www.steTUSkop.com ; TIP ve TUS'un MERKEZi ! Doğruların TEK Adresi !

Geri git   www.steTUSkop.com ; TIP ve TUS'un MERKEZi ! Doğruların TEK Adresi ! > TUS (TIPTA UZMANLIK SINAVI) , Yan Dal Uzmanlık Sınavı (YDUS) ve USMLE PLATFORMU > TUS Dersaneleri > Tusdata

2850 (0 Kayıtlı Ve 2850 Misafir Üye Bulunmaktadır.)
Anasayfa İletişim TUS Güncel TUS Dersaneleri TUS Hazırlık Yabancı Dil ve TUS Mecburi Hizmet YDUS Tus Rehberi DUS

Seçenekler Stil
Alt 04-01-2016, 19:02   #381
Kayıtsız Üye
Guest

Tutuklanması istenen KPSS şüphelilerin para trafiği raporda

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Anayasal Düzene Karşı İşlenen Suçları Soruşturma Bürosunca yürütülen soruşturma kapsamında, gözaltına alınan 32 şüpheli, öğle saatlerinde tutuklama talebiyle nöbetçi hakimliğe sevk edilmişti.

Savcılığın, Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliğine yönelik "tutuklama" talepli yazısında, 10 Temmuz 2010'da yapılan KPSS sorularının sınavdan önce elde edilerek aracılar ve adaylar vasıtasıyla sınava girenlere dağıtılmasıyla ilgili "kamu kurum ve kuruluşlarının zararına dolandırıcılık", "örgütlü sahtecilik" ve "terör örgütü üyesi olma" suçlarından soruşturma yürütüldüğü belirtildi.

YÖK Denetleme Kurulu, Jandarma Kriminal, Emniyet Bilişim Uzmanlığı, TÜBİTAK, MASAK, ÖSYM, SGK, Maliye Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü, Milli Eğitim Bakanlığı, Kredi ve Yurtlar Kurumundan alınan rapor ve yazılar, müşteki beyanları, bazı şüpheli ikrarları, matematik ölçme ve değerlendirme uzmanı bilirkişi raporları, HTS analiz çalışması raporu ve şeması ile tüm delillere göre, 32 şüphelinin üzerilerine atılı suçları işlediklerine dair kuvvetli suç şüphesi olduğu ifade edildi.

Sevk yazısıyla, 2010 KPSS Eğitim Bilimleri sınavına girip 100 ve üzeri net yapan şüphelilerin aralarındaki telefon trafiği ve MASAK raporuna göre para transferlerini gösteren grafikler de Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliğine iletildi.

Rapora göre, sınava giren şüphelilerin aktardığı paralar soruşturma kapsamındaki sınava girmeyen kişilerde toplandı. Bu kişiler paraları, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması ile bağlantılı oldukları öne sürülen ABD'deki Well-Spring Cultural Education, Brooklyn Amity School ve Metropolitan Education, Consulting Services isimli kuruluşlara aktardı.

Zafer Fatih Beyaz

Alt 04-07-2016, 21:22   #382
Kayıtsız Üye
Guest

Binlerce kişi memuriyetten olabilir2010 yılında yapılan Kamu Personel Seçme Sınavı ile atanan on binlerce kişinin memuriyeti tehlikede.

Kopya iddialarıyla gündeme gelen 2010 KPSS ile ilgili önemli bilgi ve kanıtlar savcılık tarafından mahkemeye sunuldu. Mahkemenin iptal kararı vermesi durumunda on binlerce kişinin memuriyeti tehlikeye girecek.

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından 10-11 Temmuz 2010 tarihinde yapılan Genel Yetenek, Genel Kültür ve eğitim Bilimleri alanlarından oluşan KPSS'de soruların çalınmasına ve sınava girenlere dağıtılmasına ilişkin yürütülen soruşturma tamamlandıktan sonra Ankara Anayasal Düzene Karşı İşlenen Suçları Soruşturma Bürosu Savcısı Yücel Erkman tarafından 54'i tutuklu 230 şüpheli hakkında bin 235 sayfalık iddianame 25 Aralık 2015'te hazırlanmıştı.

TÜBİTAK RAPORU

Davayla ilgili son duruşma 1 Nisan Cuma günü yapıldı. Mahkeme heyeti, tutuklu sanıklardan 23'ünün tahliyesine, 31'inin tutukluluklarının devamına karar vererek, duruşmayı 26-27 Mayıs 2016'ya erteledi.

KPSS ididanamesiyle birlikte mahkemeye sunulan TÜBİTAK raporunda, soruların bir şüphelinin bilgisayarında silinen hard diskte, sınavdan önce bulunduğu belirtildi. Öte yandan soruşturmanın kilit isimlerinden A.S. de polise teslim oldu. Ayrıca itirafçı iki şüphelinin ifadeleri de mahkemeye delil olarak sunuldu .

İdare Mahkemesi'nin sınavın iptali yönünde karar vermesi durumunda sınav güvenilirliği ortadan kalktığı için onbinlerce memurun memuriyeti düşürülebilecek.

SINAV TEKRARLANMIŞTI

Sorularının sızdırıldığının tespit edilmesi üzerine, eğitim bilimleri sınavı iptal edilip tekrarlanmıştı. Ancak genel kültür ve genel yetenek yetenek sınavları herhangi bir usulsüzlük olmadığı gerekçesiyle iptal edilmemişti.*****Bunun üzerine bazı adaylar bu iki sınavın da iptali istemi ile Bölge İdare Mahkemesi'ne dava açmıştı.

İddianamede, 294 bin 909 adayın katıldığı 2010'daki KPSS Eğitim Bilimleri sınavının iptal edilerek yeniden yapılmasıyla, devletin 9 milyon 111 bin 138 lira 13 kuruş zarara uğradığına dikkat çekilmişti.
Alt 04-08-2016, 16:26   #383
Kayıtsız Üye
Guest

KPSS sorularının sızdırılmasına ilişkin 54'ü tutuklu 230 kişi hakkında "FETÖ kurucusu, yöneticisi ve üyesi olmak, resmi belgede sahtecilik, kamu kurum ve kuruluşlarının zararına dolandırıcılık" suçlarından açılan davada, aralarında eski Ankara Emniyet Müdürlüğü Bilişim Suçları Büro Amiri Başkomiser Öner Güven'in de yer aldığı, tutuksuz yargılanan 9 sanık ifade verdi.

Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesindeki 7. duruşmaya, tutuksuz yargılanan sanıklardan, eski Emniyet Müdürlüğü Bilişim Suçları Büro Amiri Başkomiser Öner Güven, Sara Gözel, Korkmaz Başoğlu, İsmail Aksoy, Fatma Zehra Müjde, Nevzat Bulan, Süleyman Bingül, Mehtap Kaya ve Mehmet Dağ katıldı.

Sınav sorularının ilk olarak dağıtıldığı öne sürülen Turgut Özal Düşünce ve Hamle Derneğine yönelik yapılacak aramayı bir gün öncesinde dernek yetkilisi ve firari sanık Mehmet Hanifi Sözen'e haber verdiği ileri sürülen eski Emniyet Müdürlüğü Bilişim Suçları Büro Amiri Başkomiser Öner Güven, "Olay tarihinde Ankara Emniyet Müdürlüğü Bilişim Suçları Büro amirliğinde çalışıyordum. O dönemde soruşturmayı yürüten savcı Şadan Sakınan'ın sözlü talimatıyla iki arkadaşımızla derneğe adres tespiti için gittik. Savcı bize belirtilen adresle ilgili bilgi istemişti" dedi.

- "Bilgileri Savcı Sakınan'a aktardık"

Derneğe gittiklerinde kimsenin olmadığını ve sorumlu kişileri telefonla aradığını belirten Güven, şunları kaydetti:

"Sorumlu kişinin telefon numarası bize savcılıkta adresle birlikte verilmişti. Bazen korkup gelmedikleri için gelip gelmediğini teyit için birkaç kere aradım. İş yerini kontrol edip olay yerinden ayrıldık. Arama yapılacağını bilmeden, savcının emriyle adres teyidi için gittik. Bilgilerimizi savcı Sakınan'a aktardık. Savcı, bir gün sonra arama kararı çıkarttı ve ben de yine aynı polis memur arkadaş ve Bilişim Suçları Büro amirliğinin görevlendirdiği Harun Kocaman ile birlikte gittik. Bilgisayarın imajını aldık. İmajlar incelensin diye Emniyet Genel Müdürlüğü KOM Daire başkanlığına teslim ettik. KOM Dairesi, hard diskin açılmadığını tutanak ile bildirdi. Biz de tekrar imaj almak için gittik."

Güven'in söz konusu hard diskin nerede olduğunu bilmediğini belirtmesi üzerine Mahkeme Başkanı Musa Yeşil, "Hard disk nerede kaldıysa iyi kaldı. Hard disk bulunsaydı biz de ona göre yargılama yapardık. Kime soru gidip gitmediğini görür ona göre yargılama yapardık." değerlendirmesinde bulundu.

Cumhuriyet Savcısı Umut Sadak, Güven'e "Bilişim Suçları Bürosu adres teyidi için gidebilir mi? Bu orada arama yapacağız anlamına gelmez mi?" diye sorması üzerine Güven, "Polis olduğunu söylemeyerek kontrol edebilirsiniz. Biz gittik, sorumlu kişi 'hoş geldiniz' dedi. Biz de içeri girdik. Sonrasını tam hatırlamıyorum. Eğer arama yapılacağını bilseydik. Farklı bir şekilde yapardık." diye konuştu.

Güven'in avukatı Murat Yılmaz, "Müvekkilim savcının talimatını yerine getirmiştir. Şadan Sakınan'ın kafasında farklı bir şey olabilir ama bunu bilemiyoruz. Müvekkilim görevden uzaklaştırılmıştı, açtığı dava sonra tekrar göreve döndü. Artvin'de amirlik yapıyor. Eğer Paralel Devlet Yapılanması ile bağlantısı olsaydı şimdi amirlik görevine devam ettirilmezdi" değerlendirmesinde bulundu.

Sanık Gözel, iptal edilen 2010 KPSS Eğitim Bilimlerin sorularında 120 net yaptığını, tekrar edilen sınava ise girmediğini belirtti.

Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) üye olmadığını anlatan Gözel, tekrar edilen sınava epilepsi hastası çocuğunun geçirdiği nöbetler yüzünden girmediğini öne sürdü.

Gözel'in avukatı da müvekkilinin matematik öğretmeni olduğunu ve dava konusu sınavdaki orta eğitim seviyesinde olduğu için çözmesinin doğal olduğunu savundu.

- "Allah korkusu"

Sanık Başoğlu da iptal edilen 2010 KPSS Eğitim Bilimlerin sorularında 120 net yaptığını, tekrar edilen sınava ise İstanbul'da girdiğini kaydetti.

Panik atak hastası olduğunu belirten Korkmaz, "Sınav esnasında panik atak geçirdim, ilaçlarımı yanıma almadığım için sınavda sıkıntı çektim. Paragraf sorularını anlamadığım için başarılı olamadım. 65 puan aldım." dedi.

Sanık Aksoy ise 2010 KPSS Eğitim Bilimlerinden 120, Genel Yetenek bölümünden 59 ve Genel Kültür bölümünden ise 57 net yaptığını aktardı.

Özel eğitim kurumunda çalışırken ekonomik ve sosyal zorluklardan dolayı kamuda çalışabilmek için KPSS'ye girdiğini belirten Aksoy, "Tekrar edilen sınava başka şehirde girdim. Yorgundum az puan kaybım olsa da başarılıydım. Baz istasyonu kayıtları Erzincan'ın en işlek caddelerinden birinden alınmış. Diğer şahıslar da buralarda bulunmuş olabilir." diye konuştu.

Herhangi bir örgüte üye olmadığını, inşaatlarda çalışarak okuduğunu ve biran önce işe başlaması gerektiğini bildiren Aksoy'un, "Bende Allah korkusu var, herhangi bir usulsüzlük yapmadım." demesi üzerine, Mahkeme Başkanı Yeşil, "Zaten herkes, 'Bende Allah korkusu var yapmadım' diyor. Bu sorular dışarıda birileri tarafından dolaştırılmış. 120'de 120 yapanları yargılamamız gayet doğal değil mi? Zaten sanıklar ya matematik öğretmeni ya da Allah korkusu var. Diğer davalarda da kimse 'ben yaptım' demiyor." diye karşılık verdi.

