www.steTUSkop.com ; TIP ve TUS'un MERKEZi ! Doğruların TEK Adresi !

Geri git   www.steTUSkop.com ; TIP ve TUS'un MERKEZi ! Doğruların TEK Adresi ! > MESLEKİ KATEGORİ > İdari Kurumlar / TIP Eğitim Kurumları > TTB

TTB Türk Tabipleri Birliği

2734 (0 Kayıtlı Ve 2734 Misafir Üye Bulunmaktadır.)
Anasayfa İletişim TUS Güncel TUS Dersaneleri TUS Hazırlık Yabancı Dil ve TUS Mecburi Hizmet YDUS Tus Rehberi DUS

Seçenekler Stil
Alt 03-04-2014, 09:50   #1
tususev
Popüler Üye

Tecrübe Puanı: 0
tususev is on a distinguished road
Standart İyi Hekimlik Bağlamında Eşcinsellik, Transseksüellik

Değerli Meslektaşımız,
“Çocuğunuz size eşcinsel, biseksüel veya trans olduğunu açıklarsa ne olur?”
Çocukları eşcinsel, biseksüel veya trans bireyler olan Türkiyeli bir grup anne ve babanın içten hikayelerini seyirciye taşıyan "Benim Çocuğum" adlı uzun metraj belgesel film gösterimi için hepinizi 06 Mart Perşembe günü Ankara Tabip Odası’na bekliyoruz.
Ankara’dan Gökkuşağı ailelerinin de katılımıyla gerçekleştireceğimiz gösterimin ardından Hacettepe Üniversitesi Psikiyatri Anabilim Dalından Dr. Koray Başar ile“İyi Hekimlik Bağlamında Eşcinselik, Transseksüellik ve Homofobi" konulu bir söyleşi gerçekleştireceğiz.
Tüm Ankaralı hekimleri aramızda görmeyi umarız.
Filmle ilgili detaylı bilgi için tıklayınız.

Benim Çocuğum film gösterimi

Tarih: 6 Mart 2014 Perşembe / Saat: 18:00
Yer: Ankara Tabip Odası / Mithat Paşa Cad. No: 62/18
Söyleşi: "İyi Hekimlik Bağlamında Eşcinsellik, Transseksüellik ve Homofobi" Dr. Koray Başar, HÜTF Psikiyatri AD Öğretim Üyesi
(Gökkuşağı ailelerinin katılımıyla)
tususev isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla

Alt 12-11-2015, 15:23   #2
Kayıtsız Üye
Guest

Kaos GL Derneği’nin düzenlediği Ayrımcılık Karşıtı Sempozyum’un bu yıl dördüncüsü gerçekleşiyor.
Türk Tabipleri Birliği, Ankara Tabip Odası ve Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası Ankara Şubesi’nin ortak düzenleyicisi olduğu Sempozyumun bu yılki konusu ‘sağlık ve sağlık hakkı’. Sempozyum, İnsan Hakları Haftası’nda gerçekleştirilecek.
Sempozyum, 11 Aralık 2015, Cuma günü, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi İbn-i Sina Hastanesi Hasan Ali Yücel Konferans Salonu’nda başlayacak. 12-13 Aralık hafta sonu devam edecek program ise Ankara Tabip Odası’nda olacak.
Herkesin katılımına açık olan sempozyumun programı aşağıda bilgilerinize sunulmaktadır.
Saygılarımızla,
Ankara Tabip Odası

