www.steTUSkop.com ; TIP ve TUS'un MERKEZi ! Doğruların TEK Adresi !

Geri git   www.steTUSkop.com ; TIP ve TUS'un MERKEZi ! Doğruların TEK Adresi ! > PARAMEDİKAL DÜNYA > Sosyal Hayatımız > Siyaset / Politika

16282 (0 Kayıtlı Ve 16282 Misafir Üye Bulunmaktadır.)
Anasayfa İletişim TUS Güncel TUS Dersaneleri TUS Hazırlık Yabancı Dil ve TUS Mecburi Hizmet YDUS Tus Rehberi DUS

Seçenekler Stil
Alt 10-04-2016, 07:11   #1
berkcan
Popüler Üye

Tecrübe Puanı: 0
berkcan is on a distinguished road
Standart Arşivlemesem Olmazdı

Arşivlemesem Olmazdı
berkcan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla

Alt 10-04-2016, 07:12   #2
Kayıtsız Üye
Guest

Alıntı:
HukukSimit´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Geç kalma falan yok, zararın neresinden dönersen kardır. Bundan 7-8 kadar yıl önceydi. 5-6 defa girdiğim ÜDS lerden 50-60 arası alıp duruyordum. Meşhur bir TUS dersanesinin Meşhur bir sahibi -ki iyi İngilizce bilmesi ile de tanınır- yerime ÜDS ye girebileceğini söyledi. "Sen de sarışın gözlüklüsün ben de, kimse anlamaz bile, ben böyle çok kişiye ÜDS-KPDS kazandırttım" dedi. Tabi teklifini "bütün akademik hayatımı b.k çukurunun üzerine bina edemem" diyerek reddettim. 1-2 sınav daha sürünüp kendim 71'imi aldım. Eğer yakalanırsa "sevgili JOKER abimin" aleyhine tanıklık ederim.
Allah islah etsin, bir adamın her işi mi YAMUK olur ya?
Alıntı:
tususev´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Çalınmış yıllar! - Yavuz Selim DEMİRAĞ
ÇALINMIŞ YILLAR! Yavuz Selim DEMİRAĞ

Elimizde düzgün çıkarılmış bilanço olmadığı için muhasebesini yapmadan kolayca harcıyoruz yılları. Umut ve güzellikler temennilerimize rağmen gelen her yıl geçen seneler gün be gün aratıyor. Gün itibarı ile geride bıraktığımız 2015'i yaşarken 2014'ü ve öncesini aradığımız gibi korkarım 2016'da da 2015'in acı dolu günlerini arayacağız. Hem de bir kaçını değil 10-15 yıl öncesine özlem duyacağımız aşikâr. Kim bilir tarihin karanlık labirentleri arasında "Yitik Yıllar" olarak arayacağımız her biri 365 gün 6 saat sürmüş 5 bin küsur gün için "hükümsüzdür" kaydının düşülmesini talep edeceğiz. Diğer taraftan "Çalınmış Yıllar" yüzünden umutlarını, istikballerini yitiren yüz binlerce gencin "ahı" yankılanacak arş-ı alaya...

Her haliyle "organize çete" olduğu kanıtlandığı halde Askeri Okullar Sınavları, KPSS, Kurmay Akademisi Sınavları, ÖYS, ALS buz dağının görünen kısmı. Bu ülkede son 13-14 yıl yapılan tüm sınavların yok hükmünde sayılarak, soruları çalanlar, dağıtanlar, hak etmediği halde bu sınavlarda en fazla puan alarak işe girenler, terfi edenler birer birer tespit edilip, kamuoyuna ilan edilmediği sürece kaybolan yılların geri getirilemeyeceği gibi vicdanlar kanamaya devam edecektir.

"Soruşturuluyormuş" gibi yapıldığına en başından beri inanmadığımı defalarca yazdım. Alın size son bomba! Kısa adı TUS olan Tıpta Uzmanlık Sınavları... Çalınan sınav sorularının peşinde olduğunu iddia eden AKP hükümeti aslında nelerin olup bittiğini bal gibi biliyor. Zira hırsızlık çetesine yıllarca göz yumdular. Ne de olsa oğulları, kızları, gelinleri, damatları, torunları o sorular yüzü suyu hürmetine iyi puan alıp sözde "torpilsiz" sözde "hak ederek" okullara, işlere, makamlara yerleştiler. Tıp camiası farklıdır. TUS'u mercek altına alanlar neredeyse 50 yıldır hangi fakültenin öğrencilerinin hangi derecelere girdiğini iyi bilir. O halde başta 2014 TUS'unu inceleyin. Son yıllardaki TUS'u mercek altına alın. Hangi üniversitelerin birden bire öne çıktığını belki anlarsınız. Bu yazdıklarımın adına "suç duyurusu" mu denir yoksa "durum tespiti" mi bilmem. Bu ülkede Zekeriya Öz ve benzeri çakmalar yerine gerçekten, Mustafa Kemal'in "Cumhuriyet Savcıları" var. Titiz bir çalışma ile bütün bu sınav hırsızlıklarının faillerini tek tek tespit ederek, yargı önüne çıkarabilecek yürekli savcılar, kaybolan yılları geri getiremeseler bile vicdanları rahatlatabilirler. 2016 yılından öncelikli beklentim bu.
http://www.yenicaggazetesi.com.tr/mo...ar-36762yy.htm

T B M M
Tutanak Hizmetleri Başkanlığı
https://www.tbmm.gov.tr/develop/owa/...TutanakId=1744

YAVUZ SELİM DEMİRAĞ – Bakın, benim bu kitapta yazdığım bir fizik
profesörü; kaldı ki Amerika’da füze yakıtlarıyla ilgili bir tezi olan bir profesör
bana şunu söyledi. Bir ortamda dediler ki: “Zaman gazetesine Etyen
Mahçupyan gibi bir Ermeni Hristiyan niye yazıyor?” “Hop, o çoktan hidayete
erdi, otuz yıldır, yirmi yıldır hidayete erdi ama efendimiz ona ‘Sen uluslararası
platformda böyle kal.’ dediği için yapmıyor.” Bunu söyleyen bir profesör yani
iradesini teslim etmiş, tabiri caizse hipnoz seansına u ğramış. David
Copperfield diye bir adam var illüzyonist, aynı anda 600 kişiyi falan hipnoz
ediyor ya. Ben bu işin bilimsel olarak da peşine düşmek istiyorum. Onlar
televizyonlarıyla, iki üç tane kanalları vardı ya, yok bilmem ne yapıyorlar.
Nasıl hipnoz ediliyor? Yani profesör olmuş adam ama sonra neyi anladık:
Bunların profesörlük tezleri, doktora tezleri falan hep çalıntı çıktı, çalıntı çıktı.
Ama yine ben son on beş yılda YÖK’te ve bu akademisyenlik sınavlarının da
mercek altına alınmasını istiyorum zira bakın, TUS sınavı dediğimiz tıpta
uzmanlık sınavları vardı -burada doktor olan var; Sayın Şeker- en zor
sınavdır ve Türkiye’mizin, cumhuriyetimizin tarihinde bu sınavları birincilikle
kazanan, dereceye giren üniversiteler bellidir; Çapa’dır Cerrahpaşa’dır
Hacettepe’dir. Son yıllarına bir bakın, FET֒nün üniversitelerinden, işte o
malum üniversitelerden mezun olanlar var. Aslında o kadar geniş ki, bunları
yakalayabilmek için çok uğraşmamız lazım, çok uğraşmamız lazım.
BAŞKAN - Teşekkür ediyorum.

Alıntı:
musdr´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
ÖSYM Başkanı Ali Demir’in Çifte Standartları

Son dönemde, üzülerek belirteyim ki, Ösym başkanı prof dr ali demir in benzer olaylara tarafsız objektif yaklaşmıyor, ideolojik çerçeveden bakaraktan basın açıklamaları yapıyor gibi.
Misal,
*Fatih Altaylı’nın Habertürk gazetesindeki bir başyazısına, Takvim, Vatan, Cumhuriyet Gazetelerinde çıkan gerçek olduğu şüpheli haberlere ÖSYM anında basın açıklaması ile yanıt verdi. ösym açıklaması aşağıda
* KPDS ile alakalı bir internet sitesindeki habere anında hem de resmi açıklama dili dışına çıkarak mahalle ağzıyla ÖSYM basın açıklaması yaparak yanıt verdi. ösym açıklaması aşağıda
*TUS sınavına gelince sus-pus oluyor bir yığın iddia var doğru mu manüplasyon mu

ÖSYM nin büyük hainliği..
ÖSYM'den Bilgi Sızması- Moderatörler
FLAŞ. Türkiye'nin en ileri görüşlü doktoru
Yöneticinin imanı.. ÖSYM, Hak Arama, Organize guruplar
Drasc ÖSYM başkanına meydan okuyor
Tüm Hekimler Adına ÖSYM Başkanına
Bir ÖSYM provakatör prototipi olarak kemalkemal...
Dr Tus sitesindeki nöbetçi silgi provakatörü ve tesadüfler zinciri
Pis kokular gelen tuvalet dosyası ve tesadüfler zinciri
Dr TUS ta nöbetçi kaloriferci ve tesadüfler zinciri-3
Dr Tus sitesindeki Erikli su provakatörü ve tesadüfler zinciri-2
ÖSYM Başkanına sesleniyorum, plansız hareket ediyorsun

Yancaksın Ali Demir- Mustafa'nın Canbaza bak oyunu
Konuyla ilgili vatandaşın iyiniyetini anlamayan gerikafalılar
Olmazboletus örneği
Ateşli meslektaş
Silgin Silmiyor İşte ÖSYM!!!
Atma Recep...

TUS provakatörü şimdi ne iş yapıyor? Magazin

Bu konuda bilgi kirliliğini önlemek için araştırma yapıp doğruyu kamuoyuna sunmanız gerekmezmi..

Arkadaşlarımızın mağduriyeti konusunda bir açıklama yapınız. bunca emeklerine yazık değil mi?

Misal, bu arkadaşların sınav kağıdıyla neden oynadınız. 25 neti eksik geldi. yazık değil mi.

hain ösym kağıda müdahale etmiş

saadetdr ye 4 tane yanlış eklemiş hain ösym

hain ösym tucker in boşlarını doldurmuş

hain ösym bazılarına 20 net düşük bazılarına 15 net fazla vermiş

kemalkemalin 10 net ieksik geldi bir arkadaşının 15 neti eksik

Neden buz gibi salonlarda sınava soktunuz hani her aday eşit şartlarda yarışacaktı

Sizden bu konuda açıklama bekliyoruz neden bu kişilerin sınav kağıdına müdahale ettiniz. ÖSYM ye yakışıyor mu?

ÖSYM, adayın dil puanının silinmiş olduğu iddiasını belgelerle yalanladı

BASIN AÇIKLAMASI
(29 Kasım 2011)
İnternet’te bazı forum sayfalarında ve belli bir kesim tarafından kamu kuruluşlarına ve yetkililerine gönderilen elektronik iletilerde 2011-KPDS Sonbahar Dönemi İngilizce Sınavı sorularının bazılarının yanlış olduğu ve soruların iptal edilmesi gerektiği iddia edilmektedir. Belli bir grup tarafından özellikle yapılan bu yönlendirmeler üzerine aşağıdaki açıklamanın yapılması gereği duyulmuştur:
Söz konusu sınavda 37., 52., 64., 68., ve 71. soruların hatalı olduğu, soruların iptal edilmesi ya da doğru cevap seçeneğinin değiştirilmesi gerektiği savı basına ve kamuoyuna pompalanmaya çalışılmaktadır. Ancak soruların hatalı olduğuna dair iddia ortaya koyanlar, kamu kuruluşlarına mail atanlar sınava girmiş adaylar bile değildir.
Diğer sorular yanında 37., 52., 64., 68., ve 71. sorular tekrar alanda uzman bilimsel bir heyet tarafından incelenmiş, sorularda herhangi bir hata bulunamamıştır. Adayların bu türden asılsız iddialara itibar etmemesini önemle rica ederiz.
Kamuoyuna ve basına saygıyla duyurulur.

ÖSYM BAŞKANLIĞI

BASIN AÇIKLAMASI
(28 Kasım 2011)

23 Ağustos 2011 tarihli Vatan Gazetesi’nde, bir adayın 473 olan dil puanı ile tercihlerini yaptığı, ancak hiçbir tercihine yerleşemediği, ilgili adayın dil puanının ÖSYM tarfından silindiği iddia edilmekteydi.
O tarihte yaptığımız basın açıklamasında söz konusu adayın YABANCI DİL SINAVINA GİRME TALEBİNDE BİLE BULUNMADIĞI dolayısıyla gimediği bir sınavın puanının olmasının da mümkün olamayacağı belirtilmişti.
Yaptığımız basın açıklamasında adaya ilişkin sınav başvuru ve sonuç bilgileri belgeleriyle birlikte sunulmuş adayın basınla paylaştığı belgenin orijinal olmadığı ifade edilmişti.
ÖSYM tarafından ceşitli tarihlerde yapılan basın açıklamalarında bundan sonra yapılan yalan haberler karşısında ÖSYM Başkanlığının hakkını hukuki zeminde arayacağı belirtilmiştir. Aşağıdaki linkte Vatan Gazetesinin söz konusu haberle ilgili 27 Kasım 2011 günü yayınladığı tekzip metnini okuyabilirsiniz.
Tekzip ettiğimiz haber o tarihlerde çeşitli gazete ve internet sitelerine de konu olduğu ve alıntılandığı için bu açıklama basının ve kamuoyunun bilgisine sunulur.

ÖSYM BAŞKANLIĞI

BASIN AÇIKLAMASI

(16 Kasım 2011)

10.08.2011 tarihinde Hürriyet Gazetesi’nde, “Sınav Biter Skandal Bitmez” başlığı ile direkt kurumumuzu suçlayan bir habere yer verilmiş, haberde LYS’ye giren 4 adayın Tercih Formlarında değişiklik yapıldığı ve adayların bu nedenle ÖSYM hakkında suç duyurusunda bulunduğu iddia edilmişti.
ÖSYM tarafından o gün yayımlanan BASIN AÇIKLAMASI’nda bundan sonra yapılan yalan haberler karşısında kayıtsız kalınmayacağı, ÖSYM Başkanlığının hakkını hukuki zeminde arayacağı belirtilmişti.
Aşağıdaki linkte Hürriyet gazetesinin söz konusu haberle ilgili bugün yayınladığı tekzip metni basının ve kamuoyunun bilgisine sunulur.

ÖSYM BAŞKANLIĞI

BASIN AÇIKLAMASI

(10 Kasım 2011)

Habertürk Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fatih Altaylı bugünkü köşe yazısında kurumumuzu hedef alan bir yazıya yer vermiştir. İlgili yazıda Altaylı, ÖSYM’yi bir üniversitenin olmayan bir bölümüne öğrenci almakla suçlamış, pek çok öğrencinin aslında ‘olmayan’ bir bölümü kazandığını savunmuştur.
Ancak Fatih Altaylı’nın yazısına konu ettiği haberle ilgili olarak 19.10.2011 tarihinde web sayfamızda bir basın açıklamasına yer verilmiş, o tarihte Cumhuriyet Gazetesi’ndeyer alan ve çeşitli internet sitelerinin de alıntı yaptığı haberin gerçeği yansıtmadığı izah edilmiştir.
Haberde, ÖSYM’nin Ek Yerleştirme Kılavuzu'na Ankara Üniversitesi'ndeki "Tıbbi Görüntüleme Sistemleri Teknolojileri" bölümünün adını "Tıbbi Görüntüleme Teknikleri" olarak yanlış yazdığı söylenmekte, hatanın, radyoloji teknisyeni olmayı hayal eden öğrencileri mağdur ettiği iddia edilmekteydi.
Ancak Kurumumuz kılavuzu hazırlarken Yüksek Öğretim Kurulu’nun (YÖK) daha önce tarafımıza bildirdiği ‘Meslek Yüksek Okulu Yeni Program Adları’na göre hareket etmiştir. Söz konusu belgede Tıbbi Hizmetler ve Teknikler alanında ilgili bölüm Tıbbi Görüntüleme Teknikleri olarak yer almaktadır. Ayrıca, 26 Eylül 2011 tarihinde web sayfamızdan yayınladığımız 2011-ÖSYS Ek Yerleştirme: Başvurularmetninde şu ifadeler yer almıştır:
‘Kılavuz ön bilgi amacıyla yayımlanacaktır. Tercih işlemlerinin başlayacağı 3 Ekim 2011 tarihine kadar zorunlu hallerde Kılavuzda değişiklik yapılabilecektir’ Üniversitelerin, adayların ve kamuoyunun bilgisine 29 Eylül’de açılan kılavuzla ilgili 3 Ekim 2011’e kadar ilgili üniversiteden bölüm adının hatalı olduğuna dair herhangi bir geri dönüş olmamıştır. Dolayısıyla ÖSYM’nin konuyla ilgili herhangi bir hatası söz konusu değildir. Bununla birlikte her hatayı ÖSYM’ye mal etme girişimini ve anlayışını da şiddetle kınıyoruz.
Basının ve kamuoyunun bilgisine sunulur.

ÖSYM BAŞKANLIĞI

BASIN AÇIKLAMASI

(27 Ekim 2011)
Cumhuriyet Gazetesi’nde ‘Ortaokuldan terkti, ÖSYM Üniversiteli yaptı’ başlığı ile yer alan haberle ilgili olarak aşağıdaki açıklama yapılmıştır;
Haberde ÖSYM’nin, ortaokuldan sonra okumayan Erdem Adıgözel adlı bir vatandaşa tebligat gönderdiği, tebligatla adayı 17-27 Ekim tarihleri arasında Anadolu Üniversitesi’ne kayıt yaptırmaya çağırdığı iddia edilmekte, hatta ÖSYM’nin adı geçen şahsı ‘Öncelikle sizi kutlar, başarınızın devamını dileriz’ şeklinde bir metinle tebrik ettiği söylenmektedir.
Ancak bu haber yalan ve iftiradan öte hiçbir anlam taşımamaktadır. ÖSYM’nin ortaokuldan terk bir adaya üniversite kayıtları için gönderdiği herhangi bir evrak kesinlikle söz konusu değildir. Bunun da ötesinde aday 2011 YGS’ye girmiştir ve Zonguldak İmam Hatip Lisesi mezunudur. Aday Diploma Tarihi 02.07.2011, Diploma Numarası ise 2830’dur.
Haberle ilgili hukuki süreç tarafımızdan başlatılmış olup, iddia sahiplerini iddialarını ispatlamaya davet ediyoruz.
Kamuoyunun ve basının bilgisine sunulur.

ÖSYM BAŞKANLIĞI

BASIN AÇIKLAMASI

(19 Ekim 2011)

Cumhuriyet Gazetesi’nde ‘Skandalın Adı ÖSYM’ başlığı ile yer alan ve çeşitli internet sitelerinin de alıntı yaptığı haberle ilgili olarak aşağıdaki açıklama yapılmıştır;

Haberde, ÖSYM’nin Ek Yerleştirme Kılavuzu'na Ankara Üniversitesi'ndeki "Tıbbi Görüntüleme Sistemleri Teknolojileri" bölümünün adını "Tıbbi Görüntüleme Teknikleri" olarak yanlış yazdığı söylenmekte, hatanın, radyoloji teknisyeni olmayı hayal eden öğrencileri mağdur ettiği iddia edilmektedir.

Ancak Kurumumuz Yüksek Öğretim Kurulu’nun (YÖK) daha önce tarafımıza bildirdiği ‘Meslek Yüksek Okulu Yeni Program Adları’na göre hareket etmiştir. Söz konusu belgede Tıbbi Hizmetler ve Teknikler alanında ilgili bölüm Tıbbi Görüntüleme Teknikleri olarak yer almaktadır.

Ayrıca, 26 Eylül 2011 tarihinde internet sayfamızdan yayınladığımız 2011-ÖSYS Ek Yerleştirme: Başvurular metninde şu ifadeler yer almıştır:‘Kılavuz ön bilgi amacıyla yayımlanacaktır. Tercih işlemlerinin başlayacağı 3 Ekim 2011 tarihine kadar zorunlu hallerde Kılavuzda değişiklik yapılabilecektir’.Üniversitelerin, adayların ve kamuoyunun bilgisine açılan kılavuzla ilgili o tarihten 3 Ekim 2011’e kadar haberde adı geçen üniversiteden bölüm adının hatalı olduğuna dair ne bir bilgi gelmiş ne de daha sonra tarafımızdan konuyla ilgili randevu talebinde bulunulmuştur.

Dolayısıyla ÖSYM’nin konuyla ilgili herhangi bir hatası söz konusu değildir.

Bununla birlikte her hatayı ÖSYM’ye mal etme girişimini de şiddetle kınıyoruz.

Basının ve kamuoyunun bilgisine sunulur.

ÖSYM BAŞKANLIĞI

BASIN AÇIKLAMASI

(18 Ekim 2011)

Takvim Gazetesi’nin ‘İcralık Sınav’ başlığı ile kamuoyuna duyurduğu haberle ilgili olarak aşağıdaki açıklama yapılmıştır:

Haberde, ‘Adalet Bakanlığı’nın açıkta bulunan 300 İcra Müdürü ile Müdür Yardımcılığı için 1 Ekim'de yurt genelinde bir sınav yaptığı, ÖSYM tarafından düzenlenen sınavda sonuçların açıklanmasıyla birlikte sınava giren yüzlerce adayın hayallerinin suya düştüğü, sınava katılan 2 bin 671 aday arasından bin 814'ünün sonuçlara itiraz ettiği’ ifade edilmektedir.

Ancak söz konusu sınava bugüne kadar itiraz eden aday sayısı haberde belirtildiği gibi 1814 değil sadece ve sadece 4’tür. Başkanlığımızdan teyit alınmaksızın, kulaktan dolma bilgilere dayanarak yapılan bu haber sınava giren adayları gereksiz yere huzursuz kılmış, kurumumuzu haksız yere yıpratmıştır.

Haberle ilgili yasal hakkımızı saklı tuttuğumuzu belirtir, yukarıdaki bilgiyi sınava giren adayların ve basın yayın kuruluşlarının bilgisine sunarız.

ÖSYM BAŞKANLIĞI

BASIN AÇIKLAMASI

(29 Eylül 2011)

Bazı internet sitelerinde ve basında 'ÖSYM'nin hatası bir yılına mal oldu' başlığıyla çeşitli haberler yapıldığı görülmüştür. Haberlerde, bir adayın sonuç belgesinde yanlış kayıt tarihi yazıldığı için kazandığı halde Anadolu Üniversitesi, Açıköğretim Fakültesi'ne kayıt yaptıramadığı iddia edilmektedir.

Ancak, kayıt tarihlerini ÖSYM kendisi belirlememekte, üniversitelerin doğrudan ÖSYM'nin sistemine girdiği tarihler sonuç belgesine basılmaktadır. Dolayısıyla haberlerde iddia edildiği gibi kurumumuzun bir hatası söz konusu değildir.
Ayrıca, Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültelerine yerleşen ve kayıt yaptıramayan adayların kayıtlarını 17-27 Ekim 2011 tarihleri arasında yapma kararı almıştır. İlgili öğrencilere konuyla ilgili açıklamayı Açık Öğretim Fakültesi yapacaktır.

Kamuoyu ve basına duyurulur.

ÖSYM BAŞKANLIĞI

BASIN AÇIKLAMASI

(13.09.2011)

Basında İhlas Haber Ajansı kaynaklı olarak yer alan ‘Sınav Mağduru: ÖSYM, kural hatası yaptı’ başlıklı haberde, Gaziantep MYO Elektronik Teknolojisi (İÖ) bölümünden mezun olarak 2011-DGS’ye başvuran bir adayın Ön Lisans Başarı Puanı (ÖBP) hesabında hata yapıldığı, bu nedenle adayın istediği bölüme yerleşemediği iddia edilmektedir.
Söz konusu adayın mezun olduğu, Gaziantep MYO Elektronik Teknolojisi (İÖ) bölümünden 2011 yılında 5 öğrenci mezun olmuştur. 2011-DGS’ye başvuran bu 5 öğrencinin akademik ortalamalarının standart sapmaları beklenen değerin altında kalmıştır. Bu nedenle, Önlisans Başarı Puanı Hesaplama Kuralı gereği, bu adaylara ÖBP olarak 50 puan verilmiştir.
Bu kural, tüm DGS’lerde, Türkiye’deki tüm programlar için uygulanmaktadır.
Bir kez daha hatırlatmakta fayda vardır ki, ÖSYM’nin Türkiye’deki tüm adaylara uyguladığı Önlisans Başarı Puanı Hesaplama Kuralları gereği, son sınıf öğrencilerinin ÖBP’lerinin belirlenmesinde, mezun oldukları okuldaki diğer son sınıf öğrencilerin notları belirleyicidir.
Yapılan inceleme sonucunda, ÖSYM’nin bu konuda herhangi bir hatasının bulunmadığı tespit edilmiştir.
Kamuoyunun bilgisine saygıyla sunulur.

ÖSYM BAŞKANLIĞI

T.C

ÖLÇME SEÇME ve YERLEŞTİRME MERKEZİ

BASIN AÇIKLAMASI

(09.09.2011)

Hürriyet Gazetesi’nin internet sitesinde ‘ÖSYM’den bir skandal daha’ başlığı ile yer alan haberle ilgili olarak aşağıdaki açıklama yapılmıştır:
Haberde, Erzurum’daki bir liseden bu yıl mezun olan ve YGS’ye giren 19 yaşındaki bir adayın istediği okula kayıt yaptıramadığı iddia edilmekte, hatta ÖSYM’nin, adayın mezun olduğu lisenin gönderdiği orta öğretim başarı puanını eklemeyi unuttuğu için bu durumun yaşandığı söylenmektedir.
Başkanlığımız tarafından konuyla ilgili yapılan incelemede şu hususlar tespit edilmiştir;
1- Söz konusu aday, 2011-ÖSYS’ye başvurusunda öğrenim durumunu ‘Bir Ortaöğretim Kurumunun Son Sınıfında Beklemeliyim- Okul Kodu 251086 – Erzurum 3 Temmuz Lisesi’ olarak belirtmiştir.

2- Erzurum 3 Temmuz Lisesi adayın kendi öğrencisi olmadığını kodlayarak diploma notunu girmemiştir. Bu durumda olanlara en düşük Orta Öğretim Başarı Puanı verilmektedir.
Son sınıfta okumakta olan adayların diploma notları/puanları öğrenim gördükleri okullar tarafından verilmektedir. Adayların ve mezun oldukları okulların verdikleri bilgilerin sorumluluğu kendilerine ait olup ÖSYM’nin bu konuda herhangi bir hatası söz konusu değildir.
Kamuoyunun bilgisine saygıyla sunulur.

ÖSYM BAŞKANLIĞI

Alıntı:
Kayıtsız Üye´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Kirli ilişkiler dörtgeni: ÖSYM, YÖK, Tusdata, sami selçukbiricik

daha iyi olmaz mıydı?
Alıntı:
yalıngerçekler´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster

sıraya dizin
2007 yılı 29 ocak ösym den istihbarat alıyoruz
2008 yılı 13 ağustos ösym den istihbarat alıyoruz
2010 yılı 10 eylül ösym den istihbarat alıyoruz
2010 yılı 28 Eylül ösym den maddi gücümüz nedeniyle iletişime geçip istihbarat alıyoruz

osym nin arındığını söylemek zor

üçgen ? dörtgen ? paralel ?
  Konuyu düzenle/Sil Alıntı ile Cevapla
Alt 10-04-2016, 08:25   #3
Kayıtsız Üye
Guest

Bir Haçlı gücü: PKK
Ahmet Özcan

Yıl 1982.

Rivayete göre 12 Eylül cuntası, MGK toplantısında; dünya ve bölgemizdeki gelişmeler karşısında bulduğu tek çözüm olarak, Kemalist rejimin restorasyonuna karar verir.

Afganistan, Sovyet Rusya’nın işgali altındadır, İran’da Avrupa destekli anti-ABD çizgisinde bir İslam devrimi olmuştur, İran-Irak savaşı başlamıştır, Suriye, Irak ve Mısır’da İngiltere-Rusya dengesine uygun siyasi darbeler gerçekleşmiştir. Bu koşullarda, Türkiye’de ABD-İsrail eksenli Ortadoğu siyasetine uygun bir darbeyle yönetimi ele geçiren askerlerin hem dış politikada hem de içerde revizyonist politikaları devreye soktuğu görülmektedir.

İşte bu bağlamda, bulunan formül, Avrupa-Rusya- İran hattının Ortadoğu’da güçlenmesine karşı bir NATO ülkesi olan Türkiye’nin, İran-Irak sınırında sürekli askeri varlığını pekiştirmek ve İran devrimiyle yükselen devrimci İslam’a set çekmek için ılımlı İslam adı altında farklı bir bagaj oluşturmaktır.

Türk-İslam-Kemalizm sentezi olarak tanımlanabilecek bu yeni ideolojinin tahkimi için, kemalizmin kuruluşundan beri hassas olduğu iki fay hattında, Kürtler ve Din ekseninde iki yeni harekete cevaz verilmiştir. PKK ve Fethullah Gülen hareketi, bu tarihten itibaren yeniden formatlanmış, biri Suriye ve Lübnan’a, diğeri ise toplumun kılcal damarları olan eğitim ve bürokrasiye yönlendirilerek, birbirini dışlayan ama birlikte başka bir manada, Kemalist sistemin restorasyonu için gerekli sosyal, siyasi ve kültürel kodların yenilenmesine hizmet eden bir tarzda sahneye çıkmıştır. Böylece TSK için, 1984’ten itibaren İran-Irak sınırında sürekli asker bulundurmanın gerekçesi olarak PKK eylemlere başlamıştır..

1982 yılında sert bir şekilde devreye sokulan Kürtçe yasağı ile başörtüsü yasağı, aslında bu iki fay hattını kontrol altına almaya dönük adımlardır. Nitekim bu adımlarla beraber, Türkiye Kürt sorunu ve laiklik başlıklı tartışmalarla tanışmış, İrtica ve bölücülükle mücadele ise, devletin ve hükümetlerin birinci gündem maddesi haline gelmiştir.

1978-79’lu yıllarda ilk sahneye çıktıklarında, PKK diğer Kürt örgütlerle, Fethullah Gülen grubu ise diğer İslami gruplarla yollarını ayırmış, kendi içinde lider kültüne dayalı, katı ve kesin inançlı kadrolar yetiştirmeye dönük örgütsel yapılarıyla, paralel bir mimari içinde gelişip serpilmiştir.

O tarihlerden itibaren, diğer gelişmeler bir yana, ısrarlı, inatçı ve sürekliliği olan varlıklarıyla kendi fay hatlarında hızla güçlenen bu iki akım, varlıklarıyla Kemalist sistemin restorasyonunda kötü-öteki özneleri olarak bu politikaları meşrulaştırıcı bir rol oynamış, hem de geleceğe dönük büyüyen gelişim çizgileriyle Türkiye üzerinde olası bir Avrupa-ABD çatışmasında, her iki kanada uygun politik enstrümanlar hazırlanmıştır.

PKK’nın Avrupa, F.Gülen hareketinin ise Anglo-Sakson dünyaya bakan ideolojik angajmanları, tanzimattan beridir devletin batıya bakan iki yüzünü temsil etmektedir.

1989 yılında çöken Sovyet düzeni ile birlikte iki kutuplu dünya düzeninin yerini alan kaos, Türkiye devletine yaşattığı kısa bir kafa karışıklığı sonrası, NATO konseptine uygun olarak İslam’ı ve asimetrik savaşı hedefe koymuş, buna uygun olarak Avrupa-Rusya hattında yüzen sol, etnikçi ve İslamcı akımların tasfiyesi gündeme gelmiştir. Anglo-Sakson hattında bulunan cemaat ve tarikatlar ise yoluna devam etmiştir.