Sanık Müjde de 2008'de kendini denemek için girdiğini, 2009'da evlilik hazırlıklarında olduğu için hazırlanamadığını 2010'da da bir eğitim kurumunda matematik öğretmeni olduğu sırada sınava hazırlanma imkanının olduğunu ileri sürdü.

Müjde, 2010 KPSS'den sonra rahatsızlandığını ve MS hastalığı teşhisi konulduğu için tekrarlanan sınava giremediğini savundu.

HTS kayıtlarındaki kişileri tanımadığını belirten Müjde, "2010'daki başarım istikrarımdan dolayıdır. Hakkımdaki suçlamaları kabul etmiyorum. Çalıştığım kurumun da FETÖ ile bir irtibatının olmadığını düşünüyorum. 2010 KPSS puanıyla KYK'ya atandım ve hala bu kurumda çalışıyorum." dedi.

- "Herkes mi sınav yorgunu?"

Sanık Bulan ise hakkındaki suçlamaları kabul etmediğini belirterek, tekrar sınavı için İstanbul'a gittiğini ve sınav sabahı geç kaldığını söyledi.

Mahkeme Başkanı Yeşil de "Siz eğitmen olarak sınava hazırladığınız insanlara, 'Stres yapmayın, rahat olun' demiyor musunuz? Herkes mi yorgun olur? Herkes mi sınav sabahı gider? Sınav yerine 1-2 gün önceden gidilmez mi?" diye konuştu.

Sanık Bingül ise iptal edilen 2010 KPSS Eğitim Bilimlerinden yaptığı 118 netten 38 nete, eşinin de 2010 KPSS Eğitim Bilimlerinden 117 netten, 47 nete düşmesini Antalya'dan İstanbul giderken yorulmalarından kaynaklandığını savundu.

Yeni doğan bebekleriyle sınava gittiklerini bildiren Bingül, "Antalya'dan İstanbul'a yeni doğmuş bebeğimizle gittik. Gece geç saatlerde okulu bulduk ve okulun önünde arabada uyuduk. Sınav sırasında da bebeğimizi ücret karşılığında tanımadığımız birine teslim ettik" dedi.

Diğer sanıklar da haklarındaki suçlamaları kabul etmeyerek beraatlerini istedi.

Cumhuriyet Savcısı Umut Sadak, sanık Öner Güven'in tutuklanmasına talep etti.

Mahkeme ara kararında Güven'in tutuksuz yargılanmasının devam etmesine karar vererek, duruşmayı erteledi.

Mahkeme heyeti, davanın 25 Mart'taki celsesinde cuma günleri tutuksuz sanıkların gelmesi halinde ifadelerini alacaklarını belirtmişti.

Zafer Fatih Beyaz
Alt 04-18-2016, 06:28   #384
Kayıtsız Üye
Guest

ÖNE ÇIKANLAR
Örgüt bülteninden gazeteye döndük…
Twitter Facebook LinkedIn Pinterest RSS
www.zaman.com.tr
NAVİGATE

askeri lise manşet
Askeri Lise sınav sorularını da çalmışlar 0
GÜNDEM

Sınav sorularını çalarak hem milyonlarca vatan evladını mağdur ettiler hem de militanlarını devletin en kilit noktalarına oturttular. 2010 KPSS’de yaşanan rezaletin bir benzeri, 2012 ve 2013 Askeri Lise Sınavlarında yaşandı. Paralel Devlet Yapılanması bu yolla TSK’yı ele geçirmeye çalışmış.

Kenan Kıran

Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması’nın Askeri Lise Sınavı (ALS) sorularını da çaldığı ortaya çıktı. Ankara Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi’nin (KOM) yaptığı soruşturmada; FETÖ/PDY’nin 2012 yılında gerçekleşen Askeri Lise Sınavı’nın Türkçe, Sosyal Bilimler, Matematik ve Fen Bilimleri ile 2013 yılında gerçekleşen Askeri Lise Sınavı’nın Türkçe ve Matematik sorularını çaldığı tespit edildi.
Ankara KOM; 2012 ve 2013’te çalınan sorularla adayların askeri liselere yerleştiğini, bazı öğrencilerin Harp Akademileri’nde eğitim ve öğretim gördüğünü belirledi.

ANKARA KOM, ASKERİ LİSE SINAVI SORULARININ ÇALINDIĞINI BELGELEDİ
Fetullah Gülen’in liderliğini yaptığı iddia edilen FETÖ/PDY’nin, 2010 Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) sorularının ardından 2012 ve 2013 yılında gerçekleşen Askeri Lise Sınavı sorularını da çaldığı bildirildi.

2012 ALS’NİN TÜM BÖLÜM SORULARI ÇALINMIŞ
Ankara KOM; 2012 ile 2016 yılları arasında gerçekleşen Askeri Lise sınavlarını mercek altına aldı.
Soruşturmada; 2012 yılında gerçekleşen Askeri Lise Sınavı sorularının tamamının çalındığını tespit edildi. 2012 Askeri Lise Sınavı’na giren 44 bin 57 adaydan 214’ünün Türkçe, 257 kişinin Sosyal Bilimler, 717 kişinin Matematik, 66 kişinin Fen Bilimleri testlerinin tamamını doğru cevapladığı öğrenildi.

2013 ALS’NİN TÜRKÇE VE MATEMATİK SORULARI ÇALINMIŞ
2013 yılında gerçekleşen Askeri Lise Sınavı sorularından ise Türkçe ve Matematik sorularının tamamının çalındığı bildirildi. 2013 Askeri Lise Sınavı’na giren 40 bin 823 adaydan 166’sının Türkçe, 262 kişinin Matematik sınavı sorularının tamamını doğru cevapladığı kaydedildi.

