www.steTUSkop.com ; TIP ve TUS'un MERKEZi ! Doğruların TEK Adresi !

Geri git   www.steTUSkop.com ; TIP ve TUS'un MERKEZi ! Doğruların TEK Adresi ! > TUS (TIPTA UZMANLIK SINAVI) , Yan Dal Uzmanlık Sınavı (YDUS) ve USMLE PLATFORMU > TUS Dersaneleri > Tusdata

2112 (0 Kayıtlı Ve 2112 Misafir Üye Bulunmaktadır.)
Anasayfa İletişim TUS Güncel TUS Dersaneleri TUS Hazırlık Yabancı Dil ve TUS Mecburi Hizmet YDUS Tus Rehberi DUS

Seçenekler Stil
Alt 05-23-2012, 08:01   #461
tususev
Popüler Üye

Tecrübe Puanı: 0
tususev is on a distinguished road

EVREN’İN FATSA TALİMATI: “Bakkalı, fırıncıyı parayla satın alın”

Kenan Evren, 12 Eylül’de Fatsalıları tek tek fişletmiş. Solculara katılmamaları için de esnafın para ile satın alınmasını emretmiş.
Genelkurmay Başkanlığı’nın 12 Eylül davasının görüldüğü mahkemeye gönderdiği “Fatsaolaylarına” ilişkin belgelerde çarpıcı detaylar yer alıyor. Operasyon öncesinde hazırlanan rapordaFatsa’ya bağlı bütün köylerin etnik yapılarına göre fişlenmiş. Bu fişlemeye göre Gürcüler “özbeöz Türk’müş’. Belgelerde Kenan Evren’in Fatsaoperasyonuna dair verdiği direktifler de bulunuyor. Evren, “Köylerdeki fırıncı, bakkal gibi kritik kişilerin kazanılması gerekirse, para ile satın alınması” talimatı da veriyor.
Fişleme tutanaklarında Fatsa’nın etnik yapısına ilişkin yapılan analizde, “Gürcüler, Sovyetler Birliği’nden Türkiye’ye göç etmiş özbeöz Türk vatandaşlarıdır. Daha ziyade kırsal kesimlerde çiftçilik ve fındıkçılıkla uğraşmaktadırlar. Geçmişte Gürcülerin yerli halkla süregelen ve yerleşim sorunundan kaynaklanan sürtüşmeleri, günümüzde yerini siyasi ve ideolojik eylemlere terk etmiştir” deniliyor.
Alevi ‘yatakçılık’ yapıyor
Alevilerin “teröristlere yataklık” yaptığı öne sürülürken şu değerlendirmeye yer veriliyor: “Aleviler, genelde Sivas, Tokat ve Amasya illeri ve yörelerinden gelen AleviTürkmenlerdir. Gürcülerden sonra en etkin grubu oluşturmaktadırlar. Fatsa’daki son anarşik olayları meydana getiren teröristlere yataklık yapan kişilerin büyük bir kısmınınAlevi olduğu tespit edilmiştir.” Ermenilere dair ise “Sayıları az olmakla birlikte, Fatsailçesindeki Mustafa Kemal Paşa, Beşikpazarı ve Dumlupınar mahalleleri ile Çavuşbaşı Köyü’nde bulunmaktadırlar. Ermenilerin son zamanlarda yurtdışındaki faaliyetleri dikkate alınırsa, gizliden gizliye muzır faaliyetlerde bulunabilecekleri değerlendirilmektedir” ifadeleri yer alıyor.
Evren’in direktifleri
Gönderilen belgelerde, “Sayın Genelkurmay Başkanı’nın Fatsa Operasyonları ile İlgili Direktifleri” başlığıyla Kenan Evren’in verdiği talimatlar da yer aldı. İki sayfadan oluşan “gizli” ibareli Piyade Kurmay Binbaşı Deniz Yeşilırmak imzalı belge 6 Ekim 1983 tarihini taşıyor. Evren’in, Fatsa operasyonuyla ilgili dikkat çeken bazı direktifleri şöyle:
“Bölgedeki teröristlerin bölgeyi terk etmiş olmaları veya eyleme ara vererek vatandaş gibi dolaşmaları muhtemeldir. Bunlara karşı şöyle bir taktik uygulanmalıdır: ”Operasyon bir süre devam ettirilmeli, daha sonra bitti imajı verilmelidir. Araçlar gösterişli şekilde yola dizilmeli, personel bindirilmelidir. Bölgeye gelip gidenler izlenmeli, gitmişlerse geri dönüp dönmedikleri saptanmalı. Köylerden fırıncı, bakkal v.b. gibi kritik kişiler kazanılmalı, gerekirse para ile satın alınmalıdır.”
Belgelerde operasyonun başarıyla tamamlanmasının ardından dönemin Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Sedat Celasun tarafından bazı askerlere ‘7 bin 500 ile 10 bin TL’ arası para verilmesi yönündeki talimatı da bulunuyor.
‘Defilede devrim için ant içtiler’
Raporda, operasyon öncesinde Fatsa ilçesinde devlet otoritesinin yok olduğu savunularak, şu iddialar gündeme getiriliyor: “Savcılık görevini yapan şahıs, anarşistlerle kol kola gezebilmiştir. Okullarda enternasyonal marşlar söyletilmiştir. Fatsa’da düzenlenen bir defilede kaymakam ve askerlik şube başkanı devrim andı içerek ölen devrimciler için saygı duruşunda bulunmuştur. Törenlerde Dev-Yol amblemli boru trampet takımları, kaymakam, garnizon komutanı ve savcı gibi kamu görevlileri önünden geçebilmiş ve ayakta selamlanmışlardır.”
Fatsa’yı böyle fişlediler
Hemşire Süheyla Demirtaş (Dev-Yol hastane sorumlusu): Sıraya giren vatandaşlara hitaben siyasi amaçlı laf atarak ‘durun bakalım daha ne oldu, ahmak kuyruğuna da gireceksiniz’ dediği, ailesinin Dev-Yol örgütünün doğrultusunda hareket ettiği istihbarat raporlarından anlaşılmıştır.
Hastabakıcı Hüseyin Suiçmez: Pankart asma gibi eylemlere katıldı. Askerler simit almak istediği zaman askerlere simit aldırmamak için simitçiyi kovduğu istihbarat raporlarından öğrenilmiştir.
Zabıta Amiri Nevzat Yek: Örgüt militanlarına daha önce yardım ettiği bilgisi var. Şimdi ise sağ fikirleri benimsediği ve ATATÜRK’ün ilkeleri doğrultusunda görüşleri benimsenmeye başladığı yapılan istihbaratlardan anlaşılmıştır

Soruşturma kapsamında gözaltına alınan Em. Org. Çetin Doğan, Vural Avar, M.Yavuz Yalçın, Eski Kara Kuvvetleri Komutanı Em. Org. Hikmet Köksal , dönemin MGK Genel Sekreteri Em.Org.İlhan Kılıç ve dönemin Hava Kuvvetleri Komutanı Em. Org. Ahmet Çörekçi tutuklandı.

Tankları yürüten komutan

26 Ağustos 1996'dan 1 Eylül 1997'ye kadar Kara Kuvvetleri Komutanlığı görevini yürüten emekli Orgeneral Hikmet Köksal, 4 Şubat 1997 tarihinde Sincan'da tankların yürütülmesine karar veren üç komutandan biri olarak tanınıyor. 2000 yılında kolon kanserinden ölen eski Deniz Kuvvetleri Komutanı Güven Erkaya itiraflarında kendisi ile birlikte tankların yürütülmesinin Çevik Bir ve Hikmet Köksal'ın fikri olduğunu dile getirmişti.

1995-1997 yılları arası Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreterliği görevini yapan emekli Orgeneral İlhan Kılıç'ın ise kapatılan Refah Partisi'ne (RP) giderek MGK kararlarını imzalatmak istediği ortaya çıkmıştı. Dönemin RP'li milletvekili Hasan Hüseyin Ceylan, 1 Mart 1997 tarihinde yapılan Parti MYK'sında İlhan Kılıç'ın resmi üniforma ile Parti'ye geldiğini ve dönemin Başbakanı merhum Necmettin Erbakan'dan MGK kararlarını imzalamasını istediğini söyledi.

Orduevi fişlemeleri Alan'ın

28 Şubat döneminde orduevlerine yönelik yaptığı fişlemelerle dikkat çeken emekli Korgeneral Engin Alan ise 28 Şubat döneminde Özel Kuvvetler Komutanı olarak görev yaptı. 30 Ağustos 2000 yılında Korgeneralliğe terfi eden Alan'ın Ağustos 2004 Şura'sında görev süresi bir yıl uzatılmıştı. Alan, Kara Kuvvetleri Lojistik Komutanı'yken Ağustos 2005'de emekliye sevk edildi. Emekli olduktan sonra da Türk Silahlı Kuvvetleri Güçlendirme Vakfı'nın Genel Müdürlüğü görevini yürüttü.

Emekli Korgenaral Yalçın'ın o dönem Genelkurmay Harekat Dairesi'nde çalıştığı öğrenilirken Korgeneral Vural Avar'ın da o süreçte Genelkurmay Plan Prensipler Başkanı olarak görev yaptığı bildirildi. Emekli Korgeneral Kamuran Orhan ise Kara Kuvvetleri Lojistik Komutanı'ydı. Orgeneral İlhan Kılıç ise Dönemin MGK Genel Sekreteri ve eski Hava Kuvvetleri Komutanıydı.

Refah-Yol'un en katı muhalifi

1992-1997 yılları arasında MGK Genel Sekreterliği, Genelkurmay 2. Başkanlığı ve Hava Kuvvetleri komutanlığı gibi kritik görevlerde yer alan emekli Orgeneral Ahmet Çörekçi, Milli Güvenlik Kurulu'nun (MGK) tarihi 28 Şubat kararlarını aldığı toplantısında Türk ordusunun üst komuta kademesi içinde Hava Kuvvetleri Komutanı sıfatıyla yer alıyordu. Çörekçi, selefi Orgeneral Halis Burhan'ın Hava Kuvvetleri komutanlığındaki görev süresi uzaması nedeni ile Orgenerallikte dört yerine beş yıl kaldı. Çörekçi Paşa, 1993-1995 arasında ise Genelkurmay 2. Başkanlığı yapmıştı. Emekli Orgeneral Çörekçi, bir havacı için eşi az bulunur bir şekilde, 1992-1993 arasında ise bir yıl da MGK Genel Sekreterliği görevinde bulundu. Refahyol'a en sert tepki gösteren generallerden biri olarak bilinen Orgeneral Çörekçi, 30 Ağustos 1997 tarihinde Hava Kuvvetleri'ndeki görevinden emekli oldu.

İstihbarat ve faili meçhullerin kara kutusu

1995 yılının Temmuz ayı. Genelkurmay istihbaratında görevli üsteğmen İsmail Kitapçı isimli subay, başta Genelkurmay Başkanı İsmail Hakkı Karadayı olmak üzere dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ve Başbakan Tansu Çiller'e bir mektup gönderiyor:

"Org. Ahmet Çörekçi, Org. Teoman Koman , Ora. Vural Bayazıt, Org. Doğan Bayazıt, Korg. Doğu Aktolga ve diğer bazı komutanlar ihtilal düşüncesindedir. İhtilal rüzgârı estiriyorlar ve bu hususta uygun ortam hazırlamaya yönelik çalışma içindeler."

Mektubun üzerinden 45 gün geçer. Bu arada Askerî Şûra toplanır; Bayazıt kardeşler emekli olurken Koman ve Çörekçi terfi ettirilir. Biri jandarmanın diğeri Hava Kuvvetleri'nin başına geçer. Üsteğmen Kitapçı ise GATA'ya psikiyatri kliniğine gönderilir. Doktorların 'Psikolojik rahatsızlığı yoktur.' raporundan sonra savcılığın talebi üzerine askerî mahkeme tarafından tutuklanır. Ekim ayı içerisinde gizli yapılan ikinci duruşmada ordudan atılır. Nereden nereye? Darbe çalışmalarını haber verenlere deli muamelesi yapanlar, bugün yargı karşısında.

