www.steTUSkop.com ; TIP ve TUS'un MERKEZi ! Doğruların TEK Adresi !

Geri git   www.steTUSkop.com ; TIP ve TUS'un MERKEZi ! Doğruların TEK Adresi ! > MESLEKİ KATEGORİ > İdari Kurumlar / TIP Eğitim Kurumları > GATA

2729 (2 Kayıtlı Ve 2727 Misafir Üye Bulunmaktadır.)
Anasayfa İletişim TUS Güncel TUS Dersaneleri TUS Hazırlık Yabancı Dil ve TUS Mecburi Hizmet YDUS Tus Rehberi DUS

Seçenekler Stil
Alt 12-08-2016, 08:32   #1
tususev
Popüler Üye

Tecrübe Puanı: 0
tususev is on a distinguished road
Standart GATA artık Gülhane Tıp Fakültesi

Bazı üniversitelere bağlı olarak enstitü, fakülte ve yüksekokulların kurulması, kapatılması ve adlarının değiştirilmesi hakkında karar 7 Aralık 2016 tarihli ve 29911 sayılı resmî gazetede yayımlandı. Kapatılan, açılan ve ismi değişenler için tıklayınız.

Bakanlar Kurulunun 14 Kasım 2016 tarihli kararı gereği aşağıdaki bazı üniversitelere bağlı enstitü, fakülte ve yüksekokulların kurulması, kapatılması ve adlarının değiştirilmesi 7 Aralık 2016 tarihli resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yeni kurulan, kapatılan ve adları değiştirilen enstitü, fakülte ve yüksekokulların listelerine aşağıdan ulaşabilirsiniz.14 Kasım 2016 tarihli ve 2016/9528 sayılı kararnamenin eki 7 Aralık 2016 tarihli resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi. Akdeniz, Bülent Ecevit, İzmir Ekonomi, Mersin***** ve Nuh Naci Yazgan Üniversitelerine aşağıdaki listede belirtilen yükseköğretim kuramlarına bağlı olarak karşılarında belirtilen enstitü ve fakülteler kurulduğu belirtildi. Akdeniz, Bülent Ecevit ve İstanbul Medeniyet üniversitelerine aşağıdaki listede belirtilen yükseköğretim kurumlan bünyesinde yer alan fakülte ve yüksekokullar kapatıldığı belirtildi.Dumlupınar Üniversitesi Rektörlüğüne bağlı olan İlahiyat Fakültesinin adı İslami İlimler Fakültesi olarak, İzmir Ekonomi Üniversitesi Rektörlüğüne bağlı olan Mühendislik ve Bilgisayar Bilimleri Fakültesinin adı Mühendislik Fakültesi olarak değiştirildi.Ayrıca Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörlüğüne bağlı olan Gülhane Askeri Tıp Fakültesinin adı Gülhane Tıp Fakültesi, Hemşirelik Yüksekokulunun adı Gülhane Hemşirelik Yüksekokulu, Sağlık Bilimleri Enstitüsünün adı Gülhane Sağlık Bilimleri Enstitüsü olarak değiştirilmesi resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi. Resmi yazı için TIKLAYINIZ.
S. NoÜniversite AdıKurulan Enstitü veya Fakültenin Adı1.Akdeniz ÜniversitesiSpor Bilimleri Fakültesi2.Akdeniz ÜniversitesiSerik İşletme Fakültesi3.Bülent Ecevit ÜniversitesiSağlık Bilimleri Fakültesi4.İzmir Ekonomi ÜniversitesiSağlık Bilimleri Enstitüsü5.Mersin Üniversitesiİslami İlimler Fakültesi6.Nuh Naci Yazgan ÜniversitesiSağlık Bilimleri Enstitüsü*****S. NoÜniversite AdıKapatılan Fakülte veya Yüksekokulun Adı1.Akdeniz ÜniversitesiBeden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu2.Bülent Ecevit ÜniversitesiZonguldak Sağlık Yüksekokulu3.İstanbul Medeniyet ÜniversitesiHavacılık ve Uzay Bilimleri FakültesiKaynak: Bazı üniversitelerde yeni kurulan, kapatılan ve ismi değiştirilen enstitü, fakülte ve yüksekokullar
tususev isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla

Alt 07-06-2017, 08:20   #2
Kayıtsız Üye
Guest

Bu GATA da neymiş arkadaş!

