcilerin tek bir elemanı olduğunu, editörlük amacıyla da bütün sorularını gördüğünü açıkladı. Bu kişinin de Mustafa Asil olduğunu belirtti. Ayrıca Mustafa Asil'in Yeni Zelenda'ya kaçtığını vurguladı.

Çavuşoğlu'nun Twitter'dan yaptığı açıklama:

Abdullah Çavuşoğlu

Bazı arkadaşlar bunları neden önceden yazmadın diyor. zamanında ÖSYM-KPSS skandalını soruşturan Savcı Şadan Sakınan'a olan biteni bizzat..

Abdullah Çavuşoğlu

Yanına giderek anlattım. Hatta tehlikeyi göze alarak KPDS için 10 bin TL ye sınav geçiren bir çeteye YEM olarak müşteri yollayıp ses..

Abdullah Çavuşoğlu

Kaydı aldırıp tüm detayları yöntem-kişiler-banka hsp vs öğrendim ve kayıtları savcı SAKINAN a verdim. Sonuç: HİÇ BİR ŞEY OLMADI!

Abdullah Çavuşoğlu

YAPININ ÖSYM de 1 tek elemanı vardı. O da tüm sınavların sorularını editörlük amacıyla GÖREN/OKUYAN kişi idi. Adı Mustafa ASİL idi..

Abdullah Çavuşoğlu

MUSTAFA ASİL KPSS skandalı ortaya çıkar çıkmaz soluğu Kanada da aldı Yüksek Lisans yapacağım diye. Ardından da Yeni Zelendaya kaçtı.

Abdullah Çavuşoğlu

Orada PARALEL in sınav başarılarının sırrını sanırım anladınız!

(Yok)
Prof. Dr. Abdullah ÇAVUŞOĞLU
2008 - , ÖSYM, Yürütme Kurulu Üyesi

http://ybu.edu.tr/en/custom_page-438...cavusoglu.html

Tübitak çı kimliğiyle değil ÖSYM Yürütme Kurulu Üyesi kimliğiyle yazmakta imiş
Alt 01-11-2015, 08:13   #224
Kayıtsız Üye
Guest

Twitter fenomeni Fuat Avni, 2010 yılındaki KPSS Sınavı'nda kopya çekildiği senaryosu üzerinden cemaate organize bir tuzak kurulduğunu iddia ederek, 'kumpas planını' deşifre etti. Fuat Avni'nin yazdığı ayrıntılar, Yeni Şafak'ın dün attığı KPSS ile ilgili manşetini de daha anlamlı hale getirirken 'kumpas planının' da hayata geçirildiğini ortaya koydu.

09.01.2015*****09:33 ********************

ROTAHABER / ÖZEL -*****Twitter fenomeni*****Fuat Avni, cemaate kurulan yeni bir tuzağı daha deşifre etti.*****"Kumpasın kodu: 3227"*****diyerek bu rakama dikkat çeken Fuat Avni,*****"Yezid ve avenesi 2010 KPSS Sınavı'nda kopya çekildiği senaryosu üzerinden organize bir tuzak kurdu."*****ifadesini kullandı.

Tuzağı kuanların büyük bir hataya imza attıklarını kaydeden*****Fuat Avni, "Yezid ve KÇG, Yüce Divan'dan kaçma ve VİP Torpil konularını unutturmak için ellerindeki büyük kumpas oyununu devreye soktu.*****Yezid, Bank Asya, TUSKON, Kimse Yok Mu, Zaman ve STV kumpaslarını kast ederek 'Diğerleri gibi olmasın' talimatını verdi.**********Fakat sonuç fiyasko. Yezid bir kumpasın daha çökmesinden öfke krizleri yaşıyor."*****dedi.

YENİ ŞAFAK'IN OPERASYON MANŞETİ DE DEŞİFRE OLDU*****

Fuat Avni'nin bu twitlerinin ardından Yeni Şafak gazetesinin dünkü*****KPSS manşetinin*****de sırrı çözülmüş oldu. Manşetin,*****Fuat Avni'nin deşifre ettiği operasyon için savcılara malzeme vermeyi amaçladığı ortaya çıktı.*****

Operasyonlarda bu taktik daha önce de uygulanmıştı.*****AKP Hükümetinin cemaate yönelik moperasyonları önce havuz medyasında manşet yaptırılıyor ve bu manşetlerin ardından savcılar soruşturma başlatıyordu. Ardından da operasyon için emniyet harekete geçiyor, gözaltılar başlıyordu.

Yeni Şafak'ın*****dünkü manşetinin de bu kapsamda operasyonun başlatılması amacıyla atıldığı Fuat Avni'nin deşifresiyle ortaya çıktı.

"KUMPASIN KODU 3227"

Fuat Avn,i*****Yeni Şafak'ın*****manşetinde de yer alan bu tezgahla ilgili çarpıcı bilgiler de verdi. Operasyonunun kilit noktasının 3227 rakamında gizli olduğunu anlatan*****Fuat Avni, şunları yazdı;"

"Kumpasın kodu: 3227. Yezid ve avenesi 2010 KPSS Sınavı'nda kopya çekildiği senaryosu üzerinden organize bir tuzak kurdu.*****Planda büyük bir hata yaptılar ve boş dosya üzerinde yapılan kumpasın tuzakları dökülmeye başladı.*****Soruların indirildiğini iddia ettikleri bilgisayara geçmiş tarihli sınav sorularını yükleyip bilgisayarı Jandarma Kriminal'e gönderdiler.*****Bilgisayarda bulunan pdf belgesinin adı 3227. Belge sözde sınav öncesine ait. Ne tesadüf ki sınavda 100 neti geçen kişi sayısı da 3227.Bu hatayı yaparak 3227 belgesini kendilerinin koyduğunu deşifre etmiş oldular.*****Yapılan hatayı fark ettiler. Ankara Savcılığı'da dosyayı isteyince 3227 isimli pdf belgesini silmekten başka çare kalmadı.**********Ankara Savcılığı kendisine gelen hardiski Emniyet Kriminal Labaratuvar'a gönderdi ve haliyle silinen belge bulunamadı."