IV. Ayrımcılık Karşıtı Sempozyum
10 Aralık 2015, PERŞEMBE
Yer: Ankara Tabip Odası, Mithatpaşa Caddesi, No: 62, 6. Kat, Kızılay
Atölye: 16:00 – 18:00“Cinsiyet geçiş sürecinde sorunlar, çözüm önerileri ve akran danışmanlığı atölyesi”
Deniz Eren Mutlu
11 Aralık 2015, CUMA
Yer: Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Ibn-i Sina Hastanesi Hasan Ali Yücel Konferans Salonu
13:00 – 14:30 Birinci Oturum: Sağlık politikaları LGBTİ'leri nasıl etkiliyor?
Moderatör: Rona Temelli
Doç. Dr. Aslı Davas, "LGBTİ sağlığını etkileyen bir faktör olarak sağlıkta dönüşüm"
Dr. Filiz Ak, "Birinci basamak sağlık hizmetlerinde LGBTİ'lerin ihtiyaçları”
Yrd. Doç. Dr. Özge Karadağ Çaman, “LGBTİ'lerin sağlığa erişimi”
15:00 – 16:30 İkinci Oturum: Tıp, Etik, İdeoloji
Moderatör: Prof. Dr. Melek Göregenli
Prof. Dr. Selçuk CandanSayar, "Tıbbın Homofobisi"
Şükrü Keleş, "Tıp etiği ve LGBTİ"
17:00 – 18.30 Üçüncü Oturum: LGBTİ’lerin sağlık hakkı ve sağlığa erişim hakkı / Avrupa deneyimleri
Moderatör: Ezgi Koçak
Ins A Kromminga, OrganisationIntersex International Europe (OII Europe) – Uluslararası İnterseks Örgütü Avrupa
Benjamin Collins, International HIV Partnership (IHP) – Uluslararası HIV Ortaklığı
12 Aralık 2015, CUMARTESİ
Yer: Ankara Tabip Odası- Mithatpaşa Caddesi, No: 62, 6. Kat, Kızılay
14: 00 - 16:00 Birinci Oturum: LGBTİ’lerin sağlık hakkı ve sağlığa erişim hakkı
Moderatör: Dr. Müge Yetener
Doç. Dr. Ayşe Devrim Başterzi, "Sağlık Hakkı, kimin hakkı ?"
Prof. Dr. Gülşah Seydaoğlu, “Sağlık hakkı ve sağlığa erişim hakkı”
Dr. Nuriye Ortaylı, "Üreme sağlığı mı cinsel haklar mı?"
Prof. Dr. Tuğrul Erbaydar, "Toplum sağlığı ve LGBTİ’ler"
16:30 – 17:30 Forum: Birlikte politika ve strateji belirleme, birlikte yürüme
Moderatör: Remzi Altunpolat
Türk Tabipler Birliği (TTB)-Ankara Tabip Odası (ATO)-Türkiye Psikiyatri Derneği (TPD)-SES Ankara
Atölye: 18.00-19:30
Yer: Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası Ankara Şubesi
Mithatpaşa Caddesi, No: 44/13, Kızılay
“Eşcinsel, Biseksüel Kadın Sağlığı Atölyesi”
Kolaylaştırıcılar: Nurgül Öz, Efsun Sertoğlu
Bu etkinlik Uluslarası Af Örgütü "Benim Bedenim Benim Haklarım" kampanyası kapsamında düzenlenmektedir.
13 Aralık 2015, PAZAR
Yer: Ankara Tabip Odası, Mithatpaşa Caddesi, No:62, 6. Kat, Kızılay
14:00 -15:00 Birinci Oturum: Ergen LGBTİ’lerin sorunları
Prof. Dr. Şahika Yüksel & Dr. Seven Kaptan
15:15-16:15 İkinci Oturum: LGBTİ’lerin aileleriyle çalışma
16:30-17:30 Üçüncü Oturum: Cinsiyete uymayan çocuklara yaklaşımla ilgili güncel öneriler
Dr. Koray Başar
  Konuyu düzenle/Sil Alıntı ile Cevapla
Alt 12-11-2015, 15:25   #3
Kayıtsız Üye
Guest

hekimler olarak konuşmacılar arasında tabip odamızın eş başkanları Selahattin Demirtaş veya Figen yüksekdağı da görmek isterdik
Alt 12-11-2015, 16:02   #4
Kayıtsız Üye
Guest

İyi Hekimlik İyi Eşcinsellik, İyi Transseksüellik
işte bütün mesele bu
Alt 01-15-2016, 19:52   #5
Kayıtsız Üye
Guest

15 Ocak 2016 18:50

Tabip Odası'ndan akademisyenlere destek'Suça ortak olmayacağız' bildirisine imza atan akademisyenlere İstanbul Tabip Odası da destek verdiğini açıkladı.