SORULARIN ÇALINDIĞI DÖNEMDE STANDART SAPMA YÜKSELİYOR
2012 ve 2013 Askeri Lise Sınavı’nın sorularının çalındığı dönemde, en yüksek soru ile en düşük soru yapan arasındaki standart sapmanın yüksek olduğu bildirildi. Ankara KOM’un soruşturmasında; 2014, 2015 ve 2016 Askeri Lise Sınavı sorularının çalınmadığını, standart sapmanın da düşük olduğu yönünde rapor hazırladı.

2012’DE 214 KİŞİ SORULARIN TAMAMINI CEVAPLARKEN 2014 VE 2016’DA HİÇ KİMSE FUL ÇEKMEMİŞ!
Soruların çalındığı 2012 ALS’ye giren 44 bin 57 adaydan 214’ü, 2013 ALS’ye giren 40 bin 823 adaydan 166’sı Türkçe sorularının tamamını doğru cevaplamış! Soruların çalınmadığı 2015 ALS’ye giren 60 bin 802 kişiden sadece 1 kişi Türkçe sorularının tamamını doğru cevaplamış! Soruların çalınmadığı 2014 ALS’ye giren 50 bin 833 kişi ile 2016 ALS’ye giren 47 bin 447 kişiden hiç kimse Türkçe sorularının tamamını doğru yanıt verememiş!

türkçe
SINAV SORULARININ ÇALINDIĞI SINAVDA 717 KİŞİ SORULARIN TAMAMINI YAPMIŞ!
Soruların çalındığı 2012 ALS’ye giren 44 bin 57 adaydan 717’i, 2013 ALS’ye giren 40 bin 823 adaydan 262’si Matematik sorularının tamamını doğru cevaplamış! Soruların çalınmadığı 2014 ALS’ye giren 50 bin 833 kişiden sadece 2 kişi, 2016 ALS’ye giren 47 bin 447 kişiden 4 kişi Matematik sorularının tamamını doğru cevaplamış! 2015 ALS’ye giren 60 bin 802 kişiden hiçbiri Matematik sorularının tamamını cevaplayamamış!

matematik

SORULARIN ÇALINDIĞI AÇIKÇA GÖRÜLÜYOR
Soruların çalındığı 2012 ALS’ye giren 44 bin 57 adaydan 257’si Sosyal Bilimler sorularının tamamını yapmış.
Soruların çalınmadığı 2013 ALS’ye giren 40 bin 823 adaydan 6’sı, 2014 ALS’ye giren 50 bin 833 kişiden 3 kişi, 2015 ALS’ye giren 60 bin 802 kişiden 12 kişi, 2016 ALS’ye giren 47 bin 447 kişiden 24 kişi Sosyal Bilimler sorularının tamamında doğru şıkkı işaretlemiş.

sosyal bilimler

2013, 2014, 2015 VE 2016’DA SORULARIN TAMAMINI YAPAN YOK!
Soruların çalındığı 2012 ALS’ye giren 44 bin 57 adaydan 66’sı Fen Bilimleri sorularının tamamını yapmış. Soruların çalınmadığı 2013 ALS’ye giren 40 bin 823 aday, 2014 ALS’ye giren 50 bin 833 aday, 2015 ALS’ye giren 60 bin 802 aday, 2016 ALS’ye giren 47 bin 447 adaydan hiçbiri Fen Bilimleri sorularının tamamını doğru işaretleyememiş.

NECDET ÖZEL, SORU ÇALARAK ASKERİ LİSELERE YERLEŞEN ADAYLARA NEDEN İŞLEM YAPMADI?
Askeri Lise Sınavı’na giren adayların başarısının yüzde 70’ini sınav sonuçları belirliyor. Adaylara yapılan eğitimin yüzde 15, sözlü mülakatın da yüzde 15 oranında başarısını etkiliyor. Kuvvet komutanlarının taban puanlarını belirlediği ve adayları mülakata çağırdığı öğrenildi. Emekli Orgeneral Necdet Özel’in Genelkurmay Başkanı olduğu dönemde, 2012 ve 2013 Askeri Lise Sınavı sorularının çalınmasına rağmen askeri liselere yerleşen adaylara herhangi bir işlem yapmaması dikkat çekiyor.

2016 Zaman Gazetesi
Alt 04-26-2016, 17:50   #385
Kayıtsız Üye
Guest

EKPSS'de 'joker aday' yakalandı
ÖSYM'nin geçen pazar günü gerçekleştirdiği 2016-EKPSS'de, Bitlis'te başkasının yerine sınava girmeye çalışan kişi ile kapıda bekleyen asıl aday yakalandı.

26.04.2016 Türkiye
EKPSS'de 'joker aday' yakalandı
ANKARA

Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezinin (ÖSYM) geçen pazar günü gerçekleştirdiği 2016 Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı'nda (2016-EKPSS), Bitlis'te başkasının yerine sınava girmeye çalışan kişi ile kapıda bekleyen asıl aday yakalandı.

AA muhabirinin ÖSYM yetkililerinden aldığı bilgiye göre, 24 Nisan 2016 Pazar günü ÖSYM'nin düzenlediği EKPSS'de, Bitlis'te bir başkasının yerine sınava girmeye çalışan G.D. görevlilerin fark etmesiyle yakayı ele verdi.

Yerine sınava girdiği kişi de okul dışında yakalandı
Üzerinde M.T.'ye ait nüfus cüzdanı ile yakalanan G.D, başkasının yerine sınava girdiğini itiraf etti ve yerine girdiği kişinin üniversite ana giriş kapısında beklediğini söyledi. Bunun üzerine M. T. de yakalandı.

G.D. ve M.T, haklarında resmi belgede sahtecilik suçundan işlem yapılarak Cumhuriyet Başsavcılığına intikal ettirildi.

ÖSYM yetkilileri olayı, "ÖSYM sınavlarında bir sahtecilik olayı önlemiş olundu. Sınavlarımızda 'joker aday'a hiçbir zaman izin verilmeyecek." diye değerlendirdi.

Muhabir: Selma Kasap
Alt 04-27-2016, 14:25   #386
Kayıtsız Üye
Guest

Muş'ta EKPSS'de başkasının yerine sınava girdikleri belirlenen 5 kişi ile bu şahıslara organizatörlük yapan kişi yakalandı.

