www.steTUSkop.com ; TIP ve TUS'un MERKEZi ! Doğruların TEK Adresi !

Geri git   www.steTUSkop.com ; TIP ve TUS'un MERKEZi ! Doğruların TEK Adresi ! > MESLEKİ KATEGORİ > İdari Kurumlar / TIP Eğitim Kurumları > Eğitim Araştırma Hastaneleri

2877 (0 Kayıtlı Ve 2877 Misafir Üye Bulunmaktadır.)
Anasayfa İletişim TUS Güncel TUS Dersaneleri TUS Hazırlık Yabancı Dil ve TUS Mecburi Hizmet YDUS Tus Rehberi DUS

Seçenekler Stil
Alt 03-09-2012, 15:05   #1
tususev
Popüler Üye

Tecrübe Puanı: 0
tususev is on a distinguished road
Standart Etlik İhtisas Hastanesi boşaltılıyor

ATO’nun bilgi talebi üzerine Sağlık Bakanlığı’ndan gelen açıklamayla, Etlik İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesinin yıkılacağına dair duyumların “dedikodudan ibaret” olmadığı ortaya çıktı. Hastanede görev yapan hekim ve sağlık çalışanlarının durumuna ilişkin belirsizlik ise devam ediyor.
Etlik İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin ne olacağı konusu netlik kazanmaya başladı. Ancak aynı şey, hastanede görev yapmakta olan hekimler ve diğer sağlık çalışanları için geçerli değil. Ankara Tabip Odası kendisine gelen, Etlik İhtisas Hastanesi’nin yıkılıp yerine Etlik Entegre Sağlık Kampüsü yapılacağı yönündeki haberler doğrultusunda, Sağlık Bakanlığı’na bir yazı göndererek konuyla ilgili bilgi talep etti.
Bakanlık’tan 24 Şubat’ta gelen açıklamada, Etlik İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin de bulunduğu arsa üzerinde 3566 yataklı Etlik Sağlık Kampüsü yapımının planlandığı ve inşaata başlanması için yüklenici firmaya yer teslimi yapılmadan önce hastane binalarının boşaltılması gerektiği ifade edildi.
Etlik İhtisas Hastanesi henüz 14 yıllık oldukça yeni bir bina ve 2 yıldır eğitim ve araştırma hastanesi olarak görev yapıyor. Hatırlanacağı üzere TTB ve ATO’nun muhalefetine ve başlangıçta alınan yürütmeyi durdurma kararına rağmen hastane “inatla” Sağlık Bakanlığı tarafından eğitim ve araştırma hastanesine dönüştürülmüştü.
Çalışanların akıbeti belirsiz
Hastanede çalışmakta olan sağlık personelinin nerede görevlendirileceği ve asistanların eğitimlerine hangi hastanelerde devam edeceklerine dair ATO’nun sorularına ise, “konuya ilişkin planlama çalışmalarının devam etmekte olduğu” yanıtı verildi.
Çalıştıkları hastanenin yıkılıp yıkılmayacağına ve yıkılması durumunda kendilerinin nereye gönderileceklerine ilişkin bir türlü net bilgi alamayan hekimler ve sağlık çalışanları, en çok da bu belirsizlik durumunun sıkıntı yarattığını dile getiriyorlar. Bir gün sonrası için dahi plan yapamadıklarını ifade eden çalışanlar, iki senedir sürekli olarak yıkımdan bahsedilmesine ve hastane çevresinde zemin ölçümü yapan sondaj makineleri dolaşmasına rağmen, kendilerine hiçbir resmi bir açıklama yapılmamasından şikayetçi.
Hastanenin yıkılacağına dair söylentilere rağmen tıpta uzmanlık sınavında hastaneye asistan alımına devam edilmesi ise hekimler tarafından Sağlık Bakanlığı’nın asistan eğitimine ve eğitim araştırma hastanelerine bakışının tipik örneği olarak değerlendirildi.
Kendini kurtaranlar
Öte yandan, başhekimlik ya da kliniklerde şeflik gibi konumlardaki isimlerin bir kısmının, yıkım tartışmalarının devam ettiği süreçte Sağlık Bakanlığı’na bağlı birimlere ya da Ankara’daki diğer eğitim araştırma hastane kadrolarına atanmaları da dikkat çekti. Bu duruma bağlı olarak pek çok bölümde eğitici kadroların yalnızca kağıt üzerinde gözükmeleri ya da vekaleten sürdürülmeleri asistan hekimlerin eğitimini olumsuz etkiliyor.
TTB’nin iptal için açtığı dava sürüyor
TTB, Hazine arazisi üzerine yapılan hastanelerde Sağlık Bakanlığı’nın 25 yıl boyunca “kiracı” olmasını öngören, pek çok hizmetin yüklenici firmalara bırakıldığı ve bu yolla hekim ve sağlık çalışanlarının taşeron işçisi olmasına yol açan, kamu özel ortaklığı yöntemiyle yapılacak Ankara-Etlik ihalesinin iptali talebiyle Danıştay’da dava açtı. Görülmesine devam edilen davada, işlem dosyasını sunması için Sağlık Bakanlığı’na verilen sürenin sonuna gelindi. Bakanlığın sunacağı dosya, bugüne kadar hiçbir aşaması şeffaflıkla yürütülmeyen ihaleye dair bilgi edinmek açısından özellikle önemli.
KUTU
“Dedikodular” gerçek oldu
Öte yandan, 18 Kasım 2011’den Şubat ayının ortalarına kadar hastanenin internet sayfasında “Dedikodular” başlığı ile yer alan haberde, “Son günlerde, önümüzdeki yıl içinde ‘Ankara Kuzey Kampüsü Sağlık Projesi’ çerçevesinde hastanemizi de kapsayan bir yıkımın gerçekleştirileceğinin söylentileri yaygınlaşmıştır. Bu da hastane personeli üzerinde moral motivasyon açısından olumsuz etki yapmaktadır. Bu konuda şu ana kadar resmi yolla hastanemize gelen herhangi bir bilgi, belge ya da duyuru yoktur. Bu nedenle personelimizin yine aynı şevk ve istekle çalışmalarını tavsiye eder, sağlık ve başarılar dileriz.” deniyordu.
http://www.hekimpostasi.org.tr/2012/...-bosaltiliyor/
tususev isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla

Seçenekler
Stil