1990’lı yıllar, bu politikaya uygun olarak, 1993 -kanlı iç savaş ve 1997 -28 Şubat darbesiyle geçmiş, 2000’li yıllara gelindiğinde devlet, kendi kirinde boğulmanın eşiğine gelmiştir.

2002 yılında Ak Parti ve Tayip Erdoğan’ın sahneye çıkışıyla birlikte, devletin başka bir restorasyon eğilimi gündeme gelmiş, soğuk savaş sonrasının kaosu yerine istikrarlı bir dizayn için yol açılmıştır. Ne var ki, 11 Eylül saldırıları bahanesiyle ABD NeoCon iradesinin devreye soktuğu küresel 28 Şubat politikası, devleti tereddütte bırakmış, 2007 yılına kadar bu endişeli değişim süreci yaşanmıştır. Afganistan ve Irak işgaline ortak olmadan ama işgalcilerle de çatışmadan getirilen süreç, 2008 yılındaki İsrail’in Gazze bombardımanı sonrası başka bir safhaya ulaşmış, Türkiye, iç değişimini dış politikasındaki revizyonla farklı bir kulvara taşımıştır.

Bu tarihten itibaren, ‘Yeni Türkiye’ başlığı altında, öncelikle Kürt sorunu olmak üzere, eski düzenin biriktirdiği bütün kirler temizlenmeye başlamış, öte yandan ekonomik ve sosyal değişim için de kapsamlı projeler devreye sokulmuştur. Demokratikleşme temelli değişim süreci, ‘terör’ ve medya barikatına rağmen tökezleyerek te olsa, devam etmiştir.

Bu süreç boyunca Ergenekon operasyonları vesilesiyle yeni Türkiye çatısında kendisine yer açan F.Gülen hareketinin kendi programını devletin restorasyon sürecine yedirerek uygulamaya çalıştığı ortaya çıkmıştır.

Öte yandan PKK örgütünün de benzer bir paralel devlet yapısını egemen olduğu alanlarda hayata geçirmeye çalışması dikkat çekmiştir. 12 Eylül 1980 darbesiyle startı verilmiş bu iki hareketin, finale yaklaştıkça benzer reflekslerle davranması dikkat çekicidir.

Eski Türkiye’nin bu iki yapısının, kendilerini var eden sorunlar ortadan kalktıkça kendi varlıklarını dayatan refleksleri, birbirlerine zıt vektörlerde hareket etseler de toplamda eski rejimin yeni süreçte kendine alan açma çabasını ifade eden bir mücadeleye sokulmuş olduklarını göstermektedir.

Eski devletin Avrupa ve Anglo-Sakson dünyayla kurduğu denge oyununda misyon üstlenen bu iki hareket, yeni devletin henüz acemi de olsa ezberleri bozan yeni denge oyununda boşa düşmüş olmanın hıncıyla farklı güç gösterilerine yönelmiş görünmektedir.

Siyaseten yaşlanmış, Avrupa’nın gerekli adaptasyon ve kıvraklığı gösteremeyen tutuculuğunu yansıtan PKK’nın, özellikle Suriye konusunda da aynı ezberlerle hareket etmesi, yeni Türkiye’yi kavrayamadığını gösteren tuhaf yalpalamaları, en azından Kürt meselesi konusunda oyunu bozacak hamlelerini boşa çıkarmıştır. Ama NeoCon-İsrail lobileriyle angaje olduğu bilinen F.Gülen grubunun tepe kadrolarının aldıkları talimatlar doğrultusunda yaptıkları 7 Şubat darbesi ve KCK operasyonları gibi hamleleri, süreci ciddi zararlara sokmuştur.

Eski Türkiye’nin tasfiyesini kendilerinin de tasfiyesi olarak okuyan bu iki hareket, şimdi ciddi bir varlık ve beka krizi yaşamaktadır. Son tahlilde, 90 yıllık bir rejimin yarattığı travmanın ürünü olarak sahne alan bu akımlar, travma sonrası rehabilitasyon sürecine adapte olmak bir yana, adeta hastalığın kendisi gibi normalleşmeye karşı direnişi seçmiş gibidir.

Bu iki hareketin yaşanan demokratik dönüşüm karşısında aldığı pozisyon, eski rejimin direnişe geçtiğini göstermektedir.

Gezi, 17 Aralık ve Kobane eylemleri, bu direnişin örnekleridir. Ulusalcı, solcu, kripto Batıni ve mezhepçi toplulukların da kitle desteğinin sağlandığı bu toplumsal kalkışmalar, Türkiye’yi Mısır, Ukrayna veya Suriye yapmaya dönük operasyonlardır. İç politikada kurulan bu şer cephesi, dışarıda da İran-Abd-İsrail-Rusya-İngiltere-Fransa-Almanya gibi Yeni Türkiye karşıtı bir toplu haçlı cephesi şeklinde işbirliği ve ittifak denklemi kurulmuştur. Bu şer cephesinin neredeyse aynısının 1187’de Selahaddin Eyyübi’nin ordusuna karşı savaşan Haçlı güçleri ve 1914’te Osmanlı karşısındaki müttefik güçlerle aynı olması manidardır. (Almanya hariç, ki halen Almanya II. Dünya savaşından beri İngiliz-Yahudi işgali altındadır ve politikaları onlara endekslidir)

PKK: Kürtlerin sırtından geçinmek

Barış, uzun bir yoldur ve hiçbir toplumsal travma, bugünden yarına rehabilite edilemez. Ancak en azından gerçekten barış isterlerse, tarafların özverili çabaları, bu sağaltımı daha kısa ve daha sağlam bir zeminde gerçekleştirmeye hizmet edebilir. Görünen o ki, hem devletin, hem toplum çoğunluğunun hem de PKK-HDP kürt siyasi çevrelerinin büyük bir kısmı, bu noktada acemi de olsa gerekli hassasiyetle davranmaktadır. Ancak, her iki tarafta da barışı ve süreci kavrayamayan marjinal unsurların, bir çuval inciri berbat edecek bir etkilerinin olduğu görünmektedir.

Özellikle Kürtler adına konuşan ve kavga edenler içinde, hem barış sürecini kavrayamadığı için hem de sürece bile kendi durduğu yere güç devşirme imkanı olarak bakıp, Kürtlerin sırtından kendi ezberlerine vesayet bulduğunu zannettiği için, gaflet ve dalalet içinde olanların durumu içler acısıdır. Bu geç kalmış milliyetçilik hevesleri içindeki marjinal unsurların kurabilecekleri en ileri hayal son tahlilde eski TC’nin veya İsrailin kötü bir kopyası olacak bir ırk devleti-kürdistan- dır. Savundukları etnikçi dile rağmen, sürekli milliyetçilik veya faşizmden şikayet etmeleri ise hastalıklı bir ruh halidir.

Bütün ütopyalarının sınırlarını ırkın çizdiği insanlar, bu suçüstü faşizmi örtmek için olsa gerek, sürekli Kemalizme bile vurgu yapmadan, hatta İslam’ı ve Müslümanları suçlayacak kadar çirkin bir utanmazlıkla, Kürt özgürlük davasından, gerilla yüceltmesinden, bedellerden, acılardan dem vurmakta. Son tahlilde mecbur kalınmış bir ırk kavgasını bir özgürlük destanı gibi sunmaya çalışan bu zavallı ruh halinin tedavisi çok zor olacak gibi görünmektedir. Ve bu üsluptaki çarpıklığa bakmadan, millet çoğunluğuna itici gelen ikiyüzlü ve sahte dramatizasyonuna gösterilmeyen ilgiden çılgına dönmekte, bunu; milletin Kürtlerin acılarına duyarsızlığıyla suçlayan bir ikinci yalanla da devam ettirmektedirler.

Kürtlerin çektikleri çileler, sıkıntılar, acılar, aşağılamalar ve kayıpların yüzleşmesi, PKK nın Kürtler adına işlediği cinayetler ve suçlar örtbas edilerek gerçekleşmez. Bu kirli savaşın her iki tarafı (Eski TC ve PKK) da hesabını vermeden, her iki ırkçılık ta asla ırkçı olmayan Türklerden ve Kürtlerden özür dilemeden, kalıcı barışın temelleri atılamayacaktır.

Tıpkı Türk solu gibi, 1980 öncesi işlenen cinayetlerin ortağı olupta sütten çıkmış ak kaşık pozu takınıp sadece sağcıları suçlayan, kendini mutlak ve kesin doğru, başkasını mutlak kötü gören bir zihnin, pervasızlıkla her tür cinayeti ve melaneti işleyen devletlerin zalimliğinden hiçbir farkı olmadığı unutulmamalıdır.

İster din adına, ister haklı bir dava veya mazlumiyete itiraz adına olsun, suç, cinayet, kan ve kin, ilk günahı işleyene ortak oldurur ve bu ortaklık, masum, haklı ve doğru itirazları da lekeler. Kürt meselesinde olan budur ve PKK’nın tek taraflı faşizan despotizmini mazlumiyet ve bedeller edebiyatıyla örtmeye çalışan aymazlığının hiçbir haklı tarafı yoktur. Kürtler adına savaşmanın, Kürtlere ilişkin her yargıyı, her talebi, her sözü haklı çıkartacağına olan tuhaf inancın, bizatihi Kürtler tarafından defalarca yanlışlandığını bile okuyamayan zihinlerin, Kürtlere önderlik iddiası tam bir trajedidir.Bu üslup, bizatihi milletin topyekün istiklal savaşını kendi kahramanlığı imiş gibi sunup, millete ihanetini meşrulaştırmak için kullanan Kemalistlerin tutumuyla aynıdır. Nitekim PKK şimdiden kendine ulusal kurtuluş savaşı kahramanı pozu verip, Kürt halkına zulmetmeye başlamıştır bile.

Ağzından Türk kelimesi düşmeyen TC’nin bu ırkçılık hatasından dönmeye çalıştığı bir süreçte; atılan her adımı ağzından kürt düşmeyenler, kendi milliyetçiliğini yerleştirmek için fırsat olarak görmektedirler. Bunların ufku; “ne mutlu türküm yerine” ne “mutlu kürdüm koymak” ve bütün Osmanlı coğrafyasına dağılarak her yeri anasının ak sütü gibi vatan edinmiş Kürt halkına, Yüksekova veya Rojava diye uydurdukları birkaç köyde devletçilik tiyatrosu oynamaktan ibarettir.

Bu dar görüşlülüğü Kemalist tecrübeden devralan Kürt milliyetçilerinin 1960’lardan kalma anakronik ideoloji dünyası, yüz yıldır üzerinde oyun çevrilen Kürtleri bu defa Kürtlük adına sahte, gerçek dışı ve daha ağır bedelleri olan ütopik hedeflere koşmaya zorlamaktadır. Türklüğe hiçbir hayrı dokunmayan Türk milliyetçiliği nasıl Türk kavramının tarihsel ve sosyal itibarını zedelemişse, Kürtlüğe hiçbir hayrı olmayan Kürt milliyetçiliği de giderek Kürtlüğü içinden çıkılmaz bir etnos tuzağında boğulmaya itmektedir.

Kürtlüğü yaşatma adına Türklükten ve Araplıktan sürekli ayırmaya dönük ideolojik Kürt kültürcülüğü, kemalizmin Türk dil ve tarih tezleriyle Türklüğü sekülerleştirip Osmanlı halklarından ayıklayarak ucubeleştirmesine benzer bir şekilde, son derece ucube itici ve doğal Kürtlüğe yabancı bir kimlik icat etmiştir. Uydurulmuş kelimelerle dolu Kürtçe konuşma dışında Kürtlükle bir bağı kalmamış bu yeni kürt kimliği, uzun vadede Kürtlüğün kalıcı asimilasyonu demektir. Bunun bile farkında olmayacak kadar amacından kopmuş bir Kürtçülüğün son tahlilde bu kadar kolayca politik güçlerin oyun malzemesine dönüşmesi, şaşırtıcı değildir. Çünkü Türkçülük Orta Asya’da Arapçılık ise Ortadoğu’da aynı kaderi yaşamıştı.

Kendi tabanını yalanlarla, çarpıtmalarla ve sürekli ötekileştirdiği Türklüğe, Araplığa, devlete, hatta kürtçü olmayan herkese dönük kin ve yabancılaşma diliyle motive eden bir örgütün, aynı anda barış sürecine katılabilmesinin imkanı yoktur.

Devlete olan güvensizliği bir nebzede olsa anlaşılabilir ama, bunca kan ve gözyaşına rağmen barış sürecine büyük bir destek veren topluma karşı da güvensiz olan, hatta neredeyse geçmişteki acıları sanki Türkler bizzat yapmış gibi suçlayıcı bir bilinçaltı üretip yaşatan bir örgütün, önce kendi muhasebesini yapması gerekir. Devlet te, toplum da üzerine düşeni yapmaktayken, örgütün burnundan kıl aldırmayan kibrini sorgulaması, kendisinin olası bir yeni düzende ne kadar yer alıp almayacağını da tayin edecektir.

Silahı bırakmakta bu kadar zorlanmanın gerisinde, devleti, toplumu geçtik, bizatihi Kürt halkına olan güvensizlik yatmaktadır. Çünkü örgüt psikolojisi süreklileşmiş şiddetin Kürtleri yanına çektiğine dair bir yanlış ezbere inanmaktadır.

Oysa Kürtlerin kitlesel olarak ilk defa 2000’li yıllarda Pkk’lı cenazesini dağdan alıp mezara gömmekle başlayan örgüte açtığı kredi, örgütü ve savaşını haklı ve meşru görmenin değil, devlete “bitir artık bu saçma savaşı, evlatlarımızı kurban etme” mesajını vermenin adımıydı. Nitekim BDP nin siyasal eylemlerinin -örgütlü kadrolar dışında-BDP yi destekleyen yüzbinlerce insanın katılımında ana tema daima barış-biji aşiti ve edi bese- olmuştu. Halkın sorunun çözülmesi, kanın durması, acıların dinmesine dönük desteğini bile örgüte tartışmasız biat ve hatta Kürt halkının tek temsiliyetine vesayet koymanın meşruiyet gerekçesi yapan örgüt, tam olarak ne istediğini bile karıştıran şaşkın taleplerle kitlesini oyalayıp durmaktadır.

Üzüm yemekten çok bağcı dövmeye alışkın kavga geleneğimiz, PKK HDP özelinde yeniden nüksetmiş görünmektedir.

Barış sürecinde devletin tek tipçi, homojenleştirici etnikçiliğini terk etmesi, PKK’nında aynı şekilde tek tipçi, homojenleşmeye zorlayıcı Kürt etnikçiliğini terk etmesiyle birlikte gerçek bir normalleşmeye katkı sağlayacaktır. Sürekli kendisi gibi düşünmeyen Kürtleri suçlayan hatta aşağılayan PKK dili, son tahlilde bir tür kemalizmin yeniden üretimidir ve kimlik siyaseti de çöpe atılan eski TC düzeninin kötü bir taklididir.

Geçmişin doğru değerlendirmesi yapılmazsa, acılar bir daha yaşanmasın diye hesaplaşılmazsa iş rövanşist bir intikamcılığa dökülür ve bu, barışı değil ayrışmaya hizmet eder. Kürdün ufkunu bir Kürt devletiyle yani ırkıyla sınırlamak, bizatihi Kürtlüğün ontolojisine terstir. Türklük bile en azından Türk ırkıyla sınırlanmamış, aksine başkalarını Türklüğe katmaya dönük komik te olsa daha kuşatıcı ve kapsayıcı bir tavır geliştirmişti. Oysa Kürtlükle sınırlı bir devlet ve vatan tahayyülü, Kürtlüğü doğal habitatından koparıp, ne olduğu bile belirsiz yeni bir iklimde yaşatmanın imkansızlığını içermektedir. Kürtlüğün doğal habitatı, özünü İslam’ın belirlediği Türklük Araplık ve diğer Osmanlı halklarıyla entegrasyondur.

Sorunun özü; Osmanlı dağıldıktan sonra mirası üzerinde eksik kalmış tek ulus devleti Kürtlere de kurdurtmak değil, diğer etnik devletleri ortadan kaldırmaktır.

Sorunu tersinden tutanların, Kürtleri tabii-tarihsel Kürtlükten ve akraba-kardeş komşularından yalıtıp küçültecek siyasal bağımsızlığı, büyük bir ütopya gibi sunan 100 yıllık trajedinin asıl manasını kavrayamadığı anlaşılmıştır.

Bir Kürt devleti, aslında son derece kolay, pratik ve hemen uygulanabilecek bir hedeftir. Ki ABD’nin kurduğu Kosova gibi en son devletler ailesine katılmış bir Arnavut devleti örneği de hala taze bir adım olarak tecrübe edilmektedir.

Ne var ki, Kürt sorunu, Kürtlere etnik bir devlet kudurma sorunu değil, Kürtleri asıl büyük devletlerinden kovma sorunudur.

Kosova devletine razı olan Arnavut ufkunun, Kürtlere olumlu değil olumsuz bir örnek olması gerekirken, milliyetçi önderlerin solcu gençlik hevesleri ve değiştiremedikleri uluscu ufuklarıyla sınırlı bir hedefe kitlenmiş olması manidardır. Ki bu çelişkiyi en iyi okuyan Abdullah Öcalan, bir Kürt devleti yerine büyük bir konfederal Ortadoğu devletinin ortağı olma ufkunu tartışmaya açmıştı.

Ne var ki, örgüt kadroları Öcalan’ın farklı şekillerde ifade etse de, etrafında döndüğü bu tür tekliflerinin nedeni olan gerçekçi ve Kürtlüğe de yakışan çizgisini hiç tartışmadılar. Tıpkı Kemalist elitler gibi, kafa konforlarını bozmadan, ezberlerini sürekli tekrar ederek haklı olduklarını zannetmekteler.

Kendi kendine telkinle mobilize olan getto psikolojisi, bu narsist alışkanlığını ideoloji ve politika gibi savunduğu sürece, sadece yeni süreçten kendini yalıtmaktadır. Kürt etnosu üzerine bina edilen kesin inançların yalanlar ve çarpıtmalarla dolu abartılı dünyasından, gerçekliğe, sahici dünyaya bakıp hayata dönmekten başka bir yol yoktur.

Devletin ırkçı, katliamcı yüzüne isyanın meşruluğu, aynı ırkçı ve kinci dili refleks haline getirip, kendi dışında herkese yönelten cinnet halini artık meşrulaştırmaya yetmemektedir. Acılar ve zulümleri, aslında bütün toplumun nasibini aldığı bir insanlık dramı, ümmetin trajedisi, kemalizmin zehiri olarak değil de, sadece Kürt olmaya indirgenmiş ırkçı bir perspektifin gözünden sonu gelmez bir intikamcılığa malzeme yapan bakış açısının, Filistin ve Bosna savaşından ders alıp, asalet ve adaletle, yani Kürt halkına yakışan bir edayla geçmişin hesabını sorması gerekir.

Oysa, kürt siyaseti, olayı kendisiyle geri kalan herkes arasında bir kan davası ve sadece kendisinin tertemiz kaldığı şanlı bir direnişle, kanlı ve ırkçı bir geri kalanlar kitlesinin Kürtlerle savaş tarihi şeklinde sunmaktadır. Tek başına bu yaklaşım bile, toplum genelinde Kürt halkının yaşadığı acıların hakkını teslim etmeyi sağlayacak bir sağduyu yerine, Kürtler adına konuşanları Siyonist liderler veya Sırp çentikleri konumunda algılayarak söyledikleri haklı şeylere dahi kendini kapatan tepkisel bir psikoloji üretmektedir.

Sonuçta, PKK ayrı Kürt ayrı şeklindeki bu yaklaşımın PKK’ya nefret, Kürtlere ise kardeşlikle bakan ikircikli kafa karışıklığına haklı nedenler sunulmaktadır.

Silahı ve şiddeti politik bir araç değil de, varlık koşulu yapmış bir örgütün, zaten seküler-pozitivist ideolojik mayasıyla akraba olduğu Haçlı güçleriyle, kimlik tarifinde Kürtleri Aryan-Zerdüşt kökenli okuyan Rafızi Kürt kimliği algısıyla İran’la ve totaliter faşizan ırkçı karakteriyle de eski Kemalist TC ile olan özdeşliği, şimdi bu şiddet tapınmasıyla kör olmuş ruhunu şeytana, yani bu akraba olduğu güçlere satmayı kolaylaştırmıştır. Bu manada PKK, aslında Kürt halkının kemalizmin başaramadığı örtülü sömürgeleştirme, özüne yabancılaştırma ve köklerinden koparma projesinin maşasıdır. Bu nedenle de, örgütü yöneten mezhepçi-kripto unsurlar için de, toplum çoğunluğu ile hesaplaşmanın en saklı kulvarı durumundadır. Bu unsurlar, solculuk maskesinin yanında kürt maskesiyle de Müslüman toplum çoğunluğuna ateş etmekte, adeta geçmişte kalmış bir hesabı görmek için, Türk-Kürt iç savaşına zorlamaktadır.

Kürtlerin bir halk olarak, kültür ve kimlik olarak bu örgütün hiç umurunda olmadığı, zaten eğitimi, doktrini, eylemleri ve söylemlerinden bellidir. Kürt çocukları bu örgüt için sadece bir malzemedir, kolay öldürülecek ve ölecek bir güruhtur ve Kürt sorunu da bu gizli hesaplaşmalarını içine sakladıkları meşru bir konudur o kadar.

Bunun dışında ne Kürtlerin kaderi, ne de Kürtlük, PKK için hiçbir değer taşımaz. Bu nedenledir ki bu çevreler, çözüm sürecinde; Kürtler, Kürtlük ve Kürtçe ye dair açılan hiçbir alanla ilgilenmedikleri gibi, buna sahip çıkan Kürtleri de düşman addedip baskı kurmaya kalkmışlardır.

PKK, bir Kürt hareketi değil, Kürtleri malzeme yapmış bir haçlı kuvvetidir. Batı, kemalizmle birlikte, nasıl ki Alparslan’ın, Fatih’in, Yavuz’un torunlarından kürt ve dindar katili bir devlet yaratmışsa, şimdi de PKK’yla birlikte Selahattin Eyyübi’nin torunlarından 16 yaşındaki Kürt Yasin Börü’lerin katillerini yaratmıştır.

Kan, kin ve İslam düşmanlığı denizinde yüzen bu örgütün gerçek yüzünü, Kemalist zulümlerden kaçtığı için etrafına toplayabildiği Kürtlerin de görmesi için, biraz daha zaman gerekmektedir. Ancak geçen her zaman bu katillerin Kürt halkını yeni tuzaklara itmesine yol açmakta, ırkçılığın hala toplumda makes bulduğu o eski kabus yıllarına dönüşün maliyetini artırmaktadır.

Paralel çete gibi PKK da, batı ve Kemalizm adına oynadığı tarihsel oyunun sonuna gelmiştir
http://www.haber10.com/yazar/ahmet_o...ucu_pkk-598836
Alt 10-04-2016, 08:27   #4
Kayıtsız Üye
Guest

26 Haziran 2015 Cuma - Medaim YANIK

Yalanlarla siyasal gerçeklik kurmak

Dustin Hoffman’ın oynadığı, Türkçe’ye “Başkanın adamları” olarak çevrilen “Wag the Dog” adli meşhur filmde, Amerikan başkanının seks skandalını örtmek için Arnavutluk ile yalandan savaşa girilmiş gibi haber üretimi yapılır. Bu üretilmiş savaş kamuoyunda oldukça iş görür. Bu sahte gerçeklik kurgulama durumu sadece Hollywood filmlerinde görülmez. Örneğin ABD halkını ve dünya kamuoyunu Irak savaşına ikna etmek için Saddam’ın kimyasal silahları yalanının sistematik olarak üretildiğini bugün hepimiz biliyoruz. Yalnız eskiden bu türden manipülasyonları devletler yapabilirdi. Şimdi twitter, facebook vb sanal alem araçları yüzünden aynı şeyleri daha küçük siyasal birimler de yapabiliyor. Bugünlerde Kobani üzerinden yaşananlar bu halin tipik bir örneği.

Yalan üzerinden gerçeklik inşa etmek

Kobani’de DAİŞ/ IŞID’ın yaptığı saldırı için, DAİŞ militanlarının Türkiye’den girdiğini iddia ederek bunu yaymak, yalan bilgi üzerinden algı ve söylem kurmanın tipik örneği. Gerçeklik bir gün içinde anlaşılmasına rağmen, Türkiye DAİŞ, AK Parti DAİŞ birlikteliği algısı çoktan dolaşıma girmişti. Aynı şey Cumhurbaşkanlığı sofrasının 5 milyon olduğu meselesinde de oldu. Aslında benzer durum 7-8 Ekim Olayları’ndan önce de olmuştu. Daha geriye gidersek benzerleri Gezi Olayları’da da yaşanmıştı. Yani, tekil bir olayla karşı karşıya değiliz. Sistemli, tekrarlayıcı şekilde ve bir metodun parçası olarak gerçekleştirilen bir durumla karşı karşıyayız.

Çamaşır suyu nasıl DAİŞ’in kimyasal silahı olur?

En son Yıldıray Oğur, PKK’ya yakın haber ajanslarının sistematik yalanı nasıl ürettiklerini “Aşırı yalandan kaynaklanan ölümler” başlıklı yazısında oldukça iyi belgeledi. Yıldıray yazısında DAİŞ’in kimyasal silahlarının Türkiye’den gittiği haberleri yapanları şöyle anlatmış: “Haberde yakın çekim bir fotoğrafta mavi variller görülüyor. Çünkü Akçakale Sanayi Bölgesi’nde yeni açılan çamaşır suyu ve sıvı temizlik madde üreten bir tesisin ambalaj işlerini yapan bir dükkanın önü burası. Evet içeridekiler kimyasal madde. Çamaşır suyu ve pembe renkli temizlik sıvıları. Bunları markalı ambalajlarına koyarak geçimlerini sağlayan dükkan sahipleri haberlere hem gülüyor hem kızgın: “Yalancı gazeteci gelsin” yanıma diyor biri. Diğeri bidonlardan birini açıyor çamaşır suyunu eline döküyor ve yıkıyor. Şişesi bir milyonmuş. Esnaflardan biri ‘ABD silah yapıyor, biz çamaşır suyu, yoksa bizim işimize de mi göz koydular’ diyor”.

Bir mücadele taktiği olarak yalan haber

Bu yalanlar ve yalanlar üzerine kurulu siyasal pozisyonlar haberci yanılmasından kaynaklanmıyor. İstemeden düşülmüş yanılgılar değil. Sistematik olarak üretiliyorlar. Gezi Parkı olaylarında da bedeni doğranmış kadınlar, TOMA altında kalmış kadın ve çocukların, üstelik resimli, yalanları boy göstermişti. Yalanla siyasal gerçeklik kurup, bunun üzerinden kitleleri ayaklandırmak veya siyasal mücadele vermek artık bir “teorinin” parçası. Sol örgütlerin banka soyup, o parayla devrim yapması gibi bir şey. Amaca uygun her şey mubah anlayışının yeni bir versiyonu. Yalanlar, kitlelerde isyana sebep olacak duygusallık yaratmak amacıyla kullanılıyor. Yalanla algılar inşa edip, kitleleri istedikleri yöne yönlendiriliyor.

Siyasal gruplar kendi gerçekliklerini inşa ediyorlar

Modern dünyada üretilme süreçlerine tabi çoklu bilgi ve haber bombardımanı altındayız. Bireylerin kendi imkanları ile hakikati yalan olandan ayırması oldukça zor. Bir çok kişi kolay yoldan kendini ait hissettiği grubun haber kaynaklarına kendini teslim ediyor. Bu sebeple de, aynı insanlar, aynı haber kaynakları ile muhatap ola ola kendilerine özgü bir gerçeklik inşa ediyorlar. Aksi yerden gelen farklı haberler, ötekinden geldiği için göz ardı edilebiliyor. Üstelik buna yukarıdan aşağı örgütlülük ile bilginin aktarımı ve yüz yüze iletişim kullanımı da eklenince, kapalı cemaatlerin kendi gerçeklikleri inşa edilmiş oluyor. PKK -KCK- HDP çizgisi tam da bu mekanizmalarla, DAİŞ ile AK Parti arasında kurduğu ilişkiye inanmış gençler sokaklarda katliam yapmıştı.

Ali Karahasanoğlu
Tüm Yazıları »
Kerim Tosun, Aydın Doğan’ı ne zaman anlatacak?
17 Kasım 2016 Perşembe 06:53
FETÖ mensubu HSYK üyeleri itirafçı oluyor..

FETÖ’cü Yargıtay üyeleri bildiklerini anlatıyor.

Ama kritik dönemin Adalet Bakanı Sadullah Ergin’in ağzını, bıçak açmıyor..

Kritik dönem ne zaman?

2010 referandumu sonrasında, Yargıtay’a 160 yeni üye seçileceği tarihteki, HSYK toplantısı..

Sadullah Ergin’i suçlama anlamında söylemiyorum..

Ama FETÖ’nün derin yapısının çözülmesi anlamında, dönemin Adalet Bakanı Sadullah Ergin’in bildiklerini anlatmasında büyük önem olduğunu hatırlatıyorum.

Örneğin, dün basına yansıdığına göre, FETÖ’cü bir eski HSYK üyesi, 2011’de Yargıtay’a seçilen 160 üyeden 120’sinin örgüte üye olduğunu belirtmiş.

Bu itiraf tabii ki çok önemli.

Ama bu itirafın, Adalet Bakanı’nın şahitliği ile de desteklenmesi gerekir.

Sadullah Bey bu konuda ne biliyor?

FETÖ adına kendisinden malum süreçte neler istenmiştir?

Kim istemiştir?

Neler yapılmış, neler reddedilmiştir?

FETÖ adına, kendisiyle irtibat kuran kişiler kimlerdir?

Tüm bunların, ayrıntıları ile açıklaması gerekmez mi?

Sadece 2011 yüksek yargı seçimleri ile de sınırlı değil, Sadullah Ergin’in açıklaması gereken bilgiler..

2011’den sonra da yüksek yargıya defalarca üye seçildi..

O dönemde de, Adalet Bakanlığı koltuğunda oturan Sadullah Ergin’in, en azından “süreçte kimlerin etkin olduğu”nu bilmesi gerekir.

2011’den sonraki yüksek yargıya üye seçimlerinde; kim kimi seçiyor, kim kimi engelliyor, o tarihte farkına varılmamış olunsa bile..

Bugün itibari ile tüm bilinenler açıklanmalı..

Ki, FETÖ denilince aklımıza “Bank Asya’ya para yatıran ablalar” değil, örgütün gerçek anlamdaki suç şebekesi olan yüksek yargıdaki etkin isimler gelsin..

Fatma Abla, Bank Asya’ya 5 bin lira yatırsa ne olur, yatırmasa ne olur?

Biraz daha olayı büyüteyim..

Fatma Abla, benim de tasvip etmeyeceğim şekilde..

Sırf Pensilvanya’dan emir geldi diye..

Gelinlik bileziklerini bozdurup, Bank Asya’ya götürüp yatırsa ne olur, yatırmasa ne olur.

Sonuçta kendi parası..

Kimsenin hakkı ihlal edilmiş değil..

Kamu malına el sürülmüş değil..

Tek başına bu eylem ile, siyasi iktidarın ayağına direkt çelme takılmış değil..

Veya, öğretmen Hatice Abla Aktif Sen’e üye olsa ne olur, üye olmasa ne olur?

Başbakan’ın “Bunlar haşhaşi” dediği tarihten itibaren, o sendikada kalmayı ben de tasvip etmem ama..

Nihayetinde altı üstü bir sendikaya üyelik..