Muş'ta Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezince (ÖSYM) gerçekleştirilen Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı'nda (EKPSS) başkasının yerine sınava girdikleri tespit edilen 5 kişi ile bu şahıslara organizatörlük yapan kişi gözaltına alındı.

Valilikten yapılan açıklamada, İl Jandarma Komutanlığı ekiplerince, Muş Alparslan Üniversitesinde 24 Nisan günü gerçekleştirilen EKPSS'de usulsüz olarak sahte belge ile başkalarının yerine sınava giren şahıslara yönelik çalışma yapıldığı belirtildi.

Çalışmalarda başkasının yerine sınava girdiği belirlenen 5 kişi ve bu şahıslara organizatörlük yapan bir kişinin yakalanarak adli makamlara sevk edildiği belirtilen açıklamada, "İlimizde her türlü suç ve suç oluşumlarına karşı kesintisiz mücadelemiz sürdürülecektir" ifadeleri yer aldı.
Alt 04-30-2016, 17:53   #387
Kayıtsız Üye
Guest

ANKARA Cumhuriyet Savcısı Yücel Erkman'ın hazırladığı iddianamede, ÖSYM Başkanlığı Soru Hazırlama ve Geliştirme Daire Başkanlığında görev yapan şüpheliler Şule Ülker, İbrahim Kan, İbrahim Usta'ya 'Terör örgütüne üye olma, kamu kurum ve kuruluşlarının zararına zincirleme dolandırıcılık, resmi belgede sahtecilik' suçlamaları yöneltildi. İddianamede şüpheliler Kan ve Ülker'in, 2010 yılı KPSS'nin iptal edilmeyen ve soruları sınavdan önce ele geçirilen 'Genel Yetenek' ve 'Genel Kültür' testlerinden almış oldukları puanla, ÖSYM'de 'Sınav Hizmetleri Uzmanı' kadrosunda sözleşmeli personel olarak göreve başladığı belirtildi. Şüpheli İbrahim Kan'ın eşi Gülsüm Kan'ın aynı sınavda 120 sorudan 120 doğru yaptığı, Şule Ülker'in yengesi olan Figen Ersoy'un da aynı sınavda 113 doğru yaptığı ve bunun normal bir sonuç olmadığı savunuldu. İddianamede, şüphelilerin HTS kayıtları (telefon trafiği) incelendiğinde sınavda 100 ve üzeri net yapan ve KPSS soruşturma dosyasında şüpheli olarak yer alan kişilerle irtibatlarının saptandığı belirtildi.

SORULARA VAKIF OLDULAR

İddianamede, "Şüphelilerin Gülen cemaati bağlantıları ve ÖSYM'deki görevleri dikkate alındığında haklarında sınav sorularını Gülen Cemaati mensuplarına sızdırdıkları ile ilgili ciddi suç şüphesi bulunmakta olup bu hususla ilgili soruşturmalar devam etmektedir" denildi
Alt 05-02-2016, 17:50   #388
Kayıtsız Üye
Guest

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının, 2010 KPSS sorularının sızdırılmasına ilişkin 51 kişi hakkında hazırladığı iddianame, Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edildi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca, 2010 KPSS sorularının sızdırılmasına ilişkin 51 kişi hakkında hazırlanan iddianame, Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edildi.

Anayasal Düzene Karşı İşlenen Suçları Soruşturma Bürosunda görevli Cumhuriyet Savcısı Yücel Erkman'ın hazırladığı iddianamede Ali̇ Ağacan Yükselen, Mehmet Güngör, Çi̇ğdem Özdemi̇r, Kemal Sakman, Ati̇la Sağır, Hali̇l İbrahi̇m Toz, Ertan Özkök, Hasan Çınar, Hüdaverdi̇ Taşkın, Seli̇m Akköse, Hasan Doğan, Mustafa Işıkol, Ci̇had Bacanak, Ahmet Hamdi̇ Kalyon, Faruk Cantürk, Ci̇han Çolak, Adem Aydın, Yasemi̇n Düzgün, Hasan Altuntepe, Ümi̇t Demi̇rbaş, Erhan Yıldırım, Fati̇h Aslan, Yakup Dalkılıç, Bi̇lal Karataş, Yusuf Tozanoğlu, Ali̇ Bulutyaran, Erdem Doğan, Raşi̇t Kanyurt, Ali̇ Karakuş, Berri̇n Demi̇r, Mahmut Avcılar, Bünyami̇n Palta, Erkan Kılınç, Hasan Çeti̇n, Meti̇n Sancaklı, Muhammed Ali̇ Özkorkmaz, Murat Ağsu, Tuncay Solmaz, Fatma Kuş, Hati̇ce Akkaya, Fati̇h Cengi̇z, Tevfi̇k Öztaş, Tuğba Aydemi̇r, Mevlüt Yaman, Ali̇ Durmuş, Zeynep Gazi̇oğlu, Adem Aktürk, Beki̇r Düzenli̇, Ahmet Yapalak, Si̇bel Akçay ve Mehmet Sukas sanık olarak gösterildi.

Sanıklara, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyesi olmak, resmi belgede sahtecilik ve kamu zararına dolandırıcılık suçlamaları yöneltiliyor.

İddianamede, 2010 KPSS eğitim bilimleri, genel kültür ve genel yetenek alanlarındaki soruların sınavdan önce elde edilerek dağıtıldığının, jandarma kriminal, Emniyet Bilişim Uzmanlığı, TÜBİTAK raporları, şüpheli, şikayetçi ve tanık beyanlarına göre "kesin ve net" olduğu belirtildi.

İlk iddianame

ÖSYM tarafından 10-11 Temmuz 2010'da yapılan, genel yetenek, genel kültür ve eğitim bilimleri alanlarından oluşan KPSS'de soruların çalınmasına ve sınava girenlere dağıtılmasına ilişkin soruşturma kapsamında ilk dava, 230 kişi hakkında 25 Aralık 2015'te açılmıştı.
Alt 05-06-2016, 06:34   #389
Kayıtsız Üye
Guest

DESKTOP SÜRÜM
ANA SAYFA
BiZE DAiR
HABERLER
İDDİANAMELER
iLETiSiM
ARAMA YAP
17.359.569/271.106
PayPal - Sitemize Online bağış yapmanın güvenli ve kolay yolu!
HaberKanal
KPSS HIRSIZLARINA 3. DAVA
2010 KPSS sınavına dair hazırlanan 3. iddianamede, zanlıların çaldıkları sorularla ÖSYM'nin kozmik odasına yerleştikleri ve soruları akrabalarına verdikleri belirlendi.