'Barış için Akademisyenler İnisiyatif'inin 'Suça ortak olmayacağız' bildirisine imza atan akademisyenlere İstanbul Tabip Odası ellerindeki beyaz bayraklarla destek çıktı.

İstanbul Tabip odası yönetim kurulu üyesi olan Ümit Şen yaptığı açıklamada Türkiye'nin demokratik ve aydınlık yüzünü temsil eden bin 128 akademisyenin imzaladıkları ortak bir metni tüm kamuoyu ile paylaştıklarını belirtti.

Akademisyenlerin ülkenin bu karanlık döneminde üzerlerinde hissettikleri görev ve sorumlulukla en fazla ihtiyaç duyulan barışın bir an önce bu topraklarda hayat bulması gereği yönündeki ifadelerini paylaştıklarını dile getiren Şen akademisyenlerin bu davranışınlarından dolayı eleştiri ve hakaretlere maruz kaldığını, haklarında soruşturma başlatılarak hukuksuz uygulamalarla karşı karşaya kaldıklarını söyledi.

Bu tür cezalandırıcı yaklaşmaları kınadıklarını belirten Şen konuşmasında şu ifadelere yer verdi "İstanbul Tabip Odası yönetim kurulu olarak, dünyanın tüm çağdaş ülkelerinde kendilerinden beklenen bir davranışı sergileyen Barış için Akademisyenler İnisiyatif'ini saygıyla ve hürmetle karşılarken bu davranışlarından dolayı kutluyor ve desteklerimizi bildiriyoruz.Hükümeti bu bilim insanlarına yönelik cadı avına derhal son vermeye çağırıyoruz
Alt 01-20-2016, 10:10   #6
Kayıtsız Üye
Guest

Alıntı:
tususev´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Değerli Meslektaşımız,
“Çocuğunuz size eşcinsel, biseksüel veya trans olduğunu açıklarsa ne olur?”
Çocukları eşcinsel, biseksüel veya trans bireyler olan Türkiyeli bir grup anne ve babanın içten hikayelerini seyirciye taşıyan "Benim Çocuğum" adlı uzun metraj belgesel film gösterimi için hepinizi 06 Mart Perşembe günü Ankara Tabip Odası’na bekliyoruz.
Ankara’dan Gökkuşağı ailelerinin de katılımıyla gerçekleştireceğimiz gösterimin ardından Hacettepe Üniversitesi Psikiyatri Anabilim Dalından Dr. Koray Başar ile“İyi Hekimlik Bağlamında Eşcinselik, Transseksüellik ve Homofobi" konulu bir söyleşi gerçekleştireceğiz.
Tüm Ankaralı hekimleri aramızda görmeyi umarız.
Filmle ilgili detaylı bilgi için tıklayınız.

Benim Çocuğum film gösterimi

Tarih: 6 Mart 2014 Perşembe / Saat: 18:00
Yer: Ankara Tabip Odası / Mithat Paşa Cad. No: 62/18
Söyleşi: "İyi Hekimlik Bağlamında Eşcinsellik, Transseksüellik ve Homofobi" Dr. Koray Başar, HÜTF Psikiyatri AD Öğretim Üyesi
(Gökkuşağı ailelerinin katılımıyla)
şimdi de tiyatro reklamı... oyantan mühendisler odası konu diktatör

sorum şudur: tiyatroyu mühendislerlerden daha iyi oynuyorsunuz neden ona bile üşeniyorsunuz? Neden sürekli başkasından rol çalıyorsunuz?
Alt 02-16-2016, 08:05   #7
Kayıtsız Üye
Guest

Alıntı:
Kayıtsız Üye´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Kaos GL Derneği’nin düzenlediği Ayrımcılık Karşıtı Sempozyum’un bu yıl dördüncüsü gerçekleşiyor.
Türk Tabipleri Birliği, Ankara Tabip Odası ve Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası Ankara Şubesi’nin ortak düzenleyicisi olduğu Sempozyumun bu yılki konusu ‘sağlık ve sağlık hakkı’. Sempozyum, İnsan Hakları Haftası’nda gerçekleştirilecek.
Sempozyum, 11 Aralık 2015, Cuma günü, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi İbn-i Sina Hastanesi Hasan Ali Yücel Konferans Salonu’nda başlayacak. 12-13 Aralık hafta sonu devam edecek program ise Ankara Tabip Odası’nda olacak.
Herkesin katılımına açık olan sempozyumun programı aşağıda bilgilerinize sunulmaktadır.
Saygılarımızla,
Ankara Tabip Odası