Direkt bir suçlama yapabileceğimiz bir eylem söz konusu değil.

Aktif Sen’e üye olduğu için, Hatice Abla kimseye zarar vermiş değil.

Kimsenin hakkını zayi etmiş değil..

Kimsenin hukukuna saldırmış değil.

Olsun olsun, Hatice Abla’ya yönelteceğimiz suçlama, “Aktif Sen’e üye olarak, bu derin örgütün cesaretlenmesini sağladın.. Sendika dışında da bu derin yapının kendisini güçlü hissetmesine sebep oldun” şeklinde, dolaylı bir suçlama olabilir.

Ya adalet camiasında yaşanılanlar?

Baştan aşağıya rezalet..

Baştan aşağıya suç.

Baştan aşağıya kul hakkına girme..

Baştan aşağıya, hem dünyevi hem de uhrevi ceza gerektiren skandal hukuk ihlalleri..

Dolayısı ile..

Bank Asya’ya para yatıran Fatma Abla’lardan önce..

Aktif Sen’e üye olan Hatice Abla’lardan önce..

Yargıtay’daki FETÖ’cülerin, aldıkları her karar en ince ayrıntılarına kadar ortaya çıkarılmalı..

Dikkatimi çekti, FETÖ’cülerin hakim olduğu dönemde, Yargıtay’da verilen kararların arka planını deşifre eden HSYK eski üyelerinden Kerim Tosun, Twitter hesabını ilk açtığında, şu mesajla başlamış: “Hukuk bir gün herkese lazım olur”

“Hukuk bir gün herkese lazım olur” derken..

Aslında Kerim Bey, Pensilvanya’ya sorup, hukuk dağıtıyormuş!

Nasıl bir ikilem!..

Nasıl bir riyakarlık!..

Nasıl bir ikiyüzlülük!..

Düşünsenize..

“Hukuk bir gün herkese lazım olur” diyorsunuz..

Mantığınız, hukuktan hiç ayrılmamak..

Bu mesajı yazdığınızın belki de iki dakika sonrasında, FETÖ’nün imamlarından birisi odanıza giriyor ve “Pensilvanya’dan gelen emir, M. Emin Karamehmet’in dosyasında, sanık lehine karar vereceksiniz” diyor..

Siz de “Hadi ulan yürü” diyemiyorsunuz..

Bu nasıl bir hukuk anlayışı?

Nasıl bir vicdan?

Kerim Tosun, şu itiraflarda da bulunmuş:

“Dairemizde görülen bazı dosyalar için de bu şekilde talimat geldiği doğrudur. Ancak benim görev yaptığım 7. Ceza Dairesi’nde önemli olacak, daha doğrusu paralel yapıyı ilgilendirecek fazla dosya olmadığı için bu şekilde talimatlar fazla gelmezdi.”

Yalancı ne olsun, Tosun?

Pek paralel bağlantılı dava gelmezmiş!

Bankacılık suçları, nereye gidiyordu?

Milyar dolarlık bankacılık suçları..

Dinç Bilgin’den tutun, Çağlar’ına kadar..

Hatta hatta..

Aydın Doğan’ın, “kağıt üçkağıdı” davası!..

Hani daha önce hatırlatmıştık ya..

Sadullah Ergin’in, 3,5 yıl önce, telefonda Başbakan Tayyip Erdoğan’a, “Ben takip ediyorum” dediği dosya vardı ya..

O davada Kerim Tosun’un da imzası var..

Kerim Tosun, çıkıp açıklasın, o tarihte verdikleri karar için, Pensilvanya’dan emir geldi mi, gelmedi mi?

Kerim Bey açıklasın.

Biz de Fatma Hanım ile, Hatice Abla ile uğraşmaktan kurtulalım..

Pensilvanya’nın, bir telefonla neleri hallettiğini görelim

Last edited by Kayıtsız Üye; 11-17-2016 at 07:34.
Alt 10-04-2016, 08:27   #5
Kayıtsız Üye
Guest

"Çok yakışıksız iddialar" üzerine...

Yıldıray Oğur

Facebook
"Allah'ın verdiği canı yaşatmak amacıyla çaldığımız için günah olmayacağını düşündük."

1940'larda bir mahkemede hasta çocuğu için bostandan meyve çalarken bekçinin vurduğu adamın karısı kocasını böyle savunmuştu.

Zor yıllardı. Savaş patlamıştı. 1940 yılında enflasyon %103, 1941 yılında %165 olmuştu. Ekonomi 1940'da yüzde 4.8, 1941'de yüzde 10.4 küçülmüştü. Bütçenin yüzde 61'i orduya gidiyordu. Kişi başına milli gelir 1600 dolardı.

Eksik beslenmeden akciğer hastalıkları yaygınlaşmış, hırsızlık yüzde 50 artmış, gazetelerde her gün besleyemediği için çocuğunu öldüren anne babalar, sokaklara terk edilen bebekler, karneyle dağıtılan ekmek için yaşanan kavga edenler üzerine haberler çıkmaktaydı. Varlık Vergisi'ne kadar ucu varacak tedbirlerden biri 1940'da çıkan Milli Koruma Kanunu'ydu ve bu kanunla ithalat neredeyse durmuş, piyasayı kalitesiz, sağlıksız ürünler kaplamıştı. Teneke bulunamadığı için sokağa atılmış gaz tenekelerinde yapılıp gaz kokan peynirler, işlemeyen saatler, kesmeyen jiletler...

Bütün bu acı reçetenin sebebi ülkeyi savaşa sokmamaktır. Kapıdaki savaşı içeri sokmamak işi de en başta Londra, Paris, Berlin Büyükelçileri'ne düşmektedir.

7 Şubat 1940 günü Çankaya Köşkü Umumi Katibi (Genel Sekreteri) Kemal Gedeleç, Paris Büyükelçisi Behiç Erkin'e "Hususi" ibareli bir yazı yazar:

"Reisicumhurumuzun mahdumları (oğulları) için Delahi (Delahay) marka bir spor otomobili almak istiyoruz. Motörü sekiz silindirli olmak şartile bu markanın güzel modellerinden bir otomobilin bedeli serbest dövizle ödenmek ve İstanbul'da gümrüksüz olarak teslim edilmek şartı ile, kaça alınabileceğinin lütfen, iş, arını ve mümkin olduğu takdirde intihap edilecek modelin bir de resminin irsalini derin saygılarımla rica ederim."

18 Nisan 1940. Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri'nin hususi yazısı bu kez Londra Büykelçisi Tevfik Rüştü Aras'a gitmektedir:

"Pek Sayın Bay Dr. Aras,
Londra'da Regent Streette kain Morny mağazasında satılan ve reklamı ilişik ilan da bulunan traş sabunundan iki düzine gönderilmesine müsaadelerini diler, bilvesile derin saygılarımı teyit eylerim."

5 Nisan 1940. Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Kemal Gedeleç'ten, yine Paris Büyükelçi Behiç Erkin'e:

"Reisicumhurumuzun bilardoları için lüzum hasıl olan ve müfredatıyla satıldığı mağaza adresi ilişik muhtırada yazılı bulunan levazımın tedarikine ve faturasıyla birlikte gönderilmesine müsaadelerini rica eder, bilvesile derin saygılarımı yenilerim."

Aynı yıl. Çankaya Genel Sekreterinden "Şifreli" telgrafın gittiği adres Bükreş Büyükelçisi ünlü entelektüel Hamdullah Suphi Tanrıöver:

"Reisicumhurumuzun çocukları için ihtiyaç hasıl olan tenis toplarını memlekette bulamıyoruz. Orada tedariki kabilse iki düzine kadar alınarak münasip bir vasıta ile gönderilmesini değilse başka yerden tedariki çaresine bakılmak üzere bildirilmesini derin saygılarımla rica ederim."
Biraz da gelen cevaplara bakalım.

İşgal altındaki Paris'ten Yahudileri Nazi soykırımından kurtarıp efsaneleşen Büyükelçi Behiç Erkin'in siparişler için 20 Mart 1940'ta Köşk'e gönderdiği cevaptan:

"Pek Muhterem Bay Kemal Gedeleç,
11 Mart tarihli emirnamenizle, 18 Mart tarihli telgrafnamenizi hürmetle aldım. Yüce Reisicumhurumuz için sipariş emir bulunan at elbisesini, bizzat kumaş numunelerini görerek sipariş verdim. Terzi kumaşları Londra'ya ısmarladı... Bir aralık kumaşların numunesini göndermeyi düşündüm ise de işin uzamaması için bundan sarfı nazar ettim. Bugün otomobil fabrikasına gittim. Boya, körük ve döşeme renklerini gördüm, kati karar veremedim. Otomobilin rengi için 1, 2 ve 3 numaralı üç numune takdim ediyorum... Lütfen bunların tetkikiyle hem otomobilin rengi ve hem de derin rengi için mesela (3 numara ve sarı deri) şeklinde telgrafla emirlerinize intizar ederim."

Altın ve tuvalet kelimeleriyle Cumhurbaşkanlığı'nın yan yana geçtiği 1939 yılına gidelim son olarak. Buradaki tualet, tabii o tuvalet değil ama altınlar gerçek altın.

Siparişlerin verildiği İstiklal Caddesi'ndeki Saran Kuyumcusu'nun sahibi Çankaya'nın Genel Sekreteri'ne yazıyor:

"İstanbul'a yetişdim ve almış olduğum siparişlerle meşgul olmağa başladım. Altın kutular ve tualet takımı için lazım olan altını hesap ederek 400 adet altın liraya ihtiyacım olacaktır...

Tualet takımına lazım olan fırçalar, ayna , tarak, kristal şişeleri bugün telgrafla Paris'e sipariş verdim, bunlar zatıalinizin namına gelecek, ihtimal ki parçaların üzerine konulacak pırlantalar ve ipekli kadife burada bulunmadığı takdirde onları da Paris'e sipariş etmeğe mecbur olacağız..."

İsmet Paşa şanslı sayılır. Oğluna Paris'ten gümrüksüz sipariş verdiği spor arabanın fiyatını "1 milyon frank" diye kafadan sallayacak başkanı olacak Ankara Mimarlar Odası'nın kurulmasına daha 14 yıl varmış, BBC Türkçe servisi kurulalı bir yıl olsa da, herhalde müttefikleri olan kudretli paşa hakkında belaltı haberler yapacak kadar "muhaliflerinin" elinde değilmiş.

1940'larda din adamlarına Cumhurbaşkanlığı'nda iftar da vermediğine göre...

Bu bahsi de burada kapatalım, ne kadar yakışıksız iddialar bunlar!

Zaten koskoca Milli Şef, sofrasındaki bir kişinin maliyeti açıklatılacak kadar "diktatör" de değildi ki...

Hem "İsmet kim ki?"
28.06.2015
http://www.turkiyegazetesi.com.tr/ya...ur/586844.aspx
Alt 10-04-2016, 08:28   #6
Kayıtsız Üye
Guest

Yalanın maliyeti olmayınca...

Ceren Kenar

Facebook
Gürsel Tekin'in "iki gün içinde Türkiye Suriye'ye girecek" sözünü, Amerikalı bir gazeteci arkadaşımdan duydum. Suriye meselesinde yaptığı haberler ile haklı bir ün sahibi, saha dinamiklerini en başından beri çoğu zaman yerinden takip eden meslektaşım, Tekin'in sözlerini duyar duymaz bana bir mesaj atıp "nasıl böyle bir şey söyleyebilir" diye soruyordu. Türkiye'nin Suriye'ye müdahale etme ihtimalinin olmadığını bilmek için üst düzey bir yetkili veya kahin olmaya gerek yoktu zira!..

Çünkü söyleyebiliyor diye cevap verdim. Suriye meselesi başladığından beri, her seçim öncesi CHP benzer iddialar ile geliyor...

Tamam CHP'nin başarısız olduğunu biliyorum, ama bu delilik diye cevap attı: "Bunları söyleyerek tüm inandırıcılıklarını kaybetmiş olmuyorlar mı?"

"HDP genel başkanı, Türkiye IŞİD'e 2000'den fazla tırla silah gönderdi dedi. Kimse onun inandırıcılığını sorguladı mı?"

Hayır sorgulamadı.

Bir önceki yerel seçimlerden önce, Cumhuriyet Halk Partisi lideri Kemal Kılıçdaroğlu, "Erdoğan seçimlerden önce orduyu Suriye'ye sokmak isteyebilir. Buradan Genelkurmay Başkanı'na seslenmek isterim. Türkiye'yi maceraya sokmayın" ifadelerini kullanmıştı. 2014 yılının Mart ayında, Türkiye sınır ihlali gerekçesiyle Suriye Hava Kuvvetleri'ne ait bir MIG-23 savaş uçağını düşürdüğünde ise, CHP Sözcüsü Haluk Koç, bu durumu "vahim" olarak nitelendirmiş, hükümeti ise "savaş çığırtkanlığı" ile suçlamıştı. Dönemin CHP Ankara Milletvekili Emine Ülker Tarhan Suriye ile ilgili yasa dışı ses kaydı servis edildiğinde, "seçim öncesi savaş çıkarmak, oy toplamak için neleri göze aldıklarını gösteren şifreli bir ifadedir" demişti.

Kimse seçimden sonra, hani savaşa girecektik, neden yalan söylediniz diye sordu mu? Hayır, sormadı.

CHP'li yetkililer, kusura bakmayın yanlış alarmmış diye özür diledi mi? Hayır, dilemedi.
Sonucunda 50 kişinin öldürüldüğü 6-7 Ekim olaylarını hazırlayan beyanları için HDP'li siyasetçiler özür diledi mi? Türkiye IŞİD'e tırlarla silah gönderdi diyen Demirtaş bu yalanı hâlâ söylemeye devam ederken, kamuoyu bunun hesabını sordu mu? "IŞİD, Erdoğan'ın imalatıdır" diyen Ertuğrul Kürkçü'ye tepki geldi mi? Hayır, gelmedi.

Mesud Barzani'nin "Türkiye'nin yardımı olmasaydı Kobani'nin geri alınması mümkün olmazdı" sözleri üzerine, "Türkiye Kobani'de IŞİD'i destekliyor" diyenler acaba dedi mi? Bir peşmerge komutanının, Türkiye'nin Kobani'de IŞİD'e karşı savaşan güçlere gıda, mühimmat ve tıbbi yardım yaptığını açıklaması üzerine, pardon yanılmışız diyen oldu mu? Hayır, olmadı.
Soru: Manzara buyken, Türkiye'de herhangi bir siyasetçi neden Suriye konusunda yalan söylemesin ki? Maliyeti, bedeli nedir yalan söylemenin? Tabanını provokatif yalanlarla konsolide etmek varken, yalanın karşılığı kınama değil alkışken, neden yalan söylemesin?
Hadi siyasetçi olmak Türkiye'de ne yazık ki yalanla özdeşleşmiş. Kimse şaşırmıyor, aksini de beklemiyor.

Peki ya, iğneyi kendimize batırmak gerekirse, gazetecilere, yazarlara, kanaat önderlerine ne demeli?

Türkiye'nin Suriye'deki kimyasal saldırıdan sorumlu olduğunu iddia eden yazarlar, bir deli saçmasını ciddiye alarak bu konuda "ya tutarsa" üzerine makale yazan gazeteciler? Türkiye'nin Boko Haram'a silah gönderdiğini yazanlar? Nijerya'dan gelen resmî düzeyde yalanlamaya rağmen, kendi yazılarını düzeltmeyenler? Türkiye'nin IŞİD'e destek verdiğini dezenformasyon üzerinden hararetle savunanlar? Özür dilediler mi? Geri adım attılar mı? Yazdıkları yalanları düzelttiler mi?

Hayır.

O zaman niye şaşırıyoruz ki?
12.05.2015
http://www.turkiyegazetesi.com.tr/ya...rgulamad%C4%B1.

Twitter'da neler olup bittiğini gör
Kaydol
Giriş yap
Pizza Gate
Takip et
Pizza Gate –
@pizza_gate
Haber

New York, USA
1 TAKİP EDİLİYOR1.905 TAKİPÇİLERİ
Tweetler
Fotoğraflar
Pizza Gate
42 dk.42 dakika önce
Pizza Gate @pizza_gate
Turkey is familiar with David Brock. He is the originator of Zaman News' TV commercial heralding the coup attempt on July 15th. #PizzaGate
0:11

35

27

Pizza Gate
46 dk.46 dakika önce
Pizza Gate @pizza_gate
Here is a photo of Brock, Advisor to Clinton, on Alefantis' Instagram: #PizzaGate
Gömülü resim

18

12

Pizza Gate
49 dk.49 dakika önce
Pizza Gate @pizza_gate
Here is a link confirming this, showing them caught up wth other individual in some kind of blackmail love triangle: http://www.foxnews.com/politics/2012...ettlement.html …

14

4

Pizza Gate
57 dk.57 dakika önce
Pizza Gate @pizza_gate
James Achilles Alefantis, owner of the Washington DC pizza parlor Comet Ping Pong. #PizzaGate

10

5

Pizza Gate
57 dk.57 dakika önce
Pizza Gate @pizza_gate
Let us explain the story behind #PizzaGate child abuse scandal and the names involved step by step: Who is who?

15

9

Pizza Gate
58 dk.58 dakika önce
Pizza Gate @pizza_gate
Here are some images of the 'spirit cooking' event, where Clinton was invited. You can easily see figures of satanism&pedophilia.#PizzaGate
Gömülü resim
Gömülü resim
Gömülü resim

18

11

Pizza Gate
1 sa.1 saat önce
Pizza Gate @pizza_gate
Marina Abramovic invites John Podesta and Hillary Clinton to her 'Spirit Cooking' event as shown in emails. #PizzaGate

16

10

Pizza Gate
1 sa.1 saat önce
Pizza Gate @pizza_gate
It is asserted that Clinton Foundation made a donation of $10G in the past to Marina Abramovic, a performer/artist. #PizzaGate

13

9

Pizza Gate
1 sa.1 saat önce
Pizza Gate @pizza_gate
Some of the figures allegedly involved in the scandal: H.Clinton, Obama, David Brock, George Soros, Marina Abramovic, Podestas. #PizzaGate

21

13

Pizza Gate
1 sa.1 saat önce
Pizza Gate @pizza_gate
It is claimed that children of refugee and immigrant families are kidnapped and sold for money for these twisted parties. #PizzaGate

13

11

Pizza Gate
1 sa.1 saat önce
Pizza Gate @pizza_gate
Please follow us and help us spread the word about the #PizzaGate allegations in USA.

19

14

Pizza Gate
2 sa.2 saat önce
Pizza Gate @pizza_gate
Allegations expand further that even Obama is among the customers. Here goes @wikileaks sharing an email screenshot about Obama. #PizzaGate
Gömülü resim

18

6

Pizza Gate
2 sa.2 saat önce
Pizza Gate @pizza_gate
Based on the #PizzaGate allegations, these people order children with pizza codes from the famous Pizza delivery shop. One of those emails:
Gömülü resim

18

12

Pizza Gate
2 sa.2 saat önce
Pizza Gate @pizza_gate
Well-known names mail-order cheese pizza, pasta etc. for their parties, paying high prices to the Pizza shop. #PizzaGate

18

12

Pizza Gate
2 sa.2 saat önce
Pizza Gate @pizza_gate
Clinton family and advisors are among the names called for foul crimes such as satanism and child trafficking. #PizzaGate

19

15

Pizza Gate
2 sa.2 saat önce
Pizza Gate @pizza_gate
Pedofili suçunu organize etmekle suçlanan Alefantis'ın Obama'yı Beyaz Saray'da ziyaret ettiğine dair bilgiler. #PizzaGate
Gömülü resim

66

53

Pizza Gate
2 sa.2 saat önce
Pizza Gate @pizza_gate
Some of the sickening codes at #PizzaGate in the pedophilia scandal. Pizza: kid, Cheese: underage girl, Macaroni (Pasta): underage boy.

35

20

Pizza Gate
2 sa.2 saat önce
Pizza Gate @pizza_gate
It is called #PizzaGate as the henchman of the organisation was the owner of a Pizza shop and used pizza terms for encoding messages.

26

15

Pizza Gate
3 sa.3 saat önce
Pizza Gate @pizza_gate
The organisation was carried out by the owner of a wellknown Pizza chain. #PizzaGate

25

14

Pizza Gate
3 sa.3 saat önce
Pizza Gate @pizza_gate
After several documents leaked, it was suggested that child abuse had been systematical and organised. #PizzaGate

22

13

Pizza Gate
3 sa.3 saat önce
Pizza Gate @pizza_gate
#PizzaGate scandal involves allegations about a number of politicians, businessmen and celebs involved in statutory rape &child abuse in USA

47

25

Pizza Gate
3 sa.3 saat önce
Pizza Gate @pizza_gate
We are going to see if twitter, a website advocating freedom, will let us share our tweets about the #PizzaGate. Or will they ban it?

25

13

Pizza Gate
3 sa.3 saat önce
Pizza Gate @pizza_gate
Twitter is among the platforms that are censored. #PizzaGate

23

15

Pizza Gate
3 sa.3 saat önce
Pizza Gate @pizza_gate
As we speak, there is a huge auto-censor that is on all over #USA with regards the recent pedophilia scandal. #PizzaGate

23

11

Pizza Gate
3 sa.3 saat önce
Pizza Gate @pizza_gate
Our account may be suspended because of the content we share.It is best you spread them rapidly before someone gets them deleted #PizzaGate

26

19

Pizza Gate
3 sa.3 saat önce
Pizza Gate @pizza_gate
#PizzaGate skandalında pedofili suçunu organize eden Alefantis ile Hillary Clinton arasındaki maddi ilişki. Kaynak: ABD Federal Arşivi https://twitter.com/pizza_gate/statu...72134248448000 …

212

104

Pizza Gate
3 sa.3 saat önce
Pizza Gate @pizza_gate
Pedofili suçunu organize etmekle suçlanan Alefantis'ın Clinton'a verdiği desteği Federal Sistem'den görebilirsiniz: http://search04.fec.gov/vivisimo/cgi..._search_02_prj …
Gömülü resim
Gömülü resim

94

51

Pizza Gate
3 sa.3 saat önce
Pizza Gate @pizza_gate
Pedofili suçunu organize ettiği iddia edilen Alefantis’e kampanya için Tony&John Podesta’nın ev sahipliği yaptığı ifade ediliyor. #PizzaGate

55

39

Pizza Gate
3 sa.3 saat önce
Pizza Gate @pizza_gate
Mektupta Hillary Clinton, Alefantis'e ‘Podesta’larla adı anılan bir takım fonları kampanyasına kazandırdığı için teşekkür ediyor. #PizzaGate

52

31

Pizza Gate
3 sa.3 saat önce
Pizza Gate @pizza_gate
Pedofili iddialarını organize ettiği düşünülen James Alefantis'e ABD Başkan adayı Clinton'un yolladığı bir mektupta ortaya çıktı. #PizzaGate
Gömülü resim

185

129

Pizza Gate
6 sa.6 saat önce
Pizza Gate @pizza_gate
Gülencilere ait Zaman reklamında çocuk figürünün kullanılması ve Brock'un pedofili iddialarına konu olması tam bir iğrençlik #PizzaGate https://twitter.com/pizza_gate/statu...31698175635456 …

152

82

Pizza Gate
6 sa.6 saat önce
Pizza Gate @pizza_gate
Türkiye David Brock ismine aşına. Zaman Gazetesi'nin önceden 15 Temmuz darbesini haber verdiği reklam filminin fikir babası Brock #PizzaGate
0:11

184

102

Pizza Gate
6 sa.6 saat önce
Pizza Gate @pizza_gate
Bu fotoğraftada Alefantis’in instagramından Clinton'ın danışmanı David Brock’a ait kendi çektiği bir resmi bulabilirsiniz: #PizzaGate
Gömülü resim

58

30

Pizza Gate
6 sa.6 saat önce
Pizza Gate @pizza_gate
Aşağıdaki link ikilimizin 3. şahısla beraber bulaşmış oldukları aşk üçgeni ve şantaj döngüsüyle ilgli:

http://www.foxnews.com/politics/2012...ettlement.html … #PizzaGate

52

20

Pizza Gate
6 sa.6 saat önce
Pizza Gate @pizza_gate
James Alefantis, Comet Ping Pong pizzacısının sahibi, aynı zamanda Correct the Record Direktörü David Brock’un romantik partneri. #PizzaGate

57

28

Pizza Gate
6 sa.6 saat önce
Pizza Gate @pizza_gate
David Brock, Correct the Record Kurucusu (Hillary Clinton’ın Başkanlık kampanyasını destekleyen, digital medya kuruluşu.) #PizzaGate

93

45

Pizza Gate
6 sa.6 saat önce
Pizza Gate @pizza_gate
Belgeler ortaya çıktıktan sonra Alefantis paylaşımlarını sildi ve SM hesaplarını gizli olarak değiştirdi ama biz arşivledik. #PizzaGate

95

47

Pizza Gate
6 sa.6 saat önce
Pizza Gate @pizza_gate
Hillary Clinton, Obama, David Brock, G.Soros, M.Abramovic ve Podestas... Görünen o ki, Alefantis bu isimlerin “zayıf noktası”. #PizzaGate

66

42

Pizza Gate
6 sa.6 saat önce
Pizza Gate @pizza_gate
Alefantis’in Washington DC’deki birçok ünlü ismin karıştığı pedofili olaylarını yönettiğine iddia ediliyor. #PizzaGate
Gömülü resim

84

37

Pizza Gate
6 sa.6 saat önce
Pizza Gate @pizza_gate
James Achilles Alefantis, Washington DC’deki pizzacı Comet Ping Pong’un sahibi. #PizzaGate

54

21

Pizza Gate
6 sa.6 saat önce
Pizza Gate @pizza_gate
#PizzaGate çocuk istismarı skandalının ortaya çıkış hikayesini ve iddialara konu alan kişileri ve kim kimdiri adım adım yazalım.

48

26

Pizza Gate
7 sa.7 saat önce
Pizza Gate @pizza_gate
Clinton'ın davet edildiği "Spirit Cooking" adlı etkinliğin hem satanist hem de pedefoli ögeleri ile hazırlandığını görüyoruz. #PizzaGate
Gömülü resim
Gömülü resim
Gömülü resim

139

71

Pizza Gate
7 sa.7 saat önce
Pizza Gate @pizza_gate
Marina Abramovic'in John Podesta ile Hillary Clinton'ı "Spirit Cooking" adını verdiği etkinliğe davet ettiği maillerde görülüyor #PizzaGate

103

54

Pizza Gate
7 sa.7 saat önce
Pizza Gate @pizza_gate
Clinton Foundation'ın geçmişte Marina Abramovic adında bir performans sanatçısına 10 bin dolar hibe ettiği iddia ediliyor. #PizzaGate

75

45

Pizza Gate
7 sa.7 saat önce
Pizza Gate @pizza_gate
Skandala isimleri karışanlardan bazıları: Hillary Clinton, Barack Obama, David Brock, George Soros, Marina Abramovic ve Podestas. #PizzaGate

277

142

Pizza Gate
14 sa.14 saat önce
Pizza Gate @pizza_gate
#PizzaGate 'te mülteci ve göçmen ailelerin çocuklarının bu sapkın partiler için kaçırıldığı veya para ile satın alındığı iddia ediliyor.

232

110

Pizza Gate
15 sa.15 saat önce
Pizza Gate @pizza_gate
Lütfen hesabı takip edip, paylaşımları yayarak ABD'de yaşanan #PizzaGate çocuk istismarı iddiaların duyulmasına destek verin.

206

117

Pizza Gate
15 sa.15 saat önce
Pizza Gate @pizza_gate
İddilar arasında Obama'nın da pizza sipariş ettiği de var.İşte @wikileaks 'in #PizzaGate skandalında Obama ile ilgili yaydığı mail görüntüsü
Gömülü resim

186

100

Pizza Gate
15 sa.15 saat önce
Pizza Gate @pizza_gate
Ve #PizzaGate iddialarına göre de bu ünlü pizzacı da şifrelerle istenilen istismar edilecek çocukları adrese teslim ediyor.O maillerden biri
Gömülü resim

145

68

Pizza Gate
15 sa.15 saat önce
Pizza Gate @pizza_gate
Ünlüler partilerinde yüksek ücretler ödeyip peynirli pizza, soslu makarna gibi terimlerle bu pizzacıdan mail ile sipariş veriyor #PizzaGate

164

71

Pizza Gate
15 sa.15 saat önce
Pizza Gate @pizza_gate
Özellikle #PizzaGate skandalında Clinton ailesinin ve danışmanlarının isimleri satanizm, çocuk ticareti gibi iğrençliklerle anılıyor.

211

98

Pizza Gate
15 sa.15 saat önce
Pizza Gate @pizza_gate
İşte ABD'yi karıştıran #PizzaGate pedofili skandalındaki bazı iğrenç kodlar; Pizza: Çocuk, Peynir=kız çocuğu, Makarna=erkek çocuğu.

247

111

Pizza Gate
15 sa.15 saat önce
Pizza Gate @pizza_gate
#PizzaGate denilmesinin nedeni ABD'de bu işi organize eden adamın pizzacı olması ve ünlüler ile yazışmalarında pizza kodlarını kullanması.

176

75

Pizza Gate
15 sa.15 saat önce
Pizza Gate @pizza_gate
Yayılan belgelerden sonra pedofili suçunun organize şekilde işlendiği ve bunu organize edenin ünlü bir pizzacı olduğu görülüyor #PizzaGate

159

68

Pizza Gate
15 sa.15 saat önce
Pizza Gate @pizza_gate
#PizzaGate skandalı ABD'de birçok siyasetçi, işadamı ve ünlü kişinin pedofili (çocuk tecavüzü) suçunu işlediği iddiasıyla ilgili.

530

293

Pizza Gate
15 sa.15 saat önce
Pizza Gate @pizza_gate
Bakalım kendisini özgür paylaşım sitesi olarak tanıtan twitter #PizzaGate ile ilgili yazdıklarımızı sansürleyecek mi yoksa izin mi verecek?

52

33

Pizza Gate
15 sa.15 saat önce
Pizza Gate @pizza_gate
Şuan #PizzaGate pedofili skandalı ile ilgili ABD'de büyük bir otosansür var. Bu otosansürün bir kısmınıda twitter yapıyor.