Dün gözaltına alınanlar için, 28 Şubat'ın en kritik ve en meşhur aktörleri diyebiliriz. Mesela, Dönemin Kara Kuvvetleri komutanı olan Hikmet Köksal, tankların Sincan'da yürütülmesi emrini veren isim. Bu bilgiyi BÇG'nin mimarı Güven Erkaya açıklıyor. O günleri anlamak için Erkaya'nın şu cümlelerini okuyalım: "Bir akşam Ahmet Çörekçi Paşa telefon etti. Turhan Tayan, (DYP'li Savunma Bakanı) 'hep birlikte yemeğe gidelim' demiş. Yemekte Tayan, Çörekçi, ben, İlhan Kılıç ve eşlerimiz... Konu, irtica ve o günkü hükümetin yönetim tarzı. Turhan Tayan'ın bunaldığını hatırlıyorum. Ayrılırken Tayan'a Tansu Çiller'in beş komutanı emekli etme projesinden söz ettim. 'Kendisine benden selam söyleyin, bizimki Yunan Silahlı kuvvetlerine benzemez, haberi olsun' dedim."

Jandarma Komutanlığı, 28 Şubat'ta yüz binlerce insanı fişleyen BÇG için istihbarat toplama merkezi haline gelmişti. Jandarma komutanlığından önce MİT'in başında da bulunan Koman, istihbarat ve faili meçhul cinayetler konusunda da karakutu niteliğinde. Doğan Kitap'tan çıkan 'Apolet Kılıç ve İktidar' isimli kitapta Faruk Mercan, Koman'la ilgili önemli bilgiler veriyor. Temmuz 92'de evinde öldürülen emekli Oramiral Kemal Karacan cinayeti örneğin. Bir dönem kuvvet komutanlığı yapmış, emekli olduktan sonra CHP'den milletvekili olmuş bir isim Kayacan. Göztepe'deki evini arayıp 'ziyarete geliyoruz' diyenler tarafından öldürülüyor. Kızı Fatoş Hataylı babasının öldürülüşünü anlatırken şöyle diyor: "O zaman ki MİT Başkanı Teoman Koman sonradan, 'Göztepe civarında bir büyüğe suikast yapılacağına dair biz duyum almıştık' dedi. Tabii bu beni çok incitti. MİT biliyorsa, o zaman bizi niye önceden uyarmadı? Bu önemli noktaydı." 1990'daki Bahriye Üçok cinayetinde de çok konuşuldu Koman. Üçok bir kargo şirketi aracılığıyla gönderilmiş kitap paketinin patlaması sonucu hayatını kaybetmişti. Ergenekon soruşturmasının ek klasörlerinde Üçok cinayetinde bombalı kargoyu götürenin MİT'çi Teoman Koman'ın şoförü olduğu iddia ediliyordu. Bir başka ayrıntı daha. 27 Mayıs darbesinin sene-i devriyesinde gözaltına alınan Teoman Koman, cuntanın adada görev verdiği genç subaylardan biriydi yenişafak-zaman

Konu tususev tarafından (05-29-2012 Saat 07:28 ) değiştirilmiştir.
tususev isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla

Alt 05-29-2012, 06:37   #462
tususev
Popüler Üye

Alıntı:
garleee´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
doktor degilim. siradan orta gelirli bir devlet memuruyum. bazi manevi degerlerimden oturu, sigara alkol gibi aliskanlıklardan uzak temiz bir ortamda egitim alması maksadıyla cocugumu ozel ferda kolejine gonderiyorum . bu yil okulumuzda degisiklikler var.adi degisti ozel asfa ankara ferda koleji oldu. yonetimi degisti. dokotr sami bey yonetime geldi. tevafuken rasladigim sayfa ve genc klinisyenler etkinligi bende derin kaygiya sebebiyet veerdii . kizginlik , hayal kirikligi , ofke. nereden nereye ''''''''''''''

Asfa Ferda Kolejinde Eğitim Her Zaman!

September 23, 2011 at 4:10 PM

Asfa Ankara Ferda Koleji öğretmenleri, yeni eğitim-öğretim yılına bir dizi etkinlik, seminer ve sunum programlarıyla hazırlandılar.
‘Eğitimin Yıldızı Ankara’da’ sloganıyla yola çıkan ve ‘Eğitim Her Zaman’ ilkesini hayata geçiren Asfa Ankara Ferda Koleji, Türkiye’de ilk defa, öğretmenleri için ‘Özel Eğitim Programı’ uyguladı. 2011-2012 Eğitim Öğretim Yılına oldukça iddialı bir biçimde giriş yapan Asfa Ankara Ferda Kolejinde, 5 Eylül-17 Eylül 2011 tarihleri arasında, öğretmenlere özel eğitim programları uygulandı, seminerler verildi. Teknolojideki son gelişmelerin eğitim alanında kullanılmasından etkili sunum tekniklerine, yapılandırmacı eğitimdeki son gelişmelerden örnek ders sunumlarına kadar oldukça geniş bir yelpazede düzenlenen interaktif seminerler, öğretmenlerin iyi bir hazırlık dönemi geçirmelerini sağladı.
‘Öğretmenler için İnovasyon Programı’ Asfa Ferda Koleji Yönetim Kurulu Başkanı Uzman Dr.Sami SELÇUKBİRİCİK’in açılış konuşması ile başladı. Uz.Dr. Sami SELÇUKBİRİCİK, yeni yapılanmaya ve yeni eğitim sistemlerine öğretmenlerimizin daha çabuk adapte olmaları ve derslerini daha verimli şekilde işlemeleri için böyle bir program hazırladıklarını söyledi. Yönetim Kurulu Başkanı SELÇUK BİRİCİK, yönetici ve öğretmen kadrosundaki başarılı olma isteği, arzusu ve azminin kendisine daha çok şevk verdiğini, eğitim kalitesinin en üst düzeye çıkması için, yıl boyunca düzenlenecek programlarda öğretmenlerle birlikte olacağını söyledi. Eğitim kadrosuna yeni eğitim-öğretim yılında başarılar dileyen Dr.Sami SELÇUKBİRİCİK, Asfa Ankara Ferda Koleji’nin çok kısa bir süre sonra, Ankara’nın en başarılı ilk üç okulundan biri olacağını vurguladı.
Asfa Ankara Ferda Koleji, kurumsal eğitim programında gerçekleştirilen sunumlar ve etkinlikler:
Kurucu Temsilcisimiz Yasin ÇELENK yapmış olduğu konuşmada, öğretmenlere yeni yapılanma ve gelişim programı hakkında bilgi verdi. Genel Müdürümüz Mesut DOĞAN da öğretmenlere bir selamlama konuşması yaptı.
Kurumsal Yapılanma Danışmanımız Feyzeddin ALPKIRAY, yeni internet sitesi, kurum içi form sitesi, internet güvenliği sosyal medyanın kullanımı, sunum hazırlama teknikleri ve toplam kalite yönetimleri hakkında iki gün süren seminerler verdi.
Asfa Ankara Ferda Koleji Sınav Koçu NLP Eğitimcisi Eftal ORHAN, eğitim, öğretmen, öğrenci ve öğrenme üzerine son bilimsel gelişmeler ışığında, başarıyı arttıracak pratik uygulamalar konusunda bilgi verdi. Eftal ORHAN’ın sunumlarında, öğretmen kimdir, öğretmenin görevleri, beynimiz nasıl öğreniyor, etkili öğrenme teknikleri, öğrenme stratejileri, öğrenme ve anlam sorunları, konsantrasyon, kendini ve başkalarını motive etme başlıklı konular ele alındı.
Genel Müdürümüz Mesut DOĞAN, yapmış olduğu sunumlarda, Asfa Ankara Ferda Kolejinin eğitim anlayışı hakkında bilgi verdi. Yapılandırmacı Eğitim Uygulamaları ve Yapılandırmacı Eğitimin daha aktif ve etken kullanılmasıyla ilgili sunumlar da yapan Mesut DOĞAN, Değerler Eğitimi Programıyla ilgili açıklamalar yaptı.
Yönetim Kurulu Başkanımız Uzman Dr.Sami SELÇUKBİRİCİK, kendisine ayrılan bir günlük sunumda, Eğitimde İkna Stratejileri ve İkna Teknikleri hakkında örnek uygulamalar yaptı. Asfa Ankara Ferda Koleji eğitim kadrosunun aktif katılımıyla gerçekleşen uygulamalarda, gruplara ayrılan eğitimciler, kendilerine verilen cümlelere uygun karşılıklar buldular.
Pediatri Uzmanı Dr. İbrahim Murat HİRFANOĞLU, pediatrideki son gelişmeler ve bu gelişmelerin çocuk eğitimine yansımaları hakkında oldukça etkileyici bir sunum yaptı. Literatürdeki son gelişmeleri yansıtan Uzman Dr. İbrahim Murat HİRFANOĞLU, anasınıfından lise son sınıfa kadar olan yaş gruplarının aile, çevre ve beslenme alışkanlıklarının çocukların eğitimine nasıl yansıdığı hakkında bilgiler verdi.
Edebiyat Öğretmeni İdris TEKİNBAŞ sunumunda, yapılandırmacı eğitimde karşılaşılan zorlukları anlattı ve yapılandırmacı eğitimin daha etkin ve verimli hale getirilmesi için örnek ders sunumları yaptı. Öğretmenler, öğrenci rolünde katılımlarıyla gerçekleşen ders sunumları oldukça eğlenceli ve öğretici geçti. Örnek ders anlatımlarında öğretmenler tarafından canlandırmalar yapıldı. Problemli öğrenci davranışlarını yansıtan öğretmenlerimiz oldukça başarılı idi.
Yeni öğretmenler adına konuşan Lise Görsel Sanatlar Öğretmeni Esra ELLİSEKİZ, öğrencilik yıllarından itibaren, neden öğretmen olmak istediğini anlattı. Fakülte yıllarda yaşadığı zorluklara ve güzelliklere de değinen Esra ELLİSEKİZ, Asfa Ankara Ferda Kolejine adım attığı andan itibaren herkesin kendisine yardımcı olduğunu, bir an önce öğrencilerinin karşısına geçip bilgi ve tecrübelerini sonuna kadar aktarma heyecanı taşıdığını söyledi.
Kıdemli öğretmenler adına konuşan İlköğretim Müdür Yardımcısı Gülhan HALKÇI, Asfa Ankara Ferda Kolejinde üçüncü baharını yaşadığını söyledi. Köy okullarında başlayıp özel okullara uzanan öğretmenlik yıllarında yaşadığı birbirinden ilginç olayları aktaran Gülhan HALKÇI, öğretmen-öğrenci ve veli ilişkilerini bütün boyutlarıyla ele alan bir sunum yaptı.
Eğitimlerin son gününde yapılan değerlendirme toplantısında, öğretmenlerin görüşleri alındı ve bundan sonra yapılacak eğitim programlarıyla ilgili öneriler tartışmaya açıldı. Genel Müdürümüz Mesut DOĞAN, oldukça başarılı geçen eğitim programlarının bundan sonraki günlerde, farklı ortamlarda devam etmesinin uygun olacağını söyledi.

bizi haberdeki şekilde kandırırlarmış
Asım Köksal’ın İslam Tarihini okuyan 6 kişi, Umre Seyahati kazandı.