Yaşanan zehirlenme vakası sonrasında görüş paylaşanlara sormak lazım; Yani ne diyorsunuz? Askeri tıbbiyeyi yeniden mi kuralım? KHK ile atılanları da geri alalım mı?

06 Temmuz 2017 00:05

15 Temmuz darbe girişiminden sonra, KHK'lar ile devlet işleyişinde çeşitli değişiklik yapıldı, çok sayıda akademisyen, memur ve asker FETÖ bağlantısı gerekçesi ile devlet kurumlarından ve TSK'dan uzaklaştırıldı. Yapılanlar karşısında kimileri "yetmez, daha gidecek çok yol var" derken, bir kısmı da "parçalanan aileler, kimsesiz kalan çocuklar, haksızlığa uğrayan mazlumlar" edebiyatına sığındı. Her iki yaklaşım için de söylenecek söz bulunabilir ama benim dikkatimi çeken daha çok GATA ve askeri hastaneler konusunda gösterilen şiddetli direnç ve tepki oldu.

İlginç geldi... Belki işin içinde olmadığımızdan, belki doktorlardan ne çıkacak ki diye düşündüğümüzden... Sonra bir tesadüf, bu işi bilen birileri ile bir tanış, çeşitli irtibatlar, görüşmeler ve neler öğrendim neler... Otursam yazsam belki kitap olur ama "henüz" öyle bir niyetim yok.

Öğrendiklerimden sonra GATA ve askeri hastaneler ile ilgili eleştirilere daha farklı bir gözle bakmaya, her şeyin arkasında bir bit yeniği aramaya başladım. Biraz komplocu da olsa ilginç bağlantılar ve karmaşık ilişkiler gözüme çarptı durdu. Aslında yazmayacaktım ama*****en son gıda zehirlenmesi olaylarında*****gösterilen tepkiler üzerine bir şeyler karalayayım dedim. Belki birilerinin daha gözü açılır...

------------

15 Temmuz sonrası devlet FETÖ ile mücadele için GATA ve askeri hastaneleri Sağlık Bakanlığına devrederken pek çok üst düzey askeri doktoru da TSK'dan uzaklaştırdı. Hemen akabinde bazı politikacılar, emekli askerler ve medya kalemşörleri ısrarla bu konunun üzerine gitmeye başladılar. Yıllarca FETÖ GATA'da ilmek ilmek örülürken Komutanlık yapmış isimlerin ağzından*****"askeri tıbbiyenin zarureti"*****üzerine çarşaf*****çarşaf*****beyanatlar, çok tanınmış gazetelerde arz-ı endam etmeye başladı. Adeta yapılan işlemleri geri aldırmaya yönelik bir plan yürürlükteydi. Bu koroya zaman zaman Türk Tabipleri Birliği (TTB) de dahil oldu...

Sağlık Bakanı Recep Akdağ'ın Ekim 2016'da yaptığı*****"Kaşınırlarsa anlatırım"*****açıklamasından sonra bu ısrarın şiddeti hissedilir ölçüde azalsa da yine de tamamen kesilmeden bazı köşe yazılarında dokundurmalarla devam etti. Buna bir de Sağlık Bakanı ve ulusal sağlık sistemindeki reformları hedefleyen sistematik kötüleme haberleri eklendi.

Manisa'da yaşanan salgınlardan sonra birileri"GATA hayaleti"ni tekrar dolandırmaya başladı. Bir milletvekili çıktı, sanki ne alakası varsa "Askeri hastaneler kapatılmamış olsaydı eminim ki olaylar büyümeyecek, bu raddeye gelmeyecekti. Sağlık olaylarının kısa sürede çözülmesi ve önlenmesi açısından önemi büyük olan askeri hastanelerin kapatılması da yine bu hükümetin yaptığı büyük yanlışlar arasındadır"*****dedi...