112

60

Pizza Gate
15 sa.15 saat önce
Pizza Gate @pizza_gate
Yazacaklarımızdan dolayı her an hesabımız askıya alınabilinir. Paylaştıklarımızı hızlıca yaymanızda fayda var. #PizzaGate

Twitter'da neler olup bittiğini gör
Kaydol
Giriş yap

#SpiritCooking için arama sonuçları
Spirit Cooking
Spirit Cooking – @SpiritCooking

Spirit Cooking
Spirit Cooking – @spirit_cooking

Spirit Cooking Cutie
Spirit Cooking Cutie – @sugarkinqueerOG

Daha fazla kişi görüntüle
Cemil Barlas
18 sa.18 saat önce
Cemil Barlas @secondvirus
clinton çetesi fena patlıyor.. satanizm, çocuk ticareti gibi iğrençlikler var.. #PizzaGate #spiritcooking

184

185

Jared Wyand 🇺🇸
11 Kas
Jared Wyand 🇺🇸 @JaredWyand
NEW RULE: Every time Soros sponsors a riot, we put his #SpiritCooking son @AlexanderSoros in prison for 6 months to get railed

#TrumpRiot
Gömülü resim

3.898

5.028

Cari Kelemen 🇺🇸
11 Kas
Cari Kelemen 🇺🇸 @KelemenCari
Petition to have #SpiritCooking Lady Gaga removed from Super Bowl Halftime Show 👇🏻 Make the NFL Great Again 🇺🇸
https://www.change.org/p/nfl-no-gaga-at-the-super-bowl …

833

853

siklluminati
1 dk.1 dakika önce
siklluminati @siklluminati
AKP hala ENSAR 'ı örtmeye mi uğraşıyor ?
ENSAR ne oldu ?Tecavüzcü hacı-hoca takımı nerede şimdi ?
#Pizzagate #spiritcooking #spirit cooking

Huriye_
31 dk.31 dakika önce
Huriye_ @hipo_fizer
Soros şimdide ABD yi karıştırıyor .#SpiritCooking #PizzaGate

6

11

Huriye_
53 dk.53 dakika önce
Huriye_ @hipo_fizer
Ailesi ile birlikte yok edilen FBI ajanı Clinton'un yediği haltları ortaya çıkarmış olabilir mi? #SpiritCooking #PizzaGate

42

54

MEV
2 sa.2 saat önce
MEV @kahkahraman
Şöyle bir zihninizi yoklayın ve daha kötü ne olabilir diye düşünün. Hayal gücünüzün tıkandığı yerde batıya bakın. #SpiritCooking #PizzaGate

5

9

emre_erdem
3 sa.3 saat önce
emre_erdem @emre_izmir_
ABD 'de Obama,Clinton
işadamları ve bürokratlarında
Aralarında Olduğu
#PizzaGate skandalı
İşte AVRUPA 'nın gerçek yüzü.
#spiritcooking
Gömülü resim

35

30

emre_erdem
3 sa.3 saat önce
emre_erdem @emre_izmir_
Düşünün TÜRKİYE'de 9000 mülteci çocuk kayıp
ve #PizzaGate skandalı oluyor.
Şuan ABD ve AB Batı medyası sizce ne yapardı?
#SpiritCooking
Gömülü resim

44

33

Hope
4 sa.4 saat önce
Hope @Air7777Balloon
#PizzaGate #SpiritCooking nerede insan haklarini savunan dernekler hepsi dilsiz seytani oynuyor...zalimler icin yasasin cehennem

4

3

CüneytGüven
4 sa.4 saat önce
CüneytGüven @gvn1071
Küresel satanist pagan networke savaş ilanı var galiba... #SpiritCooking #PizzaGate

15

11

MUSA SERT
4 sa.4 saat önce
MUSA SERT @musasertr
Clinton ailesinin ve danışmanlarının isimleri pedofili,satanizm,çocuk ticareti gibi iğrençliklerle anılıyormuş #PizzaGate #spiritcooking

12

21

Ömer Şerif
4 sa.4 saat önce
Ömer Şerif @EvladFatihan10
#PizzaGate
#spiritcooking

Podesta-Gulen-Hilary
Bu üç isim bir saftadır..
Bu sapkınlığın Türkiye ayağı Münevver Karabulut cinayetidir..!

2

5

N. Emirhan Ertugay
4 sa.4 saat önce
N. Emirhan Ertugay @n_ertugay
#PizzaGate #SpiritCooking bu Amerikan rüyası, AB hülyası, insanlığın yüz karasıdır.

3

3

Ayseyso
4 sa.4 saat önce
Ayseyso @leona_said
Fiona banett'in bu belgeselde bahsettiği okült ritüellerin %1i bile gerçekse bitmiş dünya http://youtu.be/1Q3yH9EIPfs #SpiritCooking #pizzagate

7

7

#OHALdun 15.07.2016
4 sa.4 saat önce
#OHALdun 15.07.2016 @haldun_
özendikleri batı zenginler kulübünün tanınmış isimleri dünyaya yön veren siyasi o.ç'larının iğrençlikleri #SpiritCooking #PizzaGate

8

10

Khan
4 sa.4 saat önce
Khan @SenusiTekkesi
#SpiritCooking #Pizzagate Abd gündemi bu. Trump galiba hasret kaldığımız kâfir gibi kâfir modeline bir örnek. FBI döküyor ne varsa.

19

54

Gökçe
5 sa.5 saat önce
Gökçe @gokceaden
çocuk bilekliği, pizza?

hobaa??

#SpiritCooking
#PizzaGate
Gömülü resim

6

13

seferi😎
5 sa.5 saat önce
seferi😎 @Ozdemirguler2
Bütün sapık ünlülerin götü yanmış gibi neden hilari şeytanını desteklediği belli oldu
#SpiritCooking

4

9

KARYALI
5 sa.5 saat önce
KARYALI @ofmkarya
#PizzaGate #spiritcooking Bunlar cidden sapkın. Hem de öyle böyle değil.Şu sahnelerin mantıklı bir izahı olamaz.
Gömülü resim
Gömülü resim
Gömülü resim

70

62

V
21 sa.21 saat önce
V @_RealValentina_
Look at these two buddies.. #RobertDeNiro and #MarinaAbramovic of #SpiritCooking fame. They're just all one big happy family.

#SickMFers
Gömülü resim

278

214

Bill Mitchell
14 Kas
Bill Mitchell @mitchellvii
NEWS FLASH:

"It was learned on Nov. 8th that #spiritcooking is mostly just gross and doesn't work."

264

650

Νia🚨ArrestSoros🚨
14 Kas
Νia🚨ArrestSoros🚨 @nia4_trump
@JaredWyand 😂not even a US citizen 👉@iamjohnoliver👈 😂 John Oliver you know what's satanic? #SpiritCooking has Podesta invited you over yet?
Gömülü resim
Gömülü resim
Gömülü resim
Gömülü resim

326

366

Sharon McCutchan
14 Kas
Sharon McCutchan @SharonMcCutchan
Look who else is into #SpiritCooking with the occult "artist," Marina Abramović
Gömülü resim

431

291

fred
13 Kas
fred @FredderTheMonk
#boycottNFL
@nfl @NFLBoycott_Org Lady GAGA at half time of Super Bowl?
Get ready for Grandaddy of all Boycotts
#spiritcooking #PizzaGate
Gömülü resim

220

213

Lizzy O.
13 Kas
Lizzy O. @MissLizzyNJ
John Podesta loves pizza too. He also enjoys spirit cooking, but those are minor details the protestors left out.
Gömülü resim

413

669

✨Freedom Reigns✨🇺🇸
13 Kas
✨Freedom Reigns✨🇺🇸 @ReignsFreedom
#UnitedAgainstHate
👉 #ClintonCrimeFamily #Soros #SpiritCooking #PodestaEmails

#LoveTrumpsLove ❤
America VOTED = We won #MAGA
Gömülü resim

241

322

MagaSwaga
13 Kas
MagaSwaga @maga_swaga
Dear Liberals,
On #NationalPizzaDay, we're going to keep pushing the #PizzaGate & #SpiritCooking hashtags until we finally #DrainTheSwamp!

149

208

Boston Bobblehead
12 Kas
Boston Bobblehead @DBloom451
Rosemary's Baby for Congress! 😂 #SpiritCooking
Gömülü resim

251

252

SpaceLizardSoros
12 Kas
SpaceLizardSoros @hellotelephone
@georgesoros We're on to you and your #SpiritCooking son.

130

471

THE NEW RIGHT
11 Kas
THE NEW RIGHT @The_NewRight
Soros' son (Alex Soros) at a #SpiritCooking event. All those billions and he'll still never be of average height. #TrumpProtest
Gömülü resim

682

698

Roosh
11 Kas
Roosh @rooshv
Here is Alex Soros at what appears to be a Spirit Cooking event (look at simulated dead woman on operating table). They rub it in our face.
Gömülü resim

624

599

Mike Cernovich 🇺🇸
10 Kas
Mike Cernovich 🇺🇸 @Cernovich
"#SpiritCooking was a big story, driven through social media, and ended up going worldwide," @Cernovich said. http://www.thedailybeast.com/article...blishment.html …

609

875

🎙Wayne Dupree
10 Kas
🎙Wayne Dupree @WayneDupreeShow
I'm watching Hollyweird celebrities lose their damn racist minds on Twitter, wondering if they attended Podesta's #SpiritCooking #WDShow🕶

629

1.033

Christina C.
10 Kas
Christina C. @carrerapulse
Union Square: Angry liberal #AntiTrump protesters. #SpiritCooking #NotMyPresident #AlwaysTrump #Trump2016 🇺🇸
0:44

251

279

Nicole Pettibone
10 Kas
Nicole Pettibone @NicolePettibone
#TrumpsFirstOrder Cleansing the White House of #SpiritCooking.

599

1.244

Bill Mitchell
9 Kas
Not only is #spiritcooking weird, evil and gross, apparently it doesn't work...

1.547

3.205

elle g. 🇺🇸
9 Kas
elle g. 🇺🇸 @SurfPHX
I can't even look at this dude without thinking #SpiritCooking
Gömülü resim

262

395

Rep. Steven Smith
9 Kas
Rep. Steven Smith @RepStevenSmith
Who abandons her supporters to the guy whose emails caused her downfall? She does NOT care about them AT ALL #NotMyPresident #SpiritCooking
Gömülü resim
Gömülü resim

651

718

Granite Pundit
9 Kas
Granite Pundit @Granite_Pundit
I haven't seen so much red (electoral map) since John Podesta's last spirit cooking

88

216

Mike Cernovich 🇺🇸
9 Kas
Mike Cernovich 🇺🇸 @Cernovich
What the hell are they #SpiritCooking up now?

500

1.128

Obianuju Ekeocha
9 Kas
Obianuju Ekeocha @obianuju
Well, #spiritcooking obviously doesn't work. The only Spirit we should cling to is the Holy Spirit of God.
Gömülü resim

125

248

🎙Wayne Dupree
9 Kas
#JohnPodesta pulls Freddy Kreuger to Clinton supporters

You are all my children #SpiritCooking
Gömülü resim

381

567

Mark Dice
9 Kas
Mark Dice @MarkDice
The Wicked Witch of Washington went home to do some spirit cooking and pray to Satan to somehow steal this thing. #ElectionNight

817

1.794

Boston Bobblehead
9 Kas
THIS IS RICH. #SpiritCooking @johnpodesta has been sent by the High Priestess to NOT CONCEDE. She couldn't be bothered to deal w/the peeps!😂

111

144

🎙Wayne Dupree
9 Kas
John Podesta is talking to the biggest crowd at a #SpiritCooking ever!

330

598

Helene
9 Kas
Helene @Helener2442
I hope all special FBI PDs will b arresting all child trafficking pedos & SAVE THE CHILDREN ASAP #wikileaks #SpiritCooking @therealroseanne

93

179

Nathan Chagolla
8 Kas
Nathan Chagolla @NChagolla
The whole #podestaemails35 goes way way deeper than Clinton Foundation & paid 2 play. #neverhillary #Election2016 #spiritcooking #PizzaGate

89

90

Stone Cold Truth
8 Kas
Stone Cold Truth @StoneColdTruth
Time to get out there and #StopEvil / #StopTheCoven
No #SpiritCooking! No #WalnutSauce!
Vote #Trump2016 and Vote to #MAGA
@StoneColdTruth
Gömülü resim

236

328

Jared Wyand 🇺🇸
8 Kas
She's caught paying people to riot at Trump rallies

Her whole inner circle does Satanic #SpiritCooking

And last night...

#ElectionDay
Gömülü resim

2.093

1.866

Michelle 🇺🇸
8 Kas
Michelle 🇺🇸 @michelle4trump
#SpiritCooking satanist Lady Gaga dresses up like a Nazi to promote Hillary Clinton. Could this election be any more telling? #ElectionDay
Gömülü resim
Gömülü resim

1.056

1.036

Bill Mitchell
8 Kas
Hillary is #spiritcooking tonight. Goose is on the menu.

548

1.188

Elsie Dodomeir
8 Kas
Elsie Dodomeir @elsasdodo
Odd that #Hillary would feature #LadyGaga at her #Phily rally given the #SpiritCooking they've been doing... #PodestaEmails35 #WikiLeaks

411

519

len iorio
8 Kas
len iorio @lennyscards
#LancasterVotes

I don't think "spirit cooking" goes over well in the Amish/Mennonite community...

Go BIG Red!

#Trump2016

110

172

John Durant
8 Kas
John Durant @johndurant
.@SethRogen and @pattonoswalt confirmed as practitioners of #SpiritCooking. Are they all this sick?
Gömülü resim

294

407

Cristina Laila
8 Kas
Cristina Laila @cristinalaila1
#ImVotingBecause I don't want Satan worship, Islam and pedophilia in the White House #SpiritCooking
Gömülü resim

1.516

1.958

Jared Wyand 🇺🇸
8 Kas
#ImVotingBecause Hillary is literally campaigning with a Satanic cult

Seriously wtf America?

#SpiritCooking 👈🏻👀
Gömülü resim
Gömülü resim
Gömülü resim

2.589

2.482

Trump Super PAC
8 Kas
Trump Super PAC @TrumpSuperPAC
John Podesta's spirit cooking apprentice, Lady Gaga, is introducing #Hillary at her final rally dressed as a Nazi! #VoteTrump #NeverHillary
0:22

443

321

✨Michelle✨
8 Kas
✨Michelle✨ @mrntweet2
#ImVotingBecause I don't want Satan worshippers running America! Coincidence #LadyGaga is with #Hillary tonight? #SpiritCooking #Election
Gömülü resim

439

430

Dr.America MD🇺🇸
8 Kas
Dr.America MD🇺🇸 @healthandcents
COURAGE🇺🇸
Who stands for me against wicked? Who stands for me against evildoers?✝🙏 Ps94:16

#Trump does❤🇺🇸
Vs
#Hillary #SpiritCooking EVIL👺
Gömülü resim
Gömülü resim

419

381

Dr.America MD🇺🇸
8 Kas
Dr.America MD🇺🇸 @healthandcents
#ImVotingBecause #Hillary▶
THEFTS:
✅public money
✅public trust
✅children's innocence

#ElectionFinalThoughts
NEVER #SpiritCooking
#MAGA 🇺🇸
Gömülü resim

1.040

1.178

SavvyDoc4Trump
8 Kas
SavvyDoc4Trump @LadyDoc4Trump
#Christians #Catholics
I urge all #VoteAgainstEVIL
#VoteAgainstHate &
anti-GOD #Democrat Party

#SpiritCooking
#Trump ✝✡
#tcot #ccot #2A
Gömülü resim

290

335

Bill Mitchell
8 Kas
Hillary is #spiritcooking tomorrow night. She is serving goose.

727

1.432

AltStream Media
8 Kas
AltStream Media @AltStreamMedia
Another satanic performance by Marina Abramovic #SpiritCooking

https://wikileaks.org/podesta-emails/emailid/12239 …

#podestaemails34
Gömülü resim

299

209

We Got Trump
8 Kas
We Got Trump @WeNeedTrump
Why the hell does the Podesta family have a "torture chamber?" Very creepy stuff going on... #SpiritCooking

https://wikileaks.org/podesta-emails/emailid/56492 …
Gömülü resim

724

599

Aslan's Girl
8 Kas
Aslan's Girl @Aslans_Girl
Every time a celeb endorses Hillary, I ask myself, "Are they Satanists, too? Do they like #SpiritCooking?" Bon Jovi, Bruce Springsteen, etc

180

269

Boston Bobblehead
8 Kas
Thankfully, @Millie__Weaver also gave a #SpiritCooking report👇which I've enhanced. THIS😬is what we're up against! @HillaryClinton IS EVIL!😡
1:111

371

263

Me Here
8 Kas
Me Here @ShortTermEnthus
#ImVotingBecause I don't want our children to end up in a #Spiritcooking cauldron

112

186

Black Women 4 Trump
7 Kas
Black Women 4 Trump @TallahForTrump
A vote for Hillary Clinton is a vote for Satan.
#SpiritCooking

1.048

1.665

QueeNeema
7 Kas
QueeNeema @AKHLASS1
Did u enjoy @glennbeck @MMFlint the #SpiritCooking ?

#NeverHillary #PodestaEmails33 #PodestaEmails34 #earthquake
http://ln.is/cUpgQ

440

322

Boston Bobblehead
7 Kas
#PodestaEmails, #DNCLeak2, #SpiritCooking & FBI Director Comey have all PROVEN THIS TRUE👇We live in a #RiggedSystem😡Time for TRUMP & CHANGE!
1:74

390

384

Stone Cold Truth
7 Kas
Stone Cold Truth @StoneColdTruth
You cannot sit by and let the Coven Leader be elected to the most powerful position on our planet. #StopHillary #StopTheCoven #SpiritCooking
Gömülü resim

364

423

Democrats For Trump
7 Kas
Democrats For Trump @YoungDems4Trump
To all fellow Democrats ✌
You are better than this.
Lots of Republicans voted for Obama. Give Trump a chance.

#DNCLeak2 #SpiritCooking
Gömülü resim

1.398

1.649

Deplorable Truth
7 Kas
Deplorable Truth @1truthtel
#SpiritCooking #NastyWoman https://twitter.com/asamjulian/statu...30746841083904 …

1

WINNING IN AMERICA!
7 Kas
WINNING IN AMERICA! @TheTrumpLady
#Trump Winning, don't listen to BS today. HRC gets runner up prize: Spiritcooking with #podestaemails33. Marina Buying. Hotdogs & Pizza.
Gömülü resim

1.802

1.848

Hail to the Chief 󾓦
7 Kas
Hail to the Chief 󾓦 @AmericanVoterUS
DON'T sell your soul to THIS devil 👇

She is ROTTEN to the core 👎

🚫#NEVERHILLARY🚫

#ClintonCash

#SpiritCooking

#ElectionFinalThoughts
Gömülü resim

146

119

Trump Babe
7 Kas
Trump Babe @DeplorableBabe
Why is Twitter autocorrecting #MadeleineMcCann to #MadelineMcCann? Make both trend! #SpiritCooking #WikiLeaks #PodestaEmails33

110

103

The Daily Grind
7 Kas
The Daily Grind @mywaitingroom
You can't handle the truth. #Spiritcooking #cometpizza #cometpingpong #PodestaEmails33 #hillaryforprison http://youtu.be/F5NQd_amysk

95

66

😸♥ DEB♥😼
7 Kas
😸♥ DEB♥😼 @kickitdotcom
🚨HUGE🚨
#MadelineMcCann. #PodestaEmails33
#SpiritCooking
#PodestaPizza
#Election2016
#ElectionFinalThoughts

http://truthfeed.com/breaking-bombsh...on-case/34348/ …

88

59

Trigger
7 Kas
Trigger @rosehazthorns
Please share so our Spanish speaking voting friends can understand what #SpiritCooking is! #Estoyconella #DNCLeak2 #podestaemails33
Gömülü resim

348

223

Toby Lerner
7 Kas
Toby Lerner @toby_lerner
@SayHillYes Lucifer is very proud of U voting 4 his daughter. Say Hillary 3x's b4 vote & celebrate w a zygoteurinebroth #SpiritCooking #MAGA

2

WashingtonForTrump
7 Kas
WashingtonForTrump @WAforTrump
#SpiritCooking #SacrificeOurDaughters
Gömülü resim

42

25

CSS
7 Kas
CSS @SL_OKC
#ObamacareFail
#spiritcooking
#ImWithHer
#ClownSighting
#PennState
#MNDeerOpener
#Trump
#MAGA
@TEN_GOP
#draintheswamp
#BuildTheWall
#StopTPP https://twitter.com/NameBrandDealz/s...54848791130112 …

DeplorableBasketcase
7 Kas
DeplorableBasketcase @Professor_Den
#SpiritCooking? #LockHerUp https://twitter.com/brittpettibone/s...90291822174209 …

1

schismatic37
7 Kas
schismatic37 @iamdevo
#SpiritCooking #JohnPodesta and #TonyPodesta #PodestaBrothers teamed up and hold high positions. This is what they're into.
#TeamHillary https://twitter.com/northofdoom/stat...10037420736512 …

1

Curtis Robinson
7 Kas
Curtis Robinson @Augustus1683AD
@apurposefulwife "All the emails are fake now." They believed them up to spirit cooking. That's how the darkest evil lives bc ppl deny

1

Jess
7 Kas
Jess @JessWLawson
Must SEE! Lady Gaga & Jay Z Caught in Bizarre Satanic Ritual SPIRIT COOKING https://youtu.be/Lu0aEQH65rs

Chuck Tingle
7 Kas
Chuck Tingle @ChuckTingle
'spirit cooking ritual' with chocolate milk

38

125

PatriotTV
7 Kas
PatriotTV @PatriotTV
#Podesta & #Hillary & #Weiner Are SATANIC DEVIL WORSHIPPERS WHO ENJOY #SpiritCooking Human Sacrifice Victims Blood & Semen Cakes. #Election https://twitter.com/johnnybraav0s/st...96817022693376 …

Big D
7 Kas
Big D @swinshark
@kristilade @SamTMart2nd1780 @Emy4Trump Or spirit cooking

1

Dianne Hender
7 Kas
Dianne Hender @DianneMarieTH
BREAKING: Hillary Clinton Is A Satanic Child Abuser, Wikileaks Dump Sugg... https://youtu.be/AE8D9n5xNHs via @YouTube #SpiritCooking #Satanic

2

Tim Bartsch
7 Kas
Tim Bartsch @southerntime_ca
He's not just into 'spirit cooking'. http://fb.me/82vTo6AEp

Luis Cortez
7 Kas
Luis Cortez @CortezReport
Spirit cooking? Politics & Satanic rituals - David Icke...... http://fb.me/1ytkiOD90

Peter Williams
7 Kas
Peter Williams @snowglobeking
@BBIC_Jax @bishopmckjr Wicked occult #spiritcooking practice inside the Clinton campaign. Please address
…

1

Laverdad2.0
7 Kas
Laverdad2.0 @v_conspiranoica
The Podestas' "Spirit Cooking" dinner?
It's not what you think.
It's blood, sperm and... by #adrifadi

Hate left's hate EUV
7 Kas
Hate left's hate EUV @ExUnitateVires
They threatened to cook his spirit. #SpiritCooking
https://twitter.com/Cernovich/status/795363458560638976 …

Gal 5:1
7 Kas
Gal 5:1 @marian_maio
It Begins... Hillary Clinton "Spirit Cooking" Posters Pop Up in Los Angeles - http://Linkis.com http://linkis.com/thegatewaypundit.com/BZdQr …

5

3

MacDaddy611
7 Kas
MacDaddy611 @MacDaddy611
#HillaryCantBePOTUS #HillarysMaid #AboveTheLaw #SpiritCooking
94.6 Million NOT IN LABOR FORCE
#CorruptMedia Won't Tell the #TRUTH
#VoteTrump https://twitter.com/avanconia/status/795342083477401600 …

5

2

Sherri
7 Kas
Sherri @SociallySherri
@jarbore1 @joanneagnes25 @Spirit__Cooking @Gratefulval2 Yes, I have great respect for @DrJillStein even though I'm a Trump supporter.

1

Anyone4NoMoreWar
7 Kas
Anyone4NoMoreWar @NoMoreWarTY
New Word Bank this looks important but I'm so tired can someone see if it is important and repost it? #DNCLeak2 https://wikileaks.org/dnc-emails/emailid/43673 …
Gömülü resim

5

4

MeanGuitar
7 Kas
MeanGuitar @meanguitar
@Darth_Pingu Spirit Cooking: Evil In Government | Mike Cernovich, Vox Day and Stefan ... https://youtu.be/qXtzU7lJRLo via @YouTube

🔥 Berned Green 🌿
7 Kas
🔥 Berned Green 🌿 @BuildAGreenUSA
HOLY F'ING SHIT.E-IMAGES OF MAN WANTED 4 QUESTIONING IN MCCANN ABDUCTION MATCH PODESTA&BROTHER.LOOK! #PodestasPizza #SpiritCooking #DNCLeak2 https://twitter.com/jerome_corsi/sta...92796551598080 …

1

4

helen kelly davis🕊✨
7 Kas
helen kelly davis🕊✨ @TheHelenOfJoy
Down the rabbit hole of spirit cooking... I'm more so surprised that it's finally out there. just goes to show how evil the ppl in power are

1

Laura Voted 📎
7 Kas
Laura Voted 📎 @SheWhoVotes
#SpiritCooking is a museum exhibition at MOMA: https://www.moma.org/collection/works/143945?locale=en …

Museums are where you go to learn things. Try it sometime. https://twitter.com/dianerainie1/sta...77059501965312 …

7

14

WhatWhat7
7 Kas
WhatWhat7 @OpinionOnion7
YOU'RE ABSOLUTELY RIGHT. IF AMERICAN CITIZENS AREN'T CONCERNED ABOUT THIS, THAT'S BEYOND SCARY. #SPIRITCOOKING #TRUMPTRAIN #AMERICAFIRST https://twitter.com/Scarlett210/stat...95881340579841 …

4

4

Lori Armstrong
7 Kas
Lori Armstrong @Surfhempster
@ABC Y don't U report the truth about evidence found by on Weiner's server? #SpiritCooking run through #ClintonFoundation Do they own U 2?

🇺🇸 Sue 🚂💨💨💨💨
7 Kas
🇺🇸 Sue 🚂💨💨💨💨 @SDaviesLaird
This looks about right! #RedNationRising #NotAboveTheLaw #DNCLeak2 #FBI #CorruptComey #SpiritCooking #DrainTheSwamp #LawAndOrder https://twitter.com/m3daze/status/795493797794840576 …

1

3

ROBIN
7 Kas
ROBIN @DJROBBZ_BLOG
#ElectionFinalThoughts
#RIP #SETHRICH
This IS some BULLSH*T
#DNCLeak2
This IS some BULLSH*T
#SpiritCooking
This SOME BULLSH*T
#HillarysMaid

11

11

FEARLESS Verified
7 Kas
FEARLESS Verified @FearlessJ2008
LIVE: PROTECTED BY DEMONS: SPIRIT COOKING! on #spreaker #babylonthegreat #demons #revelations #spiritcooking... http://fb.me/Lxxw3LrC

✭Serafinos✭🐘
7 Kas
✭Serafinos✭🐘 @Serafinos
@terrymendozer @jorgeramosnews
Isn't he @Univision @UnivisionNews 😉👍🏼
#SpiritCooking
#PodestaPizza

2

Themis
7 Kas
Themis @Moerae1
Right because people who engage in #SpiritCooking should be taken more seriously https://twitter.com/BigZeeChamp/stat...73740063371264 …

1

CyberDurden
7 Kas
CyberDurden @CyberDurden
@ScottAdamsSays Is the crack cocaine smoking before or after the #SpiritCooking? #Clinton https://twitter.com/CyberDurden/stat...96682448261120 …

W. Bruce Savaille
7 Kas
W. Bruce Savaille @Spidey1022
@RyanSeacrest @HillaryClinton @OnAirWithRyan Ask her about #DNCLeak2 #Satanism #SpiritCooking #PodestaEmails #Haitianvoodoo #Luciferianism

2

3

Revolution2016
7 Kas
Revolution2016 @Revolution41157
@panegron @donnabrazile is HRC's #spiritcooking witch Your cheating as CNN contributor & Ur lying 2 America numerous times says U r divisive https://twitter.com/donnabrazile/sta...58559093538816 …

1

2

LadyAlt-Life
7 Kas
LadyAlt-Life @MrsKLay
@MamieNickles @AussieMum4TRUMP @JaredWyand @metpoliceuk I did the exact same thing...she's been on my mind since spirit cooking email. wow.

3

George Hall
7 Kas
George Hall @geehall1
Perhaps it's more accurate calling #Podesta and Clinton circle #spiritcooking antics right name. A #HellFireClub. #Weinergate

PoliticAlBor
7 Kas
PoliticAlBor @PoliticAlBor
@so_irreverent now it makes sense! The Spirit Cooking was to get Azazel into Trump!

1

ProTrump
7 Kas
ProTrump @ProTrump001
#Spiritcooking
#Wrongertogether
#Pedopodesta
Gömülü resim
Gömülü resim
Gömülü resim
Gömülü resim

3

3

Black Ken Doll
7 Kas
Black Ken Doll @adventurewithCJ
Gaga if you don't sit your #SpiritCooking ass down somewhere...There will be no spirit cooking in the Whitehouse #MAGA #NeverHillary https://twitter.com/ladygaga/status/795380413292113921 …

MeanGuitar
7 Kas
MeanGuitar @meanguitar
@bmcclung @MNforTrump @WCCO @ktinuch @esmemurphy @PatKessler Spirit Cooking: Evil In Government https://youtu.be/qXtzU7lJRLo via @YouTube

3

2

Dianne Hender
7 Kas
Dianne Hender @DianneMarieTH
A must see - Keep RT - we have to do the job of MSM - this has to get out there!! #SpiritCooking #Pedophile #NYPD https://twitter.com/d_seaman/status/795488834502987776 …

3

3

AFEKT MEDIA
7 Kas
AFEKT MEDIA @AFEKTMEDIA
SHOCKNG GRAPHIC IMAGES- #PODESTA COLLECTS PEDO ART. #ClintonCult #SpiritCooking #POOLPARTY Priestess #DianeClinton https://twitter.com/awakealert/statu...90540850556928 …

4

1

Caleb Hurt
7 Kas
Caleb Hurt @CalebDHurt1
@Trish_Tosch Curious... how do you feel about Hillary's campaign chairman involved in the Satanic ritual called #SpiritCooking?

Marina Boyd
7 Kas
Marina Boyd @CBTLTweet
E Celebs supporting #neverhillary experiencing international backlash because of fear they r associated w/ occult rituals #spiritcooking https://twitter.com/enews/status/791063101642792960 …

Paper airplanes
7 Kas
Paper airplanes @rainbowg17
#DNCLeak2 and the worst part is I was almost about ready to go too bed but this is even worse in the spirit cooking emails

7

Deplorable Miss Maga
7 Kas
Deplorable Miss Maga @MissMaga2016
2013 Guardian article with the same sketches as a source: https://www.theguardian.com/uk-news/...mccann-suspect … #SpiritCooking #Podesta

1

1

Trump Woman
7 Kas
Trump Woman @trump_woman
Rudy Giuliani: Hillary Clinton committed a felony http://video.foxbusiness.com/v/5199087825001/ … via @trump_woman #SpiritCooking #DNCLeak2 #Trump #MAGA #LockHerUp
Gömülü resim

2

3

Cheer-Up
7 Kas
Cheer-Up @justgrateful
@RozierCarol Your #SpiritCooking fraud is NOT the nominee
-SHAME on you!

#FeelTheBern #DNCLeak2 @PeteyTheBoggle @BernieSanders @jessbriis
Gömülü resim

2

2

tux
7 Kas
tux @osi_model13
@wolfblitzer when did you lose the zeal to be a real newsman ? #CorruptMedia #mediabias #DNCLeak2 #Vote2016 #spiritcooking #anonymous https://twitter.com/wikileaks/status/795488264232648704 …

1

Deplorable Daydreams
7 Kas
Deplorable Daydreams @Daydreams9292
@Flewbys @HillaryClinton where did this come from? Wikileaks? #MAGA #DNCLeak2 #podestaemails33 #DrainTheSwamp #SpiritCooking #imwither

2

2

Fashionista
7 Kas
Fashionista @FashNova
Hillary, acusada de adorar a Satanás por un email de WikiLeaks.

#MexPol #Trump2016 #SpiritCooking
http://www.elmundo.es/internacional/...e108b45a1.html … via @elmundoes

Deplorable Miss Maga
7 Kas
Deplorable Miss Maga @MissMaga2016
O.M.F.G, WTF!?!? Who do the Madeleine McCann Suspect Sketches Resemble? https://www.reddit.com/r/The_Donald/...es_of_two_men/ … #SpiritCooking #Podesta ?