01.05.2016 10:05 Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen ve Cumhuriyet tarihinin en büyük sınav hırsızlığı olan 2010 KPSS soruşturması kapsamında 3. iddianame hazırlandı. İddianamede ÖSYM'nin kozmik odası olan ÖSYM Başkanlığı Soru Hazırlama ve Geliştirme Daire Başkanlığında çalışan ve daha önce gözaltına alınan Şule Ülker, İbrahim Kan ve İbrahim Usta'ya 'Terör örgütüne üye olma, kamu kurum ve kuruluşlarının zararına zincirleme dolandırıcılık, resmi belgede sahtecilik' suçlamaları yöneltildi.

SORULARI ÇALDILAR

İddianamede Şule Ülker ve İbrahim Kan'ın 2010 KPSS'nin iptal edilmeyen ve sorularının sınavdan önce çalındığı testlerden almış oldukları puanla ÖSYM'ye yerleştikleri belirtildi. Diğer şüpheli İbrahim Usta'nın ise 2010 puanıyla önce bir kuruma sözleşmeli memur olarak girdiği, 2011 puanıyla da ÖSYM'ye girdiği kaydedildi. Şüphelilerin ayrıca, 2010 KPSS öncesinde FETÖ'nün eğitim kurumlarında çalıştığı vurgulandı. İddianamedeki şüphelilerin akraba ve yakınlarının da sınavlardan yüksek puan aldığı belirlendi. İbrahim Kan'ın eşi Gülsüm Kan'ın 2010 KPSS'de Genel Yetenek testinden 60 soruda 58 doğru, eğitim bilimleri sınavında ise 120 sorunun tamamını doğru yaptığı kaydedildi. Şule Ülker'in yengesi Figen Ersoy'un da 2010'da Genel Yetenek'te 60 soruda 59 doğru yaptığı kaydedildi.

FETÖ'YE SIZDIRDILAR

İddianamede, “Şüphelilerin haklarında diğer sınav sorularını Gülen Cemaati mensuplarına sızdırdıklarıyla ilgili ciddi suç şüphesi bulunmakta olup bu hususla ilgili soruşturmalar devam etmektedir” ifadesine yer verildi. Şüphelilerin görev aldığı ALES, DGS, KPSS, KPDS, ALES, YGS, ALS, LYS, PMYO, JANA, İSG ve Adli-İdari Yargı Hakimlik Sınavları ile ilgili ilgili soruşturmalar ise devam ediyor.

İddianamede, MASAK'ın şüphelilerin para hareketleriyle ilgili yaptığı incelemelere de yer verildi. Ayrıca şüphelilerin irtibatlı olduğu kişilerin de kendi aralarında çok sayıda banka para transferlerinin bulunduğu ortaya çıkarıldı. Bu kapsamda para transferinin ABD'deki "Wellsping Cultural And Educational Foundation Inc." isimli "Gülenist kuruluş"a kadar uzandığı kaydedildi.

DERİN PLAN: SORULARI ÇALMAK İÇİN ÖSYM'YE SIZDILAR

Ankara Başsavcılığı, FET֒nün soruları çalarak kendi yandaşlarına verdiği 2010 KPSS soruşturması kapsamında ÖSYM’nin ‘kozmik oda’sında görevli 3 şüpheli hakkında dava açtı. Şüphelilerden ikisinin 2010 KPSS’den aldıkları (!) puanla ÖSYM’ye yerleştiği ve burada soruların çalınarak terör örgütü üyelerine aktarılmasında rol aldığı ortaya çıktı.

Binlerce gencin hayatının karartıldığı 2010 KPSS soruşturması kapsamında üçüncü kez iddianame düzenlendi. Anayasal Düzene Karşı İşlenen Suçları Soruşturma Bürosu'nda görevli Yücel Erkman tarafından hazırlanan iddianamede, şüpheliler İbrahim Kan, İbrahim Usta ve Şule Ülker'e, “Terör örgütüne üye olma", “Resmi belgede sahtecilik", “Kamu kurum ve kuruluşlarının zararına zincirleme dolandırıcılık" suçlamaları yöneltildi.

ÖSYM'YE BÖYLE GİRDİLER

Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderilen 53 sayfalık iddianamede, Şule Ülker ve İbrahim Kan'ın 2010 KPSS'nin iptal edilmeyen ve sorularının sınavdan önce ele geçirildiği Genel Yetenek ve Genel Kültür testlerinden almış oldukları puanla ÖSYM'ye yerleştikleri belirtildi. İbrahim Usta'nın ise 2010 puanıyla Altındağ Sosyal Hizmetler Kurumu'na sözleşmeli memur olarak girdiği, 2011 puanıyla da ÖSYM'ye girdiği ifade edildi. 2010 KPSS öncesinde FETÖ'nün eğitim kurumlarında çalıştığı kaydedilen şüphelilerin, ÖSYM'de soru hazırlama biriminde görevli olduklarına dikkat çekildi.

ÇALIP FETÖ'YE SIZDIRDILAR

İddianamede, şüphelilerin 2010 KPSS sorularını önceden ele geçirdiklerine dair kuvvetli deliller olduğu belirtildi. Bu sınavdan aldıkları puanla kamu görevine atandıkları ve ÖSYM'de göreve başlayan şüphelilerin görev aldıkları sınav sorularına da vakıf olduklarına işaret edildi. 2010 KPSS dışındaki sınav sorularının da Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) mensuplarınca sınavdan önce verildiğine dair tanık beyanları, ikrarlar ve müşteki ifadeleri bulunduğuna yer verilen iddianamede, 3 şüphelinin örgütle olan bağlantısı ile ÖSYM'deki görevlerine dikkat çekildi. İddianamede, “Şüphelilerin haklarında diğer sınav sorularını Gülen Cemaati mensuplarına sızdırdıklarıyla ilgili ciddi suç şüphesi bulunmakta olup bu hususla ilgili soruşturmalar devam etmektedir" ifadesine yer verildi.

