www.steTUSkop.com ; TIP ve TUS'un MERKEZi ! Doğruların TEK Adresi !

Geri git   www.steTUSkop.com ; TIP ve TUS'un MERKEZi ! Doğruların TEK Adresi ! > Ziyaretçi Defteri

Ziyaretçi Defteri Hoşgeldiniz..görüş ve önerileriniz için buyrun

1840 (1 Kayıtlı Ve 1839 Misafir Üye Bulunmaktadır.)
Anasayfa İletişim TUS Güncel TUS Dersaneleri TUS Hazırlık Yabancı Dil ve TUS Mecburi Hizmet YDUS Tus Rehberi DUS

Seçenekler Stil
Alt 07-09-2009, 16:07   #1
pedocu
Popüler Üye

pedocu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tecrübe Puanı: 382
pedocu has a spectacular aura aboutpedocu has a spectacular aura aboutpedocu has a spectacular aura about
Unhappy kalp krizi geçiriyorsanız..

Diyelim ki, mesai saati bitti ve siz de akşam 18:30 civarında, alışılmadık derecede zorlu bir iş gününün ardından (tabii ki tek başınıza) arabanıza binip evin yolunu tuttunuz.
Çok yorgunsunuz ve canınız da
fena halde sıkkın.
MÜTHİŞ GERGİN VE SİNİRLİ BİR HALDESİNİZ…
Birdenbire göğsünüzde,
kolunuza ve çenenize doğru yayılmaya başlayan
korkunç bir ağrı
hissediyorsunuz.
En yakın hastaneye sadece on dakikalık mesafedesiniz ama hastaneye ulaşmayı başarıp başaramayacağınızdan bile emin değilsiniz.
NE YAPACAKSINIZ???
İLK YARDIM KURSLARINA KATILACAK KADAR AKLI BAŞINDA BİRİYDİNİZ AMA KURSTAKİ EĞİTMEN, SİZİN BAŞINIZA BİR ŞEY GELDİĞİNDE NE YAPACAĞINIZI ÖĞRETMEDİ!!!
YALNIZ BAŞINIZAYKEN KALP KRİZİ GEÇİRİRSENİZ NASIL HAYATTA KALIRSINIZ?
PEK ÇOK İNSAN KALP KRİZİ GEÇİRDİĞİ SIRADA TEK BAŞINA OLUYOR; ETRAFTA YARDIM EDECEK KİMSE BULUNMUYOR. KALP ATIŞLARI DÜZENSİZLEŞEN VE KENDİSİNİ BAYILACAKMIŞ GİBİ HİSSEDEN BİRİNİN
BİLİNCİNİ YİTİRMEDEN ÖNCE
YALNIZCA 10 SANİYE KADAR ZAMANI VARDIR.
BU DURUMDA NE YAPMANIZ GEREKİR?
CEVAP:
PANİĞE KAPILMADAN ÜST ÜSTE KUVVETLİCE ÖKSÜRMEYE BAŞLAYIN.
ÖKSÜRMEDEN ÖNCE HER SEFERİNDE DERİN BİR NEFES ALIN; ÖKSÜRÜKLERİNİZ GÜÇLÜ OLSUN, DERİNDEN GELSİN VE UZUN SÜRSÜN, TIPKI GÖĞSÜNÜZDE BİRİKMİŞ BALGAMI ATMAYA ÇALIŞIR GİBİ ÖKSÜRÜN.
HER İKİ SANİYEDE BİR DERİN NEFES ALIP ÖKSÜRÜN VE BUNU YA YARDIM GELENE DEK YA DA KALP ATIŞLARINIZ TEKRAR NORMALE DÖNENE DEK SÜREKLİ YAPIN.
· DERİN NEFES ALMAK CİĞERLERİ OKSİJENLE DOLDURUR.
· ÖKSÜRMEK KALBE TAZYİK YAPAR VE KAN DOLAŞIMINI RAHATLATIR.
· KALBE UYGULANAN BU TAZYİK, KALBİN NORMAL RİTMİNE DÖNMESİNİ KOLAYLAŞTIRIR.
· BÜTÜN BUNLAR SİZE, BİLİNCİNİZİ KAYBETMEDEN ÖNCE HASTANEYE YETİŞECEK ZAMANI TANIR.
pedocu isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla

Alt 07-09-2009, 17:03   #2
lizzy
Popüler Üye

lizzy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tecrübe Puanı: 369
lizzy will become famous soon enoughlizzy will become famous soon enough