1

4

Aynx
7 Kas
Aynx @Aynxop
@DellRusk88 @sbpdl @johnpodesta No words. #DNCLeaks2 #PodestaEmails #wikileaks #spiritcooking
Gömülü resim

2

1

FedUpWithDEMS
7 Kas
FedUpWithDEMS @OmaToSix
This is pay to play folks! She is selling America! #millenials #spiritcooking #satanichillary
Gömülü resim
Gömülü resim
Gömülü resim
Gömülü resim

Mexico Citizen Video
7 Kas
Mexico Citizen Video @seimex
((It's all fun and games until the flying monkeys attack)) #SPIRITCOOKING #WIKILEAKS #INFOWARS #PODESTAEMAILS #GODBLESSAMERICA #IMWITHER
Gömülü resim

2

1

Ryan Stickel
7 Kas
Ryan Stickel @RyanAStickel
Dude!!! 😳😳😳

#spiritcooking
#PodestaEmails

http://youtu.be/MRav-34ufcE http://fb.me/4ERh8GQHI

Southern With Sass
7 Kas
Southern With Sass @LilSouthernSass
@jmpalmieri You mean there's more than #SpiritCooking, sacrificing kids, child sex trafficking, child rape & murder, treason & espionage?

4

2

Time=Best Stock
7 Kas
Time=Best Stock @paynej247
@WDFx2EU8 @LGHinFL Beyonce Down With #SpiritCooking ???
1:89

13

12

Joshua Graeff
7 Kas
Joshua Graeff @Semperfinance
#Idealogues #wikileaks #DNCLeak2 #imwithher #spiritcooking #HillaryClinton #obama #FBIDirectorComey #JayZ #beyonce #MAGAx3 #HillaryBecause
Gömülü resim

Emily Rutherford
7 Kas
Emily Rutherford @emrutherford90
Beyonce Wearing Goat Head Ring During Hillary Clinton Campaign Performance #SpiritCooking
Gömülü resim

51

54

Fashionista
7 Kas
Fashionista @FashNova
@ArcheundHaus I think he knows he's going to prison. I'd put him on suicide watch if Trump wins.

#SpiritCooking

1

Dee (PLORABLE) M.
7 Kas
Dee (PLORABLE) M. @majesticsparrow
TO HELL W/ THE DEVIL
I'm voting TRUMP!
#SpiritCooking #DncLeak2

5

NothingButTheTruth
7 Kas
NothingButTheTruth @DiscoverTruth4u
Clinton Foundation money went to support #SpiritCooking and also Chelsea's wedding.

(looks tasty)
Gömülü resim

Agent Of Doubt 🌐
7 Kas
Agent Of Doubt 🌐 @AgentOfDoubt
Debunking of Clinton Campaign Chairman John Podesta Involved in Satanic 'Spirit Cooking' http://www.snopes.com/john-podesta-spirit-cooking/ … #spiritcooking

2

Total Information
7 Kas
Total Information @total411info
#SpiritCooking
Gömülü resim

Anshul
7 Kas
Anshul @Anshultalks
These guys are scary #SpiritCooking devils . Not safe for society . https://twitter.com/d_seaman/status/795494922233282560 …

43

44

SkidVicious
7 Kas
SkidVicious @SkidneyVee
@ratraceco @partystraws @dustin_temple10 @melimel521 Spirit Cooking doesn't mean they're satanists either. Take it for what you will.

2

Orion '85
7 Kas
Orion '85 @lrockhq
EP 17: Special Edition: #SpiritCooking - http://ift.tt/2f8ngLm SPECIAL EMERGENCY EPISODE!! Today, Johnny and Haz…
Gömülü resim

Ride the Trump Train
7 Kas
Ride the Trump Train @trump_trainchoo
Spirit Cooking with the Clintons https://goo.gl/qROQCH Ya gotta watch this one. #pedophile #childsextrafficking #satanworship

1

1

Freelance/AntiGoogle
7 Kas
Freelance/AntiGoogle @Chicane_In
@infowars I got 1-litre Sperm Helping Hillary cook in #SpiritCooking Clinton game. Download on Google playstore.! https://play.google.com/store/apps/d...cookinghillary …

NastyGO
7 Kas
NastyGO @gwenorel1
Lol ITS A CONSPIRACY! Witchcraft! Spirit cooking! https://twitter.com/ditzkoff/status/795403577271455744 …

1

1

In My Drunk Opinion
7 Kas
In My Drunk Opinion @IMDOShow
No, I have facts, which I posted in my second response to you, but you have ignored. "Spirit Cooking" was an art installation. #ignorance https://twitter.com/Solomon_Patriot/...92039219707905 …

Steven Franssen
7 Kas
Steven Franssen @stevefranssen
#SpiritCooking
Gömülü resim

1

chapasurus maximus
7 Kas
chapasurus maximus @nothingbutchapy
@AdamReakes did some spirit cooking?

As good as Angel cake and deviled ham is.

I'd just rather take the soul train to work.

1

Cheer-Up
7 Kas
Cheer-Up @justgrateful
SHAME on (#SpiritCooking) Hillary supporters
for being so stupid and gullible!!

#DemExit #SoulsToThePolls #Imwithher #DNCLeak2 #wikileaks https://twitter.com/RETTinol/status/795494023444176896 …

8

7

that jon jackson
7 Kas
that jon jackson @thatjonjackson
@MnRoseforJesus @Hublife @TwistedinGa @TamelaJaeger @0hour Been researching that #SpiritCooking huh?

1

2

Yours truly,
7 Kas
Yours truly, @bongme
@WDFx2EU8 @basedmattforney @FBI <---PUSSY'S will come back with.........NOTHING. I'll bet you a #spiritcooking

2

1

Will Beattie
7 Kas
Will Beattie @wlbeattie
@Jacobs_Biscuit @Terror_Monitor <= May all his virgins be restitched copies of #HRC
Have her conjure up some #SpiritCooking clones - yurko!

1

DeplorableInATX 🇺🇸
7 Kas
DeplorableInATX 🇺🇸 @DeplorableInATX
Posted by #SpiritCooking witch. WTF is this??? https://twitter.com/abramovicm666/st...23084694913024 …

Anyone4NoMoreWar
7 Kas
Anyone4NoMoreWar @NoMoreWarTY
Howard Stern Midgets and Retards porn stars Donald Trump wtf? #DNCLeak2 https://wikileaks.org/dnc-emails/emailid/29846 …
Gömülü resim

Fashionista
7 Kas
Fashionista @FashNova
John Podesta is now seriously worried about further leaks.

#SpiritCooking #SexTrafficking #DNCLeak2 https://twitter.com/CNN/status/795325390420066305 …

3

2

John Dee
7 Kas
John Dee @BrokenCountry1
#HillaryClinton VOTE GUILTY! #SpiritCooking #wikileaks #PodestaEmails #DNCleaks #NeverHillary
Gömülü resim

6

3

Roy Rogers
7 Kas
Roy Rogers @RoyRogers45
#$hillary #shrill #CrookedHillary #spiritcooking #dncLeak2 https://twitter.com/spiritworldfilm/...93264736550913 …

3

2

Sassafras~Knob
7 Kas
Sassafras~Knob @Sassafras_Knob
#RT Seems since #spiritcooking broke @WikiLeak #LatinosForTrump flipped #Hispanic vote https://twitter.com/NuoleParantaja/s...59221239533568 … … #ccot #teaparty #VOTE #MAGA

2

2

CSS
7 Kas
CSS @SL_OKC
#spiritcooking
#ObamacareFail
#ImWithHer
#ClownSighting
#PennState
#MNDeerOpener
#Trump
#MAGA
@TEN_GOP
#draintheswamp
#BuildTheWall
#StopTPP https://twitter.com/JOMainEvent/stat...74207920574464 …

Zachary Hunt
7 Kas
Zachary Hunt @ZacharyRyanHunt
@JuddApatow @dickc whole thing was just diversion to distract American Public from #wikileaks #DNCLeak2 #spiritcooking #PodestaEmails33

MarkFromAlbany
7 Kas
MarkFromAlbany @markfromalbany
@TrafficAdPays @GrnEyedMandy

Simply put,

John Podesta getting involved with Satanic #SpiritCooking & kids is sick.

I wish this was fake
Gömülü resim

1

3

Dean the plumber
7 Kas
Dean the plumber @Dean10340655
@jstoner627 @realDonaldTrump This is your #SpiritCooking
Gömülü resim

1

1

🇺🇸Dawn #Trump45
7 Kas
🇺🇸Dawn #Trump45 @dawngpsalm63
The whole world knows
.@HillaryClinton is a satanist #SpiritCooking
#Election2016
#ElectionDay
#not #AboveTheLaw https://twitter.com/singsandsews/sta...11888117006337 …

3

Dee (PLORABLE) M.
7 Kas
Dee (PLORABLE) M. @majesticsparrow
.@GovMikeHuckabee It's MORE now, sir.
#SpiritCooking HAS SHOWN US that this is a
BATTLE OF GOOD vs EVIL
Its time 4 ALL 2 CHOOSE A SIDE

Kathy
7 Kas
Kathy @kayms99
#Spiritcooking #satanic #AnthonyWeiner #weiner #hillary #huma marina abramovic #hillaryclinton #neverhillary #voteTrump hillary clinton https://twitter.com/Kek_Magician/sta...45063966924800 …

1

Natsu Dragoneel
7 Kas
Natsu Dragoneel @NatsuDragoneel0
Karma is coming for you, Comey. Corruption makes me soooooooooo mad and no amount of spirit cooking will help you guys from God.
Gömülü resim

1

🇺🇸Asymmetrist 🇺🇸
7 Kas
🇺🇸Asymmetrist 🇺🇸 @Asymmetrist2
🎤if you like it then you should have slit a throat on it🎤 #SpiritCooking
Gömülü resim
Gömülü resim

⚡ French Fury ⚡
7 Kas
⚡ French Fury ⚡ @ElectreIsMore
Oh but ofc @jorgeramosnews, no surprise why u won't talk about #SpiritCooking when u belong to this lying channel ! https://twitter.com/ElectreIsMore/st...23082601873408 …

2

3

I Love Jesus
7 Kas
I Love Jesus @krissykocca
So is it official... I didn't know the Catholic Church supports partial birth #abortion. #SpiritCooking #PopeFrancis #AbortionIsMurder https://twitter.com/newsworld__/stat...92927925432320 …

1

JJ
7 Kas
JJ @miamijj48
In 48 hours we will either have a mob boss as president or a successful businessman. #MAGA #DrainTheSwamp #SpiritCooking #TrumpTrain #Trump

Trump Florida
7 Kas
Trump Florida @trump_florida
https://twitter.com/tallahfortrump/s...10584942493696 … #SpiritCooking

Tech
7 Kas
Tech @WriteReadRock
After #Spiritcooking I'm ready to believe in Bigfoot, the Loch Ness monster...and maybe that Hillary has Elvis chained in her basement. https://twitter.com/wildmicrocosm/st...92024384364544 …

1

Craig Lawrence
7 Kas
Craig Lawrence @Proud1American
@Sassafras_Knob @NuoleParantaja @mitchellvii Yea...Isn't that #spiritcooking thing over the top SICK! Don't even want to think abt it!

2

Deplorable Dikki
7 Kas
Deplorable Dikki @deweylasv
@RealDemocracy16 #spiritcooking #SpiritCooking #WTFtwatter!?

1

SuperDuperPredator
7 Kas
SuperDuperPredator @M3DAZE
This looks about right! #RedNationRising #NotAboveTheLaw #DNCLeak2 #FBI #CorruptComey #SpiritCooking #DrainTheSwamp #LawAndOrder
Gömülü resim

49

62

ArchAngelAres
7 Kas
ArchAngelAres @ArchAngelAres
@anthony_weiner "spirit cooking" dinner https://youtu.be/9H02iVrFN5Q

Ana de Portlandia
7 Kas
Ana de Portlandia @anadeportlandia
If she wins, will her people be hosting a pizza party? They seem to like those #pedofiles @wikileaks #Election2016 #vote #spiritcooking https://twitter.com/RyanSeacrest/sta...88019440513024 …

2

1

Alexander Higgins
7 Kas
Alexander Higgins @kr3at
#SpiritCooking: Satanic Tantric Sex Ritual Hillary Advocates for Diplomacy In Pictures And Video http://alexanderhiggins.com/spirit-c...ictures-video/ … #PodestaEmails32

2

2

Kathy
7 Kas
Kathy @HH_kathy
The Clinton's Truly are #OfTheDevil #SpiritCooking https://twitter.com/rebekahworsham/s...30551996215296 …

Julie Luna
7 Kas
Julie Luna @loonatoo601
It Begins... Hillary Clinton "Spirit Cooking" Posters Pop Up in Los Angeles http://paper.li/ConservativeFB/14460...los-angeles%2F …

Mexico Citizen Video
7 Kas
#TRUMP LIVE VIDEO IN LEESBURG VA - 12:10AM EDT - Almost On #SpiritCooking #DemExit #AustynCrites #BirdDogging #MSM
…

Jessica #MAGA 🇺🇸
7 Kas
Jessica #MAGA 🇺🇸 @lost_tribe_7000
Happy to see the number one trending hashtag is #SpiritCooking after midnight. #MAGA3X #Trump #MAGA
Gömülü resim

2

2

Christopher
7 Kas
Christopher @unlobodelnorte
Because @CNNPolitics is the place for great journalists. too busy #spiritcooking to do their own job.
https://twitter.com/marklevinshow/st...68152557670404 …

YdoWe
7 Kas
YdoWe @fail2communic8
@Spirit__Cooking @steph93065 he wasn't my first choice either, but best chance to get #BallotBoxJustice she's #AbovetheLaw unless Trump IHMO

Cheer-Up
7 Kas
Cheer-Up @justgrateful
#Hillary + #SpiritCooking = #DemExit

SHAME on her voters!

#imwither #imwithher #strongertogether #hillyes #opdeny270 #DNCLeak2 https://twitter.com/SolidBlue2012/st...69603665219585 …

1

1

Black Cat
7 Kas
Black Cat @theblackcat1031
#Podesta #SpiritCooking How deep does this go? Don't think this isn't real for a minute. momfortrump's photo http://instagram.com/p/BMczA_wgX2y/
Gömülü resim

2

1

Isaac
7 Kas
Isaac @goose2448
#Trump2016 #DrainTheSwamp #DNCLeak2 #SpiritCooking https://twitter.com/eastwoodusa/stat...61826926571520 …

1

2

wikidicki
7 Kas
wikidicki @Liberallove1
@0hour @jaketapper #imwithher #sacraficeourdaughters #spiritcooking
Gömülü resim

2

1

я Elisabette P.
7 Kas
я Elisabette P. @Prulette
Hillary's campaign chairman/confidant Podesta drinks satanic smoothies of sperm, urine, & period clots, ETC, &💓's pedo-nudes #SpiritCooking

1

1

Giz
7 Kas
Giz @Proudofmyvote
#boycottNFL comrades, #NFL fans! This is #LadyGaga at a #SpiritCooking party! So disgusted! This is also #NFL #Super Bowl2017 halftime show! https://twitter.com/rooshv/status/795028689834610688 …

3

1

HIM
7 Kas
HIM @H_I_M
Of course @ladygaga would say vote for #hillary
she's in the cult.
#SpiritCooking https://twitter.com/TheHouseOfEl_/st...92140608159744 …

1

Anti State
7 Kas
Anti State @AdamBlacksburg
I wasn't planning on voting, but after this #SpiritCooking stuff, I'm gonna have to vote for Hillary.

4

Han Fastolfe
7 Kas
Han Fastolfe @R_Daneel_0livaw
@jerome_corsi Explosive stuff!! w/ #Obama and #Podesta & their Pedo connections #PodestaEmails33 #spiritcooking #GOP
https://twitter.com/R_Daneel_0livaw/...58699489902592 …

7

4

Deplorable Gwen
7 Kas
Deplorable Gwen @GwenLewis1
@jmpalmieri I guess #spiritcooking isn't enough of a whopper? 😂 You have no credibility left.
Gömülü resim

1

#FreeJulian
7 Kas
#FreeJulian @BluesBrother91
uhm... #SpiritCooking #DrainTheSwam #DNCLeak2 #MolestaPodesta HUGE @Cernovich @RealAlexJones @Rambobiggs @PrisonPlanet https://twitter.com/0hour/status/795491529435578368 …

1

1

Lefty
7 Kas
Lefty @LeftyRightViews
They aren't playing around. #spiritcooking https://twitter.com/drudge_report/st...10379895541760 …

1

All-American Drew
7 Kas
All-American Drew @opinionsamerica
@opinionsamerica #Fraud #DNCLeak2 #GOD #Trump #VoteTrump #DENvsOAK #USA #NeverHillary #RiggedSystem #MAGA #SpiritCooking #ComeyResign

1

4

🐸 Jamie B 🐸
7 Kas
🐸 Jamie B 🐸 @jamieb373
#WakeUpAmerica #VoteTrump #MAGA #DNCLeak2 #SpiritCooking #ImWithHer
Gömülü resim

3

1

PatriotTV
7 Kas
PatriotTV @PatriotTV
#ImWithHer #Hillary #ClintonKaine THE WORLD IS WATCHING. We The People Now KNOW About Your Occult Rituals #SpiritCooking #Election #Maine https://twitter.com/theuschronicle/s...92198842146817 …

1

Mel
7 Kas
Mel @melimel521
@Spirit__Cooking @steph93065 indeed. This was my thought today. In a contested state can I afford to vote Jill? Hillary MUST be stopped.

1

Mexico Citizen Video
7 Kas
Ditch-deliver'd by a drab, Make the gruel thick and slab
…

((( #SPIRITCOOKING )))

penelope maynard
7 Kas
penelope maynard @penelope7usa
Dante's Inferno
Where #NeverHillary &her #Gang of #SpiritCooking FREAKS have
1-way, non-refundable tickets to:
#WikileaksEmails
VOTE 2 #MAGA
Gömülü resim

1

Cheer-Up
7 Kas
Cheer-Up @justgrateful
she is a #SpiritCooking dirtbag
Shame on you!

#DemExit #OpDeny270 #PEDOgate
https://twitter.com/CherylRaeEvans/s...72381477265408 …

1

Tech
7 Kas
Tech @WriteReadRock
It was the #maid, in the basement with the server or maybe it was the chef w/the knife #spiritcooking in the kitchen. #neverhillary #DemExit https://twitter.com/Scorpio1080/stat...93728684539904 …

2

2

Killuminati soldiers
7 Kas
Killuminati soldiers @KSSoldiers777
Hillary Clinton's Spiritual Adviser Doing Some "Spirit Cooking"
MARINA ABRAMOVIC SPIRIT COOKING http://fb.me/7nVhTt8DD

time for change
7 Kas
time for change @MajorMattMasons
He will, we must believe that. It's pretty obvious with there #SpiritCooking that nothing is too vile to make them puke. #Sick&Twisted. https://twitter.com/moriah641/status/795468603499786240 …

1

Sassafras~Knob
7 Kas
Sassafras~Knob @Sassafras_Knob
Ever since the #spiritcooking grossoutorama broke, Latinos breaking hard for Trump. https://twitter.com/NuoleParantaja/s...59221239533568 … …

5

4

Anita H
7 Kas
Anita H @akayhu
#spiritcooking jail birds https://twitter.com/rooshv/status/795400191314694148 …

Ministry of Real🇺🇸
7 Kas
Ministry of Real🇺🇸 @deplorableancap
@realDonaldTrump's Meme Magic will defeat the Dark Magick of @HillaryClinton @MarinaAbramovi @ladygaga #SpiritCooking #TheSecondKekOffensive

1

eddiejhasko
7 Kas
eddiejhasko @welljackmeoff
Many trips @billclinton @HillaryClinton too On #Lolita_Express >#LittleStJames #Orgy_Isle #Lolita_Isle to do #pizza
#spiritcooking #voodoo
Gömülü resim

3

1

Kathy
7 Kas
Kathy @kayms99
#SpiritCooking #markcuban @mcuban #johnpodesta #marinaabramovic #podesta #pedophile https://twitter.com/DaystoTrump/stat...86604265656321 …

DeplorableTrumpEagle
7 Kas
DeplorableTrumpEagle @DarkStream
#Hillary Clinton Lesbian Demon Pedophile and Child Rapist - Flashback to Cathy Obrien #Trump #MAGA #SpiritCooking http://www.stewwebb.com/2016/05/25/h...-child-rapist/ …

7

7

Sarah Whalen
7 Kas
Sarah Whalen @SarahWhalen7
Remember this because it is surely related to Spirit Cooking. https://twitter.com/Wildharv/status/795491691063021568 …

1

Laura kay
7 Kas
Laura kay @Lauraka09619649
#vincefoster #NeverHillary #draintheswamp #MAGA #TrumpTrain #TrumpPence16 #HillarysEmails #hillarysmaid #spiritcooking #HillaryForPrison
Gömülü resim

1

3

K Yost
7 Kas
K Yost @kaliyost
#wikileaks #spiritcooking
Gömülü resim

1

Pammie Piggie🐸🚂
7 Kas
Pammie Piggie🐸🚂 @PammiePiggie
The dark secrets of Satanism and pedophillia exposed. Marina Abramovic and spirit cooking
… via @youtube

1

The Men of Cinema
7 Kas
The Men of Cinema @TheMenofCinema
@Cernovich https://search.wikileaks.org/gifiles/emailid/299932 … dude more vince foster emails. spread it like spirit cooking

Nena🔨IndictHillary
7 Kas
Nena🔨IndictHillary @TXluvsnoBSTrump
#spiritcooking #lolitaexpress #clintonpedophilering https://twitter.com/laissezfaireb/st...45904822796288 …

9

9

Peter Williams
7 Kas
@FBCHammond @YouTube Disturbed of occult #spiritcooking practice inside the Clinton campaign Please please address
…

1

💖mbeachgirl🐸GAB.AI
7 Kas
💖mbeachgirl🐸GAB.AI @VRadke
👿🔥Marina Abramovic hosted #SPIRITCOOKING in home of John Podesta

Claims there is nothing Satanic about what she does #DNCLeak2 #ImWithHer
Gömülü resim

9

7

CJinTX
7 Kas
CJinTX @TellTheTruth1
U guys get word out about #Trump to tweeps not paying attention. Hijack trending #s right now top #RaiderNation #DNCLeaks2 #spiritcooking

Anita H
7 Kas
Anita H @akayhu
@CNNPolitics @CNN @cnnbrk total dirt bags‼America knows everything now! #DNCLeaks2 #CORRUPTION #MSM #spiritcooking #WOLFBLITZER #rigged

1

bridget ryder
7 Kas
bridget ryder @bridget4kicks
#SpiritCooking
#ChelseaClinton
#UpsideDownCross
#AntiChristian
#ChristianGenocide
https://twitter.com/brianknewhouse/s...80860065746944 …

1

1

Beth Anne
7 Kas
Beth Anne @rainestopper
I really hope he does! To do otherwise would be a grave injustice.
#SpiritCooking https://twitter.com/abshire_gary/sta...82786345820161 …

1

CSS
7 Kas
CSS @SL_OKC
#OMG
#Terrible
#VoteTrump
#please
#America
#spiritcooking
Exploitation
for #Voters!
#TrumpVoters
use #Twitter
to #find
#guilty
#ppl ! https://twitter.com/xBenJamminx/stat...33734140694529 …

1

2

CameronMarshall
7 Kas
CameronMarshall @CameronMarshal6
Hillary may have my vote because she been under FBI investigation twice, is funded by Isis, and partakes in spirit cooking.America is saved

1

Deplorable LJ
7 Kas
Deplorable LJ @TN_WX
A #SpiritCooking "nasty" woman
lulz 1000's of reasons #CrookedHillary
draws green flies #DNCLeak2 #WikileaksEmails
@HillaryClinton #MAGA
Gömülü resim

3

10

Bad Chad
7 Kas
Bad Chad @BadChadR
@pinchicagoo Hahaha, don't distract DNCLeaks with this, please file it away with #PodestaPizza & #SpiritCooking

1

Nina B
7 Kas
Nina B @NinaB26
Or seriously "fucked in the head," according to big donor Benjamin Barber. She's an evil, spirit-cooking, pedophiliac, sociopath. https://twitter.com/tponews/status/795486196772179968 …

MelodyWatanabe
7 Kas
MelodyWatanabe @Melods1000
Screenshot everything Twitter is censoring! #Rigged #DNCLeak2
#ObamaHillaryGrownCorruption #SpiritCooking https://twitter.com/mikefperry/statu...78786242265088 …

17

18

ki
7 Kas
ki @akiandthewise
wtf is this spirit cooking shits bout?

Beautiful Day
7 Kas
Beautiful Day @catwoody20
@Spirit__Cooking I respect everyone has their own opinions. But selfishly I hope that you do join Trump & help us fight this corruption.

Peter Williams
7 Kas
@NorthRidgeNews @bradpowell Disturbed of occult #spiritcooking practice inside the Clinton campaign
…

Dizzy Pizzy
7 Kas
Dizzy Pizzy @DizzyPizzy2
Hollywood Film Analysis
Spirit Cooking the Election Books: Clinton, Trump & Rosemary's Baby (1hr)
https://youtu.be/8q3JmRtHYfc via @YouTube

1

Alpha Alpaca Pack
7 Kas
Alpha Alpaca Pack @alphaalpacapack
@MagnusProphecy Fucking kek. Now I can finally join Hillary Clinton in a light bout of Spirit Cooking and sacrifice children to Moloch.

2

Deplorable Kim Jones
7 Kas
Deplorable Kim Jones @TrumpIsTheBoss3
Yep! Hillary doesn't care about Women! #SpiritCooking https://twitter.com/ESalvador21/stat...89950267572224 …

3

4

Christian Lacroix
7 Kas
Christian Lacroix @realclacroix
@HillaryClinton my, what a sexist point of view. Never mind "SHE" is unqualified and a criminal. #LockHerUp #spiritcooking

Erin J. Jones®
7 Kas
Erin J. Jones® @ErinJJones11
#MSM won't tell U #CrookedHillary . http://www.infowars.com/wikileaks-re...-house-chiefs/ … #WikileaksEmails #SpiritCooking #SatanicRituals @RealAlexJones @EjHirschberger

3

3

Carson Coffield
7 Kas
Carson Coffield @CarsonCoffield
@CNN is it too late to attend a spirit cooking?

10

Deplorable Singer
7 Kas
Deplorable Singer @MichelleKOrts10
No Keifer you can't get 10k RTs
But you can escort your #DarkMistress to jail when it's her X to go
#spiritcooking https://twitter.com/keiferla/status/792066324046442496 …

1

3

Exalted AG
7 Kas
Exalted AG @beyondashadow
#spiritcooking …

james cipriano
7 Kas
james cipriano @jamescipriano
#SpiritCooking #HillaryLostMe #HillaryForPrison2k16

2

Wicks Deplorables
7 Kas
Wicks Deplorables @papawick21
@LouDobbs @seanhannity @foxandfriends @OutnumberedFNC not another #ClintonFoundation criminal follung in parents #SpiritCooking footsteps
https://twitter.com/wikileaks/status/795485071507673088 …

Roy Rogers
7 Kas
Roy Rogers @RoyRogers45
#HRC #Rigged #MAGA #spiritcooking #pcbus bringing in the illegals as promised. The obamanation in the WH is criminal! WHO voted 4this clown? https://twitter.com/LIBizExchange/st...87847365144576 …

Lori Armstrong
7 Kas
Lori Armstrong @Surfhempster
@CNN Thanks 2 #WikileaksEmails the #Truth is everywhere that we can't trust U guys ): #SpiritCooking selling #USA out! I cry 4 the victims

DB0x43
7 Kas
DB0x43 @BaxterDerrick
Looks pretty close to a match to me. Wonder how many they have actually abducted. Sick #spiritcooking SOBs. A rung in hell is waiting 4 U https://twitter.com/regated/status/795487969100570624 …

Scholar-at-Arms
7 Kas
Scholar-at-Arms @ScholarAtArms
@HereticOfEthics Vox Day floated something like that on his blog after Spirit Cooking etc started gaining attention.
http://voxday.blogspot.de/2016/11/ma...m-of-evil.html …

1

2

Freelance/AntiGoogle
7 Kas
Freelance/AntiGoogle @Chicane_In
@wikileaks I got 10,000$ Bribe Helping Hillary cook in #SpiritCooking Clinton game. Download on Google playstore.! https://play.google.com/store/apps/d...cookinghillary …

1

3

Delaney Gilbert
7 Kas
Delaney Gilbert @Delaney_Gee
#SpiritCooking small talk
Gömülü resim

1

Nik Lentz
7 Kas
Nik Lentz @NikLentz
The #DNC is on a different level of evil.......

#DNCLeak2 #DemExit #maga #deplorables #spiritcooking
Gömülü resim

9

14

red beans
7 Kas
red beans @redbeans14
Hillary will have a #spiritcooking ceremony to promise satan more cooking if she wins, the party has been organized by podesta & ann wintour

1

宮田
7 Kas
宮田 @okaorikt5429
Spirit Cooking׃ Evil In Government | Mike Cernovich, Vox Day and Stefan ... …

God Bless Trump.USA
7 Kas
God Bless Trump.USA @Gengm7
Wow, It Begins… Hillary Clinton “Spirit Cooking” Posters Pop Up in Los Angeles
https://shar.es/1IGPPc via @gatewaypundit

8

4

TexasMade
7 Kas
TexasMade @TexasMade152402
@voxdotcom @jorgeramo Try this

#SpiritCooking
Gömülü resim

2

Larry Hoserman
7 Kas
Larry Hoserman @DrSexHands
@ziggy_bloodlust But they have to lean on crazy shit like "spirit cooking" & calling HRC a murderer, whereas we deal in reality.

1

Exquirentibus Verita
7 Kas
Exquirentibus Verita @ExquirentibusV
@AbbeyLeighRose #spiritcooking emails have been confirmed with Google DKIM

1

Telly
7 Kas
Telly @TinFoilTelly
Every vote for @HillaryClinton is a vote for #WW3 http://ibt.uk/A6fff?utm_source=socia...russia-1590155 … #DNCLeak2 #PodestaEmails #wikileak #spiritcooking #LockHerUp

1

john booker
7 Kas
john booker @johnone2345
The problem with #SpiritCooking is Pagan/Satanist know that the average person & mundane Christians will think it's too bizarre & unreal
Gömülü resim
Gömülü resim
Gömülü resim
Gömülü resim

2

2

Trumpiffic BESTRDSP
7 Kas
Trumpiffic BESTRDSP @BestRDSP
Well #HillNo if she has 1 chance it definitely is in Hello.
#SpiritCooking
#Haiti
#Benghazi
#PedophileIsland https://twitter.com/datrumpnation1/s...79295569330176 …

2

3

Traci
7 Kas
Traci @tracithoms
@jarbore1 @Spirit__Cooking @Gratefulval2 yes we do! Would love for her to work with trump in some way.

1

Martin Gregory Snigg
7 Kas
Martin Gregory Snigg @Martin17773
#SpiritCooking #CometPingPong https://twitter.com/KMGVictoria/stat...85689777242113 …

Sarah Whalen
7 Kas
Sarah Whalen @SarahWhalen7
the satanism of Spirit Cooking is obvious. Keep speaking out on it. https://twitter.com/JohnLester/statu...88610690760708 …

1

BumCandyWhaleBone
7 Kas
BumCandyWhaleBone @dinosaurgasleak
@somniac8 @SapienAgenda better than spirit cooking bruh...

