Tekil Mesaj gösterimi
Alt 04-17-2015, 08:14   #281
Kayıtsız Üye
Guest

MANŞETLERYAZARLARGÜNDEMEKONOMİSPORPOLİTİKAMEDYADÜNYAKİTAP ZAMANIEĞİTİMTV-REHBERİEMLAKTARIMŞEHİR HABERLERİKÜLTÜRYORUMKÜRSÜAİLE-SAĞLIKTEKNOLOJİOTOMOBİL

İlk savcıdan yeni savcıya tepki: KPSS’de kamuoyu yanıltılıyorİZZETTİN ÇİÇEK - Ankara28 Mart 2015, Cumartesi

Savcı Şadan Sakınan, KPSS soruşturmasına ilişkin önemli mesajlar verdi: Belgeler klavye ve ekran şahıslarının elinde geziyor. Yayınladıkları evrak, kamuoyunu yanıltmaya yönelik. Hiçbir hukuki dayanağı yok, algıya hizmet ediyorlar. İki evrak sızdırarak savcıyı arkadan vurmak mertlik değil. Hukuki haklarımı kullanacağım.

2010’da iptal edilen KPSS’deki kopya iddialarıyla ilgili soruşturmayı başlatan Cumhuriyet Savcısı Şadan Sakınan, iktidar yanlısı isimlerin kendisine yönelik saldırılarına sert tepki gösterdi. Hanefi Avcı’nın avukatı Fidel Okan tarafından dosyayı örtbas etmek ve delilleri karartmakla suçlanan Savcı Sakınan, gizlilik esasına göre yürümesi gereken soruşturmanın klavye ve ekran şahıslarına sızdırıldığını söyledi. “Arkadan vurmaya çalışmak mertlik değil, kamuoyu yanıltılıyor.” dedi. Sakınan, Twitter hesabından Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Harun Kodalak ve Soruşturma Savcısı Yücel Erkman’a da üstü kapalı eleştiriler yöneltti. KPSS soruşturmasını yürütürken HSYK tarafından dosya elinden alınarak Konya’ya atanan Şadan Sakınan’ın mesajları özetle şöyle:

“Bir zamanlar benim de görev yaptığım bu soruşturma, kapsamlı ve zor yürüyen bir soruşturmaydı. Her aşaması soruşturma gizliliğine ve soruşturulanların dahi haklarına riayet edilerek yürütülmüştü. Ancak bugün üzülerek görüyorum ki, maalesef soruşturma belgeleri bazı klavye ve ekran şahıslarının elinde gezmekte. Bu şahıslar da kendi kişisel yorumlarıyla önceki savcıları ve beni haksız yere suçlamaya çalışmakta.

Bu şahısların yayınladığı evrak, soruşturmanın esasıyla ilgili olmayan, kamuoyunu yanıltmaya yönelik evraktır. Bunların söyledikleri, yazdıkları şeyler kendi yorumlarından ibarettir ve hiçbir hukuki dayanağı yoktur. Sanırım bazı özel ve kişisel saiklerle bazı algılara hizmet etmeye çalışıyorlar.

Ayrıca, soruşturmanın ilk aşamasında yazışma niteliğinde iki evrakı dosyadan çekip birilerine göndererek, görev yerinden ayrılmış olan bir savcıyı arkadan vurmaya çalışmak mertlik değildir, yasal da değildir. O soruşturma binlerce sayfadan oluşmaktadır, konuyu aydınlatmaya çalışan yüzlerce işlemimiz bulunmaktadır. Kaldı ki, soruşturma sadece tek bir KPSS ile sınırlı olmayıp 2005-2010 yılları arası ÖSYM’nin yaptığı tüm sınavları kapsamakta idi.

İki sayfanın fotoğrafını sosyal medyaya koyup kendine göre yorum yapmakla hukukçu olunmuyor. Ben de kalkıp soruşturma evrakından iki sayfa bulup sosyal medyaya koyarak, ‘İşte benden sonra görev alan savcılar bu konuları eksik araştırmış, şu konularda yavaş hareket etmişler.’ yorumu yapabilirim. Ama bunun gibi iddialar ve yorumlar boş ve yararsız iddialardır. Hukuka ve adalete hizmet etmezler. Adaletin ve hukukun gereği dışında bir şey yapmadım. Haksızca saldıranlar, sübjektif suçlamalarda bulunanlar ve onlara malzeme verenler hakkında hukuki haklarımı kullanacağım. Çünkü ben hukuka ve hukukçulara güveniyorum, dönemsel etkilere değil, gerçek adalete inanıyorum.

Benim muhatabım hukukçulardır, adalete inanan insanlardır, devre göre, döneme göre farklı farklı davrananlar değildir. Hukukun ve adaletin yanında olanlar eninde sonunda kazanırlar. Konjonktürel davranıp dönemsel etkilere göre hareket edenler eninde sonunda kaybederler.”