Kitap Okumaya Büyük Onur. Ankara Gençlik ve İzcilik Kulübü, düzenlediği Kültür Yarışmasında, Asım Köksal’ın 3300 Sayfalık İslam Tarihini okuyan 6 kişiye Umre Seyahati hediye etti.
Diyanet İşleri Başkanlığının Umreye gidecek öğrencilerle ilgili Milli Eğitim Bakanlığı ile ortaklaşa düzenlediği çalışmanın bir kısım basın tarafından eleştirildiği bu günlerde ASİLDER (Ankara Gençlik Spor ve İzcilik Kulübü)’den anlamlı bir cevap geldi. ASİLDER düzenlediği İslam Tarihi Yarışmasında dereceye girenlere 6 umre seyahati ve 9 altınla ödüllendirdi. Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet GÖRMEZ’in de telgrafla kutladığı ödül töreninde Sanatçı Dursun Ali ERZİNCANLI davetlilere peygamberin hayatından sunduğu tablolarla unutulmaz bir gece yaşattı.
Kocatepe Kültür Merkezinde düzenlenen ödül törenine Niğde Milletvekili Ömer SELVİ, Keçiören Belediye başkanı Mustafa AK, Ak parti Ankara İl başkanı Murat ALPARSLAN , Sincan eski belediye başkanı Rüstem ALTUNBAŞ ve başta Milli Eğitim Bakanlığı olmak üzere bürokrasiden bir çok önemli isim katıldı.
Açılış konuşmasında ASİLDER yönetim kurulu başkanı Av. Fatih Ünal; Yurt içi ve yurt dışında birçok faaliyete imza atan derneklerinin çalışmalarıyla yaratılış gayesini bilen milli kültür ve ahlâk sahibi, ülkesini ve milletini seven bireylerden meydana gelen bir toplumun oluşmasına katkıda bulunmak olduğunu belirtti.
Kültür Yarışmasının anasponsoru Özel Asfa Ferda Koleji Yönetim Kurulu Başkanı Dr.Sami SELÇUKBİRİCİK, bir selamlama konuşması yaptı. Dr.Sami SELÇUKBİRİCİK, bu akşam, bu kalabalığı Kocatepe’ye getiren gücün, Peygamber sevgisi olduğunu söyledi.
Kazananlara ödüllerini vermek üzere sahneye gelen siyasetçilerde kısa birer konuşma yaptılar.
Niğde milletvekili Ömer SELVİ ‘Bizi bu salona getiren toplayan sevgidir, bu sevgiyi peygamber sevgisini yaşatan böylesine organizasyonlara her zaman ihtiyacımız var.’ dedi.
Ak Parti İl başkanı Murat Alparslan ise “Köklü geçmişimize yakışır asil bir gelecek için…” sloganıyla yola çıkan ASİLDER yetkililerini bu organizasyon için kutladı.
Keçiören Belediye başkanı Mustafa AK ise Asilder’in Keçiörende’ki faaliyetlerini yakından izlediğini ve bu değerli çalışmalarına ellerinden geldiğince katkıda bulunmaya çalıştıklarını ve desteklerinin bundan sonrada devam edeceğini bildirdi.
Sanatçı Dursun Ali ERZİNCANLI’nın peygamberin hayatından tablolar sunduğu şiirsel şölenle program bitti.

bize yapılan bilgilendirmeler

Asfa Ferda Kolejinde Eğitim Her Zaman!

September 23, 2011 at 4:10 PM

Özel Asfa Ankara Ferda Koleji öğretmenleri, yeni eğitim-öğretim yılına bir dizi etkinlik, seminer ve sunum programlarıyla hazırlandılar.
‘Eğitimin Yıldızı Ankara’da’ sloganıyla yola çıkan ve ‘Eğitim Her Zaman’ ilkesini hayata geçiren Özel Asfa Ankara Ferda Koleji, Türkiye’de ilk defa, öğretmenleri için ‘Özel Eğitim Programı’ uyguladı. 2011-2012 Eğitim Öğretim Yılına oldukça iddialı bir biçimde giriş yapan Özel Asfa Ankara Ferda Kolejinde, 5 Eylül-17 Eylül 2011 tarihleri arasında, öğretmenlere özel eğitim programları uygulandı, seminerler verildi. Teknolojideki son gelişmelerin eğitim alanında kullanılmasından etkili sunum tekniklerine, yapılandırmacı eğitimdeki son gelişmelerden örnek ders sunumlarına kadar oldukça geniş bir yelpazede düzenlenen interaktif seminerler, öğretmenlerin iyi bir hazırlık dönemi geçirmelerini sağladı.
‘Öğretmenler için İnovasyon Programı’ Özel Asfa Ferda Koleji Yönetim Kurulu Başkanı Uzman Doktor Sami SELÇUKBİRİCİK’in açılış konuşması ile başladı. Uz.Dr. Sami SELÇUKBİRİCİK, yeni yapılanmaya ve yeni eğitim sistemlerine öğretmenlerimizin daha çabuk adapte olmaları ve derslerini daha verimli şekilde işlemeleri için böyle bir program hazırladıklarını söyledi. Yönetim Kurulu Başkanı SELÇUKBİRİCİK, yönetici ve öğretmen kadrosundaki başarılı olma isteği, arzusu ve azminin kendisine daha çok şevk verdiğini, eğitim kalitesinin en üst düzeye çıkması için, yıl boyunca düzenlenecek programlarda öğretmenlerle birlikte olacağını söyledi. Eğitim kadrosuna yeni eğitim-öğretim yılında başarılar dileyen Uz. Dr.Sami SELÇUKBİRİCİK, Özel Asfa Ankara Ferda Koleji’nin çok kısa bir süre sonra, Ankara’nın en başarılı ilk üç okulundan biri olacağını vurguladı.
Özel Asfa Ankara Ferda Koleji, kurumsal eğitim programında gerçekleştirilen sunumlar ve etkinlikler:
Kurucu Temsilcisimiz Yasin ÇELENK yapmış olduğu konuşmada, öğretmenlere yeni yapılanma ve gelişim programı hakkında bilgi verdi. Genel Müdürümüz Mesut DOĞAN da öğretmenlere bir selamlama konuşması yaptı.
Kurumsal Yapılanma Danışmanımız Feyzeddin ALPKIRAY, yeni internet sitesi, kurum içi form sitesi, internet güvenliği sosyal medyanın kullanımı, sunum hazırlama teknikleri ve toplam kalite yönetimleri hakkında iki gün süren seminerler verdi.
Özel Asfa Ankara Ferda Koleji Sınav Koçu NLP Eğitimcisi Eftal ORHAN, eğitim, öğretmen, öğrenci ve öğrenme üzerine son bilimsel gelişmeler ışığında, başarıyı arttıracak pratik uygulamalar konusunda bilgi verdi. Eftal ORHAN’ın sunumlarında, öğretmen kimdir, öğretmenin görevleri, beynimiz nasıl öğreniyor, etkili öğrenme teknikleri, öğrenme stratejileri, öğrenme ve anlam sorunları, konsantrasyon, kendini ve başkalarını motive etme başlıklı konular ele alındı.
Genel Müdürümüz Mesut DOĞAN, yapmış olduğu sunumlarda, Özel Asfa Ankara Ferda Lisesinin eğitim anlayışı hakkında bilgi verdi. Yapılandırmacı Eğitim Uygulamaları ve Yapılandırmacı Eğitimin daha aktif ve etken kullanılmasıyla ilgili sunumlar da yapan Mesut DOĞAN, Değerler Eğitimi Programıyla ilgili açıklamalar yaptı.
Yönetim Kurulu Başkanımız Uzman Dr.Sami SELÇUKBİRİCİK, kendisine ayrılan bir günlük sunumda, Eğitimde İkna Stratejileri ve İkna Teknikleri hakkında örnek uygulamalar yaptı. Asfa Ankara Ferda Koleji eğitim kadrosunun aktif katılımıyla gerçekleşen uygulamalarda, gruplara ayrılan eğitimciler, kendilerine verilen cümlelere uygun karşılıklar buldular.
Pediatri Uzmanı Dr. İbrahim Murat HİRFANOĞLU, pediatrideki son gelişmeler ve bu gelişmelerin çocuk eğitimine yansımaları hakkında oldukça etkileyici bir sunum yaptı. Literatürdeki son gelişmeleri yansıtan Uzman Dr. İbrahim Murat HİRFANOĞLU, anasınıfından lise son sınıfa kadar olan yaş gruplarının aile, çevre ve beslenme alışkanlıklarının çocukların eğitimine nasıl yansıdığı hakkında bilgiler verdi.
Edebiyat Öğretmeni İdris TEKİNBAŞ sunumunda, yapılandırmacı eğitimde karşılaşılan zorlukları anlattı ve yapılandırmacı eğitimin daha etkin ve verimli hale getirilmesi için örnek ders sunumları yaptı. Öğretmenler, öğrenci rolünde katılımlarıyla gerçekleşen ders sunumları oldukça eğlenceli ve öğretici geçti. Örnek ders anlatımlarında öğretmenler tarafından canlandırmalar yapıldı. Problemli öğrenci davranışlarını yansıtan öğretmenlerimiz oldukça başarılı idi.
Yeni öğretmenler adına konuşan Lise Görsel Sanatlar Öğretmeni Esra ELLİSEKİZ, öğrencilik yıllarından itibaren, neden öğretmen olmak istediğini anlattı. Fakülte yıllarda yaşadığı zorluklara ve güzelliklere de değinen Esra ELLİSEKİZ, Asfa Ankara Ferda Kolejine adım attığı andan itibaren herkesin kendisine yardımcı olduğunu, bir an önce öğrencilerinin karşısına geçip bilgi ve tecrübelerini sonuna kadar aktarma heyecanı taşıdığını söyledi.
Kıdemli öğretmenler adına konuşan İlköğretim Müdür Yardımcısı Gülhan HALKÇI, Asfa Ankara Ferda Kolejinde üçüncü baharını yaşadığını söyledi. Köy okullarında başlayıp özel okullara uzanan öğretmenlik yıllarında yaşadığı birbirinden ilginç olayları aktaran Gülhan HALKÇI, öğretmen-öğrenci ve veli ilişkilerini bütün boyutlarıyla ele alan bir sunum yaptı.
Eğitimlerin son gününde yapılan değerlendirme toplantısında, öğretmenlerin görüşleri alındı ve bundan sonra yapılacak eğitim programlarıyla ilgili öneriler tartışmaya açıldı. Genel Müdürümüz Mesut DOĞAN, oldukça başarılı geçen eğitim programlarının bundan sonraki günlerde, farklı ortamlarda devam etmesinin uygun olacağını söyledi.

