www.steTUSkop.com ; TIP ve TUS'un MERKEZi ! Doğruların TEK Adresi !

Geri git   www.steTUSkop.com ; TIP ve TUS'un MERKEZi ! Doğruların TEK Adresi ! > MESLEKİ KATEGORİ > İdari Kurumlar / TIP Eğitim Kurumları

5503 (0 Kayıtlı Ve 5503 Misafir Üye Bulunmaktadır.)
Anasayfa İletişim TUS Güncel TUS Dersaneleri TUS Hazırlık Yabancı Dil ve TUS Mecburi Hizmet YDUS Tus Rehberi DUS

Seçenekler Stil
Alt 02-08-2010, 19:02   #1
medihaber
Popüler Üye

Tecrübe Puanı: 446
medihaber is a jewel in the roughmedihaber is a jewel in the roughmedihaber is a jewel in the roughmedihaber is a jewel in the rough
Standart Tam Gün ve Vakıf üniversiteleri

Tam Gün Vakıf üniversitelerini nasıl etkileyecek?

Tam gün vakıf üniversitelerini kapsamıyor; hekimlerin birden fazla kuruluşta çalışmaları mümkün, ama yasayla öğretim üyesi farkının kaldırılacak olmasının işletme kabul edilen hastanelerde ciddi gelir kaybına neden olacağı öngörülüyor. Branş anlaşması yapmayı düşünen vakıf hastanelerindeyse asistan eğitiminin zarar göreceği endişesi var

Fatma Ergüzeloğlu-Medimagazin/ANKRAR

Işık: “Branş anlaşması yaptınız ve kulak burun boğaz branşı için anlaşma yapmadınız diyelim; benim buradaki kulak burun boğaz branşındaki asistanım hangi hastayı görüp hangi eğitimi alacak? Bizim tüm hasta kesimine ihtiyacımız var

Çolak: “Herkes sadece tıp fakültesi öğretim üyelerinin muayenehanelerinin kapatılacağını tartışıyor ama yasa hukuk fakültesindeki öğretim üyelerinin avukatlık ofisini de kapatıyor”

Tam gün yasası vakıf üniversitelerini tümüyle kapsamıyor; hekimlerin başka sağlık kurum ve kuruluşlarında çalışmaları mümkün. Buna karşın yasa, vakıf üniversite hastanelerince de eleştiriliyor. Özellikle öğretim üyesi fark ücretinin ortadan kaldırılması kabul edilemez olarak nitelendiriliyor.

Sosyal Güvenlik Kurum (SGK) ile sözleşmesi bulunan vakıf üniversiteleri, tıpkı serbest çalışan ve sözleşmeli çalışan özel hastaneler gibi birden fazla sağlık kurum ve kuruluşunda çalışabilecek. SGK ile branş bazlı sözleşme yapan vakıf üniversitelerinde yalnızca sözleşme yaptıkları branşlarda aynı durum geçerli olacak. Mesleğini serbest icra eden bir hekim, hizmet bedeli hasta tarafından karşılanmak ve SGK’dan talep edilmemek kaydıyla, özel, vakıf üniversite hastanelerinde hastalarının teşhis ve tedavisini yapabilecek.
Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekim Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Bünyamin Işık, ilk başta Yasa’nın getirdiği fikri desteklediklerini, fakat öğretim üyelerinin hasta muayenesi için aldığı fark ücretinin ortadan kaldırılacağı bilgisi üzerine desteklerini geri çektiklerini bildirdi.

“Öğretim üyesi farkı kaldırılmamalıydı”
“Yasayla öğretim üyesi farkının kaldırılmaması gerekiyordu. Çünkü öğretim üyesinin bir uzman hekimden, bir asistan hekimden farklı addedilmesi gerektiğini düşünüyoruz” diye konuşan Işık, öğretim üyelerinin özel hasta muayene farkı ortadan kaldırıldığı zaman maaşlarını bile çıkartamayacak durumu düşeceğini ileri sürdü. Işık, kendi hastaneleri için durumu şöyle izah etti:
“Devlet şu anda muayeneye 15 lira ödüyor ve yüzde 70 fark ücret öngörüyor. Dolayısıyla bir hastadan 10 lira alarak hastayı profesöre muayene ettireceğiz. Tahminen bir profesörün standart maaşını karşılayabilmesi için ortalama ayda 250-300 hasta bakması gerekiyor. Bu öğretim üyesinin akademik çalışma yapması, ekip içinde diğer araştırmalara katılabilmesi pratikte mümkün değil. Biz 10 liraya hasta muayene ettiremeyiz. Şu anda devlet yataklı tedavilerde yatak ücreti olarak 15 lira ödüyor. Refakatçi olarak da 7.5 lira, yani 22.5 lira ödüyor. Ben yataklı tedavi hizmetlerinde hocanın yaptığı ameliyatlara öğretim üyesi farkını yansıtamazsam, bu hastalara bu rakamlarla hizmet vermem mümkün değil. Devlette 3-4-6 yataklı eğitim hastaneleri var, koğuş mantığı içinde devlet hizmeti yürütebiliyor. Benim her odam özel; en fazla 2 kişilik odalarım var.”