Bunu Ben Daha önce De Okumuştum.bilimsel Bir Veriye Dayanıyor Mu Acaba
lizzy isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 07-09-2009, 19:25   #3
drserkantekin
Aktif Üye

drserkantekin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tecrübe Puanı: 345
drserkantekin will become famous soon enoughdrserkantekin will become famous soon enough
Red face

bana da mail aracılığı ile gelmişti gerçekten doğru mu bilmiyorum ama yaşamak istemem doğrusu
drserkantekin isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 07-09-2009, 23:43   #4
pedocu
Popüler Üye

pedocu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tecrübe Puanı: 382
pedocu has a spectacular aura aboutpedocu has a spectacular aura aboutpedocu has a spectacular aura about

bende bilmiyorum bilimselmi ama böyle bir durum başıma gelse yapacak çok da fazla bişey yok galiba
pedocu isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 07-11-2009, 00:43   #5
bturkuaz
Popüler Üye

bturkuaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tecrübe Puanı: 673
bturkuaz has a reputation beyond reputebturkuaz has a reputation beyond reputebturkuaz has a reputation beyond reputebturkuaz has a reputation beyond reputebturkuaz has a reputation beyond reputebturkuaz has a reputation beyond reputebturkuaz has a reputation beyond reputebturkuaz has a reputation beyond reputebturkuaz has a reputation beyond reputebturkuaz has a reputation beyond reputebturkuaz has a reputation beyond repute

ben bunu maille geldiğinde bilmiş bilmiş anneme söylemiştim,annem de ben bunu zaten biliorum televizyonda doktor anlattı die bana gol atmıştıanısı bende farklı yane
Güzellik Yüzde değil Yürekte Olmalı...
bturkuaz isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 07-11-2009, 02:04   #6
steTUSkop
Kurucu-Yönetici

steTUSkop - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tecrübe Puanı: 3
steTUSkop has a reputation beyond reputesteTUSkop has a reputation beyond reputesteTUSkop has a reputation beyond reputesteTUSkop has a reputation beyond reputesteTUSkop has a reputation beyond reputesteTUSkop has a reputation beyond reputesteTUSkop has a reputation beyond reputesteTUSkop has a reputation beyond reputesteTUSkop has a reputation beyond reputesteTUSkop has a reputation beyond reputesteTUSkop has a reputation beyond repute

vazovagal senkop öncesinde de yere çömelme, öksürme ve periferik kol bacak kaslarınızı kasmak sizi bayılmadan alıkoyabilir
steTUSkop isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 07-11-2009, 21:26   #7
dnt
Aktif Üye

Tecrübe Puanı: 0
dnt is on a distinguished road

banada maille gelmişti,o anda ne kadar uygulanabilinir merak ettim.e tabii yaşamak istemem
dnt isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 07-29-2009, 23:23   #8
Dr_Viajero
Sadece Üye

Dr_Viajero is on a distinguished road

DERİN NEFES ALMAK CİĞERLERİ OKSİJENLE DOLDURUR. (Oksijen sat. yükseltecek aklı sıra )
· ÖKSÜRMEK KALBE TAZYİK YAPAR VE KAN DOLAŞIMINI RAHATLATIR.(Kalp zaten koroner perfüzyonu bozuk olduğu için enfarktüs geçiriyo sen biraz daha zorla diyosun, ne tazyiki kardeşim su borusu mu bu ?)
· KALBE UYGULANAN BU TAZYİK, KALBİN NORMAL RİTMİNE DÖNMESİNİ KOLAYLAŞTIRIR. (Ritm bozukluğu ile Enfarktüsün ne alakası var, eşlik edebilir ama esas problem bu değil )
· BÜTÜN BUNLAR SİZE, BİLİNCİNİZİ KAYBETMEDEN ÖNCE HASTANEYE YETİŞECEK ZAMANI TANIR. ( Her enfarkt geçiren bilincini mi kaybediyo veya yüzde kaçı bilincini kaybediyor, neymiş efendim öksüre öksüre hastaneye yetişcekmiş.

Son olarak bir kardiyoloji hocamızın bu soruyla muhattap olduktan sonraki cevabı ; öksürsün tabi , kolay ölür.

Ya arkadaşlar azcık mantık süzgeçinden geçirelim böyle bir saçmalık olabilir mi öksürmek enfarktüslü bir hastanın kardiak outputunu artırıp daha kötü hale gelmesinden başka neye yarar, yapmayın allah aşkına bir de uygulanabilirliğini tartışıyor bazıları ...
Dr_Viajero isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 05-08-2010, 23:27   #9
drcan
Sadece Üye

drcan is an unknown quantity at this point

kalp krizi geçiriyorsanız bana haber verin öbür tarafdaki yakınarıma selamımı götürüsünüz

Ne düşünecem içimde hayvanat bahçesi var demektir. hahahaha
drcan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla

Tags
Yok

Seçenekler
Stil