Bununla da bitmedi eleştiriler... Doktorların tamamını temsil eden meslek odası "Türk Tabipleri Birliği" bir açıklama yayınlayarak "GATA'nın ortadan kaldırılmasıyla gıda güvenliği hizmetinin hangi kurum tarafından yürütüldüğü ya da bu hizmetin olup olmadığı da belli değildir" şeklinde bir garabet yumurtladı ortalığa. Burada duramadı, "Türkiye'de tüm askeri birliklerin gıda kaynaklı salgın tehdidi altında olduğunu", "Bu salgınlar silsilesini ortaya çıkaran nedenlerin başında, askeri birliklerde halk sağlığı hizmetlerinin sahipsiz kalmasının geldiğini", "Geçmiş deneyimlerden de yararlanarak, askeri birliklerde gerekli halk sağlığı hizmet yapılanmasının acilen oluşturulması gerektiğini" ileri sürdü.

---------

Tekrar bağlantılarıma başvurdum. Aldığım bilgiler ışığında şunu net olarak ortaya koyayım...

Çoğu askerin ve revirlerde çalışan askeri doktorların da yıllarca şikayet ettiği üzere GATA hiçbir zaman askerin birliklerin ve buralarda görev yapan doktorların sorunlarıyla uğraşmamış. Kıtalarda Gıda Kontrol ve Hijyen faaliyetleri veteriner hekimler tarafından ve sorumluluk sahasına göre Gıda Kontrol Müfreze Komutanlıklarınca yürütülürmüş. Bunların da GATA ile hiçbir alakası yokmuş.*****Zaten sayısı yıllar içinde giderek azalan kıt'a hekimlerinin yüzlerce askerin muayenesini bırakıp bir de gıda ve su kontrolüne ayıracak zamanları da yokmuş.Doktorlar bir tek 15 günlük sağlık kontrolü ve üç aylık portör muayeneleri yaparlarmış.*****Genel gözden geçirme ve bazı tıbbi testlerin yapılmasına dayanan bu muayenelerin de GATA ile bir alakası yokmuş ve hiçbir zaman da olmamış.

Bir yerlerde bir salgın çıktığında -ki geçmiş yıllarda özellikle su alt yapısından kaynaklanan ishal salgınları bazı bölgelerde neredeyse düzenli olarak görülüyormuş- durum öncelikle birlikteki pratisyen tabipler tarafından kontrol altına alınıyormuş. Daha ciddi hastalıklarda -menenjit, tüberküloz salgını vs.- GATA'dan uzman hekimler devreye giriyormuş -ki son olaylarda da Sağlık Bakanlığı tüm birimleri ile devreye girmiş-.

O çok bahsettikleri askeri hastanelere gelince... Askeri hastaneler hasta, doktor, malzeme, bina ve en çok da sistem yokluğundan dolayı 15 Temmuz'dan çok önce kapanma noktasına gelmiş. Belli bir planlamaya göre aşama aşama kapatılmaya başlanmış. Manisa'daki askeri hastane de 2013'te kapatılmış...

TTB'nin "halk sağlığı hizmetinin yeniden kurulması" açıklamasını görünce tanıdığım bir şeyden daha bahsetti... GATA'da kıt'a sağlığı konuları ile ilgili birim Halk Sağlığı ve Askeri Sağlık Hizmetleri bölümleri imiş. Öğrencilere ders vermek ve yayın yapmak-bir de FETÖ'cü örgütlenmeyi planlamak- dışında bir işle uğraşmayan bu bölümler GATA'daki FETÖ örgütlenmesinin en yoğun ve aktif olduğu bölümlermiş. Nitekim 15 Temmuz sonrası KHK'lar ile her iki bölümden yığınla hoca atılmış.

----

Daha söylenebilecek çok şey var... Ama herşeyi bir çırpıda anlatıp, okuyanları da şok etmeye gerek yok.