300 Sayfa Okudular Umre Kazandılar

14.01.2012 19:55
Asım Köksal'ın İslam Tarihini okuyan 6 kişi, Umre Seyahati kazandı.
Kitap Okumaya Büyük Onur. Ankara Gençlik ve İzcilik Kulübü, düzenlediği Kültür Yarışmasında, Asım Köksal’ın 3300 Sayfalık İslam Tarihini okuyan 6 kişiye Umre Seyahati hediye etti.
Diyanet İşleri Başkanlığının Umreye gidecek öğrencilerle ilgili Milli Eğitim Bakanlığı ile ortaklaşa düzenlediği çalışmanın bir kısım basın tarafından eleştirildiği bu günlerde ASİLDER (Ankara Gençlik Spor ve İzcilik Kulübü)’den anlamlı cevap geldi. ASİLDER düzenlediği İslam Tarihi Yarışmasında dereceye girenlere 6 umre seyahati ve 9 altınla ödüllendirdi. Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet GÖRMEZ’in de telgrafla kutladığı ödül töreninde Sanatçı Dursun Ali ERZİNCANLI davetlilere peygamberin hayatından sunduğu tablolarla unutulmaz bir gece yaşattı.
Kocatepe Kültür Merkezinde düzenlenen ödül törenine Niğde Milletvekili Ömer SELVİ, Keçiören Belediye başkanı Mustafa AK, Ak parti Ankara İl başkanı Murat ALPARSLAN , Sincan eski belediye başkanı Rüstem ALTUNBAŞ ve başta Milli Eğitim Bakanlığı olmak üzere bürokrasiden bir çok önemli isim katıldı.
Açılış ASİLDER yönetim kurulu başkanı Av. Fatih Ünal; Yurt içi ve yurt dışında birçok faaliyete imza atan derneklerinin çalışmalarıyla yaratılış gayesini bilen milli kültür ve ahlâk sahibi, ülkesini ve milletini seven bireylerden gelen bir toplumun oluşmasına katkıda bulunmak olduğunu belirtti.
Kültür Yarışmasının anasponsoru Özel Asfa Ferda Koleji Yönetim Kurulu Başkanı Dr.Sami SELÇUKBİRİCİK, bir selamlama konuşması yaptı. Dr.Sami SELÇUKBİRİCİK, bu , bu kalabalığı Kocatepe’ye getiren gücün, Peygamber sevgisi olduğunu söyledi.
ödüllerini vermek üzere sahneye gelen siyasetçilerde kısa birer konuşma yaptılar.
Niğde milletvekili Ömer SELVİ ‘Bizi bu salona getiren toplayan sevgidir, bu sevgiyi peygamber sevgisini yaşatan böylesine her zaman ihtiyacımız var.’ dedi.
Ak Parti İl başkanı Murat Alparslan ise “Köklü geçmişimize yakışır asil bir gelecek için…” sloganıyla yola çıkan ASİLDER yetkililerini bu organizasyon için kutladı.
Keçiören Belediye başkanı Mustafa AK ise Asilder’in Keçiörende’ki faaliyetlerini yakından ve bu değerli çalışmalarına ellerinden geldiğince katkıda bulunmaya çalıştıklarını ve desteklerinin bundan sonrada devam edeceğini bildirdi.
Sanatçı Dursun Ali ERZİNCANLI’nın peygamberin hayatından tablolar sunduğu şiirsel şölenle program bitti.

Ayda Bir” Programının Mart Ayı Konuğu Dr. Sami Selçuk BİRİCİK

ASİLDER Mamak Temsilciliği’mizin “Ayda Bir Programları” mart ayı konuğu Özel ASFA Ferda Koleji Kurucu Müdürü Dr. Sami Selçuk BİRİCİK beyefendi idi. Yoğun katılımla gerçekleştirilen programda Dr. Sami Bey –İnsanın hedefleri ne olmalı? – Güzel ve iyi insan nasıl olmalı? Sorularının yanıtlarını uzun uzun anlattı. Başkan Erdal KİRAZ katılımlarından dolayı Dr. Sami Bey’e ve ASİLDER gönüllülerine teşekkür etti.

İşte örnek gençlik

3300 Sayfa İslam Tarihi okudular, Umre Seyahati kazandılar. Ankara Gençlik ve İzcilik Kulübü, düzenlediği Kültür yarışmasında, Asım Köksal’ın 3300 Sayfalık İslam Tarihini okuyan 6 kişiye Umre Seyahati hediye etti.

ASİLDER (Ankara Gençlik Spor ve İzcilik Kulübü) tarafından gerçekleştirilen yarışmada Asım Köksal’ın 3300 sayfalık İslam Tarihi kitabını okuyan yüzlerce öğrenci kıyasıya mücadele verdi.

Yapılan ilk yazılı sınavda öğrencilere İslam Tarihi kitabından 80 soru soruldu. Oluşturulan 3 grup içerisinde yapılan ilk sınavda 200 kişi ikinci elemelere hak kazandı. İkinci sınava hak kazananlar arasında yapılan ikinci yazılı sınavda her kategoriden birinci ve ikinci olanlara umre hediyesi verilirken, üçüncü ve dördüncü olanlara ise yarım altın hediye edildi.

Yarışmada en küçük yarışmacı ilköğretim lise kategorisinde, ilköğretim 7. sınıf öğrencisi Zahid Kara birinci oldu. Düzenlenen yarışmaya daha çok bayan öğrencilerin katıldığını belirten yetkililer, böylesine büyük bir taleple karşılaştıklarından dolayı çok mutluluk duyduklarını ifade ederek, bu sene ilk defa gerçekleştirilen bu yarışmanın gelecek senelerde de devam edeceğini ve her yıl bir başka İslam klasiklerinden yarışma yapılacağını, katılımcıların daha şimdiden büyük heyecan yaşadıklarını sözlerine eklediler.

6 UMRE 9 ALTIN HEDİYE EDİLDİ

Diyanet İşleri Başkanlığının Umreye gidecek öğrencilerle ilgili Milli Eğitim Bakanlığı ile ortaklaşa düzenlediği çalışmanın bir kısım basın tarafından eleştirildiği bu günlerde ASİLDER (Ankara Gençlik Spor ve İzcilik Kulübü)’den anlamlı bir cevap geldi. ASİLDER düzenlediği İslam Tarihi Yarışmasında dereceye girenlere 6 umre seyahati ve 9 altınla ödüllendirdi. Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez’in de telgrafla kutladığı ödül töreninde Sanatçı Dursun Ali Erzincanlı davetlilere peygamberin hayatından sunduğu tablolarla duygusal anlar yaşandı.

Kocatepe Kültür Merkezi‘nde düzenlenen ödül törenine Niğde Milletvekili Ömer Selvi, Keçiören Belediye başkanı Mustafa Ak, AK parti Ankara İl başkanı Murat Alparslan , Sincan eski belediye başkanı Rüstem Altunbaş ve başta Milli Eğitim Bakanlığı olmak üzere bürokrasiden bir çok isim katıldı.

Açılış konuşmasında ASİLDER yönetim kurulu başkanı Av. Fatih Ünal, yurt içi ve yurt dışında birçok faaliyete imza atan derneklerinin çalışmalarıyla yaratılış gayesini bilen milli kültür ve ahlâk sahibi, ülkesini ve milletini seven bireylerden meydana gelen bir toplumun oluşmasına katkıda bulunmak olduğunu belirtti.

Kültür Yarışmasının ana sponsoru Asfa Ferda Koleji Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Sami SelçukbiricikK, bir selamlama konuşması yaptı. Dr. Sami Selçukbiricik, bu akşam, bu kalabalığı Kocatepe’ye getiren gücün, Peygamber sevgisi olduğunu söyledi.

BÖYLE ORGANİZASYONLARA HER ZAMAN İHTİYAÇ VAR

Kazananlara ödüllerini vermek üzere sahneye gelen siyasetçilerde kısa birer konuşma yaptılar.

Niğde milletvekili Ömer Selvi, ‘Bizi bu salona getiren toplayan sevgidir, bu sevgiyi peygamber sevgisini yaşatan böylesine organizasyonlara her zaman ihtiyacımız var.’ dedi.

AK Parti İl başkanı Murat Alparslan ise “Köklü geçmişimize yakışır asil bir gelecek için…” sloganıyla yola çıkan ASİLDER yetkililerini bu organizasyon için kutladı.

Keçiören Belediye başkanı Mustafa Ak ise ASİLDER’in Keçiören’deki faaliyetlerini yakından izlediğini ve bu değerli çalışmalarına ellerinden geldiğince katkıda bulunmaya çalıştıklarını ve desteklerinin bundan sonrada devam edeceğini bildirdi. Sanatçı Dursun Ali Erzincanlı’nın peygamberin hayatından tablolar sunduğu şiirsel şölenle program bitti.

Habervaktim Gazetesi
Dr. Sami Bey –İnsanın hedefleri ne olmalı? – Güzel ve iyi insan nasıl olmalı?

hayattaki en önemli konu

Konu tususev tarafından (01-06-2013 Saat 23:10 ) değiştirilmiştir.
Alt 05-30-2012, 11:47   #463
tususev
Popüler Üye

Çetin Doğan: BÇG emri Karadayı’dan

Balyoz tutuklusu emekli Orgeneral Doğan BÇG’nin oluşumuyla ilgili emri 28 Şubat döneminin Genelkurmay Başkanı İsmail Hakkı Karadayı’nın verdiğini söyledi. Emekli Orgeneral Ahmet Çörekçi ise 28 Şubat 1997’de gerçekleşen MGK’da irticai tehditlerden askeri birimler dışında yapılan takdimle haberdar olduklarını anlattı

TÜRKER KARAPINAR
28 Şubat soruşturmasının 5. operasyonu kapsamında aralarında dönemin Hava ve Kara kuvvetleri komutanları ile MGK Genel Sekreteri emekli Orgeneral İlhan Kılıç’ın da bulunduğu 6 general, “Refahyol hükümetini düşürmeye teşebbüs etmek” suçundan tutuklandı.
Dönemin komuta kademesindeki emekli orgeneraller İlhan Kılıç, Hikmet Köksal, Ahmet Çörekçi, Çetin Doğan ve emekli korgeneraller Vural Avar, Metin Yavuz Yalçın, dün sabaha karşı biten mahkeme işleminin ardından tutuklanarak cezaevine gönderildi. Balyoz davasında tutuklu bulunan MHP İstanbul Milletvekili emekli Korgeneral Engin Alan ve emekli Korgeneral Kamuran Orhon, emekli Albay Hakan Cemal Pelit ile emekli Jandarma Genel Komutanı Teoman Koman ise mahkemeden serbest bırakıldı. 6 kişinin daha tutuklanmasıyla soruşturmadaki tutuklu sayısı da 57’ye ulaşmış oldu.

‘BÇG’den haberim yok’
28 Şubat’ta Jandarma Genel Komutanlığı yapan, çeşitli fişleme faaliyetlerinde bulunduğu ileri sürülen, MİT’te en son asker sıfatıyla bir dönem müsteşarlık yapan ve birden çok faili meçhul cinayetin araştırıldığı TBMM Susurluk Komisyonu’na çağrılmasına rağmen ifade vermeyen gitmeyen Koman, mahkemede, BÇG yapılanmasından haberi olmadığını iddia ederek şöyle konuştu:
“Ben o tarihte Jandarma Genel Komutanı olarak görev yapıyordum. Jandarma Genel Komutanı tamamen İçişleri Bakanı’na bağlıdır. Sadece lojistik bakımdan Genelkurmay Başkanlığı’na bağlıdır. MGK toplantısına katıldım ve kararlarda benim de imzam vardır. Ancak BÇG adı altında yapıldığı iddia edilen çalışma MGK kararlarından bağımsız ve ilgisiz olarak Genelkurmay karargâhında hazırlanmıştır. Benim bu belgelerin hazırlanması ve uygulanması aşamasında hiçbir imzam ve dahlim yoktur. Keşke bilebilseydim de savcılığı aydınlatmak için cevap verebilseydim. 1997 Ağustos’ta emekli oldum. BÇG oluşumunu da emeklilikten sonra duydum.”
Koman’ın avukatı Bilgin Yazıcıoğlu, “Müvekkilim bu örgütün hiçbir aşamasında yer almamıştır. Kendisi ağır alzheimer ve şeker hastasıdır. Bu hususun da gözönünde bulundurularak serbest bırakılmasını istiyorum” dedi. Yazıcıoğlu ayrıca, “MGK kararlarına katıldığı ve devamında da BÇG oluşumundan dolayı müvekkilim ve diğer kuvvet komutanları suçlanmaktadır. Oysa ki o tarihte asıl Genelkurmay Başkanı olan sayın İsmail Hakkı Karadayı’nın bu soruşturma kapsamında ifadeye çağrılmamasını da yadırgadığımı bildirmek istiyorum” diye konuştu. Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi Nöbetçi Hâkimi Gürcan Acar, “Sorguda gözlenim hali ile de inandırıcı bulunan, ağır sorunları nedeni ile tutuklanması ağır mağduriyetine sebep olabileceğinden ve bu hali ile kaçma şüphesi bulunmadığından” Koman’ın serbest bırakılmasına karar verdi.

