www.steTUSkop.com ; TIP ve TUS'un MERKEZi ! Doğruların TEK Adresi !

Geri git   www.steTUSkop.com ; TIP ve TUS'un MERKEZi ! Doğruların TEK Adresi ! > TUS (TIPTA UZMANLIK SINAVI) , Yan Dal Uzmanlık Sınavı (YDUS) ve USMLE PLATFORMU > TUS Dersaneleri > Tusdata

6810 (0 Kayıtlı Ve 6810 Misafir Üye Bulunmaktadır.)
Anasayfa İletişim TUS Güncel TUS Dersaneleri TUS Hazırlık Yabancı Dil ve TUS Mecburi Hizmet YDUS Tus Rehberi DUS

Seçenekler Stil
Alt 04-17-2009, 21:40   #1
steTUSkop
Kurucu-Yönetici

steTUSkop - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tecrübe Puanı: 3
steTUSkop has a reputation beyond reputesteTUSkop has a reputation beyond reputesteTUSkop has a reputation beyond reputesteTUSkop has a reputation beyond reputesteTUSkop has a reputation beyond reputesteTUSkop has a reputation beyond reputesteTUSkop has a reputation beyond reputesteTUSkop has a reputation beyond reputesteTUSkop has a reputation beyond reputesteTUSkop has a reputation beyond reputesteTUSkop has a reputation beyond repute
Standart Tumer'den ÖSYM ve tusdataya!!