Yaşanan olumsuzluklar üzerinden siyasal iktidara "çakma" meraklılarına da bir sormak lazım;*****Yani ne diyorsunuz? Askeri tıbbiyeyi yeniden mi kuralım? KHK ile atılanları da geri alalım mı?

Ömer Polatlıoğlu
  Konuyu düzenle/Sil Alıntı ile Cevapla
Alt 07-21-2017, 06:24   #3
Kayıtsız Üye
Guest

Gülhane Tıp Fakültesinin 'ilk sivil doktorları' mezun oldu
FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişiminden sonra Sağlık Bilimleri Üniversitesine devredilen "Gülhane Tıp Fakültesi" bu yıl ilk sivil mezunlarını vererek, tıp camiasına 104 doktor kazandırdı.
FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişiminden sonra Sağlık Bilimleri Üniversitesine devredilen
0
Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişiminin ardından Sağlık Bilimleri Üniversitesine devredilen Gülhane Tıp Fakültesi, bu yıl ilk sivil mezunlarını vererek, tıp camiasına 104 doktor kazandırdı.

Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) Rektörü Prof. Dr. Cevdet Erdöl, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2016-2017 eğitim öğretim yılı mezuniyet töreninin Gülhane Şehit Tabip Üsteğmen Halil Akçiçek Konferans Salonu'nda düzenlendiğini söyledi.

Erdöl, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gülhane Tıp Fakültesinden 8'i misafir askeri personel (MAP), 104'ü sivil olmak üzere toplam 122 öğrencinin diplomalarını aldığını bildirdi.

Gülhane Tıp Fakültesinin tıp eğitiminde çok önemli bir yeri olduğunu vurgulayan Erdöl, 15 Temmuz hain darbe girişiminin ardından Sağlık Bilimleri Üniversitesine devredilen kurumun eğitim faaliyetlerinin kesintisiz devam ettiğini aktardı.

Gülhane'nin isminin devam etmesini arzuladıklarını dile getiren Erdöl, bu nedenle ismin Gülhane Tıp Fakültesi olarak değiştirildiğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a bu konudaki destekleri için teşekkür eden Erdöl, şöyle konuştu:

"Gülhane'nin isminin yaşaması gerektiğine inanan, Gülhane’de emek vermiş, çalışmış bir kişi olarak mutluluğumu ifade etmek istiyorum. Üniversitemiz yasa gereği, güvenlik birimlerimizin sağlık danışmanı konumundadır. Sağlıkla ilgili ihtiyaçlarını karşılamak durumundayız. Gülhane Tıp Fakültemizin bu sene 150 sivil öğrencisi olacak. Bunlara ilave olarak, 120 üniformalı askeri öğrencimiz olacak. Bu öğrenciler eskiden olduğu gibi üniformalarıyla okuyacaklar. Askeri Tıp Fakültesi geleneğimiz devam edecek."

Kara, Hava ve Deniz Kuvvetlerinden de Gülhane Tıp Fakültesine 100 kontenjan ayrıldığını bildiren Erdöl, tıp fakültesine dahil olacak öğrencilerin 80'inin erkek, 20'sinin kız öğrencilerden oluşacağını söyledi.

AA
Beğendim0 Beğenmedim0
Bu Haberi Hemen Paylaş!
Facebook Twitter Linkedin
Paylaş Tweetle LinkedIn
En Çok Arananlar: Gülhane Tıp Fakültesi, doktor, mezun
Alt 09-13-2017, 21:04   #4
Kayıtsız Üye
Guest

Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) Rektörü Prof. Dr. Cevdet Erdöl, Milli Savunma Bakanlığı (MSB) ve İçişleri Bakanlığı’nın askeri hekim ihtiyacını karşılamak üzere tıp fakültelerinden yatay geçişle bu yıl 316 öğrenci alacaklarını belirtti.