Karadayı’yı işaret etti
Balyoz davasının ardından 28 Şubat soruşturmasında da tutuklanan dönemin Genelkurmay Harekât Başkanı emekli Orgeneral Çetin Doğan da Yazıcıoğlu gibi Karadayı’yı işaret ederek şöyle konuştu:
“28 Şubat kararlarının alındığı MGK toplantısında Tansu Çiller konuşuyor, bu kararların uygulanmasını söylüyor. Yine Necmettin Erbakan da konuşmaları destekleyerek, ‘benim hislerime tercüman oldu’ demiştir. MGK’da alınan kararlar doğrultusunda Genelkurmay Başkanı’nın, Cumhurbaşkanı ve Başbakan ile görüşmeleri vardır. Bu görüşmelerden sonra Genelkurmay Başkanı da Bakanlar Kurulu’nun aldığı kararlar doğrultusunda Genelkurmay Başkanlığı çerçevesinde bir çalışma başlatmıştır. Neticede biz de bir devlet kurumuyuz ve İç Hizmet Kanunu’nun 35. maddesi gereğince TSK’nın vazifesi, Türk yurdunu, Anayasanın nitelikleri verilmiş Türkiye Cumhuriyeti’ni korumak ve kollamaktır. Bu anlayışla silahlı kuvvetlerde birinci başkana, ikinci başkana söyleyerek bir toplantı yapılıyor. Ben de bu toplantıda bulundum.
Denildi ki biz bu doğrultuda bir çalışma grubu kuralım, ne yapabileceği konusunda bir çalışma yapalım ve bu toplantıdan sonra genel sekreterlik 4 Nisan 1997’de başkanlıkları yazı yazdı. Bu yazı da irtica ile mücadele için çalışma grubu kurulacaktır. Bu çalışma grubu harekat grubu başkanlığında olacaktır, bu çalışmaya daha sonra Batı Çalışma Grubu denilmiştir. Bu grubun sorumluluğu Harekat Başkanlığı’na verilmiştir. Ben de harekât grubu başkanıydım. Bunun üzerine çalışma başlattık.”

‘Çok tehlikelidir’
Balyoz davasından da tutuklu bulunan emekli Korgeneral Engin Alan ise, BÇG’de yer almadığını, toplantılarına katılmadığını, belirterek, “Ceza hukukunu artık biz de öğrendik sayın yargıcım. Ceza hukukunun istediği maddi gerçek savcının elindeki belgedir. O eylem planı savcılık ifademde de söyledim, çok tehlikelidir. Çetin Doğan da söyledi, şaibelidir. Ceza hukuku somut ve maddi gerçeği arar. Belgelerde benim komutanı olduğum ÖKK’nın hükümeti devirmek için nasıl cebir uyguladığını ne görebildim ne de anlayabildim. Ceza hukuku sayın yargıcım varsayımlarla uğraşmaz, gerçeklerle uğraşır” diye konuştu. Mahkeme hâkimi, Engin Alan’ı bu ifadesinden sonra isnat edilen suça ilişkin mevcut delil durumuna göre tutuklama şartları gerçekleşmediğinden serbest bıraktı.

‘Haberim vardı’
Genelkurmay Genel Sekreteri İlhan Kılıç, 28 Şubat kararlarının alındığı MGK toplantısına katıldığını, ancak oy hakkı bulunmadığını söyledi. Kılıç, “Benim elbetteki BÇG’nin varlığından haberim vardı. Ancak kurulan çalışmalarına hiçbir şekilde katılmadım” dedi. Kılıç, Refahyol hükümetinin düşürülmesi için ABD’den icazet almak amacıyla bu ülkede yapılan toplantıya katılıp katılmadığına ilişkin soru üzerine de, “Ben ABD’de 3-4 kez toplantılara katıldım. Ancak bana okumuş olduğunuz şekilde bir toplantıya katıldığımı hatırlamıyorum” dedi. 4 başbakan ile çalıştığını, hiçbir yerde olumsuz konuşmadığını, hükümetin görevini yapmasına da engel olmadığını belirten Kılıç, “Dolayısıyla BÇG’nin eylemlerine benim katılmam mümkün değildir” dedi. Avukatları, müvekkillerinin 76 yaşında olduğunu, kalbinde iki tane stent ile yaşadığını kaydederek, tahliyesini istedi ancak mahkeme Koman’ın aksine Kılıç’ın tutuklanmasına karar verdi.

Çörekçi: Asker hazırlamadı
Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Ahmet Çörekçi, ifadesinde, 28 Şubat kararlarının altında imzası olduğunu, ancak BGÇ ve Batı Eylem Planı gibi çalışmalardan haberi olmadığını belirterek şöyle konuştu:
“Zira bu çalışmalar Genelkurmay içinde yapılmaktadır. Ben kuvvet komutanı olarak ayrı birimde olduğumdan herhangi bir ilgim ve dahlim yoktur. BÇG ismini de Ağustos aylarında duydum. Zaten 18 Ağustos 1997’de emekli oldum. Demokrasiye ve halkın seçtiği yönetime saygılıyım. MGK’da irticai ve diğer terör ile ilgili çeşitli tehditler konuşuldu ve bu konuda askeri birimler dışında hazırlanan bir takdim idi. Biz de bu sunulunca haberdar olduk ve bunun üzerine müzakereler geçti. Ancak BÇG benzeri bir yapılanmaya gidilerek irtica ile mücadele edileceği konusunda bir konuşma geçmedi
http://gundem.milliyet.com.tr/cetin-...?ref=OtherNews
Alt 05-30-2012, 12:52   #464
derldr
Normal Üye

derldr is an unknown quantity at this point

Alıntı:
tususev´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
‘...haberim yok’
yapılanmasından haberi olmadığını iddia ederek şöyle konuştu:
“Ben o tarihte ....olarak görev yapıyordum. ....tamamen ...ı’na bağlıdır. Sadece lojistik bakımdan..Başkanlığı’na bağlıdır. ....toplantısına katıldım ve kararlarda benim de imzam vardır. Ancak ... adı altında yapıldığı iddia edilen çalışma .... kararlarından bağımsız ve ilgisiz olarak ... da hazırlanmıştır. Benim bu belgelerin hazırlanması ve uygulanması aşamasında hiçbir imzam ve dahlim yoktur. Keşke bilebilseydim de savcılığı aydınlatmak için cevap verebilseydim.
insan oğlu böyledir

keşke.........
derldr isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 05-31-2012, 22:50   #465
mecburi
Aktif Üye

mecburi is an unknown quantity at this point

Alıntı:
aerol´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Kişiler hakkında ORGANİZE ŞEKİLDE bilgi toplamak suç mudur?
Kişilerle ilgili bilgiler ancak mevzuat tarafından izin verilen hallerde kayıt altına alınabilir. Hukuka aykırı olarak kişisel verilerin kaydedilmesi halinde faile altı aydan üç yıla kadar hapis cezası verilecektir (md. 135/1).
Yine kanunlarda özellikle suçlulukla mücadele bağlamında, suç ve suçluların ortaya çıkarılmasını sağlamak amacıyla izin verilen hallerde, kişinin ahlaki eğilimlerine, cinsel yaşamlarına, sağlık durumlarına veya sendikal bağlantılarına ilişkin bilgilerin kayıt altına alınmasına izin verilebilir. Bu hallerin dışında kişilerin siyasi, felsefi veya dini görüşlerine, ırki kökenlerine; hukuka aykırı olarak ahlaki eğilimlerine, cinsel yaşamlarına, sağlık durumlarına veya sendikal bağlantılarına ilişkin bilgilerin kişisel veri olarak kaydedilmesi suç oluşturmaktadır (md. 135/2).

FİŞLEME DOSYASI data daki dostumuz uzun süredir sessizdi... Oysa dosya hazırlığı içindeymiş. Teşekkür ediyoruz. YASALARA GÖRE ŞUBE SORUMLULULARI AKTİF OLARAK FİŞLEMEDE ROL ALIRKEN;; GENÇ KLİNİSYENLER KULÜBÜ ÜYELERİNİN BİR KISMI AKTİF İŞBİRLİĞİ İÇİNDE FİŞLEMEDE ROL OYNUYOR

HANGİ BİLGİLERİNİZİ FİŞLİYORLAR

tc kimlik no , mail, telefon, ev adresi... nin yanına üyesi olduğunuz kulüp ve dernekler, din, mezhebiniz, siaysi görüşünüz, sosyal gurubunuz, gittiğiniz kurslar, mazaretleriniz, sınıfta sevilme durumunız, kimle kavgalı ve küssünüz, gelir durumunuz, babanızın iş durumu, gelir durumu, babanızın mesleği, sağlık durumunuz, akrabalarınızın sağlık durumu, sevgiliniz, eski sevgiliniz, yabancı, yerli, güleryüzlülük durumunuz, sempatiklik durumunuz, tatlı dil durumunuz, antipati durumunuz, sosyal görüşünüz, kaldığınız yurt fişleniyor

AĞIR CEZADA İKİ ÖRNEK FİŞLEME ÖRGÜT VE YASADIŞI FİŞLEME NASIL OLUYORLA İLGİLİ ÖRNEK HABER

Bir başka fişleme nasıl oluyor örnek haberi

RAPORLAMAYI KİM İSTİYOR? Uz.Dr.Sami SELÇUKBİRİCİK Tusdata TUS Dersanesi AŞ dusdata dus dersanesi anonim şirketi Genel Müdürü,

FİŞLEMEYİ KİMLER YAPIYOR? GENÇ KLİNİSYENLER KULÜBÜ ÜYELERİNİN BİR KISMI , tus dersanesi şube sorumluları ve Bazı hocalar

KİM FİŞLİYOR? NERELERİ FİŞLİYOR?

TUSDATA AŞ

Tusdata izmir şubesi sorumlusu DİLEK Eviren ablamız tüm Ege bölgesinde çok aktif... eylemleri ege bölgesinde yoğunlaşıyor Ege dokuz eylül, celal bayar, adnan menderes

tusdata haseki şubesinden neşe ablamız

http://www.youtube.com/user/yaahooof.../0/EUh-gwuIysY

http://www.youtube.com/user/yaahooof.../3/XRqULEHsJQ8

http

1

gkk ruh hali analizleri

DİLEK EVİREN

GENÇ KLİNİSYENLER KULÜBÜ UYGULAMA PROSEDÜRLERİ (Şube Sorumlularına Özeldir)

A- GENÇ KLİNİSYENLER KULÜBÜ PROJESİNİN AMACI;
1- Fakültelerdeki etkin, sosyal açıdan aktif, başarılı ve lider pozisyonundaki kişilere sosyal sorumluluk projelerimiz gereği tıp ve TUS eğitimi açısından katkıda bulunmak, onları kendi çevremizde tutmak, gerek kitaplarımızın tanıtımı, gerekse dershanemizin tanıtımında bunların doğal katkılarını almak
2- Sosyal sorumluluk gereği başarılı ve etkin öğrencileri desteklemek