"SORULARI BİLGİSAYARA YENİDEN YÜKLEDİLER"

Tuzağı kuranların operasyondan vazgeçmediğini de anlatan*****Fuat Avni,*****yaptıkları hatayı düzelttikten sonra soruların bilgisayara yeniden yüklendiğini ve operasyona hazır hale getirildiğini ileri sürdü.

Fuat Avni*****operasyonun bundan sonraki aşamasını da şöyle anlattı;

"KÇG ve yeni ayarlanan savcı, sınav sorularını tekrar yükleyerek harddiski hayvanat bahçesi müdürünün yönettiği TÜBİTAK'a gönderdi. Daha önce iki kriminal incelemede bulunamayan, sonradan ekledikleri belgeleri 'elleriyle koymuş' gibi buldular.*****.KÇG iki incelemede elde edemediği raporu TÜBİTAK'a yazdırdı. Yezid üç farklı rapora neden olan 3227 hatasını öğrenince öfke krizine girdi*****Soruşturma Savcısı Yücel Erkman ve KÇG bu açığı kapatmak için boşuna çırpınıyor. Çünkü tüm belgeler ve kriminal raporlar elimde.**********İkinci skandal soru kitapçıklarında. Cemaate yakın olarak fişlenen kişilerin kitapçıklarında ve cevap anahtarlarında oynama yapıldı.*****İfadeye davet ettikleri bir kısım adaylar 'Ben bu kadar yüksek not beklemiyordum şaşırdım' diye ifade verince paniklediler.*****Oynama yaptıkları soru kitapçıklarını Yezid'in emri üzerine ÖSYM'nin talebiyle 'yönetmelik gereği (!)' imha ettiler.*****Kumpas ile gözaltına alınacaklar arasında Cemaat'in tanınmış simalarından Şerif Ali Tekalan'ın da ismi geçiyor. Galip Demirel de dosyada.**********Samanyolu, Yamanlar, Fatih Kolejleri, FEM, Maltepe, Körfez Dersaneleri gibi eğitim kurumlarının isimlerini karalamayı planlıyorlar."

KAYNAK: ROTAHABER

Daha fazlasını oku:*****Fuat Avni yazdı Yeni Şafak'ın manşeti deşifre oldu - Gündem Haberleri - Güncel Haber - Haber - Spor Haberleri- Sıcak haber - Yerel Haber*****http://haber.rotahaber.com/fuat-avni...3OUFET4lv*****
Follow us:*****@Rotahaber on Twitter*****|*****rotahaberr on Facebook
Alt 01-13-2015, 19:37   #225
Kayıtsız Üye
Guest

AnasayfaFoto GaleriVideo GaleriYazarlar

KPSS HaberleriTümü

2010 KPSS'de 52 şampiyon aynı adresi vermiş!

ANKARA Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen 2010 yılı KPSS sınavında soruların sızdırılmasına ilişkin soruşturmada, bilirkişilerce hazırlanan raporun detaylarına ulaşıldı

Asuman Aranca

Skandal tespitlerin yer aldığı bilirkişi raporunda,*****Genel Yetenek alanında 60 sorunun tamamını doğru yanıtlayan 1029 adaydan 58'i, 58-60 arası puan alan 3740 adaydan 268'i, Eğitim Bilimleri alanında ise 120 sorunun tamamına doğru yanıt veren 350 adaydan 52'sinin "aynı dış kapı numarasına sahip" adreslerde oturduklarının tespit edildiği belirtildi.Bilirkişilerin sadece tek bir adresten 268 şampiyon çıktığını gösteren bu tespitleri, "O adres cemaat yurduna mı ait?" yorumlarına neden oldu.

AKRABALARIN BÜYÜK SINAV BAŞARISI!

Ankara Memur Suçları Soruşturma Bürosunca yaklaşık 4,5 yıldır sürdürülen soruşturmada, bilirkişilerin sınavdan hemen 2 ay sonra Eylül 2010'da hazırladığı raporun detaylarında yer alan bazı skandal bilgiler şöyle: Eğitim Bilimleri alanında 120 ham puan alan 350 adaydan 93 adayın birinci derece akraba oldukları (70'i karı-koca, 23 diğer akrabalık bağı), 100 ve üzerinde ham puana sahip olan 3227 adayın 579'unun 1. derece akraba olması (446'sı karı-koca, 191 diğer)

Sözcü
Alt 01-13-2015, 21:21   #226
Kayıtsız Üye
Guest

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Almanya'ya gerçekleştirdiği resmi ziyaret sonrası uçakta gazetecilerin sorularını cevapladı.

editor@internethaber.com*****İsmail Eskioğlu Haberleri

Eklenme Tarihi: 13-01-2015 17:51:00 | Güncelleme: 13-01-2015 20:16:59

MEMURLAR*****-*****Başbakan Ahmet Davutoğlu, Almanya'nın başkenti Berlin'e resmi ziyaretinin ardından Türkiye'ye dönüşte, uçakta,*****gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Başbakan Davutoğlu, "Paralel yapıyla mücadele, MGK'nın kararından sonra sürecin nasıl devam edeceğini açıkçası çok fazla bilmiyoruz. Paralel yapının yapısı itibarıyla devletin bütün kurumlarına nüfuz ettiğini düşünüyoruz ve bu yapının devlet kurumlarından çıkarılması gerektiği düşünülüyor. Nasıl bir sistem olacak. Yani medyada olsun, sermayede olsun veya eğitimde olsun çok sayıda okulları var, bunların yeniden ele alınması nasıl olacak?" şeklindeki soru üzerine, şunları söyledi:

"Öncelikle bürokraside herhangi devlet hiyerarşisi dışında bir netvorkun oluşmasına kesinlikle izin verilmeyecek. Normal devlet hiyerarşisinin dışına çıkan, paralel yapı zaten burada, yani bir devletin kendi hiyerarşisi, bakanın, müsteşar, genel müdür, aşağı doğru gidiyor bakanlıklarda veya kurumlarda herhangi bir şekilde bu hiyerarşinin bir yerinde halkanın biri kopuk, başka bir yapıyla bu hiyerarşiyle bağımsız olarak irtibat kurulmasına izin verilmeyecek. Zaten sıkıntı buradan doğdu. Bürokrasi, bu anlamda demokratik yolla seçilmiş hükümetin emri altındadır. Hesabı hükümet verir. Dolayısıyla da yetki hükümettedir. Demokratik olarak seçilmiş bir hükümetin oluşturduğu hiyerarşi dışına çıkan her yapı, aslında hesap verilemez başka otorite oluşturuyor. Bir kere buna kesinlikle izin verilmeyecek. Bu konuda çok net tedbirleri, bütün kurumlarda alıyoruz. Sınav sisteminde -ki orada büyük adaletsizlikler yapıldı- KPSS'deki bütün bu süreci yakından takip ediyoruz, ilgili kurumları talimatlandırdık. Bu paralel yapı veya benzer niyetleri olan herhangi bir yapı olacaksa bunların bir daha böyle bir nüfuz kabiliyeti kazanmamaları için her türlü tedbiri alıyoruz."