Prof. Dr. Erdöl, yaptığı yazılı açıklamada, MSB ve İçişleri Bakanlığı'nın talebi doğrultusunda tıp fakültelerinden öğrenci alacaklarını aktararak, şunları kaydetti:

"2017-2018 öğretim yılı için Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gülhane Tıp Fakültesi 2, 3, 4. ve 5. sınıflarına yurtiçi ve yurtdışındaki tıp fakültelerinden yatay geçişle (her sınıf için ayrı ayrı olmak üzere) MSB nam ve hesabına 55 erkek 10 bayan öğrenci, İçişleri Bakanlığı Jandarma Genel Komutanlığı nam ve hesabına 10 erkek, 4 bayan öğrenci alacağız. Bu öğrencilerimiz, 5 yıldızlı otel konforunda olan yurtlarımızda kalacak, en iyi şartlarda eğitim görecekler ve eğitime başladıkları andan itibaren sigorta primleri devlet tarafından ödenecek olduğundan emeklilikteki hizmet süreleri de öğrenciliğe başladıkları andan itibaren başlamış olacaktır. Milli Savunma Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı nam ve hesabına eğitim gördüklerinden dolayı öğrencilerin tüm ihtiyaçları (yurt parası, yemek parası, kitap, kılık kıyafet vb…) ilgili bakanlıklar tarafından karşılanacaktır. Ayrıca bu öğrencilere eğitimleri süresince kullanabilecekleri dizüstü bilgisayarlar ve öğrenci harçlığı aynı şekilde verilecektir. Mezun oldukları zaman askeri hekim olarak görev yapacaklardır."

Erdöl, konuyla alakalı duyurunun, üniversitenin " www.sbu.edu.tr" adresindeki internet sitesinde de yayınlandığını bildirdi.
Alt 09-17-2017, 09:09   #5
Kayıtsız Üye
Guest

Ali AkbenTüm Yazıları »

Sağlık sistemimiz ne kadar mükemmel?

17 Eylül 2017 Pazar

B

u sorunun cevap yelpazesi o kadar geniş ki, çok mükemmelden berbat mükemmele kadar değişir. Yelpazenin neresinde olduğunuzu bilememekle birlikte çoğunluğun memnun olması normal. Özellikle son 10 yılda sağlık alanında olmazların oldurularak milletin hizmetine sunulmasının elbette etkisi büyük.

Yaklaşık kırk gündür babamın rahatsızlığı nedeni ile eski Haydarpaşa GATA, şimdiki ismi ile İstanbul Sultan Abdulhamid Han hastanesinde fazlaca bulundum. Bankonun hasta tarafında bulunmak ayrı bir tecrübe ve gözlem oldu benim için. Öncelikle hastanemizin tüm ekibine teşekkür ediyorum.

Acil ekibinden Doç.Dr. Erdem*****Çevikve Uzman Dr. Ahmet*****Şenel’e, hastanenin yöneticisi*****Prof.Dr. Ali Rıza Odabaşı’na, Başhekimi Prof.Dr. Ahmet Turan Yılmaz’a,*****Üroloji Kliniği Şefi*****Doç. Dr.*****Ömer Yılmaz’a, Anestezi Klinik Şefi Prof.Dr. Fatma Merih Gökben’e, Dahiliye Klinik Şefi Doç.Dr. Mustafa Kaplan’a, Palyatif Bakım Klinik Şefi Yrd.Doç.Dr. Umut Safer’e, Medeniyet Üniversitesi Üroloji Kliniği Şefi Prof.Dr. Turhan Çaşkurlu ve Sağlık Bakanlığı Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi Cerrahi Kliniği Şefi Prof.Dr. Servet Karahan hocalarıma kalbi teşekkürlerimi sunuyorum.

Zor gün dostu kişiler böyle zamanlarda karşınıza**********çıkıveriyor ve stres ve gerilimini hemencecik yok ediyorlar. Bu tecrübeyi de bu sürede edindim. Acılar ızdıraplar ve karamsarlıklar paylaşıldığında azalıyormuş algısının tecrübesini de edindim.

