www.steTUSkop.com ; TIP ve TUS'un MERKEZi ! Doğruların TEK Adresi !

Geri git   www.steTUSkop.com ; TIP ve TUS'un MERKEZi ! Doğruların TEK Adresi ! > TUS (TIPTA UZMANLIK SINAVI) , Yan Dal Uzmanlık Sınavı (YDUS) ve USMLE PLATFORMU > Tus Rehberi > Motivasyon - Danışmanlık

Motivasyon - Danışmanlık Site içinde üye arkadaşlarla ortak yürüteceğiniz çalışma programları yada takip ettiğiniz kendi programlarınız... Başarı için olmazsa olmazlar, püf noktalar, hazırlık önerileri ...

2960 (0 Kayıtlı Ve 2960 Misafir Üye Bulunmaktadır.)
Anasayfa İletişim TUS Güncel TUS Dersaneleri TUS Hazırlık Yabancı Dil ve TUS Mecburi Hizmet YDUS Tus Rehberi DUS

Seçenekler Stil
Alt 02-16-2011, 11:27   #1
timeistus
Popüler Üye

Tecrübe Puanı: 376
timeistus will become famous soon enough
Standart Genel Cerrahiye Çalışma Prensibi

Merhaba Arkadaşlar…
Bir TUS daha geçti umarım herkes için iyi bir TUS olmuştur. Şunu ifade etmeliyim ki geçtiğimiz TUS kurumumuzun nekadar doğru yolda olduğunu göstermiştir. Çünkü heyecanını kaybetmemiş ama deneyimli bir eğitim kadrosunun güzel işlere imza atması açısından başarılı bir dönem geçirilmiştir. Ben şimdiden tüm çalışanlarımıza hem bana hemde tüm hocalarımıza gösterdikleri yardımdan dolayı teşekürü bir borç bilirim. Öncelikle Genel cerrahi için TUSTIME ders notları, Tüm TUS soruları ve Cerrahi Soru Kitabı kesinlikle yeterlidir. Dersler de üzerinde durulan ve özellikle çıkacağını düşündüğüm soruları sizlere ifade etmiştim. GENEL CERRAHİ soruları TUS sınavının orta zorluktaki klinik bilimler sorularındandır. Geçtiğimiz TUS cerrahi açıdan iyi geçti çünkü kurumumuzun derslerine katılan kişilerin farklılığı ortaya çıktı. Cerrahi için şunu söyleyebilirim hemen hemen tüm sorular derste konuşulan ve çözülen sorulardan çıkmıştır.
Genel tekrar ve normal derslerimize katılan arkadaşlarımızın yorumları da bu yöndedir. Genel cerrahi sorularının orta zorlukta olması genel cerrahiyi çalışıldığı vakit kesinlikle yapılabilir soru grubuna sokmaktadır. Bu düşünceden hareketle genel cerrahinin nankör olmayan bir ders olduğu ortaya çıkmaktadır. GENEL CERRAHİ için son sınavlar da daha fazla yoruma dayalı sorular çıkmaktadır şeklinde ifade edildiğinde bu ifade yanlış olmayacaktır. Bir diğer deyişle GENEL CERRAHİ soruları tam bir cerrahi gibi çıkmakta yoruma dayalı soru sayısı artmakta ve ezbere dayalı soru sayısı azalmaktadır. Bu noktadan hareketle dersi dinlemenin, önemli noktaları işaretlemenin ve cerrahi tecrübeleri paylaşmanın önemi giderek artmaktadır. TUS sınavı giderek artan tempo ile çalışılması gereken ve son bir ayda çalışma temposunun çok üst düzeyde ve sabit tutulması gereken bir sınav halini almıştır.

Son bir ayda mutlak surette, çalışılmış olan bütün dersler (GENEL CERRAHİ dahil) en az 2 defa tekrar edilebilmelidir. Yani son bir ayda yeni konu çalışmak yerine çalışılmış olan konuların tekrarı daha fazla yarar sağlayacaktır. Arkadaşlar tüm bölümlerin referans kitaplarına yakın büyüklükte TUS notu oluşturursanız tabiki tüm tus soruları yakalarsınız bunun için dersane olmaya gerek yok ve kursiyerlerin dersaneye gelip ders dinlemelerine gerek yok şunu demeye çalışıyorum, arkadaşlar dersane kısa ve hap bilgi vermelidir. Yani her ders için 1000-1500 sayfa not hazırlayıp ben 180 soru yakaladım demek marifet değil çünkü TUS sorusu tıptan geliyor makine mühendisliğinden gelmiyor Bir tıp öğrencisine tüm refarans kitapları okutursanız 180 net yapar yani dersaneye gerek kalmaz, dersane olmak, iyi kurum olmak az zamanda derli toplu not ve sorularla konuyu kavratıp soru yaptırmaktır.
Çalışılması durumunda GENEL CERRAHİ ‘den 19 soru yapmak mümkündür. TUSTIME olarak gerek derste anlatılanlar gerekse ders notları ve tüm TUS sorularının açıklamaları 19-20 soru yaptıracak yeterliliktedir. Bunun yanında ders notları ve derste anlattıklarımız TUS ta çıkan (diğer bölümlerle birlikte) 35-40 sorunu cevaplanmasına yetecek kapasitededir. özetlersek ;
  • Aynı kaynaktan çok ve sık tekrar.
  • Yeterli sayıda soru çözmek.
  • Zamanı iyi kullanabilmek (giderek artan tempo ve son bir ayda en yüksek çalışma temposuna ulaşıp, ulaşılan tempoyu sabitlemek).
  • Heyecanı kontrol etmek (dikkati ve öğrenmeyi yüksek tutacak, minimal heyecan olmalı ve kontrol edilebilmelidir).
  • Motivasyonu arttırmak amacıyla belli aralıklarla danışmanlardan destek alınmalı (TUSTIME ‘ın tüm şubelerinde danışman mevcut) bu destek hem heyecanı kontrol edebilmeyi sağlayacak hem de spontan öğrenme dikkatini yükseltecektir.
  • Mutlak surette sınav hazırlığı esnasında yarış ruhu olmalı ve bu yarış ruhu pozitif öğrenme yönünde kullanılabilmelidir.
  • Hedeflediğiniz bölüm yada bölümler gözünüzde çok fazla büyütülmemeli KAZANABİLİRİM YAPABİLİRİM , KAZANANLARIN benden daha üstün bir yönü yok kelimeleri temel inanç noktası olmalı ve sınav hazırlığı süresince ana dayanak noktalarından biri haline gelmelidir.
  • Her şeyin istediğiniz gibi olmasını diliyor TUSTIME olarak sizden alacağımız en iyi haberlerin BEN HEDEFİME ULAŞTIM , KAZANDIM şeklinde olacağını ifade etmek istiyorum.
Teşekkür ederim
SAYGILARIMLA
DR. İ.Ş.

GENEL CERRAHİ ’den çıkan yirmi sorudan bir yada iki tanesi eski TUS sorusu (aynısı) iki üç soru eski TUS sorusuna benzer soru, diğer sorular ise konuları hemen hemen belli olan ve belli mantık çerçevesinde sorulan sorulardan oluşmaktadır. GENEL CERRAHİ ‘den çıkan çok zor soru diye nitelenebilecek soru sayısı bir yada ikidir.

TUSTIME

TUSTIME facebook sayfamızdan günlük sorular ve spot bilgiler hizmetinizde
timeistus isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla

Tags
çalışma yöntemi, genel cerrahi, tus ve cerrahi

Seçenekler
Stil