"SUÇ İŞLEDİKLERİ ANDA HUKUK ÖNÜNDE HESAP VERİRLER"

"Okullar ne olacak, hala yayın yapan medya kuruluşları var?" sorusuna, Davutoğlu, "Şimdi suç işledikleri anda hukuk önünde hesap verirler. İşte 14 Aralık'ta olan aslında budur. Ne oldu 14 Aralık'ta? Bir yayın faaliyeti, bir dizi, dolayısıyla basına bir baskı uygulanmadı. Bütün bu netvorku kullanarak başka bir dini grubun, 'El Kaide mensubu, terörist' gösterip hapse atılması sebebiyle oradan yapılan müracaat üzerine, üzerlerine gidildi. Kesinlikle bir daha böyle bir süreç yaşanmaması için hukuki bir soruşturma ve o şekilde yürüyen bir yargı süreci var. Onlar da hukuk devletinin kuralları işletilecek ve kural dışına çıkan kim olursa olsun onunla ilgili gerekli çalışmalar yapılacaktır" karşılığını verdi.

"BİR NETVORK İLE HAKSIZ SINAVI KAZANMIŞ OLANLAR VARSA..."

Ahmet Davutoğlu,*****"KPSS'de usulsüzlük yaparak bir kuruma girdiği tespit edilenlerle ilgili geriye dönük olarak, işletebilecek misiniz?"*****sorusunu şöyle yanıtladı:

"Tabii hukuki bir süreç. Şimdiden bir yargıda bulunmamak lazım ama ismen tespit edilmesi mümkünse bu işlem yapılır. Ama kolektif olarak genel bir bütün KPSS dolayısıyla, ola ki o grup içinde o sene hak ederek giren olmuştur onların da hukukunu zedelememeniz lazım. Böyle bir netvork ile haksız sınavı kazanmış olanlar varsa onlara karşı alınacak tedbir, hak ederek alın teri dökerek o sınava girmiş olanların hakları zayi etmeyecek şekilde düşünülmesi icap eder. Onlara da tabii nihai olarak belli yargı süreci sonunda karar verilir."

"Almanya'da 150'nin üzerinde Fethullah Gülen'e ait dershane ve 20'nin üzerinde okul olduğu söyleniyor. Merkel ile yaptığınız görüşmede, bu rahatsızlığınızı dile getirdiniz mi? Bir çözüm bulunması yolunda bir ricada bulundunuz mu?" sorusu üzerine Davutoğlu şunları kaydetti:

"Genel olarak bu konuları konuştuk ama spesifik olarak bu konularda olabilecek görüş alışverişi ve istihbari bilgileri ayrıca kurumlar arasında değerlendiririz. Ama genel olarak bu konuları ele aldık. Bütün Türkiye'deki bu süreçte yaşananları, özellikle kendisi de söyledi Türkiye'deki siyasi süreçler ve azınlıkların hakları, bütün bu konuları, 'Türkiye'de hukuk devletinde hukuk kuralları işletilir' perspektifi içinde ele aldık."

"Bunların okullarının kapatılması yönünde, kontrollerin artırılması yönünde bir talep oldu mu?" sorusuna, Davutoğlu, "Genel olarak konuştuk ama spesifik olarak gerektiğinde tabii illa ki bu tedbirler herkesle konuşulur" yanıtını verdi.

Davutoğlu, Bingöl'de emniyet müdürüne yönelik düzenlenen terör saldırısın
Alt 01-16-2015, 19:11   #227
Kayıtsız Üye
Guest

iDünyaMedyaEğitimMagazinYaşamBilim-TeknolojiOYUNSpor
VİDEO GALERİFOTO GALERİYEREL HABERLERERGENEKONSAĞLIKOTOMOBİLTELEVİZYONKÜLTÜR - SANATSATILIK OTO

Ana Sayfa*****»*****Gündem*****»*****Ösym Başkanı Ali Demirden Skandal Sözler

Metni KüçültMetni BüyütReset

ÖSYM BAŞKANI ALİ DEMİR'DEN SKANDAL SÖZLER

Gündem*****-*****16 Ocak 2015 17:59

KPSS'deki kopya iddiaları sonrasında ÖSYM Başkanı Ali Demir, 2010 ve öncesinde yapılan tüm sınavların inceleyeceklerini açıkladı.

ÖSYM Başkanı Ali Demir, 2010'da yapılan Kamu Personeli Seçme Sınavları'nda (KPSS) kopyaya ilişkin yürütülen soruşturmaya dair,*****"Bu konuda savcılıktan bize gelen her türlü talebi, kamuoyundan bize gelen her türlü uyarıyı, ihbarı biz son derece ciddi, titiz olarak alıyoruz. İncelemelerimiz, sadece 2010 öncesiyle kalmayacak. 2010 sonrasındaki sınavlarımıza da yeniden kritik bir gözle bakacağız. Hak ve adaleti zedeleyen her türlü unsuru ortadan kaldırmak adına incelemelerimizi yapacağız"*****dedi.

Demir yaptığı açıklamada, 2010 KPSS'de kopya gerekçesiyle eğitim bilimleri sınavının iptal edildiğini ve sınava ilişkin soruşturmanın*****Ankara*****Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütüldüğünü hatırlattı.

ÖSYM'nin üniversiteye giriş sınavları ve KPSS'nin yanı sıra pek çok farklı kuruma da sınav yaptığını belirten Demir, göreve geldikleri Eylül 2010'dan itibaren sınav güvenliğinde ciddi aşamalar kaydedildiğini, hak ve adaletin zedelenmesine yol açacak konularda her türlü tedbiri aldıklarını söyledi. Demir, 2010'daki KPSS'nin temmuzda gerçekleştirildiğini, sonuçların ise ağustosta açıklandığını, kendisinin ise eylülde göreve geldiğini anımsattı.