Asıl teşekkürü belki de*****gazi halkımıza ve özellikle de REİSİMİZE*****sunmamız gerekir. Malum; GATA 15 Temmuz’la birlikte sivilleşti ve halkımızın hizmetine tamamen açıldı. Hastanede kaldığım kırk gün boyunca gözlemlerimden anladığım kadarı ile vatandaş buradaki hizmetlerden memnun.

Hastanemizin sağlık personelinde ise tedirginlik gördüm. Askeri sağlık elemanlarımız ve sivilden gelenlerde de aynı tedirginliği görmem nedeni ile de bazı gözlemlerimi derinleştirme ve tesbitlerimi kaleme dökme ihtiyacı hissettim.

Sağlık yöneticilerimizin hastanenin hal ve gidişi ile ilgili tedbirleri elbette var. Ben içerden gözlemci bir hekim olarak yöneticilerimizin ellerini çabuk tutmasını salık veriyorum. Tabirimi maruz görürseniz amiyane bir tesbit olarak olacak ama hastanemiz dökülüyor desem fazla abartmış olmam.

Özellikle bu hastanenin acil servisine müracaat eden hastaların gerçek acillik olduklarını gözlemledim. Daha önce de birkaç kez hastane acillerimizin pür melalini yazmıştım. Hasta yoğunluğunun büyük bir kısmının acillik olmadıklarından bahsederek bu yolun yolgeçen hanı olmaktan çıkarılması gerekliliğini vurgulamıştım.*****

Acillerimiz ciddi anlamda*****S.O.S*****veriyor. Her şey evrak üzerinden mükemmel işliyor olabilir. Teknoloji sağlık sisteminin işini kolaylaştırıyor da olabilir. İlaca ve tıbbi tetkiklere kolay ulaşmak elbette ideal olanı. Ancak özverideki aksaklıklar ve yorum hataları hasta olmayanları da hasta ederek sorunu daha da çözümsüz hale getiriyor. Sayısız örnekleri nerede ise her gün gözlemleyen biriyim.*****

İnsan faktörü ve özellikle acil servislerimizin tüm yükünü sırtlamış olan sağlık elemanları gerçekten moral ve motivasyonlarını kaybetmişler sanki uzatmaları oynuyorlar.

Sultan Abdulhamid Han Hastanesinin sivilden gelen sağlık ekibinin bu ay performanslarının akıbeti bile meçhulmüş. Hastanedeki yeni döneme tam uyum sağlanamadığı için döner sermaye hâlâ zarar yazıyor.*****

Çalışan ekip bu belirsizlikten oldukça tedirgin. Gelecekleri ile ilgili doğru düzgün bilgi alacak kaynakları da ilgisizlikten ya da bilgi eksikliğinden tatmin edici bir açıklama yapmayınca iş bana düştü.*****

Buradan yetkililerimize dostane bir eda ile sesleniyorum.*****Sağlıkta donanım,yıldızlı hastaneler ve teknoloji elbette çok önemli. Ancak bundan daha çok çok önemli olanı ise çalışan sağlık ordumuz. Bu ordunun moral ve motivasyonu yeterli olmazsa ki, maalesef bu durumdayız. Ne yapsak ne etsek nicelik bakımından zirvelerde olsak bile nitelik yönümüz hizmet alanları memnun etmez.

Para ile saadet olmayacağı gibi sağlıklı olmak da mümkün olmayabilir. Sağlık para ile satın alınamayan bir değer. Madde elbette çok önemli ama bazen de hiçbir değeri olmaz. Bazı hastalarım maddeyi öne aldıklarında onlarla bu meseleleri münazara eder ve genellikle de sonunda ben haklı çıkarım.

Mesele haklı çıkmak meselesi değil tabi. Sağlık bütçemizin karşılığını vatandaşımıza sağlık olarak veremiyoruz. Bunu modernizasyonla da veremeyiz. Doktorlarımızı hekim yapıp reçete yazma memuru olmaktan çıkartır ve hastalarımızı da sağlık bilinci konusunda eğitebilirsek yol alacağımız kanaatindeyim.

Bugünlük de bu kadar. Kalın sağlıcakla

Tags
gata, gülhane tıp fakültesi

Seçenekler
Stil