B- GENÇ KLİNİSYENLER KULÜBÜ ÜYELERİNİ NASIL SEÇECEĞİZ ?
3- Mevcut fakülte sınıf temsilcilerini toplayın, yoksa iyice ve dikkatlice araştırıp en aktif olan birini sınıf temsilcisi yapın. Toplantıda onlara “GENÇ KLİNİSYENLERKULÜBÜ PROJESİ VE PROSEDÜRLERİ okutturulacaktır.. Burada belirtilen özelliklerde kişileri tesbit etmelerini ve özelliklerine göre size detaylı bilgi vermelerini isteyin. Bazen bu kişiler kendilerine yakın kişilerin bu imkanlardan yararlanmasını istedikleri için doğru isimler önermeyebiliyorler, dikkatli olun. PROSEDÜR VEYA SÖZLEŞMEYİ KESİNLİKLE KİMSEYE VERMEYİNİZ.
4- Burada tespitleri yaparken ve üyeleri belirlerken temel kriterimiz Fakülte dereceleridir. Fakültenin sınıf başına öğrenci sayısına göre üye seçilmelidir:
· Sınıf mevcudu 60 kişiye kadar olan fakültelerde ilk 3 kişi
· Sınıf mevcudu 61 - 100 arası olan fakültelerde ilk 5 kişi
· Sınıf mevcudu 101 – 125 arası olan fakültelerde ilk 7 kişi
· Sınıf mevcudu 125 ve üzeri ilk 10 kişi seçilmelidir.
Size Genç Klinisyenler Kulübü sorulduğunda da söylemeniz gereken şey, bu kulübün seçilmiş bazı derecelerden oluştuğu ve tüm Türkiye’de aynı çalışmanın yapıldığıdır, o kadar.
5- Bunun dışında adını Genç Klinisyenler Kulübü Üyesi olarak nitelendirmeyeceğimiz. Ama bir anlamda “ÖZEL TEMSİLCİ” sayılabilecek aşağıdaki kişileri mutlaka aramızda tutmalıyız, bunlara verilecek hediyeler Genç Klinisyenler Kulübü Üyeleri ile aynı olmalıdır :
a. Amfi başkanı, gecen yılın amfi başkanı yıllık komitesi içerisinde yer alanlar,
b. Sınıftaki çeşitli kulüp ve dernek (bilim, dans, kültür,…vs) başkanları veya etkin temsilcileri
c. Sınıftaki TURKMSIC temsilcisi
d. Sınıfta kitap satın alımlarına öncülük eden kişiler,
e. Notları düzenli şekilde fotokopi çekilen fotokopi çekilmek üzere not tutan veya not fotokopilerini organize eden kişiler,
f. Her bir sosyal gruptan etkin ve diğerlerinin örnek alabileceği kişi
g. Birlikte hareket eden küçük gruplar içinden lider vasfı olan veya tercihine güvenilebilecek kişi,
http://video.mynet.com/drink2012/Tip-Fakultesi-ogrenci-temsilcileri-1/643530/
http://video.mynet.com/drink2012/Tip-Fakultesi-ogrenci-temsilcisi-2/643529/

6- Bu seçilen kişileri ayrıca aşağıdaki durumlara uygun olmasına da dikkat edilmelidir:
ü Kız ve erkek dengeli bir dağılım olmasına,
ü Her türlü yaşam tarzından dengeli bir dağılım olmasına
Hocaefendi Cemaati-Sol Kesim içinde sözü geçen fişlemeleri
Genç Klinisyenlere katılmadı sebebi: KOMİNİST
ü Alt sınıflarda seçerken numaralarına dikkat etmek suretiyle ileride staj guruplarına ayrıldıklarında farklı staj gruplarında yer almasına imkan sağlayacak bir dağılımda olmasına dikkat edilecek.

http://video.mynet.com/kingston23/tusdata-rezaleti-10-ogrenci-grubunun-liderini-aldi/1019726/
7- İsimler tesbit edilirken ne acele edin, ne de yavaştan alın. Sonucun en faydalı olması önemlidir. Olması gerektiğine inandığınız kişileri mutlaka ikna edin. Onun faydasına olan yönleri iyi açıklayın. “hocam, bu kulübe yoldan geçeni almıyoruz ki… sizin gibiler bu kulüpte olmazsa zaten kulüp amacına ulaşmaz, Tüm türkiyedeki iyiler burada olacak, biz tüm bu aktiviteleri sizin için düzenliyoruz, hem zaten bir müddet sonra bakarsınız istemezseniz zaten ayrılabilirsiniz.” deyin.
8- İsimler tesbit edilirken çok yönlü inceleyin, pek çok veriyi değerlendirin ve doru seçim yaptığınıza emin olun. sınıf temsilcilerine güveniyorsanız yeterince açık olun. Çünkü böyle bir şeyin duyulması ve kantinlerde fısıltısının dolaşması bile bizi olumsuz etkileyebilir ve “TUSDATA ayrımcılık yapıyor, bizim paramızla başkalarına imkan sağlıyor” dedikodusuna yol açar. Bu gerçekten çok elit bir çalışma bizim için.
9- Tesbit edilen bu üyelerle hemence sınıf sınıf toplantılar düzenleyip aşağıda belirtilen kitaplardan öncelikle birini hediye edin, diğerlerini gösterin, gerçekten ihtiyaç sahiplerinin kendisiyle özel olarak irtibat kurmalarını –ve bunun gizli kalacağını- söyleyin.
Genç Klinisyenlere Verilen Gizli ve Çok Gizli Görevler
10- Aynı toplantıda herkesin “GENÇ KLİNİSYENLER KULÜBÜ PROJESİ VE PROSEDÜRLERİ”ni okuyup altına el yazıları ile adlarını yazıp imzalamasını sağlayın. Bunun “kendi faydaları için ve tamamen gönüllü bir şey” olduğunu söyleyin. “Biz özel bir kurumuz, siz de özel insanlarsınız, sizi desteklemek, motive etmek ve katkıda bulunmak istiyoruz” deyin.
Tıp Öğrencileri Nasıl Fişleniyor? Özel Dosya
11- Seçtiğiniz üyelerin üyelik formlarını doldurmalarını sağlayıp liste halinde merkeze gönderin..
Tıp Öğrencileri Nasıl Fişleniyor? Özel Dosya

C- GENÇ KLİNİSYENLER KULÜBÜ ÜYELERİNE NE VERECEĞİZ ?

12- Kulüp üyelerine ücretsiz verilecek kaynaklar diğer prosedürlerde yazmaktadır. Orada yazılanları söyleyebilirsiniz.

http://video.mynet.com/vulturel/TUSD...AN-11/1019696/
13- Kulüp üyeleri ileride dersaneye gelirlerse onlara özel imkanlar sunacağımızı söyleyin ancak bu imkanların şimdi belli olmadığını zaman içerisinde belirlenip duyurulacağını ve “onlara TUS’u kazandırmak için her şeyi cömertçe yapacağımızı” söyleyin.

http://www.dailymotion.com/video/xkdgf1_tus-dersaneleri_tech
D- GENÇ KİLİNİSYENLER KULÜBÜ ÜYELERİNDEN NE BEKLEYECEĞİZ ?

14- Genç Klinisyenler kulübü üyeleri sınıf temsilcilerimizden farklı olarak kimse tarafından bilinmeyecekler ve kendileri de kimseye ben Tusdata’nın kulübü üyesiyim demeyeceklerdir. Bunu deklare etmenin onlar için “beklemedikleri ve rahatsız edici anlamsız tepkilere yol açabileceğini” vurgulayabilirsiniz. “Kimseyi ürkütmenin anlamı yok” diyebilirsiniz.
http://www.dailymotion.com/video/xkw...yararlary_tech
15- Bu üyelerden ön planda neler isteyecegimiz de onlar için hazırlanan prosedürlerde yazmaktadır. Daha açık bir dille “bizden ne istiyorsunuz? Diye sorarlarsa “Burada ne yazıyorsa sizden onu yapmanızı isteyeceğiz, kitap okumanızı isteyeceğiz, TUS konusunda bilinçli olmanızı isteyeceğiz, internette mail gruplarını takip etmenizi ve paylaşımlardan yaralanmanızı isteyeceğiz, sizin için seçtiğimiz derse girmenizi isteyeceğiz ve burada birbirimizi gönüllü denetleyip seviyemizi daha yukarıya taşımaya çalışacağız. Her büyük kurum sosyal bazı sorumluluklar taşır ve her şeyi devletten beklememek gerekir, bizim gibi kurumların da ülkenin seviyesini yükseltmek için yapabilecekleri şeyler var.” diyebilirsiniz. “Sizin kazancınız ne olacak?” diye sorarlarsa “hem dost kazanacağız, hem de vicdanen iyilere katkıda bulunmuş olmanın keyfini yaşayacağız. Para nasıl olsa kazanılır, nasipse zaten geliyor.” Gibi cümleleri muhatabınızın durumuna göre söyleyebilirsiniz. Lütfen bu konuda yeterince samimi olunuz.

16- Genç Klinisyenler Kulübü üyeleri Tusdatanın kitaplarını tavsiye edecekler, önerecekler ve kendileri de kullanacaklardır. Her biri ile özel diyaloglar kurmak için çaba sarfedin, yakından tanışın, gelip gittiklerinde özel ilgi gösterin, dostça çay kahve söyleyin, arkadaşlarını getirirlerse arkadaşlarının yanında onore edin, başarısını ya da sosyal aktivitelerini dostça övün. İyi bir ilişki kurduktan sonra zaten uygun lisan ile her şeyi dostça söyleyebilirsiniz. Zaman içinde bu kişileri kitap almak için veya mesleki diğer konular için kendi istekleri ile TUSDATA’ya doğal yolla gelip gittikleri, ilgili ve sürekli kişiler oldukları için sizin de özel ilgi gösterdiğiniz için bu yolla doğal bir arkadaşlığın gelişmesi sağlanmalıdır.
17- Genç Klinisyenler Kulübü üyeleri dersaneye gitmek isteyenleri Tusdataya yönlendirecekler. Elbette zaman içinde ve doğal yolla…

http://www.dailymotion.com/video/xkenj5_tus-a-hazyrlyk-seti_tech#rel-page-13
18- Genç Klinisyenler Kulübü üyelerinden –gerektiğinde- fakültede Tusdata aleyhine bilinçli olarak oluşturulmak istenen olumsuz kamuoyu’na karşı doğru bildiklerini söylemesi istenerek katkı beklenebilir.
http://www.dailymotion.com/video/xkw...yararlary_tech
E- GENÇ KLİNİSYENLER KLÜBÜ TOPLANTILARI
19- Toplantılar öğrencilerin durumları da gözetilerek yapılacak, sınav zamanlarına, yoğun zamanlara denk gelmeyecek şekilde ama en geç ayda bir kez olacaktır.
20- İlk toplantılarda aşağıdaki sorulara cevap aranarak katılımları sağlanabilir:
a. Tıbbi kitap (verdiğimiz kitapları ve diğer ders kitaplarını) okuyorlar mı?
b. Mail grup aktivitelerine katılıyorlar mı?
c. Çağırdığımız derslere geliyorlar mı?
d. Dinledikleri ya da okudukları dersin TUS sorularına bakıyorlar mı?
e. Sınıflarında kitap alma eğilimleri nasıl ve nerden alıyorlar? Kitap alımlarına kim öncülük ediyor?
f. Kantinde, sınıflarda, gruplarda ve stajlarda TUS ve kurumlar ile ilgili, özel olarak bizimle ilgili neler konuşuluyor?
Vır Vır Vır En Geveze GKK Fişlemecisi...
21- Daha sonra her hafta bir sınıfın üyeleri ile cumartesi öğleden sonra bir araya gelinirse dengeli bir zamanlama yapılmış olur. Dönemine göre daha sık bir araya gelmek gerektiğinde daha erken çağrılar da yapılabilir.
22- Klüp üyelerini sınıf sınıf ayrı şekilde davet etmek gerekir.
23- Aktivite olarak; onları hocalarla görüştürmek, gerektiğinde o haftaki hocanın kitabını kendisinin imzalayıp hediye etmesini sağlamak, onları Asistan danışmanlar ile ya da varsa ilinizdeki derece yapmış eski kursiyerlerimizle görüştürmek, varsa fakültede çok sevilen kendi hocaları ile bizim mekanlarımızda buluşturup TUS konulu konuşmalar yapılmasını sağlamak… seçeneklerden bazıları olarak değerlendirilebilir.
Hocaların genç klinisyenler prosedürlerine bakışı:
24- Yapılacak toplantıların tümü öğrencilerin ders ve sınav tarihleri gözetilerek ve gerek şubat tatillerinde gerekse yaz tatillerinde olmayacak şekilde düzenlenecektir.
Bu prosedür 3 sayfa ve 24 maddeden oluşmuştur. 21 Mart 2009