Kopya tartışmalarının büyük bir kısmının da 2010 ve önceki yıllara ait sınavlara ilişkin olduğunu dile getiren Demir,*****"Bu konuda savcılıktan bize gelen her türlü talebi, kamuoyundan bize gelen her türlü uyarıyı, ihbarı biz son derece ciddi, titiz olarak alıyoruz. Bunları, gerekli verileri, bilgileri ilgili makamlara iletiyoruz. Fakat tabii ki incelemelerimiz sadece 2010 öncesiyle kalmayacak. 2010 sonraki sınavlarımıza da yeniden kritik bir gözle bakacağız. Hak ve adaleti zedeleyen her türlü unsuru ortadan kaldırmak adına incelemelerimizi yapacağız"*****diye konuştu.

Sınavlarda herhangi bir olağan dışı durum söz konusuysa bunları yeniden gündeme getirilmesi, haksız kazanımlarla elde edilen hakların geri alınması konusunda her türlü yasal imkanın bulunduğuna işaret eden Demir, bu konuda çalışmalar yürüttüklerini söyledi.

Gerek 2010 KPSS gerekse 2012 adli yargı sınavlarına ilişkin yürütülen soruşturmaların bir an önce sonuçlandırılmasını ve burada haksız kazanım elde edenlerin gerekli cezayı almasını istediklerini kaydeden Demir, "Ankara*****Cumhuriyet Başsavcılığı pek çok sınavı bu kapsamda inceliyor. KPSS de onlardan bir tanesi, inceleme sürüyor. Biz de bütün desteği veriyoruz"*****dedi.

Savcılığın bazı sınavlarda, adayların ne kadar doğru, ne kadar yanlış yaptığı, hangi soruları doğru, hangilerini yanlış cevapladığına kadar tüm verileri talep ettiğini dile getiren Demir,*****"Diğer bazı sınavlarda da Türkiye bazında değerlendirmeleri, il bazındaki değerlendirmeleri ve bölge bazındaki değerlendirmeleri, adres esasına göre değerlendirmeleri, hepsini bizden talep etti. Biz de o verileri verdik. 2010 ağırlıklı olarak. Ama zaman içerisinde başka sınavlarda gündeme gelirse bunları da vermekten mutluluk duyarız"*****şeklinde konuştu.

"O günkü yargı iptal kararımızı durdurdu"

2012'deki adli yargı sınavında bir olağan dışılık tespit ettiklerini ve sınavı ÖSYM'nin geçersiz ilan ettiğini hatırlatan Demir, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Fakat maalesef o günkü yargı bizim iptal kararımızı durdurdu. Orada yine pes etmedik. Burada 'olağan dışı bir durum söz konusu' dedik. Sonuçlarında olağandışı gelişme olan, yani daha önce sınava girmiş 30 almış, tekrar girmiş 30 almış, 2012 adli yargıda 80 almış, daha sonra yine aynı sınava girmiş 40 almış. Bu olağandışı. Bunun izah edilmesi gerekir. Böyle olan sanıyorum 50-60 aday hakkında da savcılığa suç duyurusunda bulunduk. Bu taleplerimiz de o zamanki adli makamlar tarafından kabul edilmedi, geri durduruldu. Ancak biz Türkiye'nin son yaşadığı paralel yapıyla mücadele ortamında, ki biz buna bütün desteği vermek durumundayız, veririz, sınavın iptali konusunu yeniden gündeme getirdik ve yeniden suç duyurusunda bulunduk. 'Biz bu kararların doğru olmadığını bu adayların haksız kazanç sağladığını düşünüyoruz, bunların yeniden araştırılmasını istiyoruz' dedik."

CNNTÜRK

Etiketler:*****KPSS,*****ÖSYM,*****Başkanı,*****Ali Demir,*****haber,*****haberler
Alt 01-16-2015, 19:16   #228
Kayıtsız Üye
Guest

Alıntı:
drerk´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
ÖSYM'den Bilgi Sızması- Moderatörler

drasc

drasc

samsa

drsvc

Nasıl Yani

nasıl küçük görüşmeler???????

dr.objektif

hakimle görüşme

hacettepecerrah

drrıza

bezgin şirin

mecburum

mecburum

mecburum

ÖSYM yi

sadece + bakanlığı?

+ uzmanlık kurulu ??

+ meclis

hiç

ösym tus formatının aynısı deneme sınavı

*****Geri

ÖSYM tüm sınavları yeniden inceleyecek
ÖSYM Başkanı Demir, 2010 KPSS'de kopyaya ilişkin incelemenin sadece 2010 öncesiyle kalmayacağını, 2010 sonrasındaki sınavlara da yeniden kritik bir gözle bakacaklarını açıkladı.*****

ÖSYM Başkanı Ali Demir, 2010'da yapılan Kamu Personeli Seçme Sınavları'nda (KPSS) kopyaya ilişkin yürütülen soruşturmaya dair, "Bu konuda savcılıktan bize gelen her türlü talebi, kamuoyundan bize gelen her türlü uyarıyı, ihbarı biz son derece ciddi, titiz olarak alıyoruz. İncelemelerimiz, sadece 2010 öncesiyle kalmayacak. 2010 sonrasındaki sınavlarımıza da yeniden kritik bir gözle bakacağız. Hak ve adaleti zedeleyen her türlü unsuru ortadan kaldırmak adına incelemelerimizi yapacağız" dedi.

Demir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2010 KPSS'de kopya gerekçesiyle eğitim bilimleri sınavının iptal edildiğini ve sınava ilişkin soruşturmanın Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütüldüğünü hatırlattı.

ÖSYM'nin üniversiteye giriş sınavları ve KPSS’nin yanı sıra pek çok farklı kuruma da sınav yaptığını belirten Demir, göreve geldikleri Eylül 2010'dan itibaren sınav güvenliğinde ciddi aşamalar kaydedildiğini, hak ve adaletin zedelenmesine yol açacak konularda her türlü tedbiri aldıklarını söyledi.