1

3

Ex-Dem 🐸 Latina
7 Kas
Ex-Dem 🐸 Latina @terrymendozer
Can someone post on @jorgeramosnews page for me... He wants nothing to do with getting #SpiritCooking info to Latinos! He blocked me
Gömülü resim

153

123

Bobby (Randy) Franze
7 Kas
Bobby (Randy) Franze @BobbyFranze
Retweeted QueeNeema (@AKHLASS1):

#SpiritCooking Clinton

#pedophilia ring
#PodestaEmails31 #NovemberSurprise... http://fb.me/5szyr6AkP

1

PolitixGal
7 Kas
PolitixGal @PolitixGal
Jay Z was also seen attending SPIRIT COOKING Satanic rituals. https://twitter.com/MarkDice/status/795004890317656064 …

18

8

Timothy Locke
7 Kas
Timothy Locke @MiVapemans
Spirit Cooking the Election Books: Clinton, Trump & Rosemary's Baby https://youtu.be/8q3JmRtHYfc via @YouTube

1

GME Agency
7 Kas
GME Agency @GMEAgency
Marina gone @abramovic666 ran her off #LMAO #SpiritCooking

2

PatriotTV
7 Kas
PatriotTV @PatriotTV
#ImWithHer #Hillary #Podesta #SpiritCooking #NewHampshire #Maine #Colorado #Utah #Michigan #Wisconsin #Minnesota #Virginia #Pennsylvania #NH https://twitter.com/Blood_Husk/statu...88167176654849 …

1

Fashionista
7 Kas
Fashionista @FashNova
Absolutely disgusting. #DNCLeak2 shows Hillary's staffers discussed Bill Clinton's pedophilia on #LolitaExpress!

#SpiritCooking #AusPol https://twitter.com/suziedaud/status/795486834088439808 …

7

7

#Fixit2020
7 Kas
#Fixit2020 @domedomika1
If Hillary wins, America ends

#DNCLeak2 #SpiritCooking #PodestaEmails33

111

159

Mexico Citizen Video
7 Kas
#SpiritCooking - WHERE DOES THE OPIUM COME FROM that is causing our #HeroinEpidemic ?? Oh yea, here it is...
…

Augustine 25
7 Kas
Augustine 25 @Augustine25
Spirit Cooking with Hillary Clinton
https://youtu.be/M96MGdTeDyU #draintheswamp

1

2

Deplorable American
7 Kas
Deplorable American @kev300_tweets
They get to tell a difficult story tomorrow! #DNCLeak2 #DNCLeaks2 #Journalismisdead #spiritcooking #MAGA #Trump2016 #draintheswamp
Gömülü resim

2

3

Patrick Bateman
7 Kas
Patrick Bateman @TheCounselor916
@donlemon @CNN @cnnbrk @CNNTonight Who cares. She is done. Stick a fork in her. #spiritcooking. Trump was right, she is not a closer.

2

3

Sb51Gorl
7 Kas
Sb51Gorl @Sb51Antinomy
If you can legitimately explain what part a Spirit Cooking Dinner plays in Satanic Rituals, I'll vote Trump. @rust_ideas @ChuckNellis

1

2

Sheindie
7 Kas
Sheindie @Sheindie
Hey @NYPDSpecialops NOW is the time to RELEASE ALL YOU HAVE on Corrupt #Clinton Sex Crimes Pedophiles #SpiritCooking ~ #ClintonForPrison2016

1

xrey
7 Kas
xrey @xrey1
No one will tell you how to vote, but we can tell you how corrupt you have become. Devil worshipping is not a religion. #SpiritCooking https://twitter.com/supportdonald/st...83676742074368 …

1

PolitixFixer
7 Kas
PolitixFixer @mickerxm
Blacks / Hispanics know Voodoo black magic is real.
#SpiritCooking https://twitter.com/mitchellvii/stat...86992213315588 …

TrumpT JB💥🇺🇸💥
7 Kas
TrumpT JB💥🇺🇸💥 @jb_mcelwee
@Cernovich in my mind it's the child sex crap followed by spirit cooking then Isis funded by HRC then dnc paid thug Austin cryte daycare?

1

1

SweetMcNasty
7 Kas
SweetMcNasty @SweetMcNasty
Read this. Retweet this. This is what DNC/ Clinton thinks of you. #millennial #twitch #Beam #WikiLeaks #spiritcooking #MLG #deplorables https://twitter.com/NewAmericanEra/s...85952542146560 …

22

13

Last edited by Kayıtsız Üye; 11-16-2016 at 20:01.
Alt 10-04-2016, 08:29   #7
Kayıtsız Üye
Guest

FİGEN YÜKSEKDAĞ VE RUH KANSERİ KADINLAR

Fuat Uğur
Fugur1864@gmail.com

Facebook
ABD konsolosluğuna saldıran ve yaralı olarak ele geçirilen Hatice Aşkın 51 yaşında ve hemşireymiş. DHKP-C hücrelerinde intihar bombacısı olarak yetiştirildiği, kanser hastası olduğu da hakkında edinilen diğer bilgiler arasında.

Onun 51 yaşına gelmiş bir kadın olmasına ve cezaevinden henüz 33 gün önce çıkmasına rağmen bunu yapması şaşırtıcı değil.
Hayata Dönüş gibi vahşi operasyonlardan geçerek daha da bilenen, ruhlarını takıntılı bir düşmanlıkla çürütmüş olan bu kadınlar, üstüne üstlük amansız bir hastalığın pençesine düştüğünde "nasıl olsa öleceğim" fikri sabitiyle, kafası koparılmış tavuklar gibi şuursuzca savrularak "devrim şehidi" mertebesine yükselmek için kendilerini ölümün ortasına atıyorlar.
Hatice Aşkın bir terör örgütünün adanmış fedailerinden yalnızca biri.
Figen Yüksekdağ ise benzer "kardeş" bir örgütten, "Türk sosyalisti" kontenjanıyla HDP'ye transfer edilerek eş başkanlığa getirilen bir isim. Hatice Aşkın'ın yerinde olmamasının sebebi, belki de zekâsı, hırsı ve konuşma yeteneğidir, bilemeyiz.
İlginç bir profil veriyor Yüksekdağ. Hatırlayacaksınız, tam Suruç katliamı sonrasında hemen hükümeti suçlayarak "Şirretlik yaparak bu işi kapatamazsınız" deyince Star gazetesi de "Susturun şu şirreti" diye başlık atmıştı. Köken örgütü MLKP ona sahip çıktı ve Star gazetesine bomba koydu. Bunu da PKK'nın internet sitesinde "Figen Yüksekdağ için yaptık" diye açıkladı. Yüksekdağ durur mu, hızını alamadı, Başbakan ve Cumhurbaşkanı'na doğrudan doğruya "Şirret" dedi.
Projeksiyon; yani kendindeki özellikleri düşman bellediklerine yansıtma biçimi. Bir çeşit psikolojik ön savunma ya da davranış bozukluğu diye nitelenebilir bu.

Figen Yüksekdağ politik olarak Çin'de 1970'li yıllarda hüküm süren "Dörtlü Çete"nin elebaşısı Mao'nun karısı Jiang Qing ya da Kamboçya'da 2,5 milyon insanı katleden Pol Bot'u hatırlatıyor. Ondaki gözü dönmüşlük, hırs, öldürme hevesi, düşmanlık ve nefret duygusunun, açıklamalarındaki tehdit ve şiddet dozu yüksek ifadelerin karşılığı bu.
Solcu mazimizde çok vardır Figen Yüksekdağ gibileri. İlk sol örgütlenmelerde yer almaya başladığımda tüm kadınlardan birer Aleksandra Kollontay, Sevgi Soysal, Leyla Halid ya da Behice Boran çıkar diye bir ham hayale kapılmamıştım kuşkusuz ama, ağır psikolojik travmaları olan, en ufak sorunu devasa bir meseleye dönüştüren kadınlarla karşılaşacağım da aklıma gelmemişti doğrusu. Bezdirici derecede fazla konuşan, hatta hiç susmayan ve otomatiğe bağlamış kadınlar. Tartışmalarda o denli "şiddete dayalı çözüm" önermesi yaparlardı ki "bu neyin öfkesi" diye sormaktan kendimi alamazdım. Çirkin ördek yavrusu oldukları duygusu çok fazla baskındı üzerlerinde. Kötü giyinir, kadınlıktan soyunur, erkek gibi davranırlardı. Böylece kadın-erkek eşitliğinin sağlanacağına inanırlardı. Her türlü normal kadın kıyafetini ise burjuva alışkanlığı diye yerin dibine batırır, yeni katılmış kızları doğduklarına pişman ederlerdi. Ünlü çizer ve yazar Necdet Şen onlardan bir "Devrimci Bacı" tipi oluşturmuştu. Hepimizin rastladığı, hayatlarımıza giren, sekter, mantıksız ve despot ruhlu kadınlar. Daha o zamandan belliydi ki bu hareketlerin içinde olan kadınlar psikolojik sorunlarını çözmedikçe ülke sorunlarını da kendilerine benzetip şiddete tapar hale geleceklerdi.
Herkesin sebebi farklı. Figen Yüksekdağ'ın da geçmişine bakınca bugünün izlerini bulabilmek mümkün. Muhafazakâr bir çiftlik sahibi olan babasının sözünü dinlemeyerek sol mücadele için evinden kaçmış. Şu sözlerinden içindeki o "Devrimci Bacı"yı ve dominant baba figürüne kendini ispat duygusunu rahatlıkla görebilirsiniz:

"Evden kaçtıktan sonra sözümü tuttum ve babamı hiçbir zaman utandırmadım. Sırf 'Evden kocaya kaçtı' dedirtmemek için 33 yaşında evlenene kadar hayatıma erkek sokmadım! Eşim Sedat tam evlenmek üzereyken tutuklandı ve cezaevine girdi. Ertelemek istemediğimiz için cezaevinde evlendik. 6 yıl sonra gerçek anlamda bir araya gelebildik."
Necdet Şen, çizgilerinin bir karesinde, Freud'un "Kitle Psikolojisi" kitabını okuyan Devrimci Bacı'yı şöyle konuşturur:
"Yoksa benim militanlığım bir libido sapması mı?"
Eşiyle evlendikten ancak 6 yıl sonra "gerçek anlamda" beraber olabilen Figen Yüksekdağ için cuk diye oturuyor bu söz.
Figen Yüksekdağ 7 yıl boyunca küs duran babasına kendini tam olarak ispat edinceye dek bu yolda gidecek. Piyangodan çıkan eş başkanlığını idame ettirmek için de PKK yöneticilerinden daha vicdansız olmayı göze alabilecek.
Hatice Aşkın kanser hastalığından muzdarip ve kendini ölüme atıyor. Figen Yüksekdağ gibi ruh kanseri kadınlar da onları ölüme gönderiyorlar insan öğütme makineleri gibi.
İkisi de aynı. Örgütsel görev tanımları farklı sadece.
13.08.2015
http://www.turkiyegazetesi.com.tr/ya...ur/587495.aspx
Alt 10-04-2016, 08:30   #8
Kayıtsız Üye
Guest

Murray Bookchın’in “Toplumsal Ekoloji” Felsefesi ve KCK’nın İdeolojik Kodları
Sinan Tavukçu
17.11.2011

1978 yılında kurulan PKK, Leninist bir parti modeli ve Stalinist bir liderlik anlayışı çerçevesinde Maoist bir gerilla stratejisiyle ortaya çıkmış bir terör örgütüdür. Bu örgütün geçirmiş olduğu siyasi-stratejik dönemler, KCK Yürütme Konseyi üyesi Duran Kalkan tarafından dört dönem olarak kategorize edilmiştir. Onun analizine göre, birinci dönem (1973-1983) partileşme dönemi, İkinci dönem ( 1984-1993) ulusal direnişte partileşme dönemidir. Bu dönem gerilla gücünün yaratıldığı ve Kürt ulusal diriliş devrimi temelinde isyana kalkan yeni bir halkın ortaya çıkartıldığı dönemdir. Üçüncü dönem 1993’te başlayan ve halen devam eden dönemdir. Bu dönem içerisinde 1993-1998 dönemi, devlet tarafından PKK’nın topyekun imha ve tasfiye saldırısına karşı direnme dönemidir. 01 Eylül 1998’den 01 Haziran 2004’e kadar olan devre ise, gerillanın pasif savunma konumuna çekildiği, demokratik siyasi mücadeleyi öne çıkartarak, Kürt sorununa siyasi diyalog temelinde bir çözümün dayatıldığı dönemdir. PKK yöneticisine göre, devlet bu çözüme yanaşmamıştır. 01 Haziran 2004’ten sonra, paradigma değişimi temelinde ideolojik yenilenme yaşanmış, stratejik değişim ve örgütsel yeniden yapılanma yaratılmış, önemli bir örgütsel toparlanma, yeni açılım ve demokratik halk örgütlülüğü geliştirilmiştir. (Bkz. KCK Örgütlenme Modeli ve Amacı-SDE Analiz)

Bahsedilen paradigma değişikliği, Murray Bookchın’in “Toplumsal Ekoloji” felsefesi çerçevesinde KCK siteminin yaratılması ve yurttaş temelli yeni bir örgütlenme modelinin yapılandırılmasıdır. Duran Kalkan’a göre üçüncü stratejik dönem de artık tamamlanmış bulunuyor. Hareket, varlığını koruma ve özgürlüğünü kazanma dönemi olarak tanımlanan dördüncü stratejik döneme girmiştir.

PKK tarihi incelendiğinde, gerek ideolojik gerekse stratejik olarak örgütün tıkandığı dönemlerde, varlığını sürdürebilmek için ideoloji ve söylem değişikliğine gitmeyi başarabildiği gözlemlenmektedir. PKK, uluslararası sistemde terörist olarak kabul edilip manevra alanı kısıtlandığı bir konjonktürde, 8. Kongresinde adını KADEK (Kongreya-Azadiya Demokratika Kürdistan-Kürdistan Özgürlük ve Demokrasi Kongresi) olarak değiştirmiş, 27 Ekim-6 Kasım 2003 tarihleri arasında yapılan 9. Kongrede bu adı Kongra-Gel (Kürdistan Halk Kongresi) olarak tekrar değiştirmiştir. Kongra-Gel Genel Kurulu’nun 17 Mayıs 2005 tarihli oturumunda kabul edilen KCK Anayasası’nda (31.madde) PKK kendisini, önderlik felsefe ve ideolojisinin hayata geçirilmesinden sorumlu KCK sisteminin ideolojik gücü olarak konumlandırmıştır. KCK sisteminin içerisindeki her kadronun ideolojik, ahlaki, felsefik ölçüler açısından PKK yapılanmasına bağlı olduğu bu anayasada vurgulanmıştır.

PKK var olduğundan beri, ideolojik olarak Kürt siyasal hareketinin tek adresi ve Kürtlerin yegâne temsilcisi olduğu tezini savunmuş, alternatiflerini korkutmak, yıldırmak ve yok etmek suretiyle bu iddiasını sürdürmüştür. Ancak örgüt liderliği, Marksist-Leninist ideolojinin yetersizliğini ve etnik temelli siyasi taleplerin örgütü bir arada tutamayacağını doğru olarak analiz etmiş ve yeni bir ideoloji arayışına girmiştir. Örgüt, Amerikalı özgürlükçü sosyalist Murray Bookchin’in “Toplumsal Ekoloji” felsefesini keşfetmiş, onun teklif ettiği örgütlenme modelini ve söylemini benimseyerek, hem (sözde) paradigma değişikliğine gitmiş hem de tanımladığı ‘yurttaşlık’ kavramı temelinde örgütü yeniden yapılandırmıştır.

Bookchın’e ait olan bu felsefe, KCK anayasasının 11’inci maddesinde yer alan aşağıdaki cümlelerle Abdullah Öcalan’a mal edilmiştir.

“Reberiya Koma Civakên Kurdistan: Koma Civakên Kurdistan (Kürdistan Toplumlar Topluluğu- Kürdistan Demokratik Toplum Konfederalizmi) kurucusu ve Önderi, Abdullah Öcalan’dır. Ekolojiye ve cinsiyet özgürlüğüne dayalı demokrasinin felsefik, teorik ve stratejik kuramcısıdır”

Bookchın’in “Toplumsal Ekoloji” felsefesini anlamadan, KCK sistemini anlamak mümkün değildir. Kürtler üzerinde tek hakim güç olma iddiasında olan ve bunu şiddet yoluyla gösteren bir örgütün, hiyerarşi ve tahakküm karşıtı bir felsefenin dilini kullanması ve bunu bir ideolojik yenilenme gibi sunmayı başarması hakikaten incelemeye değerdir. Yazımızda, Murray Bookchın’in “Toplumsal Ekoloji” felsefesi ve teklif ettiği örgütlenme modeli ile KCK sistemi ve anayasası birlikte değerlendirilecektir.

Bookchın’in Kapitalizm Eleştirisi ve Sol Liberter Bir İdeolojiye Duyulan İhtiyaç

Murray Bookchın, 19. yüzyılda ortaya çıkan Marks'ın, Proudhon'un ve Bakunin'in fikirlerinin, dolayısıyla ne anarşizmin ne de Marksizm’in bugünün dünyasına uygulanamayacağı görüşündedir. Kapitalizmin varlığı ve sürdürülebilirliği, "büyüme" ve “sürekli değişim” prensiplerine dayanmaktadır. Bu yüzden kapitalizm, bunu sağlamak üzere sürekli yeni ihtiyaçlar ve bunu karşılayacak ürünler yaratmaktadır. Büyük ölçüde mutasyona uğrayabilen bir yapıya sahip bulunan kapitalizm, yalnızca bir form içinde sürekli olarak kalmamış, toplumsal ilişkileri ve buna bağlı olarak ortaya çıkan kurumları da daima dönüştüren bir sistem olarak gelişmiştir. Nitekim, geleneksel proleteryayı büyük ölçüde burjuva olan bir küçük-burjuva tabakası olarak yeniden oluşturmuştur.

Kapitalizm sürekli mutasyona uğrayarak varlığını sürdürürken, daha önce Marksizmin öngörmediği, yeni toplumsal problemler de üretmeye devam etmiştir. Bunların başında çevre, cinsiyet, hiyerarşi, kent, yurttaşlık ve demokrasi sorunları gelmektedir. Kapitalizm gerçekte, özellikle gezegenin yüzünü değiştirebilecek olan iklimsel değişiklikler, küresel kapitalizmin oligarşik kurumları, politika için taban oluşturan yurttaşlık yaşamını radikal bir şekilde kemiren dizginsiz şehirleşme ile insanlığa karşı olan tehlikelerini genelleştirmiştir. Geleneksel sınıf kategorileri şimdi ırk, cinsiyet, cinsel tercihler ve elbette ulusal ve bölgesel farklılıklara dayalı hiyerarşi kategorileri ile birbirlerinin içine girmeye başlamışlardır. Hiyerarşinin karakteristiği olan statü farklılıkları sınıf farklılıkları ile birleşme eğilimindedir ve halkın gözünde sık sık etnik, ulusal ve cinsiyet farklılıklarının sınıf farklılıklarına baskın olduğu, daha fazla bir herşeyi-kapsayan kapitalist dünya ortaya çıkmıştır.

Bookchın’e göre, kapitalizm aynı zamanda yeni bir büyük çelişki üretmiştir; sürekli büyüme üzerine kurulu bir ekonomi ile doğal çevrenin kuruması arasındaki çatışma. Bu çatışma, gelir ve çalışma koşullarından ziyade nükleer güç, kirlenme, ormansızlaştırma, şehrin kötü etkisi, eğitim, sağlık koruması, toplum yaşamı ve az gelişmiş ülkelerdeki işçilerin baskısı etrafında yaşanacak gibi görünmektedir. O, kapitalist gelişmenin önümüzdeki yıllarda toplumsal ufku çok büyük ölçüde değiştireceğini tahmin etmektedir. Ahlaki değerleri, estetiği, medyayı, popüler arzuları ve benzerlerini bir yana bırakalım, fabrikaların, ofislerin, ikamet edilen alanların, endüstrinin, ticaretin ve tarımın 21. yüzyıl sona ermeden önce çok büyük oranda değişmeyeceğini kim varsayabilir, diye sormaktadır.

Bookchın, sorunlarımızın temel nedenlerinin toplumsal -kapitalizmde, ulus devlette- ilişkilerde ve her şeyin ve tüm ilişkilerin metalaştırılmasında yattığını düşünmekte, rekabet, sınıfsal ve hiyerarşik ilişkilerin toplumu çürüttüğüne inanmaktadır. Ne yazık ki, antikapitalist ideolojilerinin hiçbiri (ne Marxizm, ne anarşizm, ne sendikacılık, ne de daha genel bir sosyalizm formu) bu meseleleri çözecek durumda değildir. Bu ideolojiler, kapitalist gelişmenin ve teknolojik ilerlemenin daha erken bir dönemindeki sahip oldukları geçerliliğin aynısına sahip değildir. Günümüz için “sol liberter” bir ideolojiye acil ihtiyaç duyulmaktadır.(Bkz. Karar Anı)

Toplumsal Ekoloji Nedir?

Murray Bookchın, tarihte yaşanan ve günümüzde de devam eden bütün kötülüklerin ‘hiyerarşi’ ve ‘tahakküm’den kaynaklandığına inanmaktadır. Ona göre bu kötülük, anti-hiyerarşik ve anti-tahakkümcü duyarlılığa sahip ekolojik bir toplumun yaratılmasıyla sona erdirilebilir. Murray Bookchın için Ekoloji, “Toplumsal Ekoloji”yi ifade etmektedir. Toplumsal ekolojinin gerekliliğini o, şöyle ifade etmektedir:

“Ekoloji, benim açımdan, hep sosyal ekoloji oldu: Yani doğa üzerindeki tahakküm kavramının, insanın insan üzerinde, hatta erkeğin kadın, yaşlıların gençler, bir etnik grubun diğeri, devletin toplum, bürokrasinin birey, bir sınıfın diğer sınıflar ve sömürgeci güçlerin sömürge halklar üzerindeki tahakkümünden kaynaklandığına inanıyorum. Benim düşünceme göre, sosyal ekoloji, özgürlük anlayışını sadece fabrikada değil, aile içinde de, sadece ekonomide değil, psişede de, sadece maddi yaşam koşullarında değil, ruhsal koşullarda da sürdürmelidir. Toplumdaki en moleküler ilişkileri, özellikle kadın ve erkek, yetişkinler ve çocuklar, beyazlar ve diğer etnik gruplar, heteroseksüeller ve eşcinseller –bu liste uzatılabilir- arasındaki ilişkileri değiştirmedikçe, toplum en sosyalist anlamda sınıfsız ve sömürüsüz hâle gelse de, tahakküm varlığını sürdürecektir. (...) Hiyerarşi var olduğu sürece, tahakküm, insanları bir elitler sistemi etrafında örgütlediği sürece, doğaya hükmetme projesi de devam edecek ve gezegenimizi kaçınılmaz bir yok oluşa götürecektir.

Ekolojik hareket, ancak toplumsal değişme yolunda anti-hiyerarşik ve anti-tahakkümcü bir duyarlılık, yapılanma ve stratejiyi bilinçli olarak geliştirdiği takdirde, gerçekten ekolojik bir toplum amacıyla insan ve doğa arasında yeni bir denge arayışından doğan kendi kimliğini koruyabilir” (Ekolojik Topluma Doğru, shf.76-77)

Bookchın’e göre, toplumsal tahakkümle ortaya çıkan hiyerarşiler, sınıflar, mülkiyet biçimleri ve devletçi kurumlar kavramsal olarak insanlığın doğayla ilişkisine taşındı. Doğa, giderek bir hammadde olarak görülmeye başlandı. Burjuva toplumunda, insanlar nesnelere dönmekle kalmayıp, metalara, açıkça pazarda satılmak için tasarlanmış nesnelere döndüler. Meta olarak insanlararası rekabet, tamamen gereksiz malların üretilmesiyle birlikte, kendi içinde bir amaç haline geldi. Nitelik niceliğe, bireysel kültür kitle kültürüne ve kişisel iletişim, kitle iletişimine dönüştü. Teknoloji insanlığın bir uzantısı olmaktan çıkıp, insanlık teknolojinin uzantısı haline gelir. Kadın ya da erkek işçi sadece makinenin bir parçası haline dönüştü.

Bookchın tahakkümsüz bir dünya için teklif ettiği model, kentlerin eko-topluluklara ayrılmasıdır; “…İnsanlığın yaşama bakışını ve doğayı kabile toplumlarından beri çarpıtan özel mülkiyet engellerini tanımayan bir insan kolektifliği gibi, komünal olarak yeryüzüyle ilgilenmeliyiz. Kentlerimiz topluluklara ya da eko-topluluklara ayrılmalı, içinde yaşadıkları eko-sistemlerin kapasitesine uygun incelik ve ustalıkla tasarlanmalıdır. Teknolojilerimiz eko-teknolojilere uyarlanmalı ve geliştirilmeli, en az hatta hiç kirlenme yaratmayacak biçimde yerel enerji kaynakları ve maddelerinden yararlanmak üzere incelik ve ustalıkla düzenlenmelidir. Yeni bir ihtiyaç anlayışı geliştirmeliyiz. Bu, medyanın dikte ettiği ‘ihtiyaçlar’a değil, sağlıklı bir yaşamı destekleyen ve bireysel isteklerimizin ifadesi olan ihtiyaçlara dair bir anlayış olmalıdır. Toplumun yönetiminde, doğrudan kişisel ilişkilerde, dolayımı yerine çevremizde ve toplumsal ilişkilerde insan ölçeğini hayata geçirmeliyiz. Nihayet, toplumsal ya da kişisel tüm tahakküm tarzları, kendimize, içinde yaşadığımız topluluğa ve doğamıza dair düşüncelerimizden atılmalıdır. İnsanların yönetilmesinin yerini şeylerin yönetilmesi almalıdır. Gözettiğimiz devrim yalnızca politik kurumları ve ekonomik ilişkileri değil; bilinci, yaşam tarzını, erotik arzuları ve hayatın anlamını yorumlayışımızı da kucaklamalıdır” (Ekolojik Topluma Doğru)

Bookchın’in “Toplumsal ekoloji” felsefesi PKK tarafından keşfedilmiş ve onun görüşleri ve teklif ettiği örgütlenme modelleri KCK anayasasının metninin oluşturulmasında kullanılmıştır. Bilindiği üzere yazılı anayasaların metinleri genel olarak, devletin temel ilkeleri, temel hak ve özgürlükler, devletin temel organları (yasama, yürütme ve yargı), mali ve ekonomik konular ile anayasa değişikliğine ilişkin hükümlerden oluşur. Devlet dışı bir yapılanmayı esas alan KCK, biçim olarak devlet şeklinde örgütlenen toplumların anayasalarını esas alan bir anayasa hazırlamıştır. Dikkatlice incelendiğinde görüleceği üzere, “Kürdistan toplumu” ile ilgili ifadeler dışarıda bırakılırsa, bu anayasanın hemen tamamı, Murray Bookchın’in görüşlerinin bölümler halinde anayasa metnine serpiştirilmesinden ibarettir.

Murray Bookchın’in “Toplumsal ekoloji” felsefesini anlatırken kitaplarında, makalelerinde ve röportajlarında kullandığı bütün kavramlar, KCK anayasasının dilini oluşturmuştur. Abdullah Öcalan’ın felsefik-ideolojik çizgisi olarak ona mal edilen Murray Bookchın’in görüşleri çerçevesinde, bu anayasada kullanılan ve sürekli tekrar edilen belli başlı kavramlar şunlardır: “Ekolojik yaşam, ekolojik bilinç, ekolojiye dayalı demokratik örgütlülük, demokratik ekolojik toplumu kurma, herkesin bir eko topluluk içinde ve ekolojik dengeye uygun yaşama özgürlüğü, herkesin doğal zenginlik ve kaynakları ekolojik ilke temelinde kullanma hakkı, birey ve toplumun doğayla oluşan dengesizliğini giderme, toplum içi baskı ve sömürüden kaynaklanan doğa üzerindeki egemenlik ve sömürüyü ortadan kaldırma, devletçi-geleneksel yönetim anlayışlarına karşı mücadele, aile kurumunu sorgulama, cinsiyet özgürlüğü, gericilikle mücadele, toplumsal cinsiyetçi, hiyerarşik, sınıfsal ve geri geleneksel anlayış ve yapılarla mücadele etme, sömürüsüz, baskısız, adil bir küresel sistem yaratma, metalaşma ve kara dayalı ekonomiden kullanım değerine ve paylaşıma dayalı komünal ekonomiye geçişi sağlama, kullanım değeri ve demokratik paylaşıma dayalı üretim ve mülkiyet hakkına sahip olma, herkesin yetenek ve yetkinleşme düzeyine göre toplumsal üretime katılması, üretimin ve mülkiyetin meclis yerleşim yerlerine bağlı olması, her yerleşim yerinin kendi örgütlülüğüyle temel gereksinimlerini karşılaması, kazanımların korunması, meşru savunma çizgisi doğrultusunda halkın savunma bilincinin ve örgütlülüğünün geliştirilmesi, doğrudan demokrasi, halk meclisi, demokratik toplumcu konfederalizm, sömürüsüz, baskısız, adil bir küresel sistem yaratma…”

Murray Bookchın’in Komünalizm Modeli

Murray Bookchın, hiyerarşiye ve tahakküme dayalı bir dünya anlayışını ortadan kaldırmak üzere geliştirdiği “liberter ideoloji” yerine, “komünalizm” kelimesini kullanmayı tercih etmiştir. Komünalizm, The American Heritage Dictionary of the English'e göre "büyük oranda otonom olan yerel toplumların gevşek olarak birbirlerine bağlandıkları bir federasyondaki yönetim teorisi veya sistemi"dir.

Bookchın, komünalizmle neyi kastettiğini şöyle açıklar “En önemli sorun, insanların güç kazanacağı (erke sahip olacağı) bir şekilde toplumun yapısını değiştirmek. Bunu yapmanın en iyi yeri ise, yüz yüze demokrasi yaratma fırsatına sahip olduğumuz belediyelerdir -şehir, kasaba ve köy. Yerel hükümetleri, insanların yaşadıkları ekonomi ve toplum hakkında tartışabilecekleri ve kararlar alabilecekleri halk meclislerine dönüştürebiliriz. Bir komşu şehir ya da kasabada iktidara gelirsek (erki elde edebilirsek); bütün meclisleri konfedere hale getirilebilir ve sonra da bu kasaba ve şehirleri halk hükümetine konfedere hale getirebilir. Sınıf yönetimi ve sömürünün bir aracı olan devlet değil, halkın erke sahip olduğu bir hükümet. İşte bu, pratik anlamda benim komünalizm diye adlandırdığım (şeydir).” (Bkz.Murray Bookchin ile Söyleşi)
Bookchin’e göre komünalist sistemde güç, her zaman halk meclislerinde olmalıdır ve nihai kararlar her zaman aşağıdan, yani halkın meclislerinden gelmelidir. Zira onun sisteminin temeli, yüz-yüze demokrasiye dayanmaktadır.

Bookchın, komünalizm fikrinin ilham kaynağını esas olarak eski Atina ve Aristo’nun görüşlerinden almıştır. Ancak bu model sadece eski Atina ile sınırlı değildir. Batı Avrupa demokratik geleneğinin kaynağı olan M.Ö. beşinci yüzyıldaki klasik Atina demokrasisi, halkın komünal meclislerin yüz-yüze karar alma ve bu belediye meclislerinin konfederasyonları temeline dayanmaktaydı. Eski Atinalılar için politika yalnızca yönetim sisteminin pratik sorunlarının çözümüne değil aynı zamanda kişinin kendisinin, toplumuna karşı ahlaki zorunlulukla gerçekleştirdiği, kent etkinliklerine adanmasıydı. Bir şehrin tüm yurttaşlarının etik varlıklar olarak kent etkinliklerine katılması beklenirdi. Bu demokratik belediyeler, kanlı çarpışmalarla ezilene kadar sıklıkla açgözlü monarklar, feodal lordlar, zengin aileler ve yağmalamaya çıkmış istilacılar ile genellikle kavgacı bir gerilim içinde varoldular (Bkz.Murray Bookchin ile Söyleşi).