KANITLAR Dr. Sami Selçuk Biricik

http://video.mynet.com/drink2012/Tip-Fakultesi-Fakulte-temsilcisi-nasil-seciliyor/643535/
http://video.mynet.com/vulturel/tusdata-rezaleti-15-sube-sorumlusu-genc-klinisyenl/1019708/
http://video.mynet.com/kingston23/tusdata-rezaleti-10-ogrenci-grubunun-liderini-aldi/1019726/
http://video.mynet.com/drink2012/Tip-Fakultesi-ogrenci-temsilcileri-1/643530/
http://video.mynet.com/drink2012/Tip-Fakultesi-ogrenci-temsilcisi-2/643529/

GENÇ KLİNİSYENLERİN BELGELERİ OKUYUP ANLAYIP ELYAZILARI İLE İMZALAMA SAHNESİ

3. topalntıda özge nin kitap kurdu ve hırslı olduğu anlaşıldı.
çağrı domuz gribi idi. şimdi yatay geçişle gelmiş

bir vilayet ilk toplantı ile ikinci toplantı arasındaki fark

GENÇ KLİNİSYENLERİN EK GÖREVLERİ GENÇ KLİNİSYENLERE GİZLİ GÖREV::::::::

edirne kimdir ne uzmanı video mail adresi

Tüm BUNLARIN KARŞILIĞI

GENÇ KLİNİSYENLERİN ÇOK GİZLİ GÖREVİ
SİZCE TUSEMİ MİLLİ EĞİTİME KİM ŞİKAYET ETTİ?

http://www.youtube.com/user/yaahooof.../3/XRqULEHsJQ8
iyilik hareketini kötü niyetli yorumluyorsunuz gibi.
aynı olayı kötü bakarsanız kötü görürsünüz iyi bakarsanız iyi görürsünüz
mecburi isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 06-04-2012, 20:30   #466
s.gur
Sadece Üye

s.gur is an unknown quantity at this point

Alıntı:
yalıngerçekler´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
eskişehir özeti her toplantıdaki farklı kayıtların toplamı özeti

diğer kapalı fişleri

acaba kesin derece olan arkadaş nereyi kazandı?
s.gur isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 06-06-2012, 12:10   #467
tususev
Popüler Üye

TÜBİTAK: 28 Şubat belgeleri orjinal
28 Şubat soruşturması delillerinin gerçek olduğunu TÜBİTAK onayladı

TÜBİTAK, Ankara Özel Yetkili Başsavcıvekilliği'nce yürütülen 28 şubat soruşturmasının temel delilleri arasında yer alan Batı Çalışma Grubu'na (BÇG) ait belgelerin gerçek olduğunu bildirdi. Talep üzerine belgeleri inceleyen TÜBİTAK, raporunu savcılığa iletti.
Başsavcıvekilliği'nce yürütülen 28 Şubat soruşturmasının temel dayanağı olarak bilinen ve çoğu Genelkurmay Başkanlığı tarafından gönderilen belgelerin sahte olduğu yönündeki iddialar üzerine, savcılık, bunları, incelemesi için TÜBİTAK'a gönderdi. TÜBİTAK, belgelerin incelenmesi için üç kişilik bir bilirkişi heyeti oluşturdu. Heyet, bu hafta başı incelemelerini tamamladı ve hazırladığı raporu savcılığa sundu. TÜBİTAK tarafından hazırlanan raporda, savcılıktaki belgelerin tamamının "gerçek belgeler" olduğu yönünde görüş bildirildi.
BİR VE DOĞAN ŞEMASI
TÜBİTAK tarafından görevlendirilen bilirkişi heyetinin hakkında görüş bildirdiği belge ve dökümanlar arasında soruşturmanın en önemli delilleri olarak kabul edilen şu beş ana belge de bulunuyor: "6 Mayıs 1997 Batı Çalışma Grubu (BÇG) Batı Harekât Konsepti, 29 Nisan 1997 tarihli BÇG Rapor Sistemi, 10 Nisan 1997 tarihli BÇG Teşkilat Yapısı, 27 Mayıs 1997 tarihili Genelkurmay Başkanlığı Eylem Planı ve 4 Nisan 1997 tarihli BÇG Çalışma Grubunun Oluşturulması."
TÜBİTAK'ın orijinal belge olarak yorumladığı belgeler arasında, dönemin Genelkurmay 2. Başkanı Çevik Bir'in bir numara, Çetin Doğan'ın da iki numara olarak yer aldığı BÇG şeması da bulunuyor. Raporun suretleri soruşturma kapsamında gözaltına alınan ve belgelerin gerçek olmadığını savunan avukatlara da verilmeye başlandı.
SANIKLAR SAHTE DEMİŞTİ
Avukatlar, mahkemedeki savunmalarda, belgelerde kullanılan yazı tipinin "calibri" olduğunu, imzasızların sahte olduğunu ifade ederek, delillerin sahte olduğunu öne sürmüştü. Savcılığın belgeleri TÜBİTAK'a göndermesinin ardından inceleme neticesinde beş ana belge ve eklerine ilişkin "gerçek belge" olarak görüş bildirilmesi, bu yöndeki iddiaların gerçeği yansıtmadığını ortaya koydu.
Kaynak: Taraf.com.tr
Alt 06-11-2012, 08:56   #468
mecburi
Aktif Üye

mecburi is an unknown quantity at this point

Alıntı:
dr.july´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
sempatik güleryüzlü tatlı dilli babası cerrah eeee sonra...:
babası ortopedici daha mantıklı
mecburi isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 06-12-2012, 11:46   #469
tusador
Normal Üye

tusador is an unknown quantity at this point

örgütlenme deşifre olmuş yine heheheheheheh. gerçi bu da unutulur gider ya her neyse...
tusador isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 06-13-2012, 11:15   #470
tususev
Popüler Üye

Genelkurmay eski Başkanı Koşaner ve dönemin 2. Başkanı Güner’in yetki alanlarının dışına çıktıkları, ‘gerekirse şantaj yapın’ talimatı verdikleri anlaşıldı.

‘İç savaş’ ve ‘rövanş’ tehditlerini doğrulayan skandal bir belge gün yüzüne çıktı. Genelkurmay eski Başkanı Koşaner ve Aslan Güner’in imzasını taşıyan Ocak 2011 tarihli belge, darbe çalışmalarına zemin hazırlayacak unsurlar içeriyor.

İnternete düşen ses kayıtlarında ‘iç savaş’ ve ‘rövanş’ tehditleri yapan Balyoz tutuklusu generallerin bu sözleri “Neye güvenerek söyledikleri” tartışılırken skandal bir belge gün yüzüne çıktı.

Cuntacı askerlerin darbe çalışmalarına zemin hazırlayabilecek ve fişlemeye olanak tanıyabilecek bir çalışmanın temelinin Ocak 2011’de ‘Başemir’le atıldığı anlaşıldı.

Genelkurmay eski Başkanı Işık Koşaner ve dönemin 2.Başkanı Arslan Güner’in Ocak 2011 tarihli “Askeri İnsan İstihbaratı Talimnamesi” konulu bir ‘Başemir’ yayınladığı öğrenildi.

Kısa adı İNİS olan İnsan İstihbaratı (İNİS) Talimnamesi’nde TSK’nın görev alanının dışına kalan birçok talimat yer alıyor. Altında Aslan Güner’in adının yer aldığı belgede, İNİS talimnamesinin yayım tarihinden itibaren yürürlüğe gireceği belirtilirken, 2002 tarihli eski İnsan İstihbaratı Talimnamesi’nin yürürlükten kaldırılacağı vurgulanıyor.

Güner belgede, “Bu talimnamenin uygulanmasından elde edilecek sonuçlara ve günün koşullarına göre oluşacak değişikliklere ilişkin görüş ve öneriler, zaman gözetmeksizin yazılı veya elektronik ortamdan faydalanılarak Genelkurmay Başkanlığı’na gönderilecektir” talimatını veriyor.

Bu arada ele geçme ihtimaline karşılık İNİS Talimnamesi’nin ilgililere okutturulduktan sonra, dağıtımı yapılan her birimden tek tek toplatıldığı öğrenildi.

ARINÇ OLAYINDAN 1 YIL SONRA

Genelkurmay İstihbarat Başkanlığı,Özel Kuvvetler Komutanlığı, Kara Kuvvetleri Komutanlığı, Kara Kuvvetleri İstihbarat Başkanlığı, Deniz Kuvvetleri İstihbarat Başkanlığı, Hava Kuvvetleri İstihbarat Başkanlığı, Jandarma İstihbarat Başkanlığı ve Sahil Güvenlik Komutalığı gibi 61 farklı yere dağıtılan talimnamede dikkat çekici bir yapılanma öngörülüyor.

TSK’nın barış ortamında istihbarat toplamada yetkili olmadığı belirtilmesine karşılık, talimnamede barış zamanında adli kolluğun alınana giren bir çok konuda talimatların yer alması dikkat çekiyor.

Talimnamede öngörülen yapının nasıl teşkil edileceği şema ve tablolarla gösteriliyor. Karargahlarda kurulması istenen İNİS Birlikleri JİTEM benzeri bir yapılanmayı akıllara getirirken, Türkiye’nin yakın geçmişinde yaşanan bazı olayların bu talimname ile bir ilişkisinin olup olmadığını da kafalarda soru işaretlerine neden oldu. İNİS çalışmasının Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’a yönelik suikast iddiasıyla iki subayın gözaltına alınması olayından 1 yıl sonra yapılması da dikkat çekti.

Hakimlerin ‘kozmik oda’ya girmesine kadar uzanan bir sürecin yaşandığı dönemde iki subayın salınması, soruşturmanın üstünün kapatılması, şüpheleri İNİS Talimnamesi’ne yöneltti.

Hukuk dışı çalışma Arınç’ın evinin yanında istihbarat toplayan subayların suçüstü yakalanmalarına ve bir çok skandalın deşifre olmasına rağmen Karargah’ın yasa dışı uygulamalara Ocak 2011 itibariyle devam ettiğini gösterdi.

Güner onaylı talimnamenin genel esaslar bölümünde amaç, “Hem savaş hem de barış zamanında asimetrik tehdit oluşturan ve en az konvansiyonel harp kadar yıkıcı olabilen uluslararası terörizmve bunun yurt içindeki uzantıları, psikolojik harp tehdidi...

Geniş kitleleri etkilediği ve ülke savunmasını telafisi imkansız zarara uğrattığı...” gibi ifadelerle açıklanıyor. Talimnameye göre İNİS, mülakat, sızma-sızdırma, gözlem ve gişi gibi temel harekât yanında sorgulama, tetkik-tahkik, takip ve gözetleme, teknik ve elektronik haber toplama, arama, sansür, provokasyon gibi özel yöntemleri de içeriyor.

Belirlenen özel yöntemlerin Gayri Nizami Harp unsurlarıyla örtüşmesi ve üstlenilen faaliyetin Seferberlik Tetkik Kurulu Faaliyetleri ile benzerlik göstermesi de dikkat çekiyor.

Talimnamede İnsan İstihbarat Teşkilatı (İNİS TEŞKİLATI) adı altında karargahlarda bir birim kurulması istenirken, nasıl hareket edeceği ve kimlere karşı sorumlu olduğuda tek tek anlatılıyor.

İNİS Birliği Teşkilatı için şu tespitte bulunuluyor: “İNİS birlikleri veya karargâhının teşkilâtını standart bir organizasyon yapısı haline getirmek hata olur. Her ülkenin ve bölgenin şartları, vazife, istihbarat ihtiyaçları gibi etkenler bu teşkilâtın şekillendirilmesinde esas alınmalıdır.