Demir, 2010'daki KPSS'nin temmuzda gerçekleştirildiğini, sonuçların ise ağustosta açıklandığını, kendisinin ise eylülde göreve geldiğini anımsattı.

Kopya tartışmalarının büyük bir kısmının da 2010 ve önceki yıllara ait sınavlara ilişkin olduğunu dile getiren Demir, "Bu konuda savcılıktan bize gelen her türlü talebi, kamuoyundan bize gelen her türlü uyarıyı, ihbarı biz son derece ciddi, titiz olarak alıyoruz. Bunları, gerekli verileri, bilgileri ilgili makamlara iletiyoruz. Fakat tabii ki incelemelerimiz sadece 2010 öncesiyle kalmayacak. 2010 sonraki sınavlarımıza da yeniden kritik bir gözle bakacağız. Hak ve adaleti zedeleyen her türlü unsuru ortadan kaldırmak adına incelemelerimizi yapacağız" diye konuştu.

Sınavlarda herhangi bir olağan dışı durum söz konusuysa bunları yeniden gündeme getirilmesi, haksız kazanımlarla elde edilen hakların geri alınması konusunda her türlü yasal imkanın bulunduğuna işaret eden Demir, bu konuda çalışmalar yürüttüklerini söyledi.

Gerek 2010 KPSS gerekse 2012 adli yargı sınavlarına ilişkin yürütülen soruşturmaların bir an önce sonuçlandırılmasını ve burada haksız kazanım elde edenlerin gerekli cezayı almasını istediklerini kaydeden Demir, "Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı pek çok sınavı bu kapsamda inceliyor. KPSS de onlardan bir tanesi, inceleme sürüyor. Biz de bütün desteği veriyoruz" dedi.

Savcılığın bazı sınavlarda, adayların ne kadar doğru, ne kadar yanlış yaptığı, hangi soruları doğru, hangilerini yanlış cevapladığına kadar tüm verileri talep ettiğini dile getiren Demir, "Diğer bazı sınavlarda da Türkiye bazında değerlendirmeleri, il bazındaki değerlendirmeleri ve bölge bazındaki değerlendirmeleri, adres esasına göre değerlendirmeleri, hepsini bizden talep etti. Biz de o verileri verdik. 2010 ağırlıklı olarak. Ama zaman içerisinde başka sınavlarda gündeme gelirse bunları da vermekten mutluluk duyarız" şeklinde konuştu.

"ÖSYM'de veri asla kaybolmaz"

Demir, 2010'da KPSS'deki bazı belgelerin imha edildiği iddialarına ilişkin ise "ÖSYM'de sınavı değerlendirmeye yönelik hiçbir veri asla kaybolmaz. Sınavda yaptığı doğru sayısı, yanlış sayısı ve o sınavın nasıl değerlendirildiğine dair veriler asla kaybolmaz" ifadelerini kullandı.

Son 4 yılda ÖSYM’nin 1974'ten bugüne yaklaşık 41 yıllık arşivinin tamamen elektronik ortama taşındığını belirten Demir, bu sayede tüm adayların T.C. kimlik numaralarıyla eşleşmelerinin sağlandığını ve bu bilgilere erişilebildiğini kaydetti.

ÖSYM'nin bugüne kadar kağıt ortamında sınav yaptığını anlatan Demir, 2014'te sınavlarda 11 milyon adaya 11 milyon soru kitapçığı verildiğini, bu 11 milyon soru kitapçığının bir yıl bile saklanması için inanılmaz büyüklükte bir alan gerektiğini söyledi.

"Kopyaya adı karışan adayların cevap kayıtları saklanıyor"

Yasal saklama süresi dolan sınav evrakını devlet arşivleriyle de işbirliği yaparak imha ettiklerini anlatan Demir, "Bu kapsamda, 2010 KPSS'deki iptal edilen kısımdaki soru kitapçıkları, savcılığa verilenlerin dışında çünkü o sınava giren 300 bin aday vardı savcının takip ettiği 8-10 bin aday söz konuydu, onların dışındakilerine izin istedik ve imha ettik. Tartışma konusu olan adayların soru kitapçıklarının da bir yerlerde muhafaza edildiğine inanıyorum" değerlendirilmesinde bulundu.

Hakkında kopya iddiası bulunan adayların hangi soruya hangi cevabı verdiğinin, elektronik ortamda kaydının mevcut olduğunun altını çizen Demir, o dönemde cevap kağıtlarının taranmasının söz konusu olmadığını ancak bu kağıtların da muhafaza edildiğini söyledi.*****

"Genel kültür genel yetenek sınavına ilişkin veriler de savcılığa verildi"

2010 KPSS'de iptal edilen eğitim bilimleri sınavının yanı sıra genel kültür ve genel yetenek sınavında da kopya iddialarının bulunduğunu anlatan Demir, "Bu konuda savcının talep ettiği tüm verileri verdik. İncelemeleri yapıyorlar. O konu daha önce cumhurbaşkanı denetleme kurulu tarafından da yapılmıştı. YÖK Denetleme kurulu tarafından da raporlandırılmıştı. Orada takdir tamamen yargıya ait. Orada ne denilirse biz onu yapmak durumundayız, gerekeni yaparız" diye konuştu.

"O günkü yargı iptal kararımızı durdurdu"

2012'deki adli yargı sınavında bir olağan dışılık tespit ettiklerini ve sınavı ÖSYM’nin geçersiz ilan ettiğini hatırlatan Demir, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Fakat maalesef o günkü yargı bizim iptal kararımızı durdurdu. Orada yine pes etmedik. Burada 'olağan dışı bir durum söz konusu' dedik. Sonuçlarında olağandışı gelişme olan, yani daha önce sınava girmiş 30 almış, tekrar girmiş 30 almış, 2012 adli yargıda 80 almış, daha sonra yine aynı sınava girmiş 40 almış. Bu olağandışı. Bunun izah edilmesi gerekir. Böyle olan sanıyorum 50-60 aday hakkında da savcılığa suç duyurusunda bulunduk. Bu taleplerimiz de o zamanki adli makamlar tarafından kabul edilmedi, geri durduruldu. Ancak biz Türkiye'nin son yaşadığı paralel yapıyla mücadele ortamında, ki biz buna bütün desteği vermek durumundayız, veririz, sınavın iptali konusunu yeniden gündeme getirdik ve yeniden suç duyurusunda bulunduk. 'Biz bu kararların doğru olmadığını bu adayların haksız kazanç sağladığını düşünüyoruz, bunların yeniden araştırılmasını istiyoruz' dedik."