IV. Ayrımcılık Karşıtı Sempozyum
10 Aralık 2015, PERŞEMBE
Yer: Ankara Tabip Odası, Mithatpaşa Caddesi, No: 62, 6. Kat, Kızılay
Atölye: 16:00 – 18:00“Cinsiyet geçiş sürecinde sorunlar, çözüm önerileri ve akran danışmanlığı atölyesi”
Deniz Eren Mutlu
11 Aralık 2015, CUMA
Yer: Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Ibn-i Sina Hastanesi Hasan Ali Yücel Konferans Salonu
13:00 – 14:30 Birinci Oturum: Sağlık politikaları LGBTİ'leri nasıl etkiliyor?
Moderatör: Rona Temelli
Doç. Dr. Aslı Davas, "LGBTİ sağlığını etkileyen bir faktör olarak sağlıkta dönüşüm"
Dr. Filiz Ak, "Birinci basamak sağlık hizmetlerinde LGBTİ'lerin ihtiyaçları”
Yrd. Doç. Dr. Özge Karadağ Çaman, “LGBTİ'lerin sağlığa erişimi”
15:00 – 16:30 İkinci Oturum: Tıp, Etik, İdeoloji
Moderatör: Prof. Dr. Melek Göregenli
Prof. Dr. Selçuk CandanSayar, "Tıbbın Homofobisi"
Şükrü Keleş, "Tıp etiği ve LGBTİ"
17:00 – 18.30 Üçüncü Oturum: LGBTİ’lerin sağlık hakkı ve sağlığa erişim hakkı / Avrupa deneyimleri
Moderatör: Ezgi Koçak
Ins A Kromminga, OrganisationIntersex International Europe (OII Europe) – Uluslararası İnterseks Örgütü Avrupa
Benjamin Collins, International HIV Partnership (IHP) – Uluslararası HIV Ortaklığı
12 Aralık 2015, CUMARTESİ
Yer: Ankara Tabip Odası- Mithatpaşa Caddesi, No: 62, 6. Kat, Kızılay
14: 00 - 16:00 Birinci Oturum: LGBTİ’lerin sağlık hakkı ve sağlığa erişim hakkı
Moderatör: Dr. Müge Yetener
Doç. Dr. Ayşe Devrim Başterzi, "Sağlık Hakkı, kimin hakkı ?"
Prof. Dr. Gülşah Seydaoğlu, “Sağlık hakkı ve sağlığa erişim hakkı”
Dr. Nuriye Ortaylı, "Üreme sağlığı mı cinsel haklar mı?"
Prof. Dr. Tuğrul Erbaydar, "Toplum sağlığı ve LGBTİ’ler"
16:30 – 17:30 Forum: Birlikte politika ve strateji belirleme, birlikte yürüme
Moderatör: Remzi Altunpolat
Türk Tabipler Birliği (TTB)-Ankara Tabip Odası (ATO)-Türkiye Psikiyatri Derneği (TPD)-SES Ankara
Atölye: 18.00-19:30
Yer: Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası Ankara Şubesi
Mithatpaşa Caddesi, No: 44/13, Kızılay
“Eşcinsel, Biseksüel Kadın Sağlığı Atölyesi”
Kolaylaştırıcılar: Nurgül Öz, Efsun Sertoğlu
Bu etkinlik Uluslarası Af Örgütü "Benim Bedenim Benim Haklarım" kampanyası kapsamında düzenlenmektedir.
13 Aralık 2015, PAZAR
Yer: Ankara Tabip Odası, Mithatpaşa Caddesi, No:62, 6. Kat, Kızılay
14:00 -15:00 Birinci Oturum: Ergen LGBTİ’lerin sorunları
15:15-16:15 İkinci Oturum: LGBTİ’lerin aileleriyle çalışma
16:30-17:30 Üçüncü Oturum: Cinsiyete uymayan çocuklara yaklaşımla ilgili güncel öneriler
Dr. Koray Başar