KAMUOYU AÇIKLAMASI

Kurulduğu 1974 yılından beri yasal dayanaklar çerçevesinde değişen, büyüyen ve zor çalışma şartlarına rağmen gelişmeye devam eden Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) günümüz Türkiye’sinin, alanındaki en güvenilir kurumudur.
ÖSYM Kurumu, doğrudan yükseköğretime bağlı bir kuruluştur. ÖSYM Başkanı, YÖK Başkanı tarafından atanır. Yürütme Kurulu, beş üyeden oluşur. Üyeler, ÖSYM Başkanının önereceği on aday arasından YÖK Başkanı tarafından seçilerek üç yıl için atanır.
Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi, yükseköğretim kurumlarının isteği üzerine yükseköğretim kurumlarına anket, doçentlik sınavları dahil her düzeyde sınav ve değerlendirme ile öğrenci kayıt işlemlerini ve Yükseköğretim Kurulunca verilecek diğer işleri yapar.
(ÖSS) (YDS) (YÖS) (DGS) (YÇS) (ALES) (ÜDS) (KPDS) (TUS) (ALS) (KBYS) (TCS) (KPSS) … ÖSYM’nin organizasyonunu gerçekleştirdiği sınavlardan sadece bazılarıdır ve tüm bu sorumlulukları sadece toplam 8 müdürlüğü vasıtasıyla gerçekleştirmektedir.
ÖSYM Sınav Hizmetleri Müdürlüğü ise, öğrenci seçme ve yerleştirme işleri için adayların başvurma işlemlerini, sınav organizasyon ve uygulama hizmetlerini yürütür.
Gelelim Tıpta Uzmanlık Sınavı konusuna. Ortadaki yasal durum ve fiili gerçeklik bu kadar net, açık ve bundan ibaret iken; “TUS sorularını hazırlayan, soru dağılımlarını belirleyen, referans kitapları seçen, hangi soruların sorulacağına karar veren, itiraz dilekçelerini bilimsel yönden sonuçlandıran sadece ÖSYM’dir ve sorularla ilgili tüm sorumluluk sadece bu merkezdedir” gibi bir algının ne kadar sağlıksız bir düşünceden ortaya çıktığı da bu nedenle aşikârdır.
Başvurma, dal tercihleri, uygulanacak sınavlar ile değerlendirme ve seçme esasları her sınav döneminde ÖSYM’ce hazırlanır ve Yükseköğretim Kurulu onayından sonra yürürlüğe konan sınav kılavuzunda ayrıntılı olarak belirtilir.
ÖSYM hangi ilacın günümüzde kullanıldığını takip eden, hangi tıp sorusunun çok zor ya da hangisinin kolay olduğuna tek başına karar veren bir mercii de asla değildir zaten böyle de bir iddiasını olmasını ve böyle bir sorumluluğu da tek başına almasını beklemek büyük haksızlıktır. Bunun yanı sıra, tabi ki “sınavın resmi sorumlusu olan ÖSYM” bu sorumluluğunu umursamaz bir görüntü de zaten çizmemektedir.
Elbette ki; sınava hazırlanan her hekim, daha kaliteli, daha ölçücü, daha güvenilir, tartışmaya mahal vermeyen, çok uç ya da anlamsız olmayan, güncel ve eğitim müfredatlarıyla paralel sorulardan oluşan bir sınavı bekler, talep eder ve en önemlisi tartışılmaz emeğinin karşılığında bunu hak eder.
Biz de, Tumer Eğitim Kurumları olarak 12 yıldır aynı temenni, talep ve beklentilerimizi yasal çerçevede tüm ilgililerle paylaşmaya devam ettik ve etmeye de devam etmekteyiz. Daha ölçücü, daha sağlıklı, daha özenli ve daha az tartışmalı sınavlar için çaba gösterilmesi gerektiğini, konuyla ilgili herkes de dile getirmeye devam etmektedir.
Sadece Türkiye’de değil başka gelişmiş birçok ülkede de benzerleri gerçekleştirilen uzmanlık sınavları bulunmaktadır ve hemen hepsinde de benzer birçok problem yaşanmaktadır. Konunun Tıp Bilimi gibi derya deniz bir bilim olmasından tutun da, her gün değişen literatür bilgilerine kadar bir çok husus bu durumu doğal olarak daha da zorlaştırmaktadır.
Hatta hepimizin bildiği gibi eski yıllarda sorulan bazı soruların doğru olan cevapları bile bugün artık doğru kabul edilmeyebilmektedir. Ancak tıp fakültesi mezunu her hekimin de farkında olduğu gibi; ilk defa Eylül 1987 tarihinde yapılan TUS ile günümüz sınavları arasında abartısız dağlar kadar farklar bulunmaktadır. Bu farklar hem sorulardaki kaliteye hem tartışmalı soru sayısındaki adedin azalmasına hem de soruların ölçücülüğüne kadar yansımış olan bir farklılıktır. Yani hem ÖSYM, hem sınava soru gönderen değerli öğretim üyeleri hem de Tıpta Uzmanlık Kurulu ve ilgili tüm merciiler çok ciddi gelişmeler ve ilerlemeler kaydederek bunu sağlamışlardır.
Diğer bir gerçeklik ise sınavın bir seçme değil eleme sınavı olduğu gerçeğidir. Bu bir baraj sınavı değildir. Yaklaşık 14.000 hekimin katıldığı ancak ortalama 2500–3000 civarında bir kadronun açılabildiği bir sınavdan bahsettiğimizi de asla unutmamalıyız. Sorular kolay ya da zor her aday için aynıdır ve kimseye ayrıcalık yapılmamaktadır.
TUS ve sonrası uygulamalar ile ilgili tartışılması gereken o kadar çok husus vardır ki; hatalı olduğu düşünülen birkaç soru, onca problemin yanında belki de en son düzeltilmesi beklenen konudur.
Öyle ki; sınavın sadece Ankara’da yapılması ve tüm Türkiye’den yaklaşık 14.000 hekimin hafta sonu mecburen Ankara’ya gelmek zorunda olması, yabancı dil sınavından geçme zorunluluğu, KPDS veya ÜDS’den başarılı olsanız bile bu sınava yine de girme zorunluluğunun olması, sadece 200 adet soru ile 6 yıllık Tıp eğitiminin sorgulanması, 14 tercihten fazla kadro tercih edilememesi ve bunun bile Üniversite ve Sağlık Bakanlığı kadroları diye ikiye ayrılıp birinden en fazla 8 tercih yapılabilmesi, sınav sonrası hem puanların hem de yerleştirmelerin çok geç açıklanması, ihtisas sürelerindeki paralelsizlik, yılda 2 kez yapılan sınavın tarihleri arasındaki sürenin uyumsuzluğu ve daha birçok benzerleri gibi düzenlenmesi ve yenilenmesi gereken onlarca konu, sorunlar masasında sıralarının gelmelerini beklemektedirler.
Yükseköğretim Kurulu’nu, Sağlık Bakanlığı’nı, Tıpta Uzmanlık Kurulu’nu hatta Türk Tabipler Birliği’ni bile ilgilendiren, Tıpta Uzmanlık Sınavı’na yönelik her türlü eleştiri için, sadece ÖSYM’yi sorumlu tutmak da işte ancak bu kadar adilane olacaktır.
Bugün kamuoyunda yaratılmış olan durum ise maalesef ki vahim bir haldedir. Sınava katılan adayların dışında hiç kimsenin haddi, hakkı ve yasal dayanağı olmamasına rağmen; bazı kendini bilmez kimselerin iddia ettiği gibi ortada bir Saygısızlık – Sorumsuzluk – Hukuksuzluk ya da Görevi İhmal durumu varsa bile bunu çözümleyecek olan kanunlardır, yasalardır ve hukuksal düzenlemelerdir. Her türlü olası benzer durumda tüm hukuk yolları açıktır. Özel ve genel tüm talep ve itiraz dilekçeleri de bilindiği gibi zaten yetkililerce değerlendirilmektedir.
Türkiye’nin en elit ve değerli camiasının içerisine bile günümüzde moda olan mazlum edebiyatını kullanarak yerleşip ve bundan nemalanmaya çalışılmasını, hiç tanımadıkları insanların dürüstlüklerinin ve ekmeklerinin helal ya da haram olmasını bile internet sitelerinde kaleme almaya kadar fütursuzca suçlamalar yapılmasını, beddualar ve vicdanen ezilmeler gibi kelimelerle zaten bu konuda hassas olan hekimlerin provoke edilmeye çalışılmasını, 35 yıllık bir resmi kurum olan ÖSYM ve çalışanlarının bu kadar dayanaksız olarak bir de üstüne üstlük tehdit edilmesini,
Bir “eğitim kurumu” olarak KINIYORUZ.
Ülkemizin en değerli camiası olan hekim camiasının konuyu sağduyuyla değerlendireceğine duyduğumuz güvenin yanı sıra resmi bir kurum olan ÖSYM’nin de, kendisine yapılan bu ithamlara karşı, yasal çerçevede hakkını arayacağını ve üzerine düşen görevi yerine getireceğine inanıyoruz.
ASLA UNUTULMAMALIDIR Kİ; Türkiye’deki tüm hekimler, yaşadıkları sıkıntılarını, uğradıkları haksızlıkları, beklentilerini, taleplerini, temennilerini, dilek ve şikâyetlerini dile getirebilecek ve haklarının takipçisi olacak kadar olgun, donanımlı ve yüksek zekâya sahip bireylerdir. Atamızın “Beni Türk Hekimlerine Emanet Ediniz” sözündeki samimiyet dolu gerçeklik hala geçerliliğini korumaktadır.
Türk hekimlerinin eskiden olduğu gibi bugün de; düzeysiz, hadsiz ve kendini bilmez söylemlerle çığırtkanlık yapan ve kendi kendini “hak arayıcı baş” ilan eden kimliklere, çok şükür ki, henüz ihtiyacı yoktur!!!