Işık: “Branş anlaşmasına karşıyım”
Hastanelerinde çalışan hekimlerin hiçbirinin dışarıda muayenehanesi olmadığını belirten Işık, “Bütün doktorlarımız zaten yıllardır tam zamanlı çalışıyor. Dışarıda muayenehane açmak bizde işten atılma sebebidir. Hastalar bugün özel muayene istemeleri halinde hocaya muayene olabiliyorlar” dedi.

Işık, vakıf üniversite hastaneleriyle ilgili sorunları ilgililere yansıttıklarını belirterek, tam gün yasasına ilişkin olası bir hukuki sürecin başlayabileceğini öngördü. Bazı vakıf üniversite hastanelerinin branş bazlı anlaşma yapmayı düşündüğünü ileri süren Işık şunları kaydetti:
“Ben branş bazlı anlaşmaya da karşıyım. Yaklaşık 100 kadar asistanımız, 200’e yakın öğrencimiz var. Eğer bir hastane branş anlaşması yapar da genel hasta popülasyonundan hasta almazsa ne olacak? Bu eğitimi alan gerek ihtisas öğrencisi gerek tıp öğrencisi yeteri kadar hasta göremeyeceği için yeterli eğitimi alamayacak.

Biz genel hasta popülasyonunun tüm kesiminden hasta görmeliyiz. En basit hastayı da en ağır hastayı da görmeliyiz. Çünkü burası bir eğitim ortamı. Öğrenci bir sinüs de görmeli en ağır beyin tümörü vakası da görmeli. Asistan yine bunların her ikisini ameliyat edebilmeli. Branş anlaşması yaptınız ve kulak burun boğaz branşı için anlaşma yapmadınız diyelim, benim buradaki kulak burun boğaz branşındaki asistanım hangi hastayı görüp hangi eğitimi alacak?
Bizim tüm hasta kesimine ihtiyacımız var, ama o hastaların da bizden bu hizmeti almaya hakları var. Bunun ortasını bulma noktasına gelemedik.

Hastanelerde öğretim üyesi farkının devam etmesi gerekir. Uygulamanın vakıf üniversiteleri için hayata geçirilmesi ve hastane işletmelerinde öğretim üyesi farkının kaldırılması durumunda Fatih Üniversitesi Hastanesinin aylık ciro kaybı yüzde 25 oranında olacaktır. Bu rakam da hastane işletmesinin imkânsızlığına işaret eder.”

Avukatlar da tam gün kapsamında
Maltepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Çolak da, tam gün yasasının sadece tıp fakültelerini değil hukuk, iktisat, mühendislik fakülteleri gibi tüm fakültelerin öğretim üyelerini etkilediğini anımsattı. “Herkes sadece tıp fakültesi öğretim üyelerinin muayenehanelerinin kapatılacağını tartışıyor ama Yasa hukuk fakültesinin avukatlık ofisini de kapatıyor” diye konuşan Çolak, gazete yazarı öğretim üyelerinin gelirlerinin de ortadan kaldırılacağını öne sürdü. Vakıf üniversitelerinin idari ve mali açıdan özerk olduğunu anımsatan Çolak, tam gün yasasının vakıf üniversitelerini tümüyle etkilemediğini kaydetti. “Yasa metnine bakıldığında vakıf üniversiteleri kapsam dışı bırakılmış. Çünkü vakıf üniversitelerinin kuruluşu ve işleyişi ayrı bir yasaya tabi” diye konuşan Çolak, öğretim üyelerinin döner sermayeden ziyade borçlar kanununa göre çalıştığını ve ücret sözleşmelerinin de buna göre yapıldığını kaydetti. Sözleşme şartlarına göre hem hastanede çalışan hem de özel muayenehanesi olan 5-6 tane öğretim üyesinin üniversitece tanındığı kaydedildi.
medihaber isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla

Seçenekler
Stil