Şaşırdık mi hayir
Alt 05-05-2016, 06:42   #8
Kayıtsız Üye
Guest

Hastane yemekhanesinde LGBTİ gerginliği
SES üyesi bir grup, Balıklıgöl Devlet Hastanesi yemekhanesine astıkları, üzerinde "LGBTİ"yi tanımlayan ifadelerin bulunduğu afişlerin kaldırılmasını protesto etti

Sağlık ve Sosyal Hizmetler Emekçileri Sendikası (SES) Şanlıurfa Temsilciliği üyesi bir grup, Balıklıgöl Devlet Hastanesi yemekhanesine astıkları, üzerinde lezbiyen, gey, biseksüel, transgender ve interseks (LGBTİ) birliğini tanımlayan ifadelerin bulunduğu afişlerin kaldırılmasını protesto etti.

Hastane bahçesinde toplanan grup adına açıklama yapan SES üyesi Mehmet Cevher Öztürk, Balıklıgöl Devlet Hastanesinde son günlerde keyfi uygulamalar yapıldığını iddia etti.

Sendika üyeleri olarak hastanenin yemekhanesine astıkları afişin hastane yönetimi tarafından kaldırıldığını belirten Öztürk, "Sendikanın panosuna afişimizi astıktan sonra iki dakika sonra afişimiz çöp kutusunda gördük. Bunun kim tarafından yapıldığı sorduğumuzda hastanenin taşeron firmasında çalışan Balıklıgöl Devlet Hastanesi Başhekimi Şahin Yazıtürk'ün oğlu, Berat Yazıtürk 'ben yaptım' dedi. Sendik üyeleri olarak randevu talep etmemize rağmen Başhekim Yazıtürk keyfi olarak kabul etmedi. Başhekim ve oğlu hakkında sendik faaliyetlerin engellenmesi ve yetki aşımıyla ilgili suç duyurusunda bulunacağız." dedi.

Açıklamanın ardından sendika üyeleri, çıkarılan afişi panoya yeniden asmak istedi.

Bu sırada hastane çalışanlarıyla SES üyeleri arasında gerginlik yaşandı. Bazı hastane çalışanları, afişi yırtarak çöpe attı.

- "Afişin Miraç Kandilinde asılması ahlaki değerlere saldırıdır"

Balıklıgöl Devlet Hastanesi Başhekim Yazıtürk ise gazetecilere yaptığı açıklamada, dün hastanede SES üyesi olduğu söylenen kişiler tarafından kendilerinden izin alınmadan afiş asıldığını belirtti.

Afişlerin ahlaki değerlere saldırı içerdiğini ifade eden Yazıtürk, şunları kaydetti:

"Bu afişin Miraç Kandili gününde hastaneye asılmaya kalkılması ahlaki değerlerine nasıl saldırı yapıldığının göstergesidir. Hastane idaresinin müdahale etmesinden evvel, hastanemizde çalışan olarak görev yapan oğlum, geçerken afişe müdahale ediyor. Durum bana iletildiği zaman hastane idaresinden izin alınmadan hiçbir afişin hastaneye asılmayacağını kendilerine söyledik. Ben Müslüman kimliğine sahip bir insanım. Benim ahlaki ve insani değerlerime saldıran herkese yasal çerçevesinde hastane içerisinde izin vermem. Bana Miraç Kandili gününde lezbiyenlerin, geylerin, transseksüellerin afişini getirip hastaneye asacaklar ve ben buna sesiz kalacağım. Böyle bir şey olamaz. İslami kimliğimle ben tarafım

Medimagazin
Alt 05-05-2016, 10:47   #9
Kayıtsız Üye
Guest

Alıntı:
Kayıtsız Üye´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
SES üyesi bir grup, Balıklıgöl Devlet Hastanesi yemekhanesine astıkları, üzerinde "LGBTİ"yi tanımlayan ifadelerin bulunduğu afişlerin kaldırılmasını protesto etti

Sağlık ve Sosyal Hizmetler Emekçileri Sendikası (SES) Şanlıurfa Temsilciliği üyesi bir grup, Balıklıgöl Devlet Hastanesi yemekhanesine astıkları, üzerinde lezbiyen, gey, biseksüel, transgender ve interseks (LGBTİ) birliğini tanımlayan ifadelerin bulunduğu afişlerin kaldırılmasını protesto etti.