KRİTİK SINAVLARDA GÖREVLİYDİ

Şüphelilerin ÖSYM'nin soru hazırlama biriminde çalışmaları nedeniyle kurumun son 5 yılda yaptığı tüm sınavlar da şaibeli hale geldi. Bu nedenle iddianamede, şüphelilerin görev aldığı sınavlar tek tek sıralandı. Ayrıca şüphelilerce denetlenilen ve görülen ile yazılan ve yönetilen soru sayıları da iddianamede yer aldı. Şüphelilerin göre aldığı sınavlar arasında ise ALES, DGS, KPSS, KPDS, ALES, YGS, ALS, LYS, PMYO, JANA (Jandarma Astsubay Temel Kursu Giriş Sınavı), İSG (İş Sağlığı ve Güvenliği Sınavı), Mühendislik Tamamlama, Adli-İdari Yargı Hakimlik Sınavı bulunuyor. Bu sınavlarla ilgili soruşturmalar ise devam ediyor.

PARA HAREKETLERİ İDDİANAMEDE

İddianamede, şüphelilerin para transferleri de ortaya çıkarıldı. İbrahim Kan'a sınava girerek 100 ve üzeri net yapan 3 bin 227 kişi içerisinde yer alan 5 adayın 2 bin 262,25 TL para transferinin bulunduğu, Kan'ın ise söz konusu 3bin 227 kişi içerisinde yer alan 3 şüpheli adaya bin 944,25 TL para transferinin bulunduğu tespit edildi. 12 şahıs arasında yer alan dosyanın şüphelisi olmayan Muammer Ö. isimli şahsın dosyanın şüphelisi olmayan Yusuf E.'ye şahsa 42 bin 491,7 TL para transferinin bulunduğu, Yusuf E.'nin ise Wellsping Cultural And Educational Foundation. Inc. isimli şirkete 16 bin 021,14 TL para aktardığı belirlendi. ABD'de eğitim alanında faaliyet gösteren kuruluşun ise “Gülenist kuruluş" olarak nitelendirildiği belirtildi.

Oldukça zekiler!

İddianamede, şüphelilerin 2010 KPSS'deki sınav istatistikleri diğer yıllardaki sınavlarla karşılaştırıldı. Ortaya çıkan sonuçla ilgili iddianamede, “2010 yılı KPSS testlerindeki başarısının normal sonuçlar olmadığı değerlendirilmiştir" denildi.
* Şule Usta, Eğitim Bilimleri alanında, 2008'de 120 sorudan 33, 2009'da 120 sorudan 37 soruya doğru cevap verdi. 2010'da iptal edilen KPSS Eğitim Bilimleri Testinde ise 120 sorunun 112'sine doğru yanıt verirken, tekrarlanan sınavda 69 doğru cevap verdi.
* İbrahim Kan, Eğitim Bilimleri alanında, 2006'da 120 sorudan 41, 2007'de 120 sorudan 49, 2008'de 120 sorudan 35, 2009'da 120 sorudan 87 soruya doğru yanıt verdi.
* 2010'daki sınavda ise büyük başarıya imza atarak 120 sorunun 115'ini doğru yaptı. Tekrarlanan ikinci sınavda 37 doğru yapabildi.
* İbrahim Kan'ın eşi Gülsüm Kan da 120 sorunun tamamını 'bilen! '350 dahi arasında.
* İbrahim Usta, Eğitim Bilimleri alanında, 2009'da 120 sorunun 98'ine doğru cevap verdi. 2010'daki sınavda ise 109 doğru yaparken, tekrar edilen sınavda 69'a düştü.
* Şule Ülker'in Eğitim Bilimi alanında 100 ve üzeri net yapan 6 şüpheli sınav adayıyla görüşme kayıtları tespit edilirken, bu 6 şüphelinin de diğer 24 şüpheliyle telefon görüşmelerinin bulunduğu anlaşıldı.
* İbrahim Kan'ın da 100 ve üzeri net yapan 2 adayla irtibatlı olduğu ve bu 2 kişinin diğer 11 adayla irtibatlı olduğu belirlenirken, diğer şüpheli İbrahim Usta'nın ise firari Mehmet Hanefi Sözen ile Yusuf Rodoplu'yla görüşmeler yaptığı tespit edildi. (Star, Yenişafak)

Paralel yapı-KPSS ve diğer sınav yolsuzlukları manşetlerimiz

(01 Mayıs 2016, 10:05)
Alt 05-06-2016, 15:02   #390
Kayıtsız Üye
Guest

KPSS sorularının sızdırılmasına ilişkin 230 kişinin "Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) kurucusu, yöneticisi ve üyesi olmak, resmi belgede sahtecilik, kamu kurum ve kuruluşlarının zararına dolandırıcılık" suçlarından yargılandığı davada tutuksuz 6 sanığın savunması alındı.

Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesi, sanıkların savunma yapmak üzere gelmesi nedeniyle celse açtı. Sanıklardan Ahmet Çetin, savunmasında, 2009'da Balıkesir Üniversitesi matematik bölümünden mezun olduğunu, 2010'da girdiği sınav sonucuyla 2011'de devlet memurluğuna atandığını anlattı.

Üniversite son sınıfta olduğu 2009'da, KPSS'ye hazırlanamadığını söyleyen Çetin, bu sebeple o yılki sınavdan düşük puan aldığını kaydetti. Eksiklerini görerek, 2010'da gerçekleştirilen ve usulsüzlük nedeniyle iptal edilen sınava iyi çalıştığını belirten Çetin, tekrarlanan sınava işlerinin yoğunluğu, izninin olmaması gibi nedenlerle hazırlanamadığını ve girmediğini bildirdi.

Çetin, iddianamede telefon irtibatına yer verilen kişilerden ikisinin sınıf arkadaşı olduğunu, birini üniversiteden, diğerini iş yerinden tanıdığını kaydetti.