Bir askerî İNİS teşkilâtı; bir İNİS birliği ve bu birliğin bağlı olduğu karargâh İNİS teşkilinden ibarettir. Karargâh faaliyetleri ile toplama vasıtalarının faaliyet alanlarımümkün olduğu kadar birbirinden ayrılmalı ve teşkilâtlanmada bu husus dikkate alınmalıdır.”

Yasa dışılığa ‘MASKE’ öneriliyor

İNİS ünitelerine özgü güvenlik faaliyet ve tedbirleri dikkat çekiyor. İNİS personeli açısından da diğer askeri personelden farklı ’maske’ ve ’mazeret’ olarak adlandırılan güvenlik tedbirlerini kullanıyor. Talimname’de ’maske’ şöyle tarif ediliyor: ”İstihbarat toplayıcının gerçek görevini, bazen de kimliğini saklayarak, yaptığı işi akla uygun hale getirdiği, öğrenmesi ve savunulması basit ve inandırıcı bir temadır. Gerekli ise gerçek kimliğin saklanmasını da ihtiva eden, askeri istihbarat faaliyetini gizlemek için mevcut kimliğine, pozisyonuna ve yaşantısına uygun olarak hazırlanmış hayat hikayesidir.”

Talimnamede ’mazeret’ şöyle tarif ediliyor: ”Toplayıcının gerçek görevinin veya neyin peşinde olduğunun ortaya çıkması durumunda maskeyi, görevini ve kimliğini açığa çıkartmamak için kullandığı temadır. Belirli bir gizli faaliyet için kullanılan yedek bahanedir. Genellikle ilk kullanılan bahane veya açıklamanın geçerli olmaması üzerine, ufak çaplı bir suç veya yanlış bir uygulamaya karışmış olma keyfiyetinin itiraf edilmesi halidir. Maksat, esas gizli faaliyetin ve niyetin saklanmasıdır.”

CAN GÜVENLİĞİ TEHLİKEYE GİRER

Maske ve mazeretin haber elemanlarına kaynaklarına ulaşmada ve onlardan bilgi temin etmede personele kolaylık sağladığı vurgulanırken, istihbarat toplayıcının ve birliğin emniyeti açısından önemli olduğu belirtiliyor.

Maske’nin deşifre olmasının toplayıcının, tercümanların, kaynakların can güvenliği açısından riskler doğurabileceği de hatırlatılıyor.

İNİS elemanında aranan şartlar

İNİS elemanlarından asgari bazı özelliklere sahip olması isteniyor. Talimnameye göre iyi bir İNİS toplayıcısı şöyle tarif ediliyor: “İyi ahlaklı, kendisini mesleğine adamış olmalıdır. Görevi ve onurunu her şeyin üstünde tutmalı, görev dışında yetki ve nüfuzunu kullanmamalıdır.

Zeki, kabiliyetli, enerjik ve kararlı olmalı, kuvvetli bir hafızaya, muhakeme yeteneğine ve sağduyuya sahip olmalıdır. Konusuna hakim, genel kültürü yüksek, güncel olayları takip edip okuyan bir kimse olmalıdır.

Özellikle tarih, sosyoloji, kültürel antropoloji, coğrafya, siyaset, uluslararası ilişkiler, ekonomi, kamu yönetimi konularında bilgili olmalıdır. Sinirlerine ve hislerine son derece hakim olmalı, sabırlı ve anlayışlı davranmalıdır. Güven verici ve sempatik olmalı, herkesle anlaşıp geçinebilmelidir.

Ancak, asla tesir altında kalmamalıdır. Konuşurken sakin olmalı, manevra yeteneği ile güzel konuşma ve yazma kabiliyeti olmalıdır. Rol yapabilmelidir. Tepkileri sezme yeteneğine sahip olmalı, eleştiriye, gerekirse hakaret ve baskıya dayanıklı olmalıdır. Sır saklamalı. Harekat alanının dilini, şivesini konuşabilmeli, yörenin örf ve adetlerini iyi bilmelidir.” İNİS’in eleman kategorileri de dikkat çekiyor.

Ajan, haberci, mutemet ve yardımcı unsurlar şeklinde tasnif edilen eleman kategorileri görev alanı, hedef durum ve faaliyetleri ile kullanıldıkları alanlara göre isimlendiriliyor. Ajanlar, baş ajan, faal aşan, destek aşan; angaje ajanı, mimleme ajanı, ara ajan, ikmal ajanı, uyuyan ajan, saldırı ajanı ve etki ajanı şeklinde tasnif ediliyor.

Hedef durum ve faaliyetine göre de iç hulul ajanı, dış hulul ajanı, ikili ajan, yerli ajan, haber simsarı ve piston ajan yanında askeri istihbarat ajanı ve İKK ajanı gibi isimlerler isimlendiriliyor. Her bir yapı kendi içinde örgütlenmiş ve görevi ile münhasır donanıma sahip.

Şantajla eleman yap!

İNİS elemanın güvenliğinin belirlenmesinde kullanılan ilginç bir yöntemler dikkat çekiyor. En dikkat çekicisi ise ”Motif” başlığı altında anlatılıyor. Motif, eleman adayının gizli faaliyete katılmasını sağlayan neden olarak tanımlanıyor. Talimnamede aynı zamanda ’baskı ve şantaj’ da bir motif olarak tarif ediliyor. Yurt içinde kullanılması hukuka aykırı olan baskı ve şantaj motifi talimnamede menfi kontrol unsuru olarak nitelendirilirken, şunlar anlatılıyor: ”Nitelikleri uygun olduğu halde görevi kabul etmekten kaçınan bir kişinin zayıf taraflarını bularak baskı yapılmak suretiyle göreve sevki de baskı ve şantaj motifi özelliği taşır.

Bu güdüye esas olabilecek faktörler..

♦ Evililik dışı ilişkiler

♦ Yasa veya geleneklere uygun olmayan yaşam cinsi anormallikler (homoseksüellik vs.)

♦ Uyuşturucu maddelere düşkünlük

♦ Geçmişiyle ilgili olumsuz durumlar

♦ Yasa dışı faaliyetler

♦ Ahlak ve töre dışı yaşam biçimi

♦ Kendisi veya ailesindeki bireylerin uygunsuz davranışları..

Bu güdüye uygun adaylara geçici ve kısa süreli görevler verilebilir. Menfi kontrol unsurunun kalkması durumunda elemanın ihanet etmesi sıkça rastlanan bir durumdur.”

YASA DIŞI TALİMATTA İKİ ÇARPICI ÖRNEK

BARIŞTA ÖZEL YÖNTEM OLMAZ

1-) Talimnamede İNİS'in Özel Yöntemleri yer alıyor. İNİS temel eğitimi almış ve İNİS Temel Harekatı kapsamında yöntemlerle İNİS faaliyeti icra etmiş personel arasında kabiliyetine göre seçilen kimselerin özel eğitim alması sonucu yürütebileceği İNİS haber toplama yöntemi olarak tanımlanan Özel Yöntem'ler şöyle sıralanıyor:

Sorgulama, tetkik-tahkik, takip ve gözetleme, teknik ve elektronik haber toplama, aramalar, sansür, provokasyon. Özel yöntemlerin yurtiçinde barış zamanında adli kolluk yetkisini haiz olmayan askeri insan istihbaratı teşkilleri tarafından uygulanması yasalara uygun değil.

2-) Talimnamede İNİS kapsamında haber toplama yöntemi olan 'Elemanlanma Harekatı' kullanılabileceği belirtiliyor. Ancak yasalara göre Elemanlanma Harekatı’nın askeri ihtibarat teşkillerince yurtiçinde barış zamanında icrası uygun değil. Ancak mülki ve adli kolluk görev ve yetkisi verilmiş birlikler bu vazifelerinin icrasında haber toplamak için "Elemanlanma" yapabilirler.

Yasaya göre TSK ancak kendi personeli, faaliyeti, kışla ve kurumlarında olmak üzere İKK faaliyetinde "Elemanlanma Harekatı" yapabilir.

BUGÜN GAZETESİ

Geçen Mayıs ayında İzmir'de başlatılan 'askeri casusluk soruşturması' kapsamında Ankara'da 20 adreste arama yapılıyor. Arama yapılan yerler arasında bazı askeri birlikler ile Jandarma Genel Komutanlığı ve TSK'nın kozmik birimi Özel Kuvvetler Komutanlığı da var. Soruşturma kapsamında 14'ü Ankara'da olmak üzere 16 ilde 51 kişi hakkında gözaltı kararı bulunduğu öğrenildi.

İzmir Özel Yetkili Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürüttüğü "askeri belgelerin ele geçirilmesi" soruşturması kapsamında yeni bir gözaltı dalgası başladı.
JANDARMA GENEL KOMUTANLIĞI'NDA ARAMA
Aralarında Ankara, İstanbul ve İzmir'in de bulunduğu 16 ilde arama kararı çıkarıldı. İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talimatı üzerine, Ankara'da aralarında 28 Şubat soruşturmasını yürüten Mustafa Bilgili'nin de olduğu özel yetkili 6 Cumhuriyet savcısı, askeri noktalarda arama yapmak üzere adliyeden ayrıldı. Çok sayıda polis ve askeri personel ile adliyede görevli zabıt katipleri de savcılarla birlikte arama noktalarına gitti. Savcıların, gittikleri yerdeki arama işlemlerini bitirdikten sonra, arama kararı alınan diğer noktalara geçeceği ifade edildi. Ankara'da Jandarma Genel Komutanlığı ve askeri birliklerde arama yapılıyor. Arama yapılan yerler arasında Milli Savunma Bakanlığı, Kara Kuvvetleri Komutanlığı, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, GATA ve TSK'nın kozmik birimi Özel Kuvvetler Komutanlığı da var.
16 İLDE 51 GÖZALTI KARARI
Soruşturma kapsamında 7'si İzmir'de, 14'ü Ankara'da olmak üzere 51 kişi hakkında da gözaltı kararı bulunduğu belirtildi. Gözaltı kararı bulunanlar arasında muvazzaf askerlerin de olduğu kaydedildi. Ankara'da hakkında gözaltı kararı verilen 14 kişinin Milli Savunma Bakanlığı, Kara Kuvvetleri Komutanlığı, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ve GATA'da görev yaptığı, aralarında emeklilerin de bulunduğu belirtildi.
ASKERİ HAKİM ALBAYIN EVİNDE ARAMA
İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürüttüğü “askeri casusluk” iddialarıyla ilgili soruşturma kapsamında Ankara'daki evinde arama yapılan askeri hakim albay Ali Rıza Bildik gözaltına alındı. Bildik, Ankara Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü.
DİYARBAKIR'DA ARAMA
Soruşturma kapsamında Diyarbakır'da 1 albay, 1 yüzbaşı ve 1 üsteğmenin evlerinde ve görev yaptıkları yerlerde arama yapılıyor.
GÖZALTINA ALINANLAR İZMİR'E GÖTÜRÜLECEK
İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talimatında, soruşturmanın, “şantaj, kişisel verileri kayıt altına almak, suç işlemek için örgüt kurmak, devletin güvenliğine ilişkin bilgileri temin etmek” suçları kapsamında yürütüldüğü bilgisi de yer aldı.
Bir eskort kızın gözaltına alınmasıyla başlayan ve şantaj yoluyla askeri bilgileri ele geçirildiği belirtilen çeteye yönelik operasyonda şu ana kadar 13'ü muvazzaf asker 45 kişi tutuklanmıştı.
Gözaltına alınanların, Merkez Komutanlığı'ndan İzmir'e götürülmeleri bekleniyor

Konu tususev tarafından (06-13-2012 Saat 15:10 ) değiştirilmiştir.

Seçenekler
Stil