"Adayın sınav sonucu olağandışıysa yeniden sınava alınacak"

ÖSYM'nin her adayın sınavlarını ayrıntılı incelediğini belirten Demir, şunları kaydetti:

"Arkadaşlarıma şu talimatı verdim. Bazı sınavlar öncelikli olmak üzere aynı sınavlara farklı zamanlarda girmiş ve olağandışı gelişmeler kaydetmiş olanları çıkarın, bunları yakından inceleyelim ve haksız kazanım varsa bunu tespit edelim. ÖSYM'ye Türkiye'nin eğitim bankası diyebilirsiniz. Çünkü tüm eğitim bilgileri, başarıları, puanları ÖSYM'de mevcut. Olağan dışı bir kazanım, olağan dışı bir sınav sonucu varsa incelenmesi gerekir. Bunu şu anda gündeme getiriyoruz. Bazen bu belki yeniden sınava davet etme şeklinde olacak. Yasa buna müsaade etmektedir. Bazen de bunlar hakkında suç duyurusunda bulunma olacaktır ve yasal takibi yapmak durumunda olacağız ve yapacağız."

Göreve geldikleri günden bugüne kadar toplu kopya girişimine ilişkin sadece adli yargı sınavında sıkıntı yaşadıklarını belirten Demir, ancak bireysel olarak neredeyse her sınavda başkasının yerine sınava girme ve usulsüz davranış girişimleri olduğunu aktardı.

Bu girişimlerin tespit edilip gerekli işlemlerin yapıldığını anlatan Demir, sınavlarda 70 bin kamerayla salonları izlediklerini ve herhangi bir kural dışı davranış söz konusu ise bu adayların sınavlarının iptal edildiğini söyledi.

Bazı sınavlarda adayların soruları ezberlediğini, bazılarını sınav evrakına yazdığını veya soru kitapçığının sayfalarını kopardığını ve sınav sonrası internet siteleri üzerinden birbirleriyle paylaştığını anlatan Demir, bu girişmeleri engellemek için telif hakları yasası kapsamında bu tür paylaşımların önüne geçmeye çalıştıklarını dile getirdi. Bu tür paylaşımlarda bulunan adayları takip ettiklerini ve haklarında yasal işlem başlattıklarını aktaran Demir, bu kapsamda ceza alan adaylar bulunduğunu söyledi.

"Sınav güvenliği yüzde yüz tesis edildi"

Her adaya farklı soru kitapçığı uygulamasının toplu kopya girişimlerini tamamen ortadan kaldırdığını belirten Demir, sınavlara kalem ve silgi dahil olmak üzere cep telefonu, saat gibi hiçbir metal eşyanın alınmaması, soru hazırlama sisteminin internetten bağımsız hale getirilmesi, tüm elektronik sistemlerin yenilenmesi, matbaada güvenli bilişim ağının oluşturulması ve kapalı dönemlerin güvenliğinin yükseltilmesinin de güvenliği artıran önemler arasında olduğunu söyledi.

"Tüm bunlarla şunu iddia edebiliriz, 2014'te sınav güvenliğini yüzde 100 tesis edildiği bir sisteme eriştik" diyen Demir, bunun bir gecede bir günde gerçekleştirilen bir yürüyüş olmadığına dikkati çekti.

Haksız kazanım elde edenlerin mutlaka bunun cezasını göreceğini ve sağladıkları tüm kazanımların iptal edileceğini dile getiren Demir, "Haksız olarak hak etmediği bir puanı almış normal dışı olağan dışı yollarla bir puan almış olanlar varsa bu tespit edilebilir, o zaman da bu mutlaka o hakkının geri alınması, kazanmış olduğu neyse gelirleri, imkanları, paraları onların ülke adına tahsil edilmesi ve cezalandırılması gerekir" dedi.

AA

16-01-2015

Normal site görünümü*****| © Milli Gazete 2013
Alt 01-16-2015, 19:23   #229
Kayıtsız Üye
Guest

Alıntı:
drerk´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
ÖSYM'den Bilgi Sızması- Moderatörler

drasc

drasc

samsa

drsvc

Nasıl Yani

nasıl küçük görüşmeler???????

dr.objektif

hakimle görüşme

hacettepecerrah

drrıza

bezgin şirin

mecburum

mecburum

mecburum

ÖSYM yi

sadece + bakanlığı?

+ uzmanlık kurulu ??

+ meclis

hiç

ösym tus formatının aynısı deneme sınavı

ÖSYM Başkanı Demir, 2010 KPSS’de kopyaya ilişkin yürütülen soruşturmaya dair, “2010 sonrasındaki sınavlarımıza da yeniden kritik bir gözle bakacağız. Hak ve adaleti zedeleyen her türlü unsuru ortadan kaldırmak adına incelemelerimizi yapacağız” açıklamasında bulundu.

ÖSYM Başkanı Ali Demir, 2010′da yapılan Kamu*****Personeli Seçme Sınavları’nda (KPSS) kopyaya ilişkin yürütülen soruşturmaya dair,“Bu konuda savcılıktan bize gelen her türlü talebi, kamuoyundan bize gelen her türlü uyarıyı, ihbarı biz son derece ciddi, titiz olarak alıyoruz. İncelemelerimiz, sadece 2010 öncesiyle kalmayacak. 2010 sonrasındaki*****sınavlarımıza da yeniden kritik bir gözle bakacağız. Hak ve adaleti zedeleyen her türlü unsuru ortadan kaldırmak adına incelemelerimizi yapacağız”dedi.

Demir, yaptığı açıklamada,*****2010 KPSS’de kopya*****gerekçesiyle eğitim bilimleri sınavının iptal edildiğini ve sınava ilişkin soruşturmanın Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütüldüğünü hatırlattı.

ÖSYM’nin*****üniversiteye giriş sınavları ve KPSS’nin yanı sıra pek çok farklı kuruma da sınav yaptığını belirten Demir, göreve geldikleri Eylül 2010′dan*****itibaren sınav güvenliğinde*****ciddi aşamalar kaydedildiğini, hak ve adaletin zedelenmesine yol açacak konularda her türlü tedbiri aldıklarını söyledi.