Hastane bahçesinde toplanan grup adına açıklama yapan SES üyesi Mehmet Cevher Öztürk, Balıklıgöl Devlet Hastanesinde son günlerde keyfi uygulamalar yapıldığını iddia etti.

Sendika üyeleri olarak hastanenin yemekhanesine astıkları afişin hastane yönetimi tarafından kaldırıldığını belirten Öztürk, "Sendikanın panosuna afişimizi astıktan sonra iki dakika sonra afişimiz çöp kutusunda gördük. Bunun kim tarafından yapıldığı sorduğumuzda hastanenin taşeron firmasında çalışan Balıklıgöl Devlet Hastanesi Başhekimi Şahin Yazıtürk'ün oğlu, Berat Yazıtürk 'ben yaptım' dedi. Sendik üyeleri olarak randevu talep etmemize rağmen Başhekim Yazıtürk keyfi olarak kabul etmedi. Başhekim ve oğlu hakkında sendik faaliyetlerin engellenmesi ve yetki aşımıyla ilgili suç duyurusunda bulunacağız." dedi.

Açıklamanın ardından sendika üyeleri, çıkarılan afişi panoya yeniden asmak istedi.

Bu sırada hastane çalışanlarıyla SES üyeleri arasında gerginlik yaşandı. Bazı hastane çalışanları, afişi yırtarak çöpe attı.

- "Afişin Miraç Kandilinde asılması ahlaki değerlere saldırıdır"

Balıklıgöl Devlet Hastanesi Başhekim Yazıtürk ise gazetecilere yaptığı açıklamada, dün hastanede SES üyesi olduğu söylenen kişiler tarafından kendilerinden izin alınmadan afiş asıldığını belirtti.

Afişlerin ahlaki değerlere saldırı içerdiğini ifade eden Yazıtürk, şunları kaydetti:

"Bu afişin Miraç Kandili gününde hastaneye asılmaya kalkılması ahlaki değerlerine nasıl saldırı yapıldığının göstergesidir. Hastane idaresinin müdahale etmesinden evvel, hastanemizde çalışan olarak görev yapan oğlum, geçerken afişe müdahale ediyor. Durum bana iletildiği zaman hastane idaresinden izin alınmadan hiçbir afişin hastaneye asılmayacağını kendilerine söyledik. Ben Müslüman kimliğine sahip bir insanım. Benim ahlaki ve insani değerlerime saldıran herkese yasal çerçevesinde hastane içerisinde izin vermem. Bana Miraç Kandili gününde lezbiyenlerin, geylerin, transseksüellerin afişini getirip hastaneye asacaklar ve ben buna sesiz kalacağım. Böyle bir şey olamaz. İslami kimliğimle ben tarafım

Medimagazin
tek işleri bu..
Alt 05-05-2016, 11:02   #10
Kayıtsız Üye
Guest

Türk Tabipler Birliği, PKK’nın ilaç vurgununa sus pus
Gezi olaylarında başrolde olan, terör örgütü PKK’nın arka bahçesi haline gelen Türk Tabipler Birliği, üzerine vazife olmayan her konuda görüş bildirirken, PKK’nın 250 milyon liralık ilaç vurgunu karşısında sus-pus oldu. Ne Türk Tabipler Birliği ne de Eczacılar Odası tek cümlelik kurumsal açıklama yayınlamadı.

