www.steTUSkop.com ; TIP ve TUS'un MERKEZi ! Doğruların TEK Adresi !

Geri git   www.steTUSkop.com ; TIP ve TUS'un MERKEZi ! Doğruların TEK Adresi ! > TUS (TIPTA UZMANLIK SINAVI) , Yan Dal Uzmanlık Sınavı (YDUS) ve USMLE PLATFORMU > TUS Dersaneleri > TUS Magazin

2385 (0 Kayıtlı Ve 2385 Misafir Üye Bulunmaktadır.)
Anasayfa İletişim TUS Güncel TUS Dersaneleri TUS Hazırlık Yabancı Dil ve TUS Mecburi Hizmet YDUS Tus Rehberi DUS

Seçenekler Stil
Alt 12-22-2014, 11:16   #1
haberci
Aktif Üye

Tecrübe Puanı: 0
haberci is an unknown quantity at this point
Standart Türk doktorlardan "kemik kırılması" tedavisinde önemli adım

Anadolu Üniversitesi (AÜ), Atatürk Üniversitesi, Sabancı Üniversitesi ve Yeditepe Üniversitesi iş birliğinde yürütülen bilimsel çalışmada, "bor nitrür"ün ilaç kullanmadan ve enfeksiyon riski taşımadan kemik kırılmasını yüzde 50 daha erken iyileştirdiği tespit edildi.

AÜ Materyal Bilimi ve Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nuran Ay, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 1996 yılından beri borun 250 bileşenden biri olan "bor nitrür"le çalışmalarını yürüttüğünü söyledi.

"Bor Nitrür"ün doğada bulunmayan bir bileşik olduğunu belirten Ay, 2012 yılında Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Zekai Halıcı koordinatörlüğünde "Kemik Kırık İyileşmesinde Bor Nitrürürün Rolü" adlı çalışmaya başladıklarını kaydetti.

Yaptıkları çalışmalar sonucunda bor nitrürün kemik kırıklarının iyileşmesinde büyük bir performans gösterdiğini anlatan Ay, şöyle konuştu:

"Kemiklerin antibiyotik ve diğer ilaçları kullanılmadan daha hızlı iyileşmesini sağladık. Yaptığımız çalışmalara ve elde ettiğimiz verilere göre kırığın iyileşme süresi yüzde 50'den daha fazla kısaldı. Başarılı bir şekilde, hiç enfeksiyon olmadan iyileştiği tespit edildi. Özellikle sporcu yaralanmaları ve kısa süreli çıkılan kayak tatillerinde meydana gelen yaralanmalar açışından bu çalışmanın çok önemli olduğunu düşünüyoruz."

Çalışmanın 2015 yılında sonlanacağını aktaran Ay, konuyla ilgili Türk Patent Enstitüsü'ne başvuru yaptıklarını sözlerine ekledi.

http://www.medimagazin.com.tr/hekim/...-19-63489.html
haberci isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla

Seçenekler
Stil