Demir, 2010′daki KPSS’nin temmuzda gerçekleştirildiğini, sonuçların ise ağustosta açıklandığını, kendisinin ise eylülde göreve geldiğini anımsattı.

Kopya tartışmalarının büyük bir kısmının da 2010 ve önceki yıllara ait sınavlara ilişkin olduğunu dile getiren Demir, “Bu konuda savcılıktan bize gelen her türlü talebi, kamuoyundan bize gelen her türlü uyarıyı, ihbarı biz son derece ciddi, titiz olarak alıyoruz. Bunları, gerekli verileri, bilgileri ilgili makamlara iletiyoruz. Fakat tabii ki incelemelerimiz sadece 2010 öncesiyle kalmayacak. 2010 sonraki*****sınavlarımıza da yeniden kritik bir gözle bakacağız. Hak ve adaleti zedeleyen her türlü unsuru ortadan kaldırmak adına incelemelerimizi yapacağız”*****diye konuştu.

Sınavlarda herhangi bir olağan dışı durum söz konusuysa bunları yeniden gündeme getirilmesi,*****haksız kazanımlarla elde edilen hakların geri alınması konusunda her türlü yasal imkanın bulunduğuna*****işaret eden Demir, bu konuda çalışmalar yürüttüklerini söyledi.

Gerek 2010 KPSS gerekse 2012 adli yargı sınavlarına ilişkin yürütülen soruşturmaların bir an önce sonuçlandırılmasını ve burada haksız kazanım elde edenlerin gerekli cezayı almasını*****istediklerini kaydeden Demir, “Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı pek çok sınavı bu kapsamda inceliyor.*****KPSS de onlardan bir tanesi, inceleme sürüyor.*****Biz de bütün desteği veriyoruz” dedi.

Savcılığın bazı sınavlarda,*****adayların ne kadar doğru, ne kadar yanlış yaptığı, hangi soruları doğru, hangilerini yanlış cevapladığına*****kadar tüm verileri talep ettiğini dile getiren Demir,*****“Diğer bazı sınavlarda da Türkiye bazında değerlendirmeleri, il bazındaki değerlendirmeleri ve*****bölge bazındaki değerlendirmeleri, adres esasına göre*****değerlendirmeleri, hepsini bizden talep etti. Biz de o verileri verdik. 2010 ağırlıklı olarak. Ama zaman içerisinde başka sınavlarda gündeme gelirse bunları da vermekten mutluluk duyarız” şeklinde konuştu.

“ÖSYM’de veri asla kaybolmaz”

Demir, 2010′da KPSS’deki bazı*****belgelerin imha edildiği iddialarına ilişkin ise*****“ÖSYM’de sınavı değerlendirmeye yönelik hiçbir veri asla kaybolmaz. Sınavda*****yaptığı doğru sayısı, yanlış sayısı ve o sınavın nasıl değerlendirildiğine dair veriler asla kaybolmaz” ifadelerini kullandı.

Son 4 yılda*****ÖSYM’nin 1974′ten bugüne yaklaşık 41 yıllık arşivinin tamamen elektronik ortama taşındığını belirten Demir,*****bu sayede tüm adayların T.C. kimlik numaralarıyla eşleşmelerinin sağlandığını ve*****bu bilgilere*****erişilebildiğini kaydetti.

ÖSYM’nin bugüne kadar kağıt ortamında sınav yaptığını*****anlatan Demir,*****2014′te*****sınavlarda*****11 milyon adaya 11 milyon soru kitapçığı verildiğini,*****bu 11 milyon soru kitapçığının bir yıl bile saklanması için*****inanılmaz büyüklükte bir alan gerektiğini söyledi.

“Kopyaya adı karışan adayların cevap*****kayıtları saklanıyor”

Yasal saklama süresi dolan sınav evrakını devlet arşivleriyle de işbirliği*****yaparak imha ettiklerini anlatan Demir, “Bu kapsamda, 2010 KPSS’deki iptal edilen kısımdaki soru kitapçıkları, savcılığa verilenlerin dışında çünkü o sınava giren 300 bin aday vardı*****savcının takip ettiği 8-10 bin aday söz konuydu, onların dışındakilerine izin istedik ve imha*****ettik. Tartışma konusu olan adayların soru kitapçıklarının da bir yerlerde muhafaza edildiğine inanıyorum” değerlendirilmesinde bulundu.

Hakkında kopya iddiası bulunan adayların*****hangi soruya hangi cevabı verdiğinin, elektronik ortamda kaydının*****mevcut olduğunun altını çizen Demir, o dönemde cevap kağıtlarının taranmasının söz konusu olmadığını ancak bu kağıtların da muhafaza edildiğini söyledi.

“Genel kültür genel yetenek sınavına ilişkin veriler de savcılığa verildi”

2010 KPSS’de iptal edilen eğitim bilimleri sınavının yanı sıra*****genel kültür ve genel yetenek sınavında da kopya iddialarının bulunduğunu anlatan Demir,*****“Bu*****konuda savcının talep ettiği tüm verileri verdik. İncelemeleri yapıyorlar. O konu daha önce cumhurbaşkanı*****denetleme kurulu tarafından da yapılmıştı. YÖK Denetleme kurulu tarafından da raporlandırılmıştı. Orada takdir tamamen yargıya ait. Orada ne denilirse biz onu yapmak durumundayız, gerekeni*****yaparız” diye konuştu.

