www.steTUSkop.com ; TIP ve TUS'un MERKEZi ! Doğruların TEK Adresi !

Geri git   www.steTUSkop.com ; TIP ve TUS'un MERKEZi ! Doğruların TEK Adresi ! > TUS (TIPTA UZMANLIK SINAVI) , Yan Dal Uzmanlık Sınavı (YDUS) ve USMLE PLATFORMU > TUS Güncel

2386 (0 Kayıtlı Ve 2386 Misafir Üye Bulunmaktadır.)
Anasayfa İletişim TUS Güncel TUS Dersaneleri TUS Hazırlık Yabancı Dil ve TUS Mecburi Hizmet YDUS Tus Rehberi DUS

Seçenekler Stil
Alt 10-31-2010, 19:06   #1
medihaber
Popüler Üye

Tecrübe Puanı: 384
medihaber is a jewel in the roughmedihaber is a jewel in the roughmedihaber is a jewel in the roughmedihaber is a jewel in the rough
Standart Tıpta Uzmanlık Sınavı Kontenjanları

Tıpta Uzmanlık Sınavı Kontenjanları
Tıpta Uzmanlık Sınavı (TUS) kontenjanları artan ve azalan branşların listesi geçen günlerde yayınlandı. Artışta acil tıp başı çekiyor. Dikkat edilirse de 2005 sonrası büyük bir sıçrama var. Nedeni belli. Eğitim ve araştırma hastanelerinde açılan kadrolar. Tıp fakülteleri acil tıp ana bilim dalları kadrolarını artıramazken, Bakanlık hastanelerinde sayı patlaması mevcut.
Amaç eğitim mi? İnandırıcı değil. Aile hekimliği sistemine geçilirken acil servislerden çıkacak olan pratisyen hekimlerin açığını kapatma planı. Geleceğe dönük planlama var mı? Bizim bildiğimiz yok, varsa da paylaşılmıyor.

Çoğu eğitim ve araştırma hastanesi acil tıp kliniklerinde eğitim halen koordinatör şeflerle yürütülüyor - başka bir branşı yönetecek koordinatör şef tanımının yönetmelikte olmamasına rağmen. Şef ve şef yardımcılığı sınavı ile bu kliniklerin bazılarına bir iki eğitmen alındı. Bazılarına başvuru olsa da açık kaldı. YÖK’ün yürüttüğü doçentlik sınavında 5 profesör karşısında sınava girip başarılı olanlar Sağlık Bakanlığının yürüttüğü sınavı geçemediler.
Tek teselli, bu aralar eğitim ve araştırma hastanelerine acil tıp uzmanlarının atanıyor olması. Kulakları çınlasın; 2005 yılında bu hastanelere ilk asistanların alınacağı zaman Sağlık Eğitim Genel Müdürünün “Altı ay içinde 5’er acil tıp uzmanı atayacağım” sözü 5 yıl sonra gerçekleşiyor.

Doç. Dr Cem OKTAY, Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Tıp Anabilimdalı Öğretim Üyesi
medihaber isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla

Tags
kontenjanları, tıpta uzmanlık sınavı

Seçenekler
Stil