www.steTUSkop.com ; TIP ve TUS'un MERKEZi ! Doğruların TEK Adresi !

Geri git   www.steTUSkop.com ; TIP ve TUS'un MERKEZi ! Doğruların TEK Adresi ! > TUS (Tıpta Uzmanlık Sınavı), YDUS (Yan Dal Uzmanlık Sınavı) ve USMLE Platformu > Tus Rehberi

Tus Rehberi Taban puanlar, kadrolar, branşlar, tercihler, fakülte ve bölüm tanıtımları, asistanlık eğitimi vs...

5629 (1 Kayıtlı Ve 5628 Misafir Üye Bulunmaktadır.)
Anasayfa İletişim TUS Güncel TUS Dersaneleri TUS Hazırlık Yabancı Dil ve TUS Mecburi Hizmet YDUS Tus Rehberi DUS

Seçenekler Stil
Prev önceki Mesaj   sonraki Mesaj Next
Alt 03-09-2020, 18:51   #1
ulak
Popüler Üye

Tecrübe Puanı: 0
ulak is an unknown quantity at this point
Standart Hem TUS hem mecburi hizmet stresi

Hem TUS hem mecburi hizmet stresi: Genç kadın doktor 'yoruldum' dediği için 6 kişinin saldırısına uğradı

Göreve geçen yıl başlayan genç doktor, nöbet sırasında hemşireye 'yoruldum, bıktım' deyince bir hastanın hakaretine uğradı. Hastaneden öfkeyle çıkan hasta dakikalar sonra beş yakınıyla birlikte hastaneyi bastı. Genç doktor Gülfem Anaç'ı, gözü dönmüş saldırganlardan elinden meslektaşları kurtardı. Kadın doktor bir saat boyunca doktor odasında mahsur kaldı.

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesinden geçen yıl mezun olan Genç doktor önceki akşam nöbet sırasında bir hasta ve hasta yakınlarının saldırısına uğradı.

Mecburi hizmetini yaparken aynı zamanda TUS'a hazırlanan Gülfem Anaç nöbet sırasında bir hemşireye 'yoruldum, bıktım' dedi. Anaç'ın bu sözlerini duyan bir hasta genç doktorun üzerine yürüdü ve 'bıkmazsın' diye bağırarak hakaret etmeye başladı. Güvenlik görevlileri tarafından hastane dışına çıkartılan saldırgan hasta kısa süre sonra beş yakınıyla birlikte hastaneyi bastı. 6 kişinin tehdit ve sözlü tacizine uğrayan genç doktorun yardımına mesai arkadaşları koştu. Büyük korku yaşayan Anaç kendisini doktor odasına kilitledi ve tam 1 saat boyunca saldırganların hastaneden ayrılmasını bekledi. Koridorda terör estiren saldırganları, aynı hastanede görevli bir başka doktor güçlükle ikna ederek uzaklaştırdı.

Mesleğinin henüz ilk yılında sadece 'yorgunum' dediği için korkunç bir saldırıya uğrayan genç doktor yaşadığı dehşeti sosyal medya hesabından paylaştı. Anaç o anları ''Dün akşam hemşire hanıma çok yoruldum bıktım dediğimi uzaktan duyan hastanın, bıkamazsın diye bana bağırıp olay çıkartıp hastaneyi terk edip 5 tane adamla hastaneye geri gelmesi ve beni doktor odasında saklamaları işte ideallerimden böyle vazgeçtim'' sözleriyle anlattı.

Genç doktor yaşadığı saldırı sonrası meslekten soğuduğunu @gulfemanac hesabından takipçileriyle bu tweet'leriyle paylaştı:

Okurken hiç böyle hayal etmemiştik. Mecburi hizmet tüm gerçekleri suratımıza çarptı.

O an bir daha görmek, muhattap olmak istemedim, ondan vermedim. Bu kadar sebepsiz yere bu davranışı sergileyenlerin beyaz koddan bile anlamayacaklarını düşündüm. Beyaz kodun bile eğitmek gibi bir amacı var.

Sırf Hacettepe Pediatriye girebilmek için tekrar tusa girmiştim. O kadar istiyordum. Burda geçirdiğim süre sonucunda gerçekten vazgeçtim. Böyle bir hayat istememek böyle şeylerle uğraşmak istememekte bizim hakkımız.

Genç doktora sosyal medyadan onlarca destek mesajı geldi. Gülfem Anaç'ın paylaşımına serpilbilgin1 isimli bir kadın doktor benzer bir olay sonrası görevinden istifa ettiğini yazdı.
ulak isimli Üye şuanda  online konumundadır   Alıntı ile Cevapla

Seçenekler
Stil