“O günkü yargı iptal kararımızı durdurdu”

2012′deki adli yargı sınavında bir olağan dışılık tespit ettiklerini ve*****sınavı ÖSYM’nin geçersiz ilan ettiğini*****hatırlatan Demir, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Fakat*****maalesef o günkü yargı bizim iptal kararımızı durdurdu. Orada yine*****pes etmedik. Burada ‘olağan dışı bir durum söz konusu’*****dedik. Sonuçlarında olağandışı gelişme olan, yani daha önce sınava girmiş 30 almış, tekrar girmiş 30 almış,*****2012 adli yargıda 80 almış, daha sonra yine aynı sınava girmiş 40 almış. Bu olağandışı. Bunun izah edilmesi gerekir. Böyle olan sanıyorum 50-60 aday hakkında da savcılığa suç duyurusunda bulunduk. Bu taleplerimiz de o zamanki adli makamlar tarafından kabul edilmedi, geri durduruldu.*****Ancak biz Türkiye’nin son yaşadığı paralel yapıyla mücadele ortamında, ki biz buna bütün desteği vermek durumundayız, veririz,*****sınavın iptali konusunu*****yeniden gündeme getirdik ve yeniden suç duyurusunda bulunduk.*****‘Biz bu kararların doğru olmadığını bu adayların haksız kazanç sağladığını düşünüyoruz, bunların yeniden araştırılmasını istiyoruz’ dedik.”

“Adayın sınav sonucu olağandışıysa yeniden sınava alınacak”

ÖSYM’nin her adayın sınavlarını*****ayrıntılı incelediğini belirten Demir, şunları kaydetti:

“Arkadaşlarıma şu talimatı verdim. Bazı sınavlar öncelikli olmak üzere aynı sınavlara farklı zamanlarda girmiş ve olağandışı gelişmeler*****kaydetmiş olanları çıkarın, bunları yakından inceleyelim ve haksız kazanım varsa bunu tespit edelim. ÖSYM’ye Türkiye’nin eğitim bankası*****diyebilirsiniz. Çünkü tüm eğitim bilgileri, başarıları, puanları ÖSYM’de mevcut. Olağan dışı bir kazanım, olağan dışı bir sınav sonucu varsa incelenmesi gerekir. Bunu şu anda gündeme getiriyoruz. Bazen bu belki yeniden sınava davet etme şeklinde*****olacak. Yasa buna müsaade etmektedir. Bazen de*****bunlar hakkında suç duyurusunda bulunma olacaktır*****ve yasal takibi yapmak durumunda olacağız*****ve yapacağız.”

Göreve geldikleri günden bugüne kadar*****toplu kopya girişimine ilişkin*****sadece adli yargı sınavında sıkıntı yaşadıklarını belirten Demir, ancak*****bireysel olarak neredeyse*****her sınavda*****başkasının yerine sınava girme ve usulsüz davranış girişimleri olduğunu aktardı.

Bu girişimlerin*****tespit edilip gerekli işlemlerin yapıldığını anlatan Demir, sınavlarda 70 bin kamerayla salonları izlediklerini ve herhangi bir kural dışı davranış söz konusu*****ise bu adayların sınavlarının iptal edildiğini söyledi.

Bazı sınavlarda adayların soruları ezberlediğini, bazılarını sınav evrakına yazdığını veya soru kitapçığının sayfalarını kopardığını*****ve sınav sonrası internet siteleri üzerinden birbirleriyle paylaştığını anlatan Demir, bu girişmeleri*****engellemek için telif hakları yasası kapsamında bu tür paylaşımların önüne geçmeye çalıştıklarını dile getirdi. Bu tür paylaşımlarda bulunan adayları*****takip ettiklerini ve haklarında yasal işlem başlattıklarını aktaran Demir, bu kapsamda*****ceza alan adaylar bulunduğunu söyledi.

“Sınav güvenliği yüzde yüz tesis edildi”

Her adaya farklı soru kitapçığı uygulamasının*****toplu kopya girişimlerini*****tamamen ortadan kaldırdığını belirten Demir,*****sınavlara kalem ve silgi dahil olmak üzere cep telefonu, saat gibi hiçbir metal eşyanın*****alınmaması,*****soru hazırlama sisteminin internetten bağımsız hale getirilmesi,*****tüm elektronik sistemlerin yenilenmesi,*****matbaada güvenli bilişim ağının*****oluşturulması ve kapalı dönemlerin güvenliğinin yükseltilmesinin*****de*****güvenliği artıran önemler arasında olduğunu söyledi.

“Tüm bunlarla şunu iddia edebiliriz, 2014′te sınav güvenliğini yüzde 100 tesis edildiği bir*****sisteme eriştik” diyen Demir, bunun bir gecede bir günde gerçekleştirilen bir yürüyüş*****olmadığına dikkati çekti.

Haksız kazanım elde edenlerin*****mutlaka bunun cezasını göreceğini ve sağladıkları tüm kazanımların iptal edileceğini dile getiren Demir,*****“Haksız olarak hak etmediği bir puanı almış normal dışı olağan dışı yollarla bir puan almış olanlar varsa bu tespit edilebilir, o*****zaman da bu mutlaka o hakkının geri alınması, kazanmış olduğu*****neyse gelirleri, imkanları, paraları onların ülke adına tahsil edilmesi ve cezalandırılması gerekir” dedi.

Demir, sınavları alın teriyle kazanan kişilerin*****de mağdur edilmesi gerektiğini sözlerine ekledi
Alt 01-16-2015, 21:20   #230
Kayıtsız Üye
Guest

Standart ÖSYM Başkanı DERHAL ISTIFA ETMELIDIR

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, 2010'da yapılan KPSS ile ilgili kopya iddialarına ilişkin yürütülen soruşturma hakkında ÖSYM Başkanı Ali Demir'in açıklamasıyla ilgili konuştu.

Milli Eğitim Bakanı*****Nabi Avcı, ana, ilk ve ortaokul öğrencilerine matematik ve fen alanlarında uygulamalı eğitimler veren İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Taşkışla Kampüsü'nde çalışmalar sürdüren İTÜ Bilim Merkezi’nin açılışını gerçekleştirdi.*****Avcı, açılışın ardından basın mensuplarının gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Bakan Avcı, 2010'da yapılan Kamu Personeli Seçme Sınavları’nda (KPSS) kopyaya ilişkin yürütülen soruşturmaya dair ÖSYM BaşkanıAli Demir'in*****"Soruşturma, 2010 yılı KPSS ile sınırlı kalmayacak"*****yönündeki açıklamalarına ilişkin,*****"Daha önce başlamış ve galiba üzeri kapatılmış bir yargı ve adli soruşturma söz konusu idi. Onunla ilgili adli soruşturma ve incelemeler zannediyorum belli aşamaya gelmiş olmalı ki, şimdi bununla ilgili bu çalışma başlatılıyor. Hayırlı olsun"*****dedi.

Seçenekler
Stil