"Herhangi bir örgüte üye değilim. İddiaları kabul etmiyorum" diyen Çetin, bazı şüphelilerle telefonlarının aynı baz istasyonundan sinyal vermesine ilişkin, "Balıkesir'de merkezde oturuyordum. O kişilerle bu yüzden aynı baz istasyonundan telefonlarımız sinyal vermiş olabilir." ifadelerini kullandı.

Figen Nuhoğlu da hakkındaki suçlamaları reddetti. İddianamede, eğitim hayatındaki başarılar göz ardı edilerek, KPSS'deki başarısının tesadüfi olamayacağının savunulduğunu söyleyen Nuhoğlu, sağlık meslek lisesini birincilikle bitirdiğini, aynı yıl ODTÜ Kimya Bölümüne girdiğini, ODTÜ'deki lisans ve lisans üstü eğitimlerini de şeref öğrencisi olarak tamamladığını anlattı.

Nuhoğlu, şunları kaydetti:

"Kimya Bölümü mezunları, kamuya çok sınırlı alınıyor. Ben de evime yürüme mesafesinde özel bir kolejde işe başladım. TÜBİTAK bilim olimpiyatlarına öğrenci hazırladım. 2004-2014 arasında yalnızca 2006-KPSS'ye girmedim. İddiaları kabul etmiyorum. Başarım boşu boşuna değil, azmin, kararlılığın ve zekanın ürünü. Tekrarlanan sınavda 27 soruluk düşüşüme iddianamede yer verilmiş. Bu, istatistiklerle açıklanmaya çalışılıyor. Ben sınava girdikten sonra atama beklerken sınavın iptali, moralimin bozulması, özel okulda çalışmam gibi nedenlerle hazırlanamadım. Ayrıca Eylül 2010'da bir teşhis konuldu, kist alındı. Korku ve kaygı dönemi yaşadım. Sınavdan tamamen uzaklaştım. Çocuklarımı da yanıma alarak gittiğim İstanbul'da sınava girdim. Üstelik geç kaldım. Bu yüzden sınav sonucum, öncekine göre düştü."

Sanık Zeynel Abidin Demir, 19 Mayıs Üniversitesi Matematik Bölümü mezunu olduğunu belirterek, sonrasında Samsun, Tokat ve Ankara'da özel eğitim kurumlarında matematik öğretmenliği yaptığını anlattı.

KPSS-2010'un kolay geçtiğini ve yüksek puan aldığını ifade eden Demir, tekrarlanan sınavdaki başarısının düşüşünü, "Sınav için İstanbul'a gittim. Son anda girdik. Ayrıca sürgüne gönderiliyormuş gibi havanın olması bizi ezdi. Sınava da öylesine girdim, biraz da erken çıktım." diye açıkladı.

Demir, 2011'deki KPSS'de daha fazla yanlış yapmasına karşın, puanının iptal edilen sınavdan daha yüksek olduğunu kaydederek, suçlamaları reddetti.

Sanık Zeynep Zafer de suçlamaları reddetti. 2007-2011'e kadar her sene sınava girdiğini, dershaneye giderek puanını artırdığını, sanık olduğu için "hayret ettiğini" ifade eden Zafer, HTS ve telefon baz kayıtlarına göre teması olduğu belirtilen isimlerden biri dışındakileri tanımadığını bildirdi.

Zafer, "Terör örgütü suçlamasını nereden geldiğini bilmiyorum. Hiçbir dayanağı yok." dedi.

Sanık Tuğba Atik de 19 Mayıs Üniversitesi İlahiyat Fakültesi mezunu olduğunu, 2007'de özel bir okulda din kültürü öğretmenliğine başladığını bildirdi. Eşinin ısrarıyla 2009'da hazırlanmadan KPSS'ye girdiğini ancak atanmak üzere tercihte bulunmadığını ifade eden Atik, 2010'daki sınava eşiyle hazırlandığını söyledi.

Atik, "Sınavın tekrarlanacağını duyunca girmemeye karar verdim. Ama, eşimin ısrarıyla girmek durumunda kaldım. O sınava yalnızca bedenim girdi. Zaten başörtüsü sıkıntısı da oldu, peruk takmak zorunda kaldım vesaire. Başarılı olmayacağımı bile bile girdim. 2011 ve 2012'de de girdim. 2012 sonucuyla atandım. Ben ilahiyatçıyım. Terör örgütü ve kopya, benimle bağdaşmaz. Osmaniyeli, milliyetçi bir babanın çocuğuyum. Terör suçlaması babama ve bana çok ağır geldi. Yapmadığım şeyle suçlanıyorum." diye konuştu.

Atik'e, iddianamede "FETÖ yöneticisi olmak" ile suçlanan ve soruların dağıtıldığı belirtilen Turgut Özal Düşünce ve Hamle Derneği Genel Sekreteri, firari sanık Mehmet Hanefi Sözen ile eşinin iki telefon görüşmesi yaptığı bilgisi soruldu.

Bunun üzerine Atik'in avukatı, Sözen'in iki çocuğunun, müvekkilinin görevli olduğu okulda eğitim yaptığını bildirdi. Atik de "Ben, Sözen'i tanımıyorum. Eşimin tanıdığını da zannetmiyorum. Çocuğu çalıştığım okulda öğrenci olduğu için eşimin telefonundan ben aramış olabilirim." dedi.

Sanık Fatma Sürücü ise "hayatının hiçbir döneminde, Gülen örgütüne ait kurumlarda çalışmadığını, buralara kurs amaçlı gitmediğini" ifade ederek, "Bu örgüte nasıl dahil edildiğimin cevabını istiyorum. Hiçbir bağım yok." dedi.

Yalnızca bir kızla iki telefon görüşmesinden bahsedildiğini belirten Sürücü, bu kişiyi KPSS kursundan tanıdığını, başka telefon görüşmesi veya para transferi suçlaması bulunmadığını anlattı.

Mahkeme heyeti, talepler üzerine sanıkların karakola imza verme şartını kaldırdı. Sanıkların yurt dışına çıkışlarını yasaklayan mahkeme, duruşmayı erteledi.

Mahkeme, 31 tutuklu sanığın bulunduğu davada, tutuksuz sanıkların gelmesi halinde savunmalarının alınacağını daha önce duyurmuştu.

Seçenekler
Stil