Özgürlükçü Belediyecilik

Murray Bookchın’e göre “özgürlükçü belediyecilik” Komünalist çerçevenin tamamlayıcı bir parçasıdır. Devrimci düşüncenin sistematik bir vücudu olarak Komünalizm, özgürlükçü belediyecilik olmaksızın bir anlam ifade etmeyecektir.
Herşeyden önce Komünalizm güç problemi ile ilgilenir. Komünalizmin yandaşları kendilerini bir güç merkezine –belediye meclisine– seçimlerle girmek için seferber olur ve onu hukuki olarak mahalle meclisleri yaratmaya mecbur kılmak için çabalar. Bu meclisler beraberce şimdiye kadar köylerini, kasabalarını veya şehirlerini kontrol eden devletçi organların meşruluğunu ortadan kaldırır ve azleder ve bunların gerçekleşmesinden sonra gücün gerçek motoru olarak harekete geçer. Belli sayıdaki belediyeler bir kez demokratikleştirildiklerinde ulus-devletin rolüne meydan okuyan belediye birlikleri içinde istikrarlı bir şekilde konfedere olurlar ve halk meclisleri ve konfederal kurullar yoluyla ekonomik ve politik yaşam üzerinde kontrolü üstlenirler.

Bookchın’in kastettiği belediyeler, hali hazırdaki belediyeler değildir. Ulus-devletin hala üstün görüldüğü bugünkü belediyeler, genellikle ulus-devletin ve kapitalizmin bir aracı olarak işlemektedir. Bookchın’in özgürlükçü belediyecilik programına göre Komünalizm, kararlı bir şekilde devletçi belediye yapılarını ortadan kaldırmaya ve bunları özgürlükçü bir yönetim sisteminin kurumlarıyla yer değiştirmeye çalışır. Radikal bir şekilde kentlerin yönetici kurumlarını mahallelere, kasabalara ve köylere dayalı popüler demokratik meclislere dönüştürmeye çalışır. Bu popüler meclislerde, yurttaşlar –hem orta sınıflar hem çalışan sınıflar– doğrudan demokrasi içinde politik kararları alarak ve insani, rasyonel bir toplum idealini yaşama geçirerek, toplum sorunlarını yüz-yüze ilişkiler temelinde ele alacaklardır. Murray Bookchın’e göre Komünalizm, politikayı en geniş, en özgürlükçü anlamında geriye kazanan ve belediyenin potansiyelini, aklı ve diyaloğu geliştiren bir arena olarak gerçekleştirme çabasıdır.

Bookchın’in kentlerin yönetici kurumlarını mahallelere, kasabalara ve köylere dayalı popüler demokratik meclislere (halk meclisleri) dönüştürme teklifi, örgütün şehir yapılanması için model olarak alınmıştır. KCK anayasasının yedinci bölümünde, köy ve sokak örgütlenmesinin “komün” temelinde yapılandırılması projesi KCK anayasasının 25’inci maddesinde aşağıdaki şekilde tarif edilmiştir:

“Komün, söz konusu köy ya da sokaktaki halkın örgütlü duruşudur. Çeşitli çalışma ve iş sahalarında iş ve rol komünleri de örgütlendirilir. Doğrudan demokrasinin uygulanma biçimidir. Halk yaşamının ekonomik, sosyal, siyasal, kültürel, sağlık, eğitsel, öz savunma alanlarına ilişkin temel kararların tüm halkın doğrudan katılımı ile alınmasını ifade eder. Köy veya sokak komünleri, halk yaşamının ihtiyaç duyduğu her an toplanarak gerekli kararları alır. Komün toplantılarını, seçilmiş başkan ve yardımcılarından oluşan başkanlık divanı düzenler. Komün işleyişi demokratik esaslar temelinde ve doğrudan demokrasi yöntemiyle gerçekleşir. Kararlarını, aleni ve komünün kurulduğu yerleşimdeki on altı yaşından büyük herkesin katılımı ile alır. Komün pratik görevlerinin yürütülmesini koordine edecek bir yönetim seçer ve faaliyetlerini denetler. Yerel yöneticiler bu yürütme kurulunda yer alırlar.”

KCK anayasasının altıncı bölümünde, şehirleri yönetecek halk meclisleri “Özgür Toplum Meclisleri” olarak adlandırılmıştır. Bu, Bookchın “özgürlükçü belediyecilik” için gerekli gördüğü meclistir. Bu meclisin üyeleri kasaba ya da mahallede seçimle belirlenen delegelerden, o alanda bulunan komünlerin ve sivil toplum örgütlerinin temsilcilerinden ve belediye meclisinin demokrat üyelerinden oluşmaktadır. Her şehrin Özgür Toplum Meclisleri, kararlarını hayata geçirecek şehir, kasaba veya mahalle koordinasyonlarını seçer ve çalışmalarını denetlerler.

KCK sisteminde Bookchın’in teklif ettiği örgütlenme modeli esas alınsa da, modelin işleyişi konusundaki fikirleri göz ardı edilmiştir. Murray Bookchın, gücün her zaman halk meclislerinde olması ve nihai kararların her zaman aşağıdan yani halkın meclislerinden gelmesi gerektiğini savunmuştur. Ancak KCK anayasasının 23’üncü maddesinde, Özgür Toplum Meclisleri kararlarının Kongra Gel ve Halk Meclisleri kararlarıyla uyumlu olmak zorunda olduğu açıklanmıştır. Yine KCK anayasasının 17’inci maddesinde, Halk Meclisinin kararlarının da Kongra Gel kararları ile çelişemeyeceği ifade edilmiştir. Yani KCK sistemi, Murray Bookchın’in reddettiği ve her türlü kötülüğün sebebi gördüğü hiyerarşi ve tahakkümden vazgeçmek niyetinde olmamıştır.

2005 yılında kurulan DTP, bu projeyi Türkiye ölçeğinde hayata geçirme iddiası ile ortaya çıkmıştır. Onun örgütlenmesinde en küçük üniteyi köy temsilcilikleri-köy komünleri oluşturur. Sistem köy meclisleri, mahalle ilçe meclisleri, kadın-gençlik meclisleri ile kent meclislerine dayanır. DTP genel merkezinin asıl işlevi, bu ağları-meclisleri koordine etmedir. Bilahare, kent meclisi ve sivil toplum örgütlerinin katılımıyla, Demokratik Toplum Kongresi (DTK) oluşturulmuştur. DTK’nın görevi, Kürt halkının güncel, toplumsal ve tarihsel sorunlarını, çözüm bekleyen özgürlük ve demokrasi sorunlarını ele alıp, çözüm üretmektir. DTK Daimi Meclisi, 2010 Aralık ayında yaptığı toplantısında, “Uluslararası insan hakları belgelerinin tanımladığı haklar ışığında ortak vatan anlayışı temelinde, toprak bütünlüğüne ve demokratik ulus perspektifi temelinde, Türkiye halklarının ulusal bütünlüğüne bağlı kalarak, Kürt halkı olarak Demokratik Özerkliğimizi ilan ediyoruz” cümleleriyle, Kürt halkının demokratik özerkliğini ilan etmiştir. Bu çerçeve tabii ki yanıltıcıdır. Konfederalizm bahsinde zikredileceği üzere, Türkiye’deki Kürdistan toplumu KCK anayasasına göre, Irak, Suriye ve İran gibi bir Kürdistan “parçası”dır. DTK, bütün Kürt halkının (Türkiye, İran, Irak, Suriye ve diğer ülkelerdeki) temsilcisi olan “Kongra Gel: Kürdistan Halk Meclisi”nin alt birimidir. Asıl hedef, tek bir ulus kimliği altında bu parçaları konfedere etmektir

Konfederalizm

Murray Bookchın’in bir sonraki merhalede öngördüğü örgütlenme biçimi “konfederalizm”dir. Bir ropörtajda konfederalizme ilişkin görüşlerini şöyle anlatmaktadır. “…halk meclislerini konfedere hale getirme amacı liberter belediyeciliğin temelidir. Bu konudaki yazılarımın hepsi bir konfederasyon çağrısı içerir. Yerel konfederasyonlardan bölgesel konfederasyonlar ve sonra da ulusal ve kıtasal konfederasyonlar ortaya çıkmalıdır. Ama güç her zaman halk meclislerinde olmalıdır ve nihai kararlar her zaman aşağıdan, yani halkın meclislerinden gelmelidir.” (Murray Bookchin ile Söyleşi).

Ona göre, “Belediyeler yüzeyi gerçek politik hayatın arenasını meydana getirirler; ama hiç bir belediye ‘özerk’ [autonomous] olamaz. Özerklik bir efsanedir -bunu başaramazsınız- çünkü her bir insan tüm diğerlerine bağımlıdır ve her bir belediye tüm diğerlerine bağımlıdır. Nasıl ki bireysel egomuz, Max Stirner'in öne sürdüğü şekilde, apansızın veya bir yolla kendiliğinden oluşmayıp, büyük ölçüde kültürel olarak şekillenmişse; biz hepimiz de bir diğerine bağımlıyız. [Ama] aynı zamanda devlete tam bağımlılık [şeklindeki] kusurlu totaliter sanısını da kabul etmiyorum. Ben meclislerde kendilerini yöneten insanlar arasındaki karşılıklı bağımlılık [interdependence] taraftarıyım.” (Murray Bookchin ile Söyleşi).

Murray Bookchin’e göre, tek bir belediyenin sınırlarını aşan problemler tabii olarak demokratikleştirilmiş belediyelerin daha geniş bir konfederasyon formunda bir araya gelme arayışını gerektirecektir. Yerel konfederasyonlardan bölgesel konfederasyonlar ve sonra da ulusal ve kıtasal konfederasyonlar ortaya çıkmalıdır.

Bookchin, bir sözleşmeyle, yani anayasa ile konfederasyona katılan bir topluluğun, konfederasyonun çoğunluğunun ortak karara vardığı bir şeyi yapmak istemediği için, tek taraflı olarak ayrılmasına karşıdır. Zira, katılım bağlayıcıdır, konfederasyon sisteminde karşılıklı bağımlılık esastır. Bookchin’e göre bir topluluğun konfederasyondan ayrılmasının tek yolu, büyük bir meclis işlevi gören konfederasyondaki çoğunluğun şöyle demesidir: "Tamam, eğer istiyorsanız ayrılın, ama yardıma ihtiyacınız olduğunda bizim yardım etmemizi beklemeyin".

KCK Anayasasında, halk meclislerinden yerel konfederasyonlara, daha sonra bölgesel konfederasyonlara ve nihayet ulusal ve kıtasal konfederasyonlara giden model aynen benimsenmiş, KCK anayasasında yasama ve yürütme organları bu sisteme göre tasnif edilmiştir. Yasama organları şehirler için “Özgür Toplum Meclisleri”, coğrafi ve etnik olarak ayrılan bölgeler için “Eyalet-Bölge Meclisleri”, her bir Kürdistan parçası için “Halk Meclisi” ve nihayet Türkiye, İran, Irak ve Suriye ile başka yerlerde yaşayan bütün Kürt halkının temsilcisi olan “Kongra Gel: Kürdistan Halk Meclisi” dir. Ayrıca, bölge için “Demokratik Toplumcu Ortadoğu Konfederasyonu”, tüm dünya için ” Küresel Demokrasi Kongresi” düşünülmüştür.
Teşkilatlanma bakımından benimsenen Murray Bookchin’in konfederasyon modeli, felsefe ve işleyiş olarak KCK nezdinde kabul görmemiştir. Murray Bookchin’in konfederasyon modelinde, nihai kararların her zaman aşağıdan yani halkın meclislerinden gelmesi, yine konfederasyon üyeleri arasındaki ilişkinin “karşılıklı bağımlılık” ilkesine göre belirlenmesi icap etmektedir. Ancak KCK sistemi içerisinde konfederasyon ilişkisi, Kongra Gel’den aşağıya doğru hiyerarşik bir “emir-komuta zinciri” dahilinde kurulmuştur.

KCK Anayasasının beşinci bölümünde, ülkenin coğrafi ve etnik-kültürel özelliklerine göre ayrıştırılması suretiyle eyalet-bölgelerinin oluşturulması ve karar organı olan eyalet-bölge meclislerinin bu temelde örgütlenerek demokratik konfederalizm sistemi içinde yer alması öngörülmüştür.

Ülkenin coğrafi ve etnik-kültürel özelliklerine göre ayrıştırılması, Bookchın’in reddettiği bir modeldir. Onun idealize ettiği Atina’da “Şehir, bir zamanlar yabancıları dışarıda bırakan dar görüşlü bir şekilde aileleri ve kabileleri birleştiren arkaik kan bağının hukuksal olarak ortadan kaldırıldığı yerdir. Akrabalık, cinsiyet, yaş ve diğer şeyler üzerine dayalı hiyerarşilerin potansiyel olarak ortadan kaldırılabildiği ve genel olarak paylaşılan bir insanlık temeline dayalı özgür toplumla değiştirilebildiği bir alandır.

O bir zamanların korkulan yabancısının, başlangıçta genel bir bölge sınırlarında korunan bir yerleşimci olarak ve sonunda toplumsal arenada, politik karar alma mekanizmalarında yer alan bir yurttaş olarak topluluğun içine katıldığı alandır. Her şeyden önce kurumların ve değerlerin, köklerini zoolojide değil sivil insan etkinliğinde bulduğu bir alandır.” (Kominalist Karar Anı)

KCK anayasasında Türkiye, Suriye, İran ve Irak’ta Kürt halkının yaşadığı bölgeler “Kürdistan parçası” olarak adlandırılmıştır. KCK anayasasının 17’inci maddesine göre, bir Kürdistan parçasındaki halkın karar organı “Halk Meclisi” dir. Halk meclisi iç örgütlenmesinde ve çalışma düzeninde Kongra Gel sistemini esas alır. Bu meclis, söz konusu parçadaki halkın demokratik yaşamının ve mücadelesinin gerektirdiği kararları oluşturmakla görevlidir. Kararları Kongra Gel kararları ile çelişemez. Oluşturduğu proje, tasarı ve yasaları Kongra Gel’e göndererek ulusal meclisin kararlaşmalarına katılma sorumluluğuyla çalışır.

KCK anayasasının 46’ıncı maddesine göre, KCK her Kürdistan parçasında halkın öz iradesini esas alır. Bu iradeyi demokratik konfederalizm esaslarına göre ortaya çıkartır. Demokratik ulus birliğini hedefler. Parçalar arası ilişkide konfederal dayanışma ve birlik esastır. Bu dayanışma ve birlik, tüm parçalardaki ve yurtdışındaki halkın ortak karar, yürütme ve denetleme organları ile sağlanır. Ortak ekonomi ve eğitim politikaları, sosyal ve kültürel etkinliklerle ve ortak meşru savunma ile geliştirilir. Bunu sağlayacak olan, “Kürdistan Demokratik Konfederal Birliği”dir.

Murray Bookchin’in akrabalık dahil her türlü hiyerarşilerin potansiyel olarak ortadan kaldırıldığı ve insanlık temeline dayalı özgür bir toplumla değiştirildiğini idealize ettiği ekolojik toplum, KCK anayasasında örgütün “arkaik kan bağı” ile bağlı olduğu “Kürdistan toplumu”na indirgenmiş ve Kürdistan toplumu için devlet dışıkonfederalist bir yönetim biçimi tasarlanmıştır. Bu proje,KCK anayasasında aşağıdaki gibi ifade edilmiştir:

“Kürdistan toplumuna dayatılan siyasi anlamda sömürgecilik, ekonomik anlamda açlık, işsizlik, yoksulluk ve talan, kültürel olarak asimilasyon ve soykırım, askeri olarak da işgal konumuna karşı, Kürdistan toplumunun cinsiyet özgürlüğüne ve ekolojiye dayalı demokratik örgütlülüğünü, demokratik toplumcu konfederalizm esaslarına göre ve radikal demokrasi çizgisinde yaratmak. Kürdistan demokrasisini komşu halklarla birlikte geliştirmek. Kürdistan toplumu içindeki her türlü gericiliğe karşı mücadele ederek, birey ve toplumun ruhsal, düşünsel ve maddi gelişimini demokratik hak ve özgürlükler çerçevesinde gerçekleştirip ilerletmek. Toplum içinde yaş, cins, sınıf, ulus, etnisite, inanç farklılıklarına özgürlük alanı oluşturmak ve bu farklılıklardan kaynaklanan eşitsizlikleri ortadan kaldırmak” (4/a).

Örgüt, Murray Bookchin’in ulusal konfederasyonların ardından kıtasal konfederasyonlar oluşturma fikrine de sahip çıkmış ve bunu ilkeleri arasına koymuştur. Buna göre önce Kürt halkı, daha sonra küresel emperyalizme karşı dünya halkları özgürleştirilecektir. Bu amaç KCK anayasasında aşağıdaki gibi ifade edilmiştir.

“Kürt halkının demokratik konfederasyon ilkeleri temelinde birliğini esas almak, bölge halklarıyla eşitlik ve kardeşlik temelinde Demokratik Toplumcu Ortadoğu Konfederasyonunu geliştirmek, küresel emperyalizme karşı halkların Küresel Demokrasi Kongresinin yaratılması temelinde mücadele ederek sömürüsüz, baskısız, adil bir küresel sistem yaratmak” (4/l).

Özgür Belediyecilik İçin Savunma Örgütü Gerekliliği

Belediye meclisleri ve konfederasyonlar, tabiatları gereği, devletin ve gücün devletçi biçimlerinin meşruluğuna meydan okur. Murray Bookchın, komünalist bir hareketin devletin kasabalar ve kentler üzerindeki egemenliğini bozacak haklar istemelerine, komünalistlerin kasabaların ve kentlerin güçlerini yeniden kazanma ve onları konfederasyonlarla birbirine bağlama girişimlerine yönetici sınıfların kayıtsız kalmayacağına, ulusal kurumların direnciyle karşılaşacağına inanır. Ona göre, devlete karşı ikili iktidarı somutlaştıracak halk meclislerini savunan yeni belediye konfederasyonlarının, artan bir politik gerilim kaynağı haline geleceği açıktır. Ya Komünalist hareket bu gerilim sonucu radikalleştirilecek ve kararlı bir şekilde onun tüm sonuçlarını karşılayacak ya da onu değiştirmeye çalıştıkları toplumsal düzenin içine geriye doğru yutan bir uzlaşmalar bataklığına batacaktır. (Komünalist Karar Anı)

“İnsanlar bu çeşit bir yüz yüze demokratik toplumu asla kendiliklerinden başaramayacaklardır. Bunun için mücadele edecek ciddi ve dirayetli bir hareket gereklidir. Ve bu hareketi oluşturmak için, radikal solcular -tabandan kontrol edilen ve böylece de başka bir Bolşevik Parti yaratmayacağımız- bir örgüt geliştirmelidir. Bu yerel temelde ağır ağır biçimlendirilmeli, konfederal şekilde örgütlenmeli ve halk meclisleri ile beraber mevcut güce, [yani] devlet ve sınıf yönetimine karşı bir muhalefet oluşturmalıdır. Ben bu yaklaşımı liberter belediyecilik olarak adlandırıyorum.” (Murray Bookchin ile Söyleşi)
“Bu sistem güç kullanmayı “meşru” sayar ve gücü elinde bulundurmak ister. Zira, kitlelerin ellerinde olmayan güç kaçınılmaz olarak onları baskı altında tutanların ellerine düşmek zorundadır. Güç vardır ve daima var olacaktır. Gerçekten yerinde olan sorun, onun olup olmayacağı değil bir elitin elinde mi yoksa halkın elinde mi olacağıdır –en gelişkin özgürlükçü ideallere uygun bir biçim mi verileceği veya gericiliğin hizmetine mi verileceğidir.” (Komünalist Karar Anı)
Murray Bookchin, için “liderlik” çok önemlidir. Bu hareketin liderlik sorumluluğunu üzerine almaya gönüllü, kendini adamış bireylere ihtiyacı olacaktır. Ancak tarihi tecrübe göstermiştir ki, liderlerin davranışlarında otoriter, kararlarında keyfi olma ihtimali kaçınılmazdır. Bu riski ortadan kaldırmak için, liderlerin üyelere karşı sorumluluğunu belirleyen, demokratik şekilde onaylanmış kurumsal bir çerçeve şarttır. Zira, yönetici sınıflar halk üzerinde isteklerini zorla kabul ettirmek için sınırlandırılmamış otoritelerinde ısrar ederken, kitlelerin keyfi otoriteyi kontrol edecek ve dizginleyecek kurumlar ve kurallara olan bu talebi, tarihin yüzyılları boyunca en önde gelen şeydi. (Bkz. Komünalist Karar Anı)

Bookchin, yüz-yüze demokratik topluma ve taleplerine yönetici sınıfların kayıtsız kalmayacağına, ulusal kurumların direnciyle karşılaşacağına inanır ve bunun için savunma yapacak bir örgütü ve liderliği gerekli görür. Ancak onun korkusu, bu örgütlenmenin topluma tepeden aşağı tahakküm eden bir Bolşevik Parti’ye dönüşmesi, gücün bir elit kadronun eline geçmesi, liderin diktatörleşmesidir. KCK sistemi ve onun ruhunu oluşturan PKK örgütü, onun korkularının tamamına hak verdirecek bir yapıya sahiptir. Anayasada yer alan “Önderlik kurumu” başlı başına bir felakettir.

Hiçbir demokratik anayasada olmayan önderlik kurumu, KCK anayasasında yürütme organlarının en tepesinde sayılmıştır. Bu haliyle, tipik bir faşist anayasa örneğidir. KCK Anayasanın 11’inci maddesine göre, Koma Civakên Kurdistan (Kürdistan Toplumlar Topluluğu- Kürdistan Demokratik Toplum Konfederalizmi) kurucusu ve önderi Abdullah Öcalan’dır. Önderlik her alanda bütün halkı temsil eden kurumdur. O, KCK yurttaşlarının genel olarak temsil edildiği yasama organı olan Kürdistan Halk Meclisi’nin de üzerinde olup en son karar merciidir. Genel Kurul kararlarının kendisinin ortaya koyduğu felsefik-ideolojik çizgiye uygunluğunu gözetir, aykırı bulursa iptal eder. Yürütme Konseyi Başkanını görevlendirir. Temel konulara ilişkin Yürütme Konseyi kararlarını onaylar.

Bookchin’in yüz-yüze demokrasiyi korumak için meşru saydığı devlete karşı güç kullanma hali, KCK anayasasında “meşru savunma savaşı hali” olarak tanımlanmış ve anayasanın (10/c) maddesine göre yurttaşlara, yurtseverliğin bir gereği olarak yurdun, temel hak ve özgürlüklerin savunulmasına aktif katılma yükümlülüğü getirilmiştir. Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Daimi Meclisi’nin 2010 Aralık ayında yaptığı toplantısında Demokratik Özerklik ilan edilmiş ve “Öz Savunma Gücü” teşkiline karar verilmiştir. Bu gücün fonksiyonunu şu şekilde açıklanmıştır.“Demokratik Özerklik statüsünün kabul edildiği koşularda öz savunma askeri tekel olarak değil, toplumun iç ve dış güvenlik ihtiyaçlarına göre demokratik organların denetimi altında oluşturulabilir. Şehir, kasaba, mahalle ve köydeki yaşayan tüm halklar faşist, gerici ve soykırımcı saldırılara karşı duyarlı olur. Öz savunma esasında bu yönelimler karşısında toplumsal direnişi ifade eder. Öz savunma uluslararası sözleşmeler ve BM tarafından tanımlanan bir haktır"

Komünalist Sistemin Ekonomik Politikası

Murray Bookchin, sorunlarımızın temel nedenlerinin toplumsal -kapitalizmde, ulus devlette- ilişkilerde ve her şeyin ve tüm ilişkilerin metalaştırılmasında yattığını düşünmektedir. O, rekabet, sınıfsal ve hiyerarşik ilişkilerin toplumu çürüttüğüne ve kooperatif bir uygarlığa ihtiyacımızın olduğuna inanmaktadır. İnsan dayanışması maddi kazancın ve egoizmin yerini almalı, insanlar özgürleşmelidir. Bookchin insanların özgürleşmesi için ortadan kaldırılacak şeyleri sıralar.

“Ekolojik sorunları çözümlemek için, sadece burjuva hiyerarşisini değil, genel anlamıyla hiyerarşiyi, sadece ataerkil aileyi değil, cinsel ve ailevi tüm tahakküm tarzlarını, sadece burjuva sınıfını ve mülkiyete dayalı sistemi değil, bütün toplumsal sınıfları ve mülkiyeti ortadan kaldırmak gerekmektedir. Sosyal ya da kişisel bütün tahakküm tarzları, içinde yaşanılan topluluğa ve doğaya dair düşüncelerden atılmalı, insanların yönetimi yerini “şeylerin yönetilmesi”ne bırakmalıdır. İnsanlıkla doğa arasında var olan kavga, tamamıyla insanın insanla olan kavgasının bir uzantısıdır. Ekoloji hareketi, tahakküme ilişkin sorunlarını tüm yönleriyle kucaklamadıkça, bugünün ekolojik bunalımının temelindeki nedenleri ortadan kaldırmaya yönelik bir çözüm üretemez (Ekolojik Bir Topluma Doğru, shf. 47).

Bookchin’e göre, toplum olmadan insan var olamaz, esas olan kişisel özerklik değil toplumsal özgürlüktür. Bunu da sağlayacak olan yüz-yüze demokrasi ile çalışan belediye meclisleridir. Komünalizm, toplumun politik yaşamını değil ekonomik yaşamını da değiştirmeyi amaçlar. Bu nedenle amacı ekonomiyi ulusallaştırmak veya üretim araçlarının özel mülkiyetinin devamını sağlamak değil ekonomiyi belediyeleştirmektir. Her üretici girişimin toplumun bir bütün olarak çıkarlarına hizmet etmesi için, üretim araçlarının mülkiyetinin, onun nasıl işletilmesi gerektiğine karar verecek olan, yerel meclise ait olması gereklidir.

Yurttaşlar mülkiyet arzularından kaçınmalı, belediyeler ham madde ve pazarlar için birbirleri ile rekabet etmeye sürüklenen kolektif kapitalizm biçimlerine dönüşmemelidir. Komünalist politik yaşamda, farklı mesleklerdeki işçiler halk meclislerindeki koltuklarına işçiler olarak değil, asıl ilgileri yaşadıkları toplumun genel çıkarı olan yurttaşlar olarak oturmalıdır. Komünalist yaşamda, odağını fiyatlara ve kıt kaynaklara yöneltmiş geleneksel ekonominin yerini ilgisi insan ihtiyaçları ve iyi yaşam olan etik alır.

Yeni yurttaşlığın ortaya çıkışı, geleneksel sosyalizmin özel sınıf kavramını aşmanın bir işareti olacaktır. İnsanlık –maddi çıkardan ziyade aklı öne çıkaran ve bir kıtlık ve maddi yoksulluk ahlakı ile ahenkli olmanın tersine maddi kıtlık-sonrasını gerçekleştiren bir tür olarak onun oluşma yolunu açarak- bilinçliliğin ve rasyonelliğin kendi evrensel durumunu yükseltecektir. Modern kapitalist ekonomide çok olağan olan yaşam ve iş arasındaki ayrım, yurttaşların arzularının ve gereksinimlerinin, üretim sürecinde sanatsal denemelerin ve üretimin düşünceyi ve kendini tanımlamayı biçimlendirmedeki rolünün kaybolmaması için, üstesinden gelinmelidir. (Komünalist Karar Anı)

Murray Bookchin ekonominin konusunu teşkil eden üretilecek şeyler ve bunların miktarı hakkındaki şu ifadeleri kullanır. “Halen meta toplumumuzda, ‘ihtiyaç’ olarak görülenlerin büyük bir kısmı aslında gülünç gereksiz şeyler. Ben hayatın tüm temel ihtiyaçlarını karşılamaya yetecek kadar üretim yapacak potansiyel bir kıtlık-sonrası toplumunu dikkate alıyorum. Ve eğer toplum rasyonelse, [toplum] insanların fazla çalışmadan ve çok az bir zahmetle rahatça yaşabilecekleri bir şekilde bol olan kaynaklarımızı tekrar dağıtılabilecektir. Gerçek bir cennete sahip olabiliriz; toplumsal ve hatta doğal dünyadaki eziyet çekmeyi en aza indirebiliriz.” (Murray Bookschın ile Söyleşi). Ona göre, kabul edilebilir ihtiyaçların bir bütün olarak topluluk -belediye- tarafından belirlenmesi gerekir.

Günümüz dünyasında her şeyin ve tüm ilişkilerin metalaştırıldığını söyleyen Murray Bookchin’in alternatif olarak sunduğu “ekonomiyi belediyeleştirme”ye dayalı ekonomi modeli, burjuva sınıfını ve özel mülkiyeti reddeden, insanların kooperatif şeklinde örgütlendiği, insan dayanışmasının maddi kazanç ve egoizmin yerini aldığı, ihtiyaçların bir bütün olarak topluluk (belediye) tarafından belirlendiği ve temel ihtiyaçların karşılandığı bir tasarımdır. Bu model Ekonomi ve mali sistem olarak KCK anayasasında (36’ıncı madde) aynen benimsenmiştir.

“Ekonomi ve mali sistem, ekonomi ve maliye komitesinin koordinesinde ve bütçe sistemi içinde yıllık bir planlamayla yürütülür.

Ekonomi sistemi, kar ve metalaşmaya dayalı olmayan, kullanım değeri ve demokratik paylaşıma dayalı sistemi temsil eder. Özgür Toplum Meclislerine dayalı alanlarda üretimin ve mülkiyetin meclis yerleşim yerlerine bağlı olmasını benimser. Köy, kasaba ve şehirlerde kamu yararına olan, ihtiyaçların üretimini artan bir verimlilikle yaratan sanayi ve ticaret rejimi ile tarım ve hayvancılık sistemini uygular. Ayrıca Kürdistan şartlarında orta ölçekli işletmeciliğe önem verdiği kadar, yerelde de yaygın kooperatifleşme, atölyeleşme, döner sermaye işletmeciliğini de geliştirmeye çalışır. Her yerleşim yerinin kendi örgütlülüğüyle temel gereksinimlerini karşılaması hedeflenir.

Kürdistan ekonomisinin büyütülmesi ve refah düzeyinin artırılması için gerekli çalışmalar yürütülür. İşsizlik ve yoksulluğun giderilmesi ve savaş mağduriyetinin ortadan kaldırılması için gerekli sosyal ve ekonomik projeler uygulanır.

Kürdistan’da ekonomik kaynakların, yeraltı ve yerüstü zenginliklerin korunması ve toplum yararına aktif bir şekilde işletilmesi sağlanır.

Ekonomik üretimi geliştiren ve daha verimlileşmesini sağlayan meslek gruplarının örgütlendirilmesi ve dayanışma içinde çalışmaları öngörülür.

Bu ekonomik ve mali rejim ekolojiye uygunluk çerçevesinde yürütülür.”

Sonuç

KCK Yürütme Konseyi Üyesi Duran Kalkan’ın iddia ettiği gibi, 01 Haziran 2004’ten sonra, örgüt hakikaten paradigmasını değiştirmiş, ideolojik bir yenilenme gerçekleştirmiş midir? Bu anlamda, KCK anayasası bahsedilen ideolojik değişikliğin belgesi sayılabilir mi? Bu soruların cevabını araştırdığımızda, aslında bir paradigma değişikliği, ideolojik bir yenilenme olmadığı kolayca tespit edilebilmektedir. KCK sisteminin dayandığı Murray Bookchin’in felsefesi ile, KCK’nın örgütlenme modeli ve anayasası karşılaştırıldığında bu açıkça görülmektedir. PKK örgütü sadece strateji değiştirmiş, ideolojik yetersizliğini sol liberter bir söylemin kavramlarını ödünç alarak gidermeye çalışmış ve onun arkasına gizlenmiştir. Örgüt esasen, Murray Bookchin’in komün, özgür belediyeler, konfederalizm v.b. örgütlenme modellerini yeni bir şehir yapılanması inşaasında kullanmıştır.