TUMER EĞİTİM KURUMLARI
steTUSkop isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla

Alt 04-17-2009, 21:46   #2
steTUSkop
Kurucu-Yönetici

steTUSkop - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tecrübe Puanı: 3
steTUSkop has a reputation beyond reputesteTUSkop has a reputation beyond reputesteTUSkop has a reputation beyond reputesteTUSkop has a reputation beyond reputesteTUSkop has a reputation beyond reputesteTUSkop has a reputation beyond reputesteTUSkop has a reputation beyond reputesteTUSkop has a reputation beyond reputesteTUSkop has a reputation beyond reputesteTUSkop has a reputation beyond reputesteTUSkop has a reputation beyond repute

hemfikir olduğum noktalar mevcut doğrusu...ama şu da var ki yıllardır süregelen tus sınavındaki iptal tartışmalı vs gibi hazırlanan sorular itirazsız da kalmamalı ...
tumerin ithafta bulunduğu tusdata bu işi çok magazinsel boyutlarda yaptığı için sanırım böyle bir açıklama ihtiyacı hissedilmiş
steTUSkop isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 04-18-2009, 02:25   #3
funny
Aktif Üye

Tecrübe Puanı: 0
funny is on a distinguished road

3 Kuruma ve bir kişiye kızıyorum.
1.Tusdataya kızıyorum çünkü uslübunu hiç beğenmiyorum.İstediklerimizi elde etmek için bu tarz bir çıkış bence kendi seviyemizi de düşürür.Tusdata ekibinin (birkaç hoca hariç) amaçlarının popülarite ve bunun getirisi dışında hiç birşey olmadığına inanıyorum.
2.Tumere kızıyorum çünkü yalaka tavrıyla hedef saptırmaya çalışıyor.
3.ÖSYM ye kızıyorum çünkü her sınavda aynı hatalarını tekrarlıyor.
4.Son olarak kendime kızıyorum çünkü hala bu sınavı kazanamadım.
funny isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 04-18-2009, 21:42   #4
piyanosaksafon
Popüler Üye

Tecrübe Puanı: 383
piyanosaksafon will become famous soon enough

kızma hocam,bu ülkede herşey olağan,sen işine bak
Alt 05-07-2010, 16:34   #5
buju
Normal Üye

Tecrübe Puanı: 0
buju is on a distinguished road