Gündeme bomba gibi düşen sahte reçete vurgunu ile ilgili sağlık odalarının sessizliğe bürünmesi dikkat çekiyor. Gezi sürecinde çapulcuları tedavi için kamu hastanelerinden kaçırıldığı tespit edilen ilaçlarla ilgili yürütülen soruşturmanın ardından önceki gün bir skandal daha patlak vermiş, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talimatıyla başlatılan sahte reçete operasyonunda, devletin 250 milyon zarara uğratıldığı gerekçesiyle 32 ildeki aramalar kapsamında 100 kişi gözaltına alınmıştı. Politik konularda hiç gecikmeksizin bildiri yayınlayan, son olarak Meclis Başkanı İsmail Kahraman'ın yeni anayasa hakkındaki açıklamasına tepki gösteren Türk Tabipleri Birliği ile İstanbul Eczacı Odası gibi sağlıkçı kuruluşlar, kamuoyunu sarsan olayla ilgili hiçbir kurumsal açıklama yapmadı.

ÇIT ÇIKARMADILAR

Kanser ve hematoloji ilaçlarını terör örgütlerine gönderdiği belirlenen 90'ı doktor, hemşire ve eczacılardan oluşan toplam 100 şüphelinin gözaltına alındığı olayla ilgili Türk Tabipleri Birliği'nin internet sitesinden tek kelimelik dahi açıklama yapılmadı. Devleti 250 trilyonluk zarara uğratan vurgunla ilgili TTB gibi İstanbul Eczacı Odası da konu hakkında sessiz kalmayı tercih etti.

Sağlık personellerinin başrolünde olduğu skandal hakkında çıt çıkarmayan Türk Tabipleri Birliği ve İstanbul Eczacı Odası, yeni anayasa konusunda fikirlerini paylaşan Meclis Başkanı İsmail Kahraman'ı birer gün arayla hedef göstermişti.

Politik konularda ahkam kesen Türk Tabipleri Birliği, 27 Nisan'da "TBMM Başkanı Milletten Aldığı Görevi İade Etmelidir" başlığıyla yayınladığı kurumsal açıklamasında Başkan Kahraman'a tepki göstermişti. 28 Nisan'da ise İstanbul Eczacı Odası bir açıklama yayınlamış ve "Türkiye Laik Kalacak!" başlıklı metinle faaliyet gösterdikleri alanın dışına çıkmıştı. Devlet hastanelerinden ilaçların çalınarak Taksim'e ulaştırıldığı ve isyancıların bu yolla tedavi edildiği belirlenen Gezi sürecinde de aktif rol oynayan Türk Tabipleri Birliği, çapulculara müdahale eden güvenlik güçlerinin kimyasal silah kullandığı yalanını savunmuştu.

PKK VAHŞETİNİ PERDELEMEYE ÇALIŞTILAR

Türk Tabipleri Birliği, Diyarbakır'ın Kulp ilçesinde katledilen sağlık görevlisi Dr. Abdullah Biroğul hakkında yaptığı basın açıklamasında da PKK'nın isminin geçmesinden özenle kaçınmıştı. PKK'lı teröristlerin gerçekleştirdiği hain saldırı hakkında Meclis'i göreve davet eden TTB, PKK vahşetini perdelemeye çalışmıştı.

TTB ve İEO'nun görmezden geldiği İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talimatıyla başlatılan İstanbul merkezli sahte reçete operasyonunda 32 ilde toplam 266 adrese eş zamanlı baskın düzenlenmişti. Kanser ve hematoloji ilaçlarını PKK/PYD ve DAEŞ gibi terör örgütlerine gönderen 90'ı doktor, hemşire ve eczacıdan oluşan toplam 100 şüpheli gözaltına alınmıştı. Sahte reçeteli ilaçlarla şebekenin bugüne kadar devleti 250 milyon TL zarara uğrattığı belirtildi. Operasyonda ele geçen ilaçların özellikle İran, Irak ve Suriye'ye yasa dışı yollardan gönderildiği tespit edildi. İnsanı 2 ay gibi bir sürede canlı bombaya dönüştürebileceği belirtilen ve kişiyi sürekli halüsinasyon halinde yaşatan psikotrop türü ilaçların da el altından PKK'lı teröristlere teslim edildiği ortaya çıktı. Tıbbi kaynaklara göre, psikotrop maddeler, asıl olarak merkezi sinir sisteminde etkisini gösteren ve beynin işlevlerini değiştirerek algıda, ruh halinde, bilinçlilikte ve davranışta geçici değişikliklere neden olan kimyasallardan oluşuyor. (Yeni Akit)

Seçenekler
Stil