Hiyerarşiyi ve tahakkümü sömürü düzeninin müsebbibi gören, bunu tarih boyunca insanlığa karşı işlenmiş en büyük suç olarak değerlendiren M.Bookchın, bu kötülüklerden kurtulmanın çaresini, yüz-yüze demokrasinin gerçekleşeceği bir toplum modelini hayata geçirmede görmüş, bu görüşlerinin günün birinde bir anayasaya dönüşmesini şu sözlerle temenni etmiştir. “Yapı ve kurumların yokluğu kaosa ve hatta keyfi tiranlığa yol açar. Ben hukuka inanıyorum ve benim düşlediğim geleceğin toplumu, bir anayasaya da sahip olacaktır. Tabii ki, anayasa yetkilenmiş insanlarca [yapılacak], dikkatli düşüncenin bir ürünü olmalıdır. Demokratik olarak tartışılmalı ve oylanmalıdır. Ama insanlar onu bir kere kabul ettikleri zaman, artık herkes üzerinde bağlayıcı olmalıdır.”

PKK örgütü M.Bookchın’in kavramlarını ve örgütlenme modellerini kullanarak bir anayasa yapmıştır. Ancak bu anayasada; KCK yurttaşlarının genel olarak temsil edildiği yasama organı olan Kürdistan Halk Meclisi’nin de üzerinde olan bir önderlik kurumu (Abdullah Öcalan’ı) yürütme organın en tepesine yerleştirilmiş, onun her alanda bütün halkı temsil ettiği belirtilmiştir. Komünalist felsefenin reddettiği tahakkümcü yapı, KCK anayasasında meşrulaştırılmıştır. Bu haliyle, hiçbir demokratik ülkede kabulü mümkün olmayan faşist bir anayasa yapılmak suretiyle Murray Bookchin’in umutlarına ve felsefesine yazık edilmiştir.

Murray Bookchin, komünal toplumun özerk belediyeler yoluyla aşağıdan yukarıya doğru teşkilatlanmasını ve diğer belediyeler ile karşılıklı işbirliği esasına göre konfederasyonlar oluşturmasını öngörürken, kurulduğu 1970’li yıllardan beri katı bir disiplin ve hiyerarşiyle hareket eden PKK-Kongra Gel örgütü, bütün “Kürdistan toplumunu” yukarıdan aşağıya doğru sokağa kadar örgütlemeyi model almış ve katı bir hiyerarşik sistem kurmuştur. KCK sistemi, söylemi ne olursa olsun, Murray Bookchin’in ta başından itibaren reddettiği ve sömürünün sebebi sayarak lanetlediği hiyerarşik ilişkiler biçimine göre yapılandırılmıştır. Bu ilişkiden özgür insan ve özgür toplum çıkmaz. KCK anayasasında karşı çıkılan hiyerarşi ve tahakküm, devlet hiyerarşisi ve tahakkümüdür. Örgüt KCK sistemi ile, Kürt halkı üzerindeki tahakkümü devir almak istemektedir.

Yararlanılan Kaynaklar:

Demokratik Siyaset ve Demokratik Toplum Savunması,
http://www.kurdish-info.eu/media/fil...ma%20genel.pdf
Ekolojik Bir Topluma Doğru, Murray Bookchin, Ayrıntı Yayınları, 1996.
KCK Örgütlenme Modeli ve Amacı-SDE Analiz, Savunma Güvenlik Koordinatörlüğü
KCK; Komünalizm ve Konfederalizm, Adnan Boynukara, http://www.haber10.com/makale/26003/
Komünalist Karar Anı, Toplumsal Ekoloji, Sayı 1.
Murray Bookchin ile Söyleşi, http://www.anarkismo.net/article/9870
Öğrenen Örgütler ve Terör Örgütleri Bağlamında PKK, Cenker Korhan Demir, Uluslararası İlişkiler, Cilt 5, Sayı 19 (Güz 2008), s. 57-88)

(*)Murray Bookchin, Çar döneminin Rus devrimci hareketinde faal bir rol oynamış olan göçmen bir babanın çocuğu olarak 14 Ocak 1921’de New York City’de doğdu. Daha 1930’larda Komünist gençlik hareketine katıldı, ama 1930’ların sonunda bu hareketin otoriter karakterinin farkına vardı. İspanya İç Savaşı’na ilişkin etkinliklerin örgütlenmesinde yoğun bir şekilde yer aldı. Eylül 1939 Stalin-Hitler anlaşmasına kadar komünistlerle birlikte kaldı, bu tarihte Troçkist-anarşist sapmaları nedeniyle ihraç edildi. Troçki henüz hayattayken Amerikan Troçkistlerine sempati duydu ve aktif olarak eylemlerine katıldı, ama birkaç yıl sonra, özellikle Troçki’nin ölümünden sonra, onların geleneksel Bolşevist otoritarizmden hayal kırıklığına uğradı.

Zaman içinde, özgürlükçü bir sosyalist oldu ve Yeni Sol hareketlere başlangıçlarından itibaren etkin bir şekilde katıldı ve Amerika Birleşik Devletleri’nde toplumsal ekoloji hareketine öncülük etti. l960’ların sonlarında Bookchin, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en büyük özgür üniversitelerden biri olan, New York’taki Alternatif Üniversite’de, daha sonra Staten Island’da New York Şehir Üniversitesi’nde dersler verdi. 1974’te Plainfield Vermont’da, eko-felsefe, toplumsal teori ve alternatif teknolojiler konularında Bookchin’in düşüncelerini yansıtan dersleri nedeniyle uluslar arası bir ün kazanan Toplumsal Ekoloji Enstitüsü’nün kurucularından biri oldu ve enstitüyü yönetti. 1974’te, New Jersey Rampo College’de
ders vermeye başladı, 1983’te toplumsal teori profesörü oldu.

Belli başlı çalışmaları The Limits Of The City [Şehrin Sınırları] (1974), The Spanish Anarchists [İspanyol Anarşistleri] (1977) ve Toward an Ecological Society [Ekolojik Bir Topluma Doğru] (1981) çok iyi karşılandı ve The Ecology Of Freedom [Özgürlüğün Ekolojisi] (1982); 1991 Özgürlüğün Ekolojisi-Hiyerarşinin Ortaya Çıkışı ve Çözülüşü 1994) girişi olarak görüldü. Bu büyük yapıt yalnız The Village Voice’da (New York’un en büyük haftalık dergilerinden biri) değil, American Anthropologist gibi bilimsel dergilerde de alkışlarla karşılandı. The Rise Of Urbanization and The Decline Of Citizenship [Kentleşmenin Yükselişi ve Yurttaşlığın Düşüşü] (1987; Kanada’da Urbanization Without Cities [Şehir Olmadan Kentleşme] başlığıyla yeniden yayımlandı (1992) bu kitabı yurttaş özyönetimi ve konfederalizme ilişkin tarihsel bir araştırmadır. En son kitapları: Remaking Society [Toplumu Yeniden Yapmak] (1989) ve The Philosophy Of Social Ecology [Toplumsal Ekoloji Felsefesi] (1990, gözden geçirilmiş basım 1994).

1930’larda geleneksel bir Marksist olan Bookchin, Peter Kropotkin’in anarşik geleneğinde bir sol-libertere dönüştü. Anarşist düşünce hakkında son dönemlerde yazan tarihçilerden birinin (Peter Marshall, Demanding The Impossible [Olanaksızı İsteme] (1992) vurguladığı gibi, geleneğe başlıca katkısı, sol-liberter bir felsefi ve etik bakış açısından, âdemi merkeziyetçi, hiyerarşik olmayan ve popüler gelenekleri ekolojiyle bütünleştirmekti. 1950’lerde ve 1960’lı yılların başlarında, büyük ölçüde orijinal olan bu görüşler, o zamandan bu yana, Fritz Schumacher’ın ve birçok eko-feministin yazıları sayesinde, zamanımızın genel bilincine girmiştir. Bookchin’in yaklaşımının radikalizmi, doğaya hâkim olma anlayışımızın, esas olarak insanın insana hâkim olmasından, tarihsel olarak ortaya çıkışını, öz gerontokrasilerde, babaerkilerde ve diğer baskıcı tabakalarda aramasında yatmaktadır. Yazıları, sınıf ve sömürü ilişkilerinin ötesinde, kökleri uzak geçmişte olan, hiyerarşik ve tahakkümcü ilişkilere ulaşmaya çalışmaktadır.

1970’lerden itibaren tüm dünyada gelişmekte olan Yeşil harekette önemli bir ses olmuş ve Yeşil politikanın doğası ve geleceği konusunda birçok yazı yazmıştır. Son yıllardaki en önemli taleplerinden biri, yeni bir politika ya da onun “özgürlükçü belediyecilik” dediği, belediye, mahalle ve kasaba düzeyinde doğrudan demokrasiye dayalı halk meclislerinin yeniden oluşturulmasını temel alan bir politikadır. Yurttaş dar ufukluluğu tehlikesinden kaçınmak için, merkezi ulus-devlet yerine, âdemi merkezi bir yurttaş konfederasyonu öne sürmüştür. Ayrıca bugünkü kapitalist mülkiyet ve idare sistemine, sosyalistlerin savunduğu millileştirilmiş ekonomiye ve sendikalistler tarafından savunulan sanayide işçi mülkiyeti ve özyönetime karşı olarak, yerel inisiyatiflere bağlı bir ekonomi talebini ileri sürdü. Bu düşünceler Kuzey Amerika ve Avrupa’da Yeşil hareketler içinde yoğun bir şekilde tartışılmıştır.

7191
Yazarın Diğer Yazıları
» Kürtler-Şii Araplar: İttifaktan Çatışmaya
» Vatikan’la Resmi İlişki Kurulmasına Diplomatik İtiraz
» Sivas Kongresi Kararları’nda “Manda ve Himaye Kabul Edilemez!” Cümlesi Yoktur
» Bir Nal Bir Savaşı Nasıl Kaybettirir?
» Cemal Paşa’nın Osmanlı Devleti’ne Son Verme Planı
» Dr. Abdullah Cevdet'le İstiklal Harbi Üzerine 1922 Yılında Yapılan İlginç Bir Mülakat
» İstiklal Harbi’nde Silah Kaçakçılığı
» Özgür Birey KCK Yurttaşı Olur mu?
» Selçuklu’dan 27 Mayıs’a Ordunun Tarihi Dönüşümü
» "27 Mayıs’tan Günümüze Ordunun Dönüşümü ve Profesyonel Askerlik"
» İran-Suriye İlişkilerine Teo-Politik Bir Bakış-II
» İran-Suriye İlişkilerine Teo-Politik Bir Bakış-I
» Bugün Yaşananları Anlamak İçin: Enver Paşa’nın Mektubu
http://www.sde.org.tr/tr/authordetai...ik-kodlari/995
Alt 10-04-2016, 08:31   #9
Kayıtsız Üye
Guest

Kürtlere rağmen, Kürtler için

Yıldıray Oğur

Facebook
"Şiddet bir çok açıdan üretici bir güçtür. Şiddet özne üretir, değer üretir, mekân ve zaman üretir, iktidar üretir. Bunu şiddet çalışan hiçbir antropolog, sosyolog ya da felsefeci inkar etmez"

Bu cümleler 1900'lerin başında ulusal kalkışma için adam arayan paramiliter bir Bulgar çetecinin günlüğünden, 1920'lerde bir Rus devrimcinin ajitasyon konuşmasından, 1930'larda Faşist bir nazi subayının SS'lere ders notlarından, 1960'ların sonunda Bolivya'da bir gerilla kampındaki teorisi dersinden, Sartre'ın Fanon'un kitabına yazdığı önsözden, Mahir Çayan'ın şiddeti teorileştiren kitaplarından, Öcalan'ın Kürdistan'da Zorun Rolü'nden ya da beyazların üzerine benzin döküp onları kibritle yakma talimatı veren Winnie Mandela'nın konuşmalarından alınmadı.

2015 yılında Özgür Gündem gazetesinde tam sayfa çıkan bir yazıdan alıntı. Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji Bölümü'nde yardımcı doçent olan alıntının sahibinin titrleri entelektüel trajediyi büyütüyor: "Barış için Kadın Girişimi, Barış için Akademisyenler Girişimi ve Barış Meclisi'nin kurucularındadır."

Boğaziçi Üniversitesi'nde postkolonyal feminist teorilerle uğraşan beyaz Türk bir akademisyenin şiddet üzerine en çok çalışmış felsefecilerden Arendt'i mezarında ters döndüren bu girişi can sıkıntısından şiddet övgüsüne geçiş yapılmış bir entelektüel tartışmanın içinde söylenmiş olsa o kadar ciddiye alınmayabilirdi.

Artık rahatça PKK yalakalığı denecek boyutlarına ulaşmış, PKK'nın şiddetinde boncuk bulma akımının geldiği vahim noktaları göstermesi açısından üzerinde durulmayı hak ediyor.

Yazıyı okuyunca Boğaziçi Sosyoloji'de master yapan parlak bir öğrenciyi okulunu bırakıp Kobani'de savaşmaya götüren karanlık hakikatin nasıl inşa edildiğini ve silahın nasıl parlatıldığını da anlamak mümkün. Türk solunun ve akademisinin içine düştüğü çukurun derinliğinin uçsuz bucaksızlığını da...

Önce aynı yazıdan kan donduran durum tespitleriyle başlayalım:

"Savaş Erdoğan tarafından planlanmış olabilir. Ancak şu an itibarıyla Kürtlerin isyanı Erdoğan'ın savaşını aşmıştır ve Erdoğan tahtından indirilse ve Türkiye insan hakları hukukuna uygun bir ülke haline gelse dahi talepleri karşılanmış olmayacaktır."

"Gerilla ise uzun bir zamandır barış politikalarını içselleştirmekle uğraştı. Üstelik uluslarası alanda kazanılanlar, gerillanın eski tür bir savaş vermesiyle gölgelenemeyecek kadar değerli."

"Asıl savaş Kürdistan'ın silahlanmış gençliği ve Türkiye'nin polisi arasında gerçekleşiyor."

Yazar işte tam bunun için bu yazıyı yazmış. PKK'nın şehirlerdeki silahlı çeteleriyle yürüttükleri savaşa yükselen eleştirilere karşı İstanbul'dan yazılmış bir cevap yazısı bu. Herkesi sollayan bir şahinlikle hem de:

"Türkiye'nin barış isteyen demokratik kesimleri gibi bu savaşın seyircisi konumuna itilmiş durumdalar. Kendimi de içinde saydığım bu gruplar, Kürdistan'da yükselen sesi duymakta güçlük çekiyorlar ve barış talebini oluştururken özyönetim ilanlarını, silahlı gençliği ve daha burada sayamayacağımız bir çok başka gerçekliği görmezden gelmek zorunda kalıyorlar"

"Silahlı gençliği görmezden gelen", "savaşın seyiricisi durumuna itilmiş" diyerek eleştirilenler herhalde HDP'lilikle yetinen sol/liberal Türkler.

Ama Boğaziçili feminist hocanın hışmından sadece onlar nasibini almamış:

"Benzer bir pozisyon Kürt orta sınıfları için de geçerli, ortaya çıkan durumun kendi öznelliklerine yer bırakmadığının, şu anki savaşın sadece Türkiye Cumhuriyetine değil, yaygın liberal vatandaşlık anlayışına, liberal vatandaşlığa içkin cinsiyet, sınıf, yaş, eğitim ve görünürlük eşitsizliğine karşı da geliştirildiğinin farkındalar."

Evet yanlış okumadık. Çıkıp dışarı canlı kalkan olsanıza diye kapıları zorlanan, yürüyüşlere katılmayan Kürt orta sınıflar da bu savaşın kendilerine karşı da geliştirildiğini anlayıp geride duruyorlar diye eleştiriliyor.

Uzun sure geçilemeyecek bir Hevallik, şahinlik eşiği bu. Cemil Bayık bu yazıyı okuduğunda kendini fazla revizyonist hissetmiş olabilir. Ayrıca PKK'nın Kürt orta sınıfını da hedef aldığını yazmaya PKK liderleri bile yanlış anlaşılır diye cesaret edememiştir.
Sadece bu direniş değil, apartmanlardan gençlerin atılıp linç edildiği Kobani İsyanı da Boğaziçili akademisyen sayesinde bir teorik çerçeveye oturtulmuş:

"Tekrar edelim: Hem Kobani isyanı hem bugünkü direniş bir özyönetim ve özsavunma isyanıdır"

Yazının bu kısmı da YDG-H manifestosu olarak kullanılabilir. Bir akademisyenin gerçeğe karşı bu soğukkanlılığı gerçekten onlar da bile soğuk duş etkisi yapmasa tabii:

"Benim hayalimde barış inşa eden, özsavunmayı topyekün halk örgütlenmesi olarak anlayan bir devrimci gençlik vardı. Sosyolojiyi yok sayan bir siyaset anlayışı böyle yanıltır insanı işte.Ne olacaktı yani?" ...Kürt siyasetçilerin- siyasetin doğası sebebiyle- kullandıkları dilde kendilerini bulamayanlar, barışçıl, üretici, devrimci ama uslu öznelere mi dönüşecekti? Kalekollarda, sokaklarda üniformalarıyla gezenlerin silahla edindikleri güce sırt çevirip, vicdani red mi örgütleyeceklerdi?"

Tabii yazarın ilk tercihin kısa bir yanılgı müddetince de olsa barış olduğunda takılıp kalmazlarsa. Bu satırlardan sonra Birinci Dünya Savaşı sonrası çok ezilmiş Almanların sosyal demokratları değil Nazileri tercih etmiş olmasına kim ne diyebilir?

Yazar, "Benzer şeyler kadınlar için de geçerli" dedikten sonra Varto'ya gitmiş birinden "kadınların artık "evden çıkmadıklarını, Temizlik yapmadıklarını, yemek pişirmediklerini" öğrendiğini yazdığı satırlar dezenformasyon konusunda usta bir Sterk Tv, DİHA çalışanına bile "oha" dedirtecek fantastiklikte....

Şu satırları ise insan "PKK barış istiyor her şeyin sebebi Saray Gladyosu" diyen bir HDP'liyi hasretle bağrına basmak istiyor:

"Kürt gençliğinin isyanını insan hakkı ihlaline indirgemeye çalışmak, hatta katliam var demek, Erdoğan'ı suçlamak, bu savaş kimin savaşı diye sormak, bazen işte bu sömürgeciliği görünmez kılmaya hizmet edebilir. Gever'de, Silopi'de, Silvan'da, Varto'da gençler, tam da sivil itaatsizliğin yokluğunda, kendilerine kapanmış siyasetin cevap olamayışında, beğenelim, beğenmeyelim, hatası sevabıyla, modelimize uygunluğu uygunsuzluğuyla kaderlerini eline almış, var gücüyle yönetimin ve şiddetin tekelleşmesine karşı savaşmaktadır"

"Hatası sevabıyla, beğenelim beğenmeyelim" satırlarında görmezden gelinmesi tavsiye edilen cinayetleri düşününce insan bu soğuk entelektüel aklın vicdansızlığı hakkında bir fikre sahip oluyor.

Ama yazıda Boğaziçili akademisyenin şikâyet ettiği şeyi okuyunca vicdansızlık gibi sufli kavramlarla bir tartışma yapmanın anlamsızlığını anlıyor insan:

"Ancak batıda Kürt gençlerinin ve kadınlarının sesinin bir karşılığı henüz yok. Sömürgenin radikal farkını görmeden, tanımadan ve evrensel bir dile kavuşturmadan bu karşılığın ortaya çıkması çok zor. Şimdilik HDP dahil bir insan hakları örgütünü aşmış durumda değiliz. Duran Kalkan'ın tepki çeken açıklamasına katılıyorum. HDP meclisin açılmasını beklemeyebilirdi"

Böyle bir savaş karşısında bir insan hakları örgütünü aşmış olamamak. Bununla eleştirilen de HDP. Herhalde Duran Kalkan bu yazıyı okuyunca eşbaşkanlık için Figen Yüksekdağ'ın ne kadar kötü bir seçim olduğunu düşünmüştür.

Belki de bir seçim öncesi HDP'yi yetersiz bulan Kandil'e bir vekillik dilekçesidir bu yazı.

Keşke öyle olsa. Öylesine bir siyasi kariyerizm arzusu bile bu denli açık bir şiddet övgüsünden daha onurlu bir duruştur.

Boğaziçi'nin sırtlarında üretilen Kürt Kemalizmi, Kürtlere rağmen Kürtler için düzeyini de yakalamış oldu böylece. Bir sonraki yazı YDG-H'nin savaşını anlamayan, silahlı gençlerin kıymetini bilmeyen Kürt orta sınıfı, HDP ve Türk solu içindeki ihanet odakları üzerine olabilir.

Winnie Mandela'nın benzin döküp, kibritle yakma talimatını keşke hiç yazmasaydık...
http://www.turkiyegazetesi.com.tr/ya...ur/587836.aspx
07.09.2015

Sabah
HİLÂL KAPLAN
Neocon mafya üyesi Michael Rubin
paylaş
ABD'nin Erdoğan yerine, ismi 'Yurtta Sulh Konseyi' olan darbecilerle işbirliği yapmaktan memnuniyet duyacağını tahmin etmek hiç de zor değil. Çünkü bildiride belirttikleri üzere, ABD yönetiminin Türkiye'ye yönelik tüm eleştirilerini kabul edip onları düzelteceğini vaat etmiş, dış politikada içe kapanacak olan, YPG Fırat'ın batısını tamamen alsa da sesi çıkmayacak, Musul'daki askerî varlığını ABD istediği an geri çekecek bir darbeciler güruhuydu söz konusu olan...
Cumhurbaşkanı Erdoğan da, darbe püskürtüldüğünden beri, bağımsız Türk dış politikası çizgisinden taviz vermeden devam edip ABD'yi kızdırmaya devam ediyor. Zira Erdoğan'ın yönünü çizen şey, eski liderlerde olduğu gibi Washington'ı memnun etmek değil, Türk halkının çıkarlarını savunmak. Rus gazını Türkiye üzerinden Avrupa'ya taşıyacak olan Türk Akımı anlaşmasının imzalanması, bu anlaşma ile siyasî alandaki Türk-Rus yakınlaşmasının enerji faktörüyle daha da pekişmiş olması, ayrıca Türkiye'nin ilk nükleer santrali olacak olan Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nin de Rusya ile anlaşılarak yapılıyor olması ABD'yi kızdıran önemli faktörler.
Buna karşılık ABD de, Türkiye'yi ekonomi alanında ve Irak ile Suriye gibi sahadaki anlaşmazlıklar noktasında dişini göstererek sıkıştırmaya çalışıyor, çalışacak. Öte yandan da, 40 yıldır devlete sızan bir derin yapıyı temizlemeye çalışarak hayatta kalmaya çalışan Türk devlet mekanizmasına saldırılarını sürdürecek.
Örneğin 'Genelkurmay İmamı' bir ilahiyatçı çıkan, hiyerarşik ağı diğer 'kült'lere benzemeyen FETÖ yapılanması ortadayken, nerdeyse tüm memur sınıfı sınav sorularını çalarak o pozisyonlara gelmişken FETÖ'cü öğretmenlerin neden devlet memurluğundan atıldığı gibi 'haksızlıklara' dikkat çekecek. Bunu 'muhaliflerin sindirilmesi' olarak yansıtacak. Ayrıca halk arasında popülaritesi her geçen gün artan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın hâlâ ülkeyi kutuplaştıran ve hukuk tanımaz bir şahsiyet olduğundan bahsedilecek.
Anlamadıkları şey, Türkiye'nin bu saldırılara oldukça alışık ve hatta 15 Temmuz'dan sonra fazlasıyla hazırlıklı olduğu... Mesela, 15 Temmuz darbesinin geleceğini Mart 2016'da yazmış olan Michael Rubin, American Enterprise Institute'deki son yazısında, FETÖ'cülere yönelik tasfiyenin Türkiye demokrasisine 12 saatte 241 insanımızın öldüğü darbeden daha çok zarar verdiğini yazmış!
Bununla da yetinmemiş, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı devleti, 'mafya devlet'e döndürmekle suçlamış. Hâlbuki 'mafya devlet' devlet otoritesinin, gayrimeşru ağlarla irtibat içinde devletin değil, o ağın çıkarı doğrultusunda hareket etmesi demekse, Türkiye tam da 40 yıllık bir mafya yapılanmasını devletten kazıma mücadelesi veriyor.
Ayrıca Rubin, katıldığı bir düğünde Peker'le ayaküstü çekilmiş bir fotoğrafı dışında elinde hiçbir kanıt yokken, Erdoğan'ın Sedat Peker ve eski bakan Mehmet Ağar ile yakın olduğunu iddia ederek saçma argümanına destek çıkarmaya çalışıyor.
Yıllardır onca delile rağmen, Fetullah Gülen'in Türk polis ve askerindeki bağlarını 'bulamayan' Rubin'in söz konusu iki isimle alakalı hemen sonuca varması, aslında Erdoğan'ı suçlamak için ne kadar çaresiz olduğunu gösteriyor.
Şüphe yok ki Rubin, aynı 15 Temmuz darbesi olmadan darbeyi meşrulaştıran argümanlar ürettiği gibi, burada da aynı mahirlikle gelmekte olduğunu söylediği darbeye argümanlarıyla haklılık kazandırmaya çalışıyor. Darbeyi, aslında iki alakasız ve zayıf figürün üzerine yıkmak istemesi de belki de 'esas aktör'ü gizlemeye yönelik pathetic bir çabadan ötesi değil. Rubin'in yazısını, Erdoğan'ı 'yürüyen ölü adam' olarak tanımlayarak bitirmesi ise, esas mafyatik yapılanmanın nerde olduğuna dair iyi bir işaret...
15 Temmuz'da Türk halkının omuz omuza dediği gibi, 'topunuz geli

Last edited by Kayıtsız Üye; 10-14-2016 at 19:34.
Alt 10-04-2016, 08:33   #10
Kayıtsız Üye
Guest

ENDÜSTRİ DOKTORLARA BİR SENEDE 6.5 MİLYAR DOLAR HARCADI

Yazı Fontunu Büyült Yazı Fontunu Küçült Yazı Fontunu Sıfırla
Yayınlanma tarihi: 02 Temmuz 2015

rüşvet 1

İlaç endüstrisinin 2014’ de doktorlara ve eğitim hastanelerine 6.49 milyar dolar para harcadığı bildirildi (1).

Geçen sene doktorlara 1.444 şirket tarafından yapılan 6.5 milyar dolarlık ödemenin 3.23 milyar dolar kadarının araştırmalarla ilgili aktiviteler, 2.5 milyar dolardan fazlasının ise genel mahiyette olduğu bildiriliyor.

Yüzde 81’ i nakit olarak yapılan ödemelerin 803 milyon dolarının telif ve lisans, 369 milyon dolarının danışmanlık karşılığı yapıldığı anlaşılıyor.

Yeme-içme-seyahat-konaklama için de 403 milyon dolar harcanmış.

Doktorlara karşı en bonkör olan firma 373 milyon dolarla Roche Holding’ in Genentech şirketi.

Onu 287 milyon dolar ile Pfizer ve 213 milyon dolar ile GSK takip ediyor.

Novartis’ e 3.3 milyar dolar rüşvet cezası

Bu arada ilaç firmalarının rüşvet, endikasyon dışı ilaç teşviki, illegal pazarlama yöntemleri, ilaç yan etkilerinin gizlenmesi, araştırmaların maniple edilmesi gibi gerekçelerle hükümete ödediği tazminatlar da artık milyar dolarlar mertebesine ulaştı.

En son, iki ilacının satışını artırmak için rüşvet ödediği iddialarına karşı Novartis’ ten 3.3 milyar dolar tazminat ödemesi isteniyor (2).

Bu ilaçlardan biri vücuttan demir atımında kullanılan Exjade diğeri ise böbrek nakli yapılan hastalara verilen Myfortic.

Doktorlara yapılan harcamalara şeffaflık geldi

USA’ da doktorlara ilaç ve tıbbi malzeme firmaları tarafından verilen tüm hediyelerin, danışmanlık ve konuşmalar için nakit ödemelerin, seyahat-yemek ve benzeri hizmetler için yapılan bütün harcamaların bilinmesi mümkün hâle geldi (3).

Sosyal güvenlik kurumları Medicare ve Medicaid tarafından faaliyete geçirilen bir web sitesinde bu harcamaların bir sitede toplanması ve halka açılması kısa adı PPSA olan The Physician Payment SunshineAct isimli kanun sayesinde oldu.

PPSA, hastaların doktorlarının endüstri ile ilişkilerine “online” olarak istedikleri her an kolayca ulaşmalarını sağlıyor ve kanuna göre, doktorlara ve diğer sağlık personeline verilen “değeri 10 $’ dan fazla olan tüm harcamaların” bildirilmesi gerekiyor.

Bu harcama kalemleri içinde, danışmanlık, konuşma ve diğer aktiviteler için yapılan nakit ödemeler, kitap dâhil her türlü hediyeler, maç ve konser biletleri, yemek ve seyahat masrafları bulunuyor.

Açık Hesap (Open Payment) isimli siteyi ziyaret edenler, USA’ daki 607 bin doktor ve 1.121 eğitim hastanesine ilaç ve tıbbi âlet-malzeme endüstrisi tarafından yapılan tüm harcamaları görebiliyorlar.

Amerikan Tıp Derneği’ ini uyarısı var

Amerikan Tıp Derneği (American Medical Association=AMA) bu verilerden yanlış sonuçlar çıkarılmaması uyarısında bulunuyor.

AMA bu verilerin yanlış ve yanıltıcı olabileceğini, ilaç endüstrisiyle olan ilişkilerin teşhis ve tedavideki ilerlemeleri teşvik edebileceğini bildiriyor:

“Tabii ki doktorlar ve endüstri arasındaki uygun olmayan, etik dışı ilişkilere şiddetle karşıdır ama bu ilişkilerin hem hastalar hem tıp eğitimi için çok faydalı olabileceği de unutulmamalıdır”.

Gelelim neticeye

BİR: Karşılıklı çıkar ilişkilerinin böyle ileri boyutlarda olduğu bir durumda araştırmaların da tedavi kılavuzlarının da tarafsız olduğuna inanmak mümkün değil.

İKİ: Ülkemizde de acilen böyle bir kanun çıkarılarak isteyen herkesin ilaç endüstrisinin doktorlara ve tıp derneklerine yaptıkları tüm ödeme ve harcamaları görmesi mümkün olmalıdır.

Grip aşısına methiyeler düzen bir “viroloğun”, sağlıklı insanlara kolesterol hapı yutturmaya kalkan bir “kardiyoloğun”, HPV aşısının yüzde yüz koruyucu olduğunu iddia eden bir “jinekoloğun” endüstri ile olan çıkar ilişkilerini bilmek bizim de hakkımızdır.

Burada bir yanlış anlaşılma olmasın: Mevzubahis olan tamamen “kanunlara uygun olarak yapılan ödeme ve harcamalardır”.

İlgilileri göreve davet ediyorum.

Kaynaklar

1. http://www.wsj.com/articles/drug-and...014-1435694053

2. http://www.bloomberg.com/news/articl...-kickback-suit

3. http://www.cms.gov/OpenPayments/

İlgili Diğer Yazılar:

BİZE DE ŞEFFAFLIK KANUNU LÂZIM
SAĞLIK HARCAMALARI ARTTI
TIP ENDÜSTRİSİNİN DOKTORLARA ÖDEMELERİ TAM AÇIKLANMIYOR
EN ÇOK BU İLAÇLAR KULLANILDI
BİR DİLİM PİZZA BİLE DOKTORLARIN PAHALI İLAÇ YAZMASINA YETİYOR

http://ahmetrasimkucukusta.com/